Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Zus είπε

Παλιά αυτά, προ Ισραηλινών εξελίξεων και εμπλοκής Υεμένης στη φασούλα.

Παραγγελία 9 Ιανουαρίου, σήμερα έχουμε 5 Φεβρουαρίου, delivery status: Καλά κρασιά

image.png.75b20e87b0494b511ef5b384260fbe36.png

Αν βλεπω καλα εχει φτασει Ελλαδα απο της 24/1 το τι γινεται απο κει και περα δεν ευθυνονται αυτοι. Ειχα κανει μια παραγγελια απο ali 4 πραγματα, τα 3 ηρθαν σε ενα πακετο σε 20 μερες. Το 1 που ελειπε ήρθε σε 65. Πανω απο ενα μηνα ηταν στο τελωνείο. Οι δικοι μας μαλακιζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Μου ήρθε σήμερα το ΟLED 512GB μοντέλο και έχω κάνω μια παρατήρηση: εννοείται ότι η οθόνη είναι τεράστια αναβάθμιση σε σχέση με την προηγούμενη με πολύ πιο ζωντανά χρώματα, δεν το συζητώ, ωστόσο για μένα είναι το λιγότερο σημαντικό από τα προτερήματα της συσκευής σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο. Το OLED έχει πολύ πιο crucial αναβαθμίσεις, τουλάχιστον για εμένα:

- Η αυτονομία είναι αισθητά καλύτερη, από τις 2 ώρες πάει άνετα στις 3 στους ίδιους τίτλους με τα ίδια settings.

- Tα trackpads έχουν πολύ πιο αιθέρια αίσθηση στα δάχτυλα, είναι πολύ πιο λαχταριστά, μου ανοίγουν πολύ περισσότερο την όρεξη για mouse-depended games.

- Η touchscreen ανταποκρίνεται αισθητά καλύτερα πλέον, μπορείς να πληκτρολογείς σαν άνθρωπος πλέον με το virtual keyboard.

- Λιγότερη φασαρία από το ανεμιστηράκι και -νομίζω- ελαφρώς καλύτερη θερμική συμπεριφορά.

Για τα δικά μου δεδομένα, το upgrade από το LCD μοντέλο αξίζει 100%.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Malthador είπε

Μου ήρθε σήμερα το ΟLED 512GB μοντέλο και έχω κάνω μια παρατήρηση: εννοείται ότι η οθόνη είναι τεράστια αναβάθμιση σε σχέση με την προηγούμενη με πολύ πιο ζωντανά χρώματα, δεν το συζητώ, ωστόσο για μένα είναι το λιγότερο σημαντικό από τα προτερήματα της συσκευής σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο. Το OLED έχει πολύ πιο crucial αναβαθμίσεις, τουλάχιστον για εμένα:

- Η αυτονομία είναι αισθητά καλύτερη, από τις 2 ώρες πάει άνετα στις 3 στους ίδιους τίτλους με τα ίδια settings.

- Tα trackpads έχουν πολύ πιο αιθέρια αίσθηση στα δάχτυλα, είναι πολύ πιο λαχταριστά, μου ανοίγουν πολύ περισσότερο την όρεξη για mouse-depended games.

- Η touchscreen ανταποκρίνεται αισθητά καλύτερα πλέον, μπορείς να πληκτρολογείς σαν άνθρωπος πλέον με το virtual keyboard.

- Λιγότερη φασαρία από το ανεμιστηράκι και -νομίζω- ελαφρώς καλύτερη θερμική συμπεριφορά.

Για τα δικά μου δεδομένα, το upgrade από το LCD μοντέλο αξίζει 100%.

Όχι δεν θα με πείσεις….. θα κρατήσω το launch lcd μέχρι να βγει το deck 2……😀

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Zus said:

Γνωρίζει κάποιος γιατί άλλα παιχνίδια τα βλέπει το emudeck στη Library του και άλλα όχι;

Έχεις κάνει parse επιλέγοντάς τα από το Steam Rom Manager;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Malthador είπε

Έχεις κάνει parse επιλέγοντάς τα από το Steam Rom Manager;

Το έχω κάνει και τελικά χρειαζόταν rename το αρχείο γιατί δεν είχε κατάληξη nsp και δεν το διάβαζε... 

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 hours ago, Zus said:

Το έχω κάνει και τελικά χρειαζόταν rename το αρχείο γιατί δεν είχε κατάληξη nsp και δεν το διάβαζε... 

Τα .nsp backups παίζουν κανονικά στον yuzu, πάντως.

--------------------------

Ένα μαγικό app που πρέπει οπωσδήποτε να έχετε στο Steam Deck σας είναι το Lutris. Ουσιαστικά παντρεύει όλες τις gaming πλατφόρμες, αλλά δεν είναι αυτό που μας ενδιαφέρει.

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι μπορεί να λειτουργεί ως front-end του Wine και να αυτοματοποιεί τα installations των παλιότερων Windows games. Και όταν λέω «παλιότερων» μιλάω για την εποχή που δεν υπήρχαν online stores και τρέχαμε τα games από δισκάκια. 

Μπορεί να μην μοιάζει και τόσο φαντεζί σαν feature, ωστόσο είναι ο μοναδικός τρόπος (that I know of τουλάχιστον) να τρέξουν κάποια εξαιρετικά games και τα οποία δεν μπορούν να βρεθούν σε κανένα store. Ενδεικτικά: Black & White 1+2, No one lives forever, Mechwarrior 2, The Movies, Silent Hill 2+3.

Δοκίμασα το Freelancer, ένα από τα πιο αγαπημένα μου games ever και παίζει νεράκι.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Happy day σήμερα. Παρέλαβα από Jsaux, ένα μήνα μετά, dock με φορτιστή, προστατευτική θήκη και skin.

Επίσης ξέχασα το sudo password, έκανα reset, επανεγκατέστησα Steam OS χάνοντας όλα τα παιχνίδια, ξανασέταρα τα πάντα από την αρχή, έμαθα πώς να φορτώνω yuzu, πώς να χρησιμοποιώ steam rom manager, πώς να αλλάζω εικονίδια στα non steam games μέσω decky loader, πώς να αλλάζω setup στο gamepad φορτώνοντας έτοιμα profiles για κάθε game, έπαιξα Super Mario 3D και Zelda Tears of the Kingdom και για να μην τα πολυλογώ, έφαγα σχεδόν ολόκληρη τη μέρα με το steamdeck...

Επίσης έβαλα παραγγελία SD card, USB C + A 3.1 για να φορτώνω τα κατάλληλα αρχεία που κατεβαίνουν από το PC στο SteamDeck ταχύτερα και γενικώς έχει αρχίσει να χοντραίνει οικονομικά η φασούλα.

550€ η συσκευή + 18€ screen protector + 80€ deck + charger, skin και protective case + 40 η SSD κάρτα, κοντεύουμε τα 700€, όσο δηλαδή κοστίζει σκέτο το Asus Rog Ally...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/01/2024 at 19:09, naruto14 said:

Έχω απορία. Το steam deck με τη θήκη του σε τσάντα δεν το βάζετε; τόσο δύσκολο είναι να έχετε έξτρα ότι χρειάζεστε εκεί μέσα; τον φορτιστή του κινητού για παράδειγμα που τον κουβαλάτε; Εκτός αν βγαίνετε από το σπίτι μόνο με τη θήκη που δίνει η valve. Τότε πάω πάσο :P

 

Εγώ το παίρνω μόνο με τη θήκη της Valve αλλά στη δική μου χωράει ο φορτιστής. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 minutes ago, GnsP said:

Αυτό χωράει από κάτω στη θήκη

https://www.etsy.com/listing/1226667100/valve-steam-deck-charging-storage-case

Ή παίρνεις μια θήκη της προκοπής που σου έρχεται και φθηνότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Ή παίρνεις μια θήκη της προκοπής που σου έρχεται και φθηνότερα.

32€ βγαίνει με τα μεταφορικά, δεν τη λες και φθηνή…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Το από πάνω έχει €42 μαζί με τα μεταφορικά...

Δεν είχα δει την από πάνω απάτη. Από αυτή την άποψη, ναι, είναι προτιμώτερη η θήκη του Jsaux ασυζητητί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...