Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Leonman44 είπε

Μεγάλη ταλαιπωρία αυτή η γενιά , η απόδοση είναι εκεί αλλά με τι κόστος και κυρίως τι θερμοκρασίες !?  Κάτοχος 12900K εδώ.

Bending issues λόγω του κλειδώματος του επεξεργαστή προκαλούν τον επεξεργαστή να διπλώνει λίγο σαν τάκος και να μην πατάει καλά και ίσια η ψυχτρα επάνω του με αποτέλεσμα ακόμα πιο υψηλές θερμοκρασίες.

Οι DDR5 είναι δύσκολες στο tuning και επειδή μετέφεραν το pmic στα ντιμακια επάνω τώρα θέλουν ενεργή ψύξη και αυτές καθώς στα 60c+ γίνονται unstable.

Προσωπικά έχω 2 τριπλά ψυγεία και το ένα push-pull , εφαρμογή με κατσαβίδι ίδιας μεγίστης ισχύος για το cpu block , υγρό μέταλλο και πάλι σε σκληρά στρες τεστς χτυπάει 80-90C στους πιο καυτούς πυρήνες με μόλις λίγο oc. Άρα θέλει μετά μετατροπή στο κλείδωμα του socket πχ με thermal grizzly contact frame για να τον ισιώσει.

Δεν μπορώ να προτείνω αυτή την πλατφόρμα σε κάποιον φυσιολογικό άνθρωπο που θέλει την ηρεμία του.

 

Θα ήθελα να είμαι σε μια μεριά να δώ τι διάολο κάνετε και βράζει το CPU με τριπλά ψυγεία, contact frames και υγρά μέταλλα. 63c peak με single tower ψυκτρούλα, lol. Σε prime95 όντως βράζει, αλλά ...who cares?

 

Spoiler

ααααα.jpg

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα ήθελα να είμαι σε μια μεριά να δώ τι διάολο κάνετε και βράζει το CPU με τριπλά ψυγεία, contact frames και υγρά μέταλλα. 63c peak με single tower ψυκτρούλα, lol. Σε prime95 όντως βράζει, αλλά ...who cares?

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ααααα.jpg

 

Σίγουρα είναι όλα τα cstates , power limits αφαιρεμενα , 1,38V static και 5ghz Pcores/4 ecores. Το contact frame δεν το έχω βάλει ακόμη αλλά το περιμένω γιατί το είδα με το ίδιο μου το μάτι το δίπλωμα του cpu και το έχω και πικ που εκεί που τον πιέζει έχει πολύ πάστα και στις άκρες που ακουμπάει σωστά καθόλου.

Ποσο γράφει στο core max ? Δεν μπορώ να το δω φαίνεται αλλοιωμένο.

Επεξ/σία από Leonman44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Leonman44 είπε

Σίγουρα είναι όλα τα cstates , power limits αφαιρεμενα , 1,38V static και 5ghz Pcores/4 ecores. Το contact frame δεν το έχω βάλει ακόμη αλλά το περιμένω γιατί το είδα με το ίδιο μου το μάτι το δίπλωμα του cpu και το έχω και πικ που εκεί που τον πιέζει έχει πολύ πάστα και στις άκρες που ακουμπάει σωστά καθόλου.

Ποσο γράφει στο core max ? Δεν μπορώ να το δω φαίνεται αλλοιωμένο.

Δίνεις 1.38v static??? Και μάλιστα για τα 5ghz? 😮 

 

Οκ, κατάλαβα τι κάνετε και δεν φτάνουν 2 3πλά ψυγεία :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Herald είπε

Δίνεις 1.38v static??? Και μάλιστα για τα 5ghz? 😮 

 

Οκ, κατάλαβα τι κάνετε και δεν φτάνουν 2 3πλά ψυγεία :P 

 

Ναι δεν μου έκατσε κάνα κομμάτι λαχείο και δεν μπήκα στον κόπο να κάνω επιστροφές Μέχρι να μου κάτσει ένα καλό.
Έξω από το κουτί μου έκανε 4.8ghzPcores/3,7ghzEcores στο ycruncher που είναι AVX. Στα 1,36v μπορεί να φάω bluescreen στο ycruncher , αλλά και πάλι δεν δικαιολογεί τις θερμοκρασίες αυτές. 

Επεξ/σία από Leonman44
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, malakudi είπε

Ο @Herald έχει δίκιο και έχεις κολλήσει γιατί έχεις μπερδευτεί από το big little. Δεν είναι όλα τα big little ίδια. Τα arm big little είναι επεξεργαστές mobile πολύ χαμηλής κατανάλωσης. Έχουν τελείως διαφορετικούς σχεδιαστικούς στόχους (design goals) - σε αυτά όντως το σημαντικό είναι η πολύ χαμηλή κατανάλωση για τη διάρκεια της μπαταρίας - αλλά και οι χαμηλές θερμοκρασίες.

Στο big little σχεδιασμό της intel όμως, δεν ήταν ο σκοπός του σχεδιασμού η χαμηλή κατανάλωση. Ήταν καθαρά θέμα die space. Ή θα είχε max 10 P-cores (ή 12 P-cores αυξάνοντας κι άλλο το die - σίγουρα όμως με τίποτα 16) ή αυτό που τελικά έκανε. 8 e-cores πιάνουν die space από 2 P-cores. Δεν είναι πιο efficient σε Watt, σχεδόν σε όλο το range των Watt 1 e-core είναι χειρότερo από 1 p-core - αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Είναι efficient σε die space ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ. Αν πρέπει να συγκρίνεις λοιπόν κάτι είναι 1 p-core με 4 e-core (γιατί πιάνουν το ίδιο die space). Στους Raptor θα ξεφύγει ακόμα περισσότερο η Intel σε MT αφού θα διπλασιάσει τα e-cores.

 

Λάθος, και λόγο του μεγέθους και λόγο της κατανάλωσης των Golden Cove πήγανε στην λύση των Gracemont. Δεν ήταν μόνο το μέγεθος του πυρήνα μεγάλο αλλά και η κατανάλωση για αυτό το process. Και όπως είπες επειδή δεν μπορούσαν να βάλουν 16 GC cores αν έμεναν με 10-12 GC cores θα έχαναν το ΜΤ performance από τον ΖΕΝ3 πήγανε στην λύση του big-little.

Ποιο efficient είναι σε MT perf/ die size o Gracemont, σε ST o Golden Cove έχει πάνω από το διπλάσιο perf (Core to Core).

 

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ποιο efficient είναι σε MT perf/ die size o Gracemont, σε ST o Golden Cove έχει πάνω από το διπλάσιο perf (Core to Core).

Αυτό είπα κι εγώ, πως αν θέλει κάποιος να καταλάβει τη σχεδιαστική επιλογή της Intel πρέπει να συγκρίνει ένα P core με 4 e-cores. 

27 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Λάθος, και λόγο του μεγέθους και λόγο της κατανάλωσης των Golden Cove πήγανε στην λύση των Gracemont. Δεν ήταν μόνο το μέγεθος του πυρήνα μεγάλο αλλά και η κατανάλωση για αυτό το process. Και όπως είπες επειδή δεν μπορούσαν να βάλουν 16 GC cores αν έμεναν με 10-12 GC cores θα έχαναν το ΜΤ performance από τον ΖΕΝ3 πήγανε στην λύση του big-little.

Η κατανάλωση λίγη σημασία έχει, ρίχνει ρολόγια σε all-core workloads και ανταπεξέρχεται. Μια χαρά απόδοση έχουν 8 GC cores σε 65W, οπότε 16 σε 130W θα ήταν εξ' ίσου πολύ καλά. Το μέγεθος ήταν το πρόβλημα, όχι η κατανάλωση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Λάθος, και λόγο του μεγέθους και λόγο της κατανάλωσης των Golden Cove πήγανε στην λύση των Gracemont. Δεν ήταν μόνο το μέγεθος του πυρήνα μεγάλο αλλά και η κατανάλωση για αυτό το process. Και όπως είπες επειδή δεν μπορούσαν να βάλουν 16 GC cores αν έμεναν με 10-12 GC cores θα έχαναν το ΜΤ performance από τον ΖΕΝ3 πήγανε στην λύση του big-little.

Ποιο efficient είναι σε MT perf/ die size o Gracemont, σε ST o Golden Cove έχει πάνω από το διπλάσιο perf (Core to Core).

 

 

Α τωρα εφινε πιο efficient per die size ε? Γιατι χτες μου εβαλες πινακακια που ηταν πιο efficient και per core, τι φάση 😊

Τεσπα, μας πηρε 280 ποστ, αλλα πειστηκες οτι εισουν λάθος. Προοδος 👍

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στην κίνηση της Intel να πάει σε hybrid λύση είδα τρία πράγματα.

Πρώτον έπρεπε να βρουν ένα τρόπο να μεγιστοποιήσουν το κέρδος από τα καλά chip και να ανταγωνιστούν την AMD/TSMC σε MT performance/core count. Επί χρόνια μας έλεγαν ότι τα νέα nodes της Intel έχουν πολύ χειρότερο bining % από αυτά της TSMC οπότε θα έπρεπε να σκεφτούν out of the box.

Δεύτερον από ένα core count και πάνω δεν υπάρχει όφελος σε all core workloads να έχεις πυρήνες που είναι διαλεγμένοι να φτάνουν 5Ghz+ αφού από 3-4Ghz all core φτάνουν το όριο που μπορεί να ψύξει το μέσο σύστημα. H κατασκευή των φτηνών e cores της προσθέτει τεχνογνωσία που θα είναι πολύ χρήσιμη στην ανάπτυξη server CPU που θα ανταγωνιστούν τους EPYC.

Τρίτον το hybrid έχει κάποια πλεονεκτήματα σαν αρχιτεκτονική οπότε η Intel για μία ακόμα φορά φαίνεται καινοτόμα και παρουσιάζει κάτι καινούργιο πρώτη στα desktop CPU ενώ φυσικά την σκληρή δουλειά για να λυθούν τα προβλήματα την έκαναν πρώτα άλλοι για τα mobile CPU.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elpenor είπε

η ανάπτυξη των φτηνών e cores της προσθέτει τεχνογνωσία που θα είναι πολύ χρήσιμη στην ανάπτυξη server CPU που θα ανταγωνιστούν τους EPYC.

Τρίτον το hybrid έχει κάποια πλεονεκτήματα σαν αρχιτεκτονική οπότε η Intel για μία ακόμα φορά φαίνεται καινοτόμα και παρουσιάζει κάτι καινούργιο πρώτη στα desktop CPU ενώ φυσικά την σκληρή δουλειά για να λυθούν τα προβλήματα την έκαναν πρώτα άλλοι για τα mobile CPU.

Πρώτα πρέπει να λύσει τα hardware bugs για να επιστρέψει στο server τομέα, δεν φτάνουν οι atoms μόνο.

Καμία καινοτομία στο big little δευτερατζα είναι κακή αντιγραφή του Μ1 της Apple.

 Νέα αρχιτεκτονική χρειάζεται η ιντελ γιατί μόνο watt τραβάει η υπάρχουσα.

Τα παιχνίδια της έμεινα αλλά και εκεί δεύτερη με τον 5800x3d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Πρώτα πρέπει να λύσει τα hardware bugs για να επιστρέψει στο server τομέα, δεν φτάνουν οι atoms μόνο.

Καμία καινοτομία στο big little δευτερατζα είναι κακή αντιγραφή του Μ1 της Apple.

 Νέα αρχιτεκτονική χρειάζεται η ιντελ γιατί μόνο watt τραβάει η υπάρχουσα.

Ποια bugs? Αυτα τα τελευταία που επηρεαζουν μονο τα zen 3? Ναι τωρα, θα λυσει η intel hardware bugs που δεν έχει

Η τα αλλα τα hwbugs που πετσοκοβοουν το performance των zen 3 (up ro 54%!!). Σουρωτήρια που λεει και ο τσουκαλας

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ποια bugs? Αυτα τα τελευταία που επηρεαζουν μονο τα zen 3? Ναι τωρα, θα λυσει η intel hardware bugs που δεν έχει

Ρωτά αυτούς που την ξηλώνουν σωρηδόν και τελευταίοι το Αμ.δημόσιο. 

Το θέμα είναι ότι δεν λύνονται και πρέπει να φτιάξει κάτι νέο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Ρωτά αυτούς που την ξηλώνουν σωρηδόν και τελευταίοι το Αμ.δημόσιο. 

Το θέμα είναι ότι δεν λύνονται και πρέπει να φτιάξει κάτι νέο 

Εσυ τα λες, αλλους να ρωτήσω? Σαν το ελληνικό δημόσιο που πήρε siemens ενα πραμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτό είπα κι εγώ, πως αν θέλει κάποιος να καταλάβει τη σχεδιαστική επιλογή της Intel πρέπει να συγκρίνει ένα P core με 4 e-cores. 

Η κατανάλωση λίγη σημασία έχει, ρίχνει ρολόγια σε all-core workloads και ανταπεξέρχεται. Μια χαρά απόδοση έχουν 8 GC cores σε 65W, οπότε 16 σε 130W θα ήταν εξ' ίσου πολύ καλά. Το μέγεθος ήταν το πρόβλημα, όχι η κατανάλωση.

 

Στα 75W ο 12900Κ στο CB R23 έχει ίδιες επιδόσεις ΜΤ με τον 5600Χ και αυτό με 8 efficient Gracemont. Με 16 GC cores και μόλις 130W δεν θα έφτανε καν στον 5950Χ.

34 λεπτά πριν, Herald είπε

Α τωρα εφινε πιο efficient per die size ε? Γιατι χτες μου εβαλες πινακακια που ηταν πιο efficient και per core, τι φάση 😊

Τεσπα, μας πηρε 280 ποστ, αλλα πειστηκες οτι εισουν λάθος. Προοδος 👍

Όχι ο Gracemont είναι ποιο efficient στα 5.5GHz

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όχι ο Gracemont είναι ποιο efficient στα 5.5GHz

Αφου πειστηκες για το λαθος σου μετα απο 280 ποστς, εμενα μου αρκει, και ας μη το παραδέχεσαι 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Αφου πειστηκες για το λαθος σου μετα απο 280 ποστς, εμενα μου αρκει, και ας μη το παραδέχεσαι 😊

Ναι έκανα λάθος, όσο ανεβάζει πάνω από τα 5.5GHz ο Gracemont ανεβαίνει και το Efficiency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...