Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mάλλον και εγώ θα αφαιρέσω την galahad και θα βάλω πάνω noctua dh15.

Δεν βοηθάει και το κουτί μου τόσο. Το  σκέφτομαι  για torrent ή custom water

cooling πάλι,αλλά και στήσε-ξεστήσε,συντήρηση.....

Επεξ/σία από harrybani
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, harrybani είπε

Mάλλον και εγώ θα αφαιρέσω την galahad και θα βάλω πάνω noctua dh15.

Δεν βοηθάει και το κουτί μου τόσο. Το  σκέφτομαι  για torrent ή custom water

cooling πάλι,αλλά και στήσε-ξεστήσε,συντήρηση.....

Εφόσον δεν σε νοιάζει το μέγεθος, κοίταξε την assassin 3 και την jonsbo hx7280. Όταν αρχίζεις να ξεφεύγεις από τα 220-240w είναι καλύτερες από την d15 λόγω extra heatpipe. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oύτε και εγω δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω,την έχω ήδη την dh15 και κάθεται.

Χτυπώ το torrent και μετακομίζω η μένω με το lian li και βρέχομαι.Σκέφτομαι

οτι με 4000series λογικά θα γίνουν χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, harrybani είπε

Oύτε και εγω δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω,την έχω ήδη την dh15 και κάθεται.

Χτυπώ το torrent και μετακομίζω η μένω με το lian li και βρέχομαι.Σκέφτομαι

οτι με 4000series λογικά θα γίνουν χειρότερα.

Eγώ πήγα από o11 dynamic σε torrent. Σοκ και δέος, κυρίως σε GPU temps. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέλω ,αλλά σε ασπρο με χαλάει και η ποιοτητα της βαφής και λεω μήπως

βγει κάτι καλύτερο περιμένοντας?Και το lian li για νερό ειναι κανονικά...

Πολυ κακώς δεν υπολόγισα τα watt της gpu και το πήρα.Kαι το κυριότερο,αντε 

και χώρεσες το 1200psu,πολύ στρίμωγμα το καλωδιομάνι.

Επεξ/σία από harrybani
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, harrybani είπε

Το θέλω ,αλλά σε ασπρο με χαλάει και η ποιοτητα της βαφής και λεω μήπως

βγει κάτι καλύτερο περιμένοντας?Και το lian li για νερό ειναι κανονικά...

Πολυ κακώς δεν υπολόγισα τα watt της gpu και το πήρα.

Υπάρχουν και άλλα κουτιά με καλό airflow, αλλά δεν υπάρχει κάποιο που να είναι front to back, και δυστηχώς με 500w κάρτα θες να αποφύγεις το top exhaust όπως ο διάολος το λιβάνι. Εγώ μόνο για την 3090 άλλαξα κουτί, δεν παλεύοταν στο o11 που είχα

10 λεπτά πριν, harrybani είπε

και χώρεσες το 1200psu,πολύ στρίμωγμα το καλωδιομάνι.

Το ίδιο PSU έχουμε, δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο θέμα με τα καλώδια. Κάτσε να πιάσεις κανά corsair τροφοδοτικό να δείς μανούρα :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βάλω για αρχή την noctua όπως ειμαι και θα δω τις διαφορές για αρχή.

Τόσα κουτιά,ένα που να τα έχει όλα κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει.λες και

μιλάμε για πυρηνικη φυσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2022 στις 5:15 ΜΜ, Herald είπε

Convex / concave. Ειδικα με τα alderlake που καποιες μητρικες απο concave στον κανουν flat / convex κάποιες ψυκτρες δεν πατανε σωστά. Η ek360 ειναι μια απο αυτες

Aν δεν κανω λαθος το θεμα το εχουν οι βιδες που ερχονται με το νεο μπρακετ αν χρησιμοποιησεις του 1700 ειναι οκ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Aten-Ra Για να καταλάβεις τι γίνεται όταν προσπαθείς να εξηγήσεις σε κάποιον πως δούλευει το CPU που έχει


Εδώ review που τεστάρι e και p cores σε όλα τα power level. Πιο efficient τα p cores σχεδόν across the board, πρέπει να πέσεις σε κάτω από τα 4w per core για να περάσουν μπροστά τα ecores, και αυτό σε συγκεκριμένα workloads. Σε όλο το υπόλοιπο φάσμα είναι πίσω σε efficiency

https://chipsandcheese.com/2022/01/28/alder-lakes-power-efficiency-a-complicated-picture/

Και εδώ, γράφημα από την ίδια την Intel που σου λέει ότι τα P cores είναι πιο efficient

image-15.jpg?ssl=1


To efficiency αναφέρεται στο die space, που σημαίνει πώς βγάζουν παραπάνω performance για ένα δεδομένο die size.

 

Tώρα περιμένω να επανέλθεις με συγκρίσεις μεταξύ τους με τον έναν να τρέχει στα 3ghz και τον άλλον στα 5.2ghz απλά για να μην παραδεχτείς ότι είσαι λάθος. Δώσε :P 


Όσον αφορά τα 24c sapphire rapids, η σύγκριση που κάνεις στα base ρολόγια είναι παρόμοιας ακαδημαικής αξίας με την σύγκριση του pipamaster. Tα sapphire rapids τρέχουν AVX512, oπότε προφανώς σε αυτό το worst case scenario θα είναι πιο χαμηλά τα ρολόγια τους από τους 24c zen 3, παραυτά (θεωρητικά) θα αποδίδουν καλύτερα. Δεν μας λέει απολύτως τίποτα αυτό για τα ρολόγια που θα κρατάνε σε ένα CBR23 ας πούμε για το οποίο μιλάς τόση ώρα.

Aπλά για να κατεβάσουν τέτοιο die στην mainstream που να έχει full P Cores θα πρέπει να βαρέσουν τιμές Ryzen, να σου πουλάν τον 8πύρηνο στα 450€. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Herald είπε

@Aten-Ra Για να καταλάβεις τι γίνεται όταν προσπαθείς να εξηγήσεις σε κάποιον πως δούλευει το CPU που έχει


Εδώ review που τεστάρι e και p cores σε όλα τα power level. Πιο efficient τα p cores σχεδόν across the board, πρέπει να πέσεις σε κάτω από τα 4w per core για να περάσουν μπροστά τα ecores, και αυτό σε συγκεκριμένα workloads. Σε όλο το υπόλοιπο φάσμα είναι πίσω σε efficiency

https://chipsandcheese.com/2022/01/28/alder-lakes-power-efficiency-a-complicated-picture/

Και εδώ, γράφημα από την ίδια την Intel που σου λέει ότι τα P cores είναι πιο efficient

image-15.jpg?ssl=1


To efficiency αναφέρεται στο die space, που σημαίνει πώς βγάζουν παραπάνω performance για ένα δεδομένο die size.

 

Tώρα περιμένω να επανέλθεις με συγκρίσεις μεταξύ τους με τον έναν να τρέχει στα 3ghz και τον άλλον στα 5.2ghz απλά για να μην παραδεχτείς ότι είσαι λάθος. Δώσε :P 


Όσον αφορά τα 24c sapphire rapids, η σύγκριση που κάνεις στα base ρολόγια είναι παρόμοιας ακαδημαικής αξίας με την σύγκριση του pipamaster. Tα sapphire rapids τρέχουν AVX512, oπότε προφανώς σε αυτό το worst case scenario θα είναι πιο χαμηλά τα ρολόγια τους από τους 24c zen 3, παραυτά (θεωρητικά) θα αποδίδουν καλύτερα. Δεν μας λέει απολύτως τίποτα αυτό για τα ρολόγια που θα κρατάνε σε ένα CBR23 ας πούμε για το οποίο μιλάς τόση ώρα.

Aπλά για να κατεβάσουν τέτοιο die στην mainstream που να έχει full P Cores θα πρέπει να βαρέσουν τιμές Ryzen, να σου πουλάν τον 8πύρηνο στα 450€. 

Από το Link που έβαλες δείχνει ξεκάθαρα ότι τα Gracemont έχουν καλύτερο efficiency.

image-17-1.png?resize=768,363&ssl=1

image-18-1.png?resize=768,341&ssl=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Herald είπε

@Aten-Ra Για να καταλάβεις τι γίνεται όταν προσπαθείς να εξηγήσεις σε κάποιον πως δούλευει το CPU που έχει


Εδώ review που τεστάρι e και p cores σε όλα τα power level. Πιο efficient τα p cores σχεδόν across the board, πρέπει να πέσεις σε κάτω από τα 4w per core για να περάσουν μπροστά τα ecores, και αυτό σε συγκεκριμένα workloads. Σε όλο το υπόλοιπο φάσμα είναι πίσω σε efficiency

https://chipsandcheese.com/2022/01/28/alder-lakes-power-efficiency-a-complicated-picture/

Και εδώ, γράφημα από την ίδια την Intel που σου λέει ότι τα P cores είναι πιο efficient

image-15.jpg?ssl=1


To efficiency αναφέρεται στο die space, που σημαίνει πώς βγάζουν παραπάνω performance για ένα δεδομένο die size.

 

Tώρα περιμένω να επανέλθεις με συγκρίσεις μεταξύ τους με τον έναν να τρέχει στα 3ghz και τον άλλον στα 5.2ghz απλά για να μην παραδεχτείς ότι είσαι λάθος. Δώσε :P 


Όσον αφορά τα 24c sapphire rapids, η σύγκριση που κάνεις στα base ρολόγια είναι παρόμοιας ακαδημαικής αξίας με την σύγκριση του pipamaster. Tα sapphire rapids τρέχουν AVX512, oπότε προφανώς σε αυτό το worst case scenario θα είναι πιο χαμηλά τα ρολόγια τους από τους 24c zen 3, παραυτά (θεωρητικά) θα αποδίδουν καλύτερα. Δεν μας λέει απολύτως τίποτα αυτό για τα ρολόγια που θα κρατάνε σε ένα CBR23 ας πούμε για το οποίο μιλάς τόση ώρα.

Aπλά για να κατεβάσουν τέτοιο die στην mainstream που να έχει full P Cores θα πρέπει να βαρέσουν τιμές Ryzen, να σου πουλάν τον 8πύρηνο στα 450€. 

Μην ξεχνάς  τον παράγοντα θερμότητα. Με μόνο p cores μόνο στην θέση των e- cores, η κατανάλωση και θερμότητα θα ήταν αρκετά μεγάλη. 
ΥΓ. Όσο για τις υποθέσεις για την τιμή που κανείς είναι απλά υποθέσεις…..

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Από το Link που έβαλες δείχνει ξεκάθαρα ότι τα Gracemont έχουν καλύτερο efficiency.

image-17-1.png?resize=768,363&ssl=1

image-18-1.png?resize=768,341&ssl=1

Nαί, ΚΑΤΩ από τα 5w per core, δηλαδή 3-3.5ghz, δηλαδή 40 package power...αυτό που έγραψα ήδη. Δίνεις ρεσιτάλ απλά για να μη το παραδεχτείς :P 

To ίδιο γράφημα με αυτό που έβαλες, δεν ξέρω γιατί το προσπέρασες. Βασικά άσε, ξέρω :P 

 

image-151.png?ssl=1

36 λεπτά πριν, atheatos είπε

Μην ξεχνάς  τον παράγοντα θερμότητα. Με μόνο p cores μόνο στην θέση των e- cores, η κατανάλωση και θερμότητα θα ήταν αρκετά μεγάλη. 
 

Tα 16p cores στα 240w καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια και θερμότητα από 8+8 στα 240w? Okay

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Nαί, ΚΑΤΩ από τα 5w per core, δηλαδή 3-3.5ghz, δηλαδή 40 package power...αυτό που έγραψα ήδη. Δίνεις ρεσιτάλ απλά για να μη το παραδεχτείς :P 

Tα 16p cores στα 240w καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια και θερμότητα από 8+8 στα 240w? Okay

Τα 16 p cores μπορεί να ξεπεράσουν σε κατανάλωση τα 8+8 . Δεν είναι πάντα σίγουρο ότι μπορείς να ελέγξεις την θερμοκρασία και την κατανάλωση μέσω software για αυτό προτιμάτε το hardware limit.

Να στο κάνω πιο απλά με το παράδειγμα που χρησιμοποίησες για να γελοιοποιήσεις την άποψη μου, τα 16p cores ξεπερνάνε σε max κατανάλωση και σε θερμότητα τα 8+8 cores. Okay?

Επίσης δεν ξέρουμε την θερμική συμπεριφορά των p cores ειδικά σε low loads. Λογικά δεν είναι καλή γιατί έχουν σχεδιαστεί να δουλεύουν με υψηλά φορτία και απαιτήσεις.

ΥΓ. Αν συνεχίσεις να το παίζεις έξυπνος χωρίς να είσαι , δεν νομίζω ότι αξίζει να συζητάμε άλλο….

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Τα 16 p cores μπορεί να ξεπεράσουν σε κατανάλωση τα 8+8 . Δεν είναι πάντα σίγουρο ότι μπορείς να ελέγξεις την θερμοκρασία και την κατανάλωση μέσω software για αυτό προτιμάτε το hardware limit.

Να στο κάνω πιο απλά με το παράδειγμα που χρησιμοποίησες για να γελοιοποιήσεις την άποψη μου, τα 16p cores ξεπερνάνε σε κατανάλωση και σε θερμότητα τα 8+8 cores. Okay?

Επίσης δεν ξέρουμε την θερμική συμπεριφορά των p cores ειδικά σε low loads. Λογικά δεν είναι καλή γιατί έχουν σχεδιαστεί να δουλεύουν με υψηλά φορτία και απαιτήσεις.

 Τα P cores σε οτίδηποτε πάνω από 3-3.5ghz είναι πιο efficient από τα E cores, που σημαίνει θα καταναλώνουν ΛΙΓΟΤΕΡΟ για την ίδια απόδοση. 

Επίσης δεν ξέρω τι εννοείς δεν ξέρουμε την θερμική συμπεριφόρα των p cores σε low loads, 12900k έχω, όλο και κάτι ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

 Τα P cores σε οτίδηποτε πάνω από 3-3.5ghz είναι πιο efficient από τα E cores, που σημαίνει θα καταναλώνουν ΛΙΓΟΤΕΡΟ για την ίδια απόδοση. 

Επίσης δεν ξέρω τι εννοείς δεν ξέρουμε την θερμική συμπεριφόρα των p cores σε low loads, 12900k έχω, όλο και κάτι ξέρω

Το τι ξέρεις επειδή έχεις 12900κ , αν συγκρίνουμε από προηγούμενες συζητήσεις δεν σε κολακεύει…

Εχεις φτάσει σε σημείο να αμφισβητείς την ικανότητα της ίδιας της Intel να αξιοποιεί τους επεξεργαστές της κατάλληλα. Εσυ ξέρεις και αυτοί που τον έφτιαξαν δεν ξέρουν….

Οπως είπα αν συνεχίζεις να το παίζεις έξυπνος χωρίς να είσαι δεν αξίζει να συζητάμε. Μην προσπαθείς άλλο να μπαλώσεις την ειρωνεία σου κάνοντας τον χαζό τώρα. Τα e cores μπορούν να δουλέψουν με χαμηλότερα watt ενώ τα p cores το ελάχιστο όριο κατανάλωσης είναι μεγαλύτερο από των e cores. Μην προσπαθείς άλλο να μπερδέψεις την λογική , όταν και ένας παιδί δημοτικού καταλαβαίνει την διαφορά ενός μικρού κινητήρα και ενός μεγάλου κινητήρα….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...