Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Herald είπε

Άπατος πάει ο αλτερ να τον δηλώσει και μπαγκαρισμενο; Τους παλιούς καρφώνει μπας και πάρετε καινούργιους. 🤣

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ναι έκανα λάθος, όσο ανεβάζει πάνω από τα 5.5GHz ο Gracemont ανεβαίνει και το Efficiency.

Watt=efficiency 🤭

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, nick0lis είπε

Άπατος πάει ο αλτερ να τον δηλώσει και μπαγκαρισμενο; Τους παλιούς καρφώνει μπας και πάρετε καινούργιους. 🤣

 Toτε γιατι παραπληροφορεις? Βγαίνει hardware bug που ξανακανει σουρωτήρι τα zen 3 και εσυ μιλας για hardware bug της intel. Δηλαδη ελεος ρε φιλε, λιγη σοβαροτητα

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ναι έκανα λάθος, όσο ανεβάζει πάνω από τα 5.5GHz ο Gracemont ανεβαίνει και το Efficiency.

Σου είπα, μου αρκει που το καταλαβες και ας το παιζεις δυσκολος 😊

Ελπιζω την επόμενη φορα που θα εισαι λαθος να σου παρει 279 ποστς να το καταλάβεις και οχι 280.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

 Toτε γιατι παραπληροφορεις? Βγαίνει hardware bug που ξανακανει σουρωτήρι τα zen 3 και εσυ μιλας για hardware bug της intel. Δηλαδη ελεος ρε φιλε, λιγη σοβαροτητα

Είσαι και ευσύνοπτος σε καλό σου 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

Ήρθε η κοκκινοφρουρά😁

Hertzbleed και up to 54% θα τους λες και θα φεύγουν, κατσαριδοκτονο κανονικό 😂

Αλλα μην αναφερεις το hertzbleed σε αυτο το νήμα, ειναι offtopic. Στο διπλα νημα με τα σουρωτήρια. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Πάντος εγώ τώρα όσο μιλάμε στήνω ένα μικρό 😁

 

Core-i3-12100.jpg

 

  Θα σε βασάνισει στο stuttering αυτός. Ας επαιρνες κανα zen σε αυτα τα χρηματα 😅

Με στοκ ψυκτρα θα παιξεις? Πες εντυπώσεις με ψήνει χωρις πλακα

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

  Θα σε βασάνισει στο stuttering αυτός. Ας επαιρνες κανα zen σε αυτα τα χρηματα 😅

Θα έχει λες stuttering στο Roadblock/minecraft και στο Paladins ??  Να της βάλω καλύτερα τον 12900KS ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Θα έχει λες stuttering στο Roadblock/minecraft και στο Paladins ??  Να της βάλω καλύτερα τον 12900KS ??

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια, ετσι διαβασα απο ενα μελος εδω που μαλλον τον ειχε. Ατενρα τον ελεγαν, αν τον βρεις ρωτα τον 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια, ετσι διαβασα απο ενα μελος εδω που μαλλον τον ειχε. Ατενρα τον ελεγαν, αν τον βρεις ρωτα τον 😂

 

Αν τον δοκιμάσω σε κάνα σοβαρό online Multiplayer με 64-128 παίκτες θα ποστάρω καρδιογράφημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , πριν λιγο μου ηρθε ενας Ι5 12400 και μια MSI MAG B660M Mortar wifi ddr4 . Εχω καποιες ερωτήσεις αν σας ειναι ευκολο να μου απαντησετε .

Θα κανω Setup Windows 11 , πρεπει να περασω κατι αλλο σε επιπεδο Driver απο το Site Intel ? Εχω μια Noctua NH12S και δεν μπαινει λογο σοκετ 1700 οποτε θα βαλω την μαμα ψυχτρα ξερει κανεις αν δουλευει στους 80-90 βαθμους οπως και ο 7700Κ μου ?  Και αν ναι τι πρεπει να παρω σε ψυξη ( εκτος απο υδροψυξη) .

Πρεπει να γινουν καποιες αλλαγες στο στοκ bios ?  Αυτα με τα P cores E cores κτλ πρεπει να αλαχτει κατι σε Windows η γινονται αυτοματα ?  

Ευχαριστω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Agony είπε

Καλησπερα , πριν λιγο μου ηρθε ενας Ι5 12400 και μια MSI MAG B660M Mortar wifi ddr4 . Εχω καποιες ερωτήσεις αν σας ειναι ευκολο να μου απαντησετε .

Θα κανω Setup Windows 11 , πρεπει να περασω κατι αλλο σε επιπεδο Driver απο το Site Intel ? Εχω μια Noctua NH12S και δεν μπαινει λογο σοκετ 1700 οποτε θα βαλω την μαμα ψυχτρα ξερει κανεις αν δουλευει στους 80-90 βαθμους οπως και ο 7700Κ μου ?  Και αν ναι τι πρεπει να παρω σε ψυξη ( εκτος απο υδροψυξη) .

Πρεπει να γινουν καποιες αλλαγες στο στοκ bios ?  Αυτα με τα P cores E cores κτλ πρεπει να αλαχτει κατι σε Windows η γινονται αυτοματα ?  

Ευχαριστω . 

Βάλε την μαμά προς το παρόν και επικοινώνησε με την noctua να σου στείλουν δωρεάν το mount kit για 1700.

https://noctua.at/en/intel-lga1700-all-you-need-to-know

Πάνε στην σελίδα της μητρικής σου και κατέβασε από εκεί drivers. Ο 12400 δεν έχει e cores.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Στα 75W ο 12900Κ στο CB R23 έχει ίδιες επιδόσεις ΜΤ με τον 5600Χ και αυτό με 8 efficient Gracemont. Με 16 GC cores και μόλις 130W δεν θα έφτανε καν στον 5950Χ.

Όχι ο Gracemont είναι ποιο efficient στα 5.5GHz

Οι πληροφορίες σου είναι λάθος, ο 5600x στα τέρματα του, δηλαδή ~110w με pbo + CO θα ξεπεράσει τα 4.6GHz+ και ίσως σπάσει τα 12Κ σε cb23, ενώ με 6/12 GC θέλεις μόλις 90w για τα 4.6GHz και ανεβαίνουμε στα 14.5K, σχεδόν 25% διαφορά σε παρόμοια clocks, με λιγότερα watt, (από temps άστο καλύτερα).

Από εκεί και πέρα δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι σε οποιοδήποτε setup, είτε είναι 4/8 είτε 16/32 που αποτελείτε από zen 3 ή GC αποκλειστικά, δεν έχει ελπίδα το προϊόν με zen 3 και πραγματικά απορώ γιατί είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβετε.

Ένας 12/24 (ούτε καν 16/32) GC exclusive επεξεργαστής με ~180w θα ξεπερνούσε άνετα τον 5950x με pbo+co στα ίδια watt, θα ξεπερνούσε και τον 12900Κ ως έχει (8+8) με uv και πάλι δύσκολο το ~29Κ με 180w.

Spoiler

284427821_Screenshot2022-06-17205239.png.ebbdc50bab1c4772a041d034b6c9be3b.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Οι πληροφορίες σου είναι λάθος

Toυ Atenra? Αποκλείεται, άντε ρε κακοπροαίρετε.

 

Εδώ 8/16 GC cores στα 77w. 56c Peak temperature. 

Spoiler

77w-normal-priority.png


ΥΓ1. Για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου βέβαια, συγκρίνεις διαφορετικά bins. Ο 5600x λογικά έχει το χειρότερο binning, ενώ ο 12900 με τον οποίο κάνεις simulate 6c / 12t έχει το καλύτερο binning. Προφανώς δεν θα φτάσει ποτέ ο 5600x τα 6 GC cores, αλλά κάπως θα μαζέψει η ψαλίδα, τουλάχιστον στο power consumption

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Οι πληροφορίες σου είναι λάθος, ο 5600x στα τέρματα του, δηλαδή ~110w με pbo + CO θα ξεπεράσει τα 4.6GHz+ και ίσως σπάσει τα 12Κ σε cb23, ενώ με 6/12 GC θέλεις μόλις 90w για τα 4.6GHz και ανεβαίνουμε στα 14.5K, σχεδόν 25% διαφορά σε παρόμοια clocks, με λιγότερα watt, (από temps άστο καλύτερα).

Από εκεί και πέρα δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι σε οποιοδήποτε setup, είτε είναι 4/8 είτε 16/32 που αποτελείτε από zen 3 ή GC αποκλειστικά, δεν έχει ελπίδα το προϊόν με zen 3 και πραγματικά απορώ γιατί είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβετε.

Ένας 12/24 (ούτε καν 16/32) GC exclusive επεξεργαστής με ~180w θα ξεπερνούσε άνετα τον 5950x με pbo+co στα ίδια watt, θα ξεπερνούσε και τον 12900Κ ως έχει (8+8) με uv και πάλι δύσκολο το ~29Κ με 180w.

  Απόκρυψη περιεχομένων

284427821_Screenshot2022-06-17205239.png.ebbdc50bab1c4772a041d034b6c9be3b.png

 

Από TPU στα 75W ο 12900Κ έχει ίδιο MT με τον 5600Χ, στα 65W που είπε ο malakudi θα είναι ακόμα ποιο κάτω και δεν υπάρχει περίπτωση ένας 16 GC στα 130W να φτάσει τον 5950X.

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-12900k-alder-lake-tested-at-various-power-limits/2.html

cinebench-multi.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...