Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι σωστά τα λές, μπήκαν για λόγους efficiency, ενώ έχουν χειρότερο efficiency από τα P cores. Ορθή η σκέψη σου :P 

Τελευταία φορά,  μιας και δεν είναι το efficiency μόνο οι επιδόσεις per watt. Ξέρεις αν οι θερμοκρασίες σε αυτά τα benches είναι καλές? Ξέρεις αν είναι σταθερές? Μήπως για αυτές τις επιδόσεις ξεφεύγουν τα thermals των p cores και μετά κάνουν throttle. 
Δεν είναι κάτι επιστημονικό να βάλεις το συνολικό efficiency ενός soc και όχι μόνο ότι σε κάνει πιο έξυπνακια.

Εκανες μια αγορά ενός soc που αντιμετωπίζει τις θερμικές απώλειες και κρατάει τις επιδόσεις μέσω των e- cores. Που ειδικά σε multithreaded σενάρια με τα p cores μόνο, θα έπαιρναν φωτιά . Γιατί δεν παραδέχεσαι το αυτονόητο , ότι έχει λόγο που μπήκαν τα e cores και δεν είναι απλά για χωροθετηση(γελάνε και πέτρες)?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Τελευταία φορά,  μιας και δεν είναι το efficiency μόνο οι επιδόσεις per watt. Ξέρεις αν οι θερμοκρασίες σε αυτά τα benches είναι καλές? Ξέρεις αν είναι σταθερές? Μήπως για αυτές τις επιδόσεις ξεφεύγουν τα thermals των p cores και μετά κάνουν throttle. 
Δεν είναι κάτι επιστημονικό να βάλεις το συνολικό efficiency ενός soc και όχι μόνο ότι σε κάνει πιο έξυπνακια.

Εκανες μια αγορά ενός soc που αντιμετωπίζει τις θερμικές απώλειες και κρατάει τις επιδόσεις μέσω των e- cores. Που ειδικά σε multithreaded σενάρια με τα p cores μόνο, θα έπαιρναν φωτιά . Γιατί δεν παραδέχεσαι το αυτονόητο , ότι έχει λόγο που μπήκαν τα e cores και δεν είναι απλά για χωροθετηση(γελάνε και πέτρες)?

Ναί, ξέρω ότι 16 P cores στα 240w tdp θα είχαν καλύτερες θερμοκρασίες από 8+8 στα 240w tdp. 

Τόση ώρα λές ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα κλπα, τώρα που ο κατασκευαστής λέει ότι είσαι εσύ λάθος, τον αγνοείς :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ναί, ξέρω ότι 16 P cores στα 240w tdp θα είχαν καλύτερες θερμοκρασίες από 8+8 στα 240w tdp. 

Τόση ώρα λές ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα κλπα, τώρα που ο κατασκευαστής λέει ότι είσαι εσύ λάθος, τον αγνοείς :P 

Εντάξει αφού ξέρεις καλύτερα και από τον κατασκευαστή , δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε άλλο….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Εντάξει αφού ξέρεις καλύτερα και από τον κατασκευαστή , δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε άλλο….

Μα ο κατασκευαστής με εσένα διαφωνεί :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Πες του να βάλει μόνο p cores αφού διαφωνεί μόνο με μένα… 

Θα έβαζε - αν υπήρχε λόγος. Αφού το 8+8 έχει καλύτερο performance από το 10+0, γιατί να πάει σε full P cores? Αυτό σου εξηγώ τόση ώρα, δεν το καταλαβαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα έβαζε - αν υπήρχε λόγος. Αφού το 8+8 έχει καλύτερο performance από το 10+0, γιατί να πάει σε full P cores? Αυτό σου εξηγώ τόση ώρα, δεν το καταλαβαίνεις...

Μάλιστα από 1+1 =2 πάμε στο 1+0=1 . Καμία σχέση…. Εντάξει μετά λες εμένα παράλογο. Δεν γίνεται λυπάμαι.
 

Όλοι οι κατασκευαστές big little cpu έχουν στόχο να μειώσουν την κατανάλωση και εσυ μου λες ότι το κάνουν για να έχουν καλύτερο performance στο ίδιο die space και μάλιστα σε desktop cpu? Εντάξει          ξεπέρασες κάθε αρχή και φυσικό νόμο, γιατί πολύ απλά θα αντικαθιστούσαν όλα τα p cores με e cores αν ισχύει αυτό που λες. Θα αύξαναν λίγο το die και θα έβαζαν μόνο e cores….. Τα e cores δεν είναι το μέγεθος τους η διαφορά αλλά και ο διαφορετικος ΠΥΡΗΝΑΣ…. ΕΛΕΟΣ δηλαδή. Κάθομαι και γράφω σε κάποιον που μου το παίζει έξυπνος και με θεωρεί παράλογο όταν έχει κενά ….. Τέρμα η συζήτηση . Συζητά με τους ομοίους σου…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Μάλιστα από 1+1 =2 πάμε στο 1+0=1 . Καμία σχέση…. Εντάξει μετά λες εμένα παράλογο. Δεν γίνεται λυπάμαι.
 

Όλοι οι κατασκευαστές big little cpu έχουν στόχο να μειώσουν την κατανάλωση και εσυ μου λες ότι το κάνουν για να έχουν καλύτερο performance στο ίδιο die space και μάλιστα σε desktop cpu? Εντάξει          ξεπέρασες κάθε αρχή και φυσικό νόμο, γιατί πολύ απλά θα αντικαθιστούσαν όλα τα p cores με e cores αν ισχύει αυτό που λες. Θα αύξαναν λίγο το die και θα έβαζαν μόνο e cores….. Τα e cores δεν είναι το μέγεθος τους η διαφορά αλλά και ο διαφορετικος ΠΥΡΗΝΑΣ…. ΕΛΕΟΣ δηλαδή. Κάθομαι και γράφω σε κάποιον που μου το παίζει έξυπνος και με θεωρεί παράλογο όταν έχει κενά ….. Τέρμα η συζήτηση . Συζητά με τους ομοίους σου…

Αν αντικαταστήσει όλα τα P cores με E cores τότε θα έχει ST performance από τα lidl. Γιαυτό πήγε σε hybrid λύση, που προσφέρει ταυτόχρονα τις μέγιστες επιδόσεις σε ST αλλά και σε MT performance. Καί ναί, θα πάει σε full E core λύσεις εκεί που το ST performance είναι αδιάφορο. Ήδη υπάρχει roadmap για τους Sierra forest xeon που θα είναι full e cores. 

 

Άντε πάλι με την κατανάλωση....πάλι τα ίδια θα λέμε? Ένα CPU στα 240w tdp θα τραβάει 240w, είτε έχει 1p + 100 e core είτε 100P core είτε οποιοδήποτε άλλο configuration

1 λεπτό πριν, godslayerxp είπε

16+0 πρέπει

To 16+0 έχει αντίστοιχο die space με 8+ 32E. Το 2ο με φυσικά πολύ μεγαλύτερο MT performance, αλλά χειρότερο efficiency. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, atheatos είπε

Όλοι οι κατασκευαστές big little cpu έχουν στόχο να μειώσουν την κατανάλωση και εσυ μου λες ότι το κάνουν για να έχουν καλύτερο performance στο ίδιο die space και μάλιστα σε desktop cpu? Εντάξει          ξεπέρασες κάθε αρχή και φυσικό νόμο, γιατί πολύ απλά θα αντικαθιστούσαν όλα τα p cores με e cores αν ισχύει αυτό που λες. Θα αύξαναν λίγο το die και θα έβαζαν μόνο e cores….. Τα e cores δεν είναι το μέγεθος τους η διαφορά αλλά και ο διαφορετικος ΠΥΡΗΝΑΣ…. ΕΛΕΟΣ δηλαδή. Κάθομαι και γράφω σε κάποιον που μου το παίζει έξυπνος και με θεωρεί παράλογο όταν έχει κενά ….. Τέρμα η συζήτηση . Συζητά με τους ομοίους σου…

Ο @Herald έχει δίκιο και έχεις κολλήσει γιατί έχεις μπερδευτεί από το big little. Δεν είναι όλα τα big little ίδια. Τα arm big little είναι επεξεργαστές mobile πολύ χαμηλής κατανάλωσης. Έχουν τελείως διαφορετικούς σχεδιαστικούς στόχους (design goals) - σε αυτά όντως το σημαντικό είναι η πολύ χαμηλή κατανάλωση για τη διάρκεια της μπαταρίας - αλλά και οι χαμηλές θερμοκρασίες.

Στο big little σχεδιασμό της intel όμως, δεν ήταν ο σκοπός του σχεδιασμού η χαμηλή κατανάλωση. Ήταν καθαρά θέμα die space. Ή θα είχε max 10 P-cores (ή 12 P-cores αυξάνοντας κι άλλο το die - σίγουρα όμως με τίποτα 16) ή αυτό που τελικά έκανε. 8 e-cores πιάνουν die space από 2 P-cores. Δεν είναι πιο efficient σε Watt, σχεδόν σε όλο το range των Watt 1 e-core είναι χειρότερo από 1 p-core - αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Είναι efficient σε die space ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ. Αν πρέπει να συγκρίνεις λοιπόν κάτι είναι 1 p-core με 4 e-core (γιατί πιάνουν το ίδιο die space). Στους Raptor θα ξεφύγει ακόμα περισσότερο η Intel σε MT αφού θα διπλασιάσει τα e-cores.

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ο @Herald έχει δίκιο και έχεις κολλήσει γιατί έχεις μπερδευτεί από το big little. Δεν είναι όλα τα big little ίδια. Τα arm big little είναι επεξεργαστές mobile πολύ χαμηλής κατανάλωσης. Έχουν τελείως διαφορετικούς σχεδιαστικούς στόχους (design goals) - σε αυτά όντως το σημαντικό είναι η πολύ χαμηλή κατανάλωση για τη διάρκεια της μπαταρίας - αλλά και οι χαμηλές θερμοκρασίες.

Στο big little σχεδιασμό της intel όμως, δεν ήταν ο σκοπός του σχεδιασμού η χαμηλή κατανάλωση. Ήταν καθαρά θέμα die space. Ή θα είχε max 10 P-cores (ή 12 P-cores αυξάνοντας κι άλλο το die - σίγουρα όμως με τίποτα 16) ή αυτό που τελικά έκανε. 8 e-cores πιάνουν die space από 2 P-cores. Δεν είναι πιο efficient σε Watt, σχεδόν σε όλο το range των Watt 1 p-core είναι χειρότερo από 1 e-core - αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Είναι efficient σε die space ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ. Αν πρέπει να συγκρίνεις λοιπόν κάτι είναι 1 p-core με 4 e-core (γιατί πιάνουν το ίδιο die space). Στους Raptor θα ξεφύγει ακόμα περισσότερο η Intel σε MT αφού θα διπλασιάσει τα e-cores.

 

Eπίσης δεν ξέρω αν ειναι typo, 1p core δεν ειναι λιγοτερο efficient απο 1 ecore, πρεπει να πέσεις κατω απο 3 - 3.5ghz για να συμβεί αυτο, συχνοτητα που δεν τρεχει κανενα desktop cpu. Σε ολο το ωφέλιμο φασμα τα p cores ειναι πιο efficient

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Herald είπε

Eπίσης δεν ξέρω αν ειναι typo, 1p core δεν ειναι λιγοτερο efficient απο 1 ecore, πρεπει να πέσεις κατω απο 3 - 3.5ghz για να συμβεί αυτο, συχνοτητα που δεν τρεχει κανενα desktop cpu. Σε ολο το ωφέλιμο φασμα τα p cores ειναι πιο efficient

Τρέχεις και κάτω από 3GHz και σε desktop (πχ σε ένα *semi-idle workload), στα mobile και στα laptop έχει σημασία να είσαι όσο πιο χαμηλά σε Watt σε τέτοια workloads - αλλά σίγουρα δεν ενδιέφερε αυτό την Intel στο σχεδιασμό του Alder Lake.

*semi-idle workload είναι πχ αυτό τώρα, να πληκτρολογείς σε ένα φόρουμ.

edit: τώρα κατάλαβα τι σχολίασες, ναι έχω typo στο αρχικό post, το διορθώνω τώρα.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τρέχεις και κάτω από 3GHz και σε desktop (πχ σε ένα *semi-idle workload), στα mobile και στα laptop έχει σημασία να είσαι όσο πιο χαμηλά σε Watt σε τέτοια workloads - αλλά σίγουρα δεν ενδιέφερε αυτό την Intel στο σχεδιασμό του Alder Lake.

*semi-idle workload είναι πχ αυτό τώρα, να πληκτρολογείς σε ένα φόρουμ.

Δηλώνω αγνοια επι του θέματος, βλέπω όντως τρελα χαμηλή κατανάλωση σε τετοιες καταστάσεις (εχει γράψει και 1.7 watt) αλλα δεν έχω ιδεα αν ειναι λογω ecores. 

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

edit: τώρα κατάλαβα τι σχολίασες, ναι έχω typo στο αρχικό post, το διορθώνω τώρα.

Ε μα, ορθώς μπερδευτηκα 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παω σε 13 γενια , αλλα να μεινω με ddr4 μνημες ακομα , τι λετε ? ισχυουν οι φημες οτι οι z790 θα ειναι μονο ddr5 ,

να παρω απο τωρα καμια z690 να την εχω μην τυχον δεν βρισκω καλη ddr4  και αν πια ?? που να ειναι πολυ καλη

κοιταγα Gigabyte Z690 Aorus Elite DDR4 και MSI Z690 Edge WIFI DDR4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλη ταλαιπωρία αυτή η γενιά , η απόδοση είναι εκεί αλλά με τι κόστος και κυρίως τι θερμοκρασίες !?  Κάτοχος 12900K εδώ.

Bending issues λόγω του κλειδώματος του επεξεργαστή προκαλούν τον επεξεργαστή να διπλώνει λίγο σαν τάκος και να μην πατάει καλά και ίσια η ψυχτρα επάνω του με αποτέλεσμα ακόμα πιο υψηλές θερμοκρασίες.

Οι DDR5 είναι δύσκολες στο tuning και επειδή μετέφεραν το pmic στα ντιμακια επάνω τώρα θέλουν ενεργή ψύξη και αυτές καθώς στα 60c+ γίνονται unstable.

Προσωπικά έχω 2 τριπλά ψυγεία και το ένα push-pull , εφαρμογή με κατσαβίδι ίδιας μεγίστης ισχύος για το cpu block , υγρό μέταλλο και πάλι σε σκληρά στρες τεστς χτυπάει 80-90C στους πιο καυτούς πυρήνες με μόλις λίγο oc. Άρα θέλει μετά μετατροπή στο κλείδωμα του socket πχ με thermal grizzly contact frame για να τον ισιώσει.

Δεν μπορώ να προτείνω αυτή την πλατφόρμα σε κάποιον φυσιολογικό άνθρωπο που θέλει την ηρεμία του.

 

Επεξ/σία από Leonman44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...