Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/1/2024 στις 5:31 ΜΜ, billdanos είπε

Ειχαν θέματα στην Γερμανία με την κακοκαιρία και ίσως έχουν επηρεαστεί όλα κάπως...

Ναι αρκετά πιθανό αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι ότι στο detailed tracking το τελευταίο update έγραφε ότι το πακέτο έφυγε από το parcel center της Ουτρέχτης και έχει μείνει έτσι 9 εργάσιμες μερες... αν ήταν σε αποθήκη δεν θα έγραφε ότι είχε φτάσει σε κάποιο parcel center? Έστειλα μήνυμα να δω τι παίζει στη valve αλλά απλά μου είπαν ότι είναι in transit αφού τσέκαραν και να περιμένω λίγες ακόμα μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
13 ώρες πριν, Johnapost είπε

Ναι αρκετά πιθανό αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι ότι στο detailed tracking το τελευταίο update έγραφε ότι το πακέτο έφυγε από το parcel center της Ουτρέχτης και έχει μείνει έτσι 9 εργάσιμες μερες... αν ήταν σε αποθήκη δεν θα έγραφε ότι είχε φτάσει σε κάποιο parcel center? Έστειλα μήνυμα να δω τι παίζει στη valve αλλά απλά μου είπαν ότι είναι in transit αφού τσέκαραν και να περιμένω λίγες ακόμα μέρες.

Ναι η αλήθεια είναι πως 9 εργάσιμες είναι παρά πολύ για να μην έχει αλλάξει τίποτα! Κανονικά μετά την Ολλανδία πάει Γερμανία, μετά Ρουμανία, μετά Βουλγαρία και μετά Θεσσαλονίκη (τουλάχιστον αυτή τη διαδρομή ακολούθησε το δικό μου σε συνολικά 5 εργάσιμες). 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • billdanos έχει "καρφιτώσει" αυτό το θέμα
Στις 28/1/2024 στις 9:02 ΠΜ, billdanos είπε

Ναι η αλήθεια είναι πως 9 εργάσιμες είναι παρά πολύ για να μην έχει αλλάξει τίποτα! Κανονικά μετά την Ολλανδία πάει Γερμανία, μετά Ρουμανία, μετά Βουλγαρία και μετά Θεσσαλονίκη (τουλάχιστον αυτή τη διαδρομή ακολούθησε το δικό μου σε συνολικά 5 εργάσιμες). 
 

Ναι αυτό με ανησυχεί και εμένα... Βέβαια με λίγο ψάξιμο είδα ότι πολλές φορές απλά δεν ανανεώνουν το tracking και ενημερώνεσαι μόνο όταν φτάσει. Σε κάθε περίπτωση ελπίζω αυτή την βδομάδα να υπάρξει κάποια εξέλιξη, αύριο κλείνουν 2 βδομάδες από την ημέρα που υποτίθεται πως ξεκίνησε από Ολλανδία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή είστε τέτοιοι και με παρασύρατε, έβαλα χθες παραγγελία για 512 GB OLED, το οποίο έγινε shipped σήμερα. Ευελπιστώ μέχρι την Παρασκευή να μου έχει έρθει, θα ενημερώσω εδώ για την πορεία.

Για την ώρα το τράκινγκ δεν γυρνάει αποτελέσματα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με το ποσοστό μπαταρίας που δείχνει το Deck; Αυτό το έχω από την αρχή. Συμβαίνει συχνά να το έχω αφημένο 5 μέρες στο sleep και να έχει πάει από 100% στο 70%, και μετά να παίξω τρία λεπτά και να κλείσει από μπαταρία. Έχω προσπαθήσει να κάνω και το calibration που προτείνουν αλλά δεν έχει λειτουργήσει.

Για μένα είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Deck, όχι μόνο το πόσο λίγο κρατάει η μπαταρία, αλλά και αυτά τα bugs που βγάζει συνεχώς σε μένα που πολλές φορές είχαν ως αποτέλεσμα να εξαντληθεί η μπαταρία χωρίς να το καταλάβω, κάτι που με τη σειρά του μειώνει περαιτέρω τη διάρκεια ζωής της.

Επεξ/σία από cubilone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 ώρες πριν, cubilone είπε

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με το ποσοστό μπαταρίας που δείχνει το Deck; Αυτό το έχω από την αρχή. Συμβαίνει συχνά να το έχω αφημένο 5 μέρες στο sleep και να έχει πάει από 100% στο 70%, και μετά να παίξω τρία λεπτά και να κλείσει από μπαταρία. Έχω προσπαθήσει να κάνω και το calibration που προτείνουν αλλά δεν έχει λειτουργήσει.

Για μένα είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Deck, όχι μόνο το πόσο λίγο κρατάει η μπαταρία, αλλά και αυτά τα bugs που βγάζει συνεχώς σε μένα που πολλές φορές είχαν ως αποτέλεσμα να εξαντληθεί η μπαταρία χωρίς να το καταλάβω, κάτι που με τη σειρά του μειώνει περαιτέρω τη διάρκεια ζωής της.

Στο oled μοντέλο δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα. Ίσα ίσα που από την μπαταρία του δηλώνω παραπάνω από ικανοποιημένος! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Στο oled μοντέλο δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα. Ίσα ίσα που από την μπαταρία του δηλώνω παραπάνω από ικανοποιημένος! 

Εγώ έχω το OG και το κάνει αυτό από την πρώτη μέρα που το έχω (Ιούλιο ‘22). Γενικά λένε οτι η μπαταρία είναι αρκετά καλύτερη στο OLED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Johnapost είπε

Ναι αυτό με ανησυχεί και εμένα... Βέβαια με λίγο ψάξιμο είδα ότι πολλές φορές απλά δεν ανανεώνουν το tracking και ενημερώνεσαι μόνο όταν φτάσει. Σε κάθε περίπτωση ελπίζω αυτή την βδομάδα να υπάρξει κάποια εξέλιξη, αύριο κλείνουν 2 βδομάδες από την ημέρα που υποτίθεται πως ξεκίνησε από Ολλανδία

update: μετα απο συζητηση με την valve φαινεται οτι η gls το εχασε ή το έκλεψαν. Εννοείται πρότειναν είτε refund είτε replacement shipment

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζοντας Prince of Persia: The Lost Crown, παρατηρώ ότι αν βάλεις το Deck σε sleep, μόλις το ανοίξεις και παίξεις 1-2 λεπτά σε πετάει από το παιχνίδι γιατί δεν συγχρονίζει τα achievements το ubisodt connect. Συμβαίνει και σε σας σε ubisoft παιχνίδια; Φαντάζομαι αυτό είναι ένα από τα προβλήματα να χρησιμοποιείς third party launchers. Τουλάχιστον για την δικιά μου περίπτωση που είμαι με συνδρομή ubisoft plus που απαιτεί συνεχή σύνδεση για να παίξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

https://satechi.net/products/usb4-multiport-w2-5g-ethernet

Tech Specs

What’s In The Box

USB4 Multiport w 2.5G Ethernet & User Manual 

Connector Type

USB4

Speed

  • HDMI 2.1 -

    • up to 8K/60Hz (4K/60Hz on Mac)

    • 2K/144Hz

    • 1080P/240Hz

  • USB-A 3.2 – up to 10Gbps (No Charging/Video Output)

  • USB-C 3.2 – up to 10Gbps & 100W PD (No Video Output)

  • USB-C 3.2 – up to 10Gbps (No Charging/Video Output)

  • Audio Jack – USB 2.0

  • Ethernet – 2.5 Gigabit

 

 

λετε να υποστηριζει vrr λογω hdmi 2.1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, Panag1970 είπε

 

 

https://satechi.net/products/usb4-multiport-w2-5g-ethernet

Tech Specs

What’s In The Box

USB4 Multiport w 2.5G Ethernet & User Manual 

Connector Type

USB4

Speed

  • HDMI 2.1 -

    • up to 8K/60Hz (4K/60Hz on Mac)

    • 2K/144Hz

    • 1080P/240Hz

  • USB-A 3.2 – up to 10Gbps (No Charging/Video Output)

  • USB-C 3.2 – up to 10Gbps & 100W PD (No Video Output)

  • USB-C 3.2 – up to 10Gbps (No Charging/Video Output)

  • Audio Jack – USB 2.0

  • Ethernet – 2.5 Gigabit

 

 

λετε να υποστηριζει vrr λογω hdmi 2.1?

Και γιατί να μην πάρεις το original dock που κοστίζει πολύ λιγότερο και υποστηρίζει vrr?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε αναμονή παραλαβής του παρακάτω dock. Να υποθέσω υποστήριξη VRR καπούτ; 

https://jsaux.com/products/docking-station-for-steam-deck-hb0702?variant=43680680837340# go

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 ώρες πριν, Zus είπε

Είμαι σε αναμονή παραλαβής του παρακάτω dock. Να υποθέσω υποστήριξη VRR καπούτ; 

https://jsaux.com/products/docking-station-for-steam-deck-hb0702?variant=43680680837340# go

Όχι δεν το υποστηρίζει. Πάντως δεν θα έδινα και τοοοοσο μεγάλη σημασία στο vrr μιας και δεν θα δεις και τρελή διαφορά στα περισσότερα games. :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • billdanos έχει ακυρώσει το "καρφίτσωμα" για αυτό το θέμα

Ένα μεγάλο παράπονο έχω. Γιατί στη θήκη δεν προέβλεψαν να χωράει και ο φορτιστής; Ας χρέωναν 5 ευρώ παραπάνω, πόσο κοντόφθαλμη προσέγγιση ήταν αυτή; Να πριμοδοτήσουν τις 3d party θήκες ήθελαν; Αδυνατώ να καταλάβω, πραγματικά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απορία. Το steam deck με τη θήκη του σε τσάντα δεν το βάζετε; τόσο δύσκολο είναι να έχετε έξτρα ότι χρειάζεστε εκεί μέσα; τον φορτιστή του κινητού για παράδειγμα που τον κουβαλάτε; Εκτός αν βγαίνετε από το σπίτι μόνο με τη θήκη που δίνει η valve. Τότε πάω πάσο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...