Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο καλό παιδί θα μου πεις πώς μπορώ να μεταφέρω ανώδυνα την εγκατάσταση του yuzu με όλα τα καλούδια που του έχω βάλει μέσα στην SD κάρτα μνήμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 12/02/2024 at 00:58, Zus said:

Ποιο καλό παιδί θα μου πεις πώς μπορώ να μεταφέρω ανώδυνα την εγκατάσταση του yuzu με όλα τα καλούδια που του έχω βάλει μέσα στην SD κάρτα μνήμης;

Δεν είμαι 100% familiar με Linux και την διαδικασία την είχα κάνει πιο παλιά με άλλο installation αλλά απο όσο είχα δει online μπορείς να το κάνεις με symbolic link:

1. Μπαίνεις σε desktop mode

2. Ανοίγεις το path του Yuzu και σε ξεχωριστό file browser (click στο taskbar το εικονίδιο του Dolphin και επιλέγεις "Open New Window") κάνεις drag τον φάκελο που θές απο το αρχικό path στο SD card, επιλέγεις "Move Here"

3. Kάνεις την ακριβώς αντίστροφη πράξη (drag τον φάκελο πίσω στο αρχικό path απο το SD card) αλλά επιλέγεις "Link Here"

Το OS πλέον "βλέπει" το path του Yuzu να βρίσκεται στο παλιό location, ενώ τα αρχεία στην πραγματικότητα έχουν μετακινηθεί στο νέο path.

Επιφυλάσσομαι σε περίπτωση που πρέπει να μετακινηθούν άλλα σχετικά folders (την διαδικασία την είχα κάνει όταν το πρωτοπήρα πριν σχεδόν 2 χρόνια με το Warpinator και κάποια άλλα "μικρά" utilities) αλλά λογικά θα είναι το ίδιο εύκολη διαδικασία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για σκεφτείτε τρόπους να δοκιμάσουμε για να κάνουμε install το ΧBOX app σε SteamOS. Είναι το μόνο πράγμα που απομένει και «απαιτεί» Windows, όλα τα υπόλοιπα (3rd-party launchers, console και PC local remote play, streaming από το cloud) δουλεύουν άψογα.

Ρίξτε καμιά ιδέα, το lutris δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Malthador said:

Για σκεφτείτε τρόπους να δοκιμάσουμε για να κάνουμε install το ΧBOX app σε SteamOS. Είναι το μόνο πράγμα που απομένει και «απαιτεί» Windows, όλα τα υπόλοιπα (3rd-party launchers, console και PC local remote play, streaming από το cloud) δουλεύουν άψογα.

Ρίξτε καμιά ιδέα, το lutris δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων δυστυχώς.

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αν τρέξεις τον installer με proton(add non steam game to library και αλλαγή σε proton) και μετά το παραγόμενο αρχείο το περάσεις και αυτό σαν non steam game και πάλι αλλαγή σε proton?
Παρόμοια λογική δηλαδή που περιγράφουν και εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπερα!

Να με βοηθησουν παρακαλω πολυ οι γνωστες μιας και σκεφτομαι την αγορα μεταξυ Steam deck oled και Asus rog ally.

Ξερω οτι θα ζητησω πολλα αλλα ελπιζω να με βοηθησετε.

Υποψην οτι δεν με ενδιαφερουν οι λεπτομερειες μεταξυ των δυο αλλα το ποσα περισσοτερα παιχνιδια μπορουνε να παιξουν.Αρκει να υπαρχει ο καταλληλος τροπος φυσικα.Πιανουν τα χερια μου οποτε αν υπαρχει τροπος θα το κανω.

Στο ζουμι τωρα.Θα ηθελα να ξερω ποια απο τις 2 συσκευες μπορουν παιξουν παιχνιδια απο:

1.Steam

2.Epic games

3.Gog

4.mame emulators οπως στο PC

5.Παιχνιδια παλιοτερης γενιας του PC

5.Σπαμενα παιχνιδια του PC(με crack δλδ)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 hours ago, Xvipes said:

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αν τρέξεις τον installer με proton(add non steam game to library και αλλαγή σε proton) και μετά το παραγόμενο αρχείο το περάσεις και αυτό σαν non steam game και πάλι αλλαγή σε proton?
Παρόμοια λογική δηλαδή που περιγράφουν και εδώ

Το δοκίμασα με όλες τις διαθέσιμες εκδόσεις του Proton και δυστυχώς δεν δούλεψε.

17 hours ago, gedolyk said:

Παιδες καλησπερα!

Να με βοηθησουν παρακαλω πολυ οι γνωστες μιας και σκεφτομαι την αγορα μεταξυ Steam deck oled και Asus rog ally.

Ξερω οτι θα ζητησω πολλα αλλα ελπιζω να με βοηθησετε.

Υποψην οτι δεν με ενδιαφερουν οι λεπτομερειες μεταξυ των δυο αλλα το ποσα περισσοτερα παιχνιδια μπορουνε να παιξουν.Αρκει να υπαρχει ο καταλληλος τροπος φυσικα.Πιανουν τα χερια μου οποτε αν υπαρχει τροπος θα το κανω.

Στο ζουμι τωρα.Θα ηθελα να ξερω ποια απο τις 2 συσκευες μπορουν παιξουν παιχνιδια απο:

1.Steam

2.Epic games

3.Gog

4.mame emulators οπως στο PC

5.Παιχνιδια παλιοτερης γενιας του PC

5.Σπαμενα παιχνιδια του PC(με crack δλδ)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Και οι δύο συσκευές παίζουν τα πάντα, PC's είναι. Σε αυτή την περίπτωση το προτέρημα βρίσκεται στο ROG Ally, λόγω αυτού που περιέγραψα πιο πάνω, επειδή τρέχει Windows natively. Ωστόσο και το Steam Deck μπορείς να βάλεις Windows αν θες ξεπερνώντας το πρόβλημα.

Αν θες να βρεις πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα μεταξύ των συσκευών πρέπει να κοιτάξεις αλλού, όχι στο πόσα games μπορούν να τρέξουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους εχει κανεις ιδεα ποιον ssd μπορουμε να βαλουμε στο deck εχω δει οτι στην αγορα υπαρχουν διαφορα αλλα δεν εχω ιδεα ποιοι ειναι συμβατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikolaos91 είπε

καλημερα σε ολους εχει κανεις ιδεα ποιον ssd μπορουμε να βαλουμε στο deck εχω δει οτι στην αγορα υπαρχουν διαφορα αλλα δεν εχω ιδεα ποιοι ειναι συμβατη

Καλημερα, θα χρειαστεις εναν ssd M.2 2230.

Εγω εχω αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση γνωρίζω το μοντέλο του ssd το θέμα μου είναι αν παίζει ρόλο η μάρκα και τα volt ampere που γράφει πάνω. Για παράδειγμα σε μια σελίδα έλεγε ότι ο corsair mp600 mini είναι προτεινομενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikolaos91 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση γνωρίζω το μοντέλο του ssd το θέμα μου είναι αν παίζει ρόλο η μάρκα και τα volt ampere που γράφει πάνω. Για παράδειγμα σε μια σελίδα έλεγε ότι ο corsair mp600 mini είναι προτεινομενος.

Ψιλα γραμματα και στην πραξη δεν θα καταλαβεις την διαφορα. Παρε οποιον απο τους προτεινομενους σου κανει σαν τιμή και βαλτον. Για να καταλαβεις ο mp600 mini τραβαει το περισοτερο ρευμα αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vaggos88 είπε

Ψιλα γραμματα και στην πραξη δεν θα καταλαβεις την διαφορα. Παρε οποιον απο τους προτεινομενους σου κανει σαν τιμή και βαλτον. Για να καταλαβεις ο mp600 mini τραβαει το περισοτερο ρευμα αν θυμαμαι καλα.

ευχαριστω για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators

Orange Pi Neo Gaming Handheld With Ryzen 7 7840U Officially Released For $499

Ανακοινώθηκε τιμή για το πρώτο -κατά τη γνώμη μου- σοβαρό αντίπαλο δέος του Steam Deck. Το μόνο που δεν έχει είναι τα back buttons και η OLED, κατά τ' άλλα υπερτερεί σε όλα τα υπόλοιπα κομμάτια (επιφύλαξη κρατάω για την αυτονομία, τις θερμοκρασίες και την υποστήριξη που θα τα δούμε όταν κυκλοφορήσει).

Πολύ καλύτερα specs για λιγότερα χρήματα από το μικρό Deck OLED.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

'Εχει κανείς ιδέα πως μπορώ να παίξω μέσω emulation station το Run & Gun?Έχω δοκιμάσει αρκετά roms αλλά κανένα δεν έπαιξε.

Σε υπολογιστή θυμάμαι κρατούσες πατημένα τα πλήκτρα f1 και f2 πριν ξεκινήσει το παιχνίδι και το φόρτωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...