Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
3 ώρες πριν, Zus είπε

Ένα μεγάλο παράπονο έχω. Γιατί στη θήκη δεν προέβλεψαν να χωράει και ο φορτιστής; Ας χρέωναν 5 ευρώ παραπάνω, πόσο κοντόφθαλμη προσέγγιση ήταν αυτή; Να πριμοδοτήσουν τις 3d party θήκες ήθελαν; Αδυνατώ να καταλάβω, πραγματικά…

Πρακτικά χωράει στο πίσω/κατω μέρος που έχει την ελαστική λωρίδα, αρκεί να στερεώνεις κάπως με κάνα βελκρο κλπ το καλώδιο για να παραμένει τυλιγμένο. Οκ δεν είναι τόσο σφιχτό αλλά σε γενικές γραμμές κάτι γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πρακτικά χωράει στο πίσω/κατω μέρος που έχει την ελαστική λωρίδα, αρκεί να στερεώνεις κάπως με κάνα βελκρο κλπ το καλώδιο για να παραμένει τυλιγμένο. Οκ δεν είναι τόσο σφιχτό αλλά σε γενικές γραμμές κάτι γίνεται. 

Δεν ρισκάρω να μεταφέρω εκεί ούτε περιτύλιγμα από φαγωμένο κρουασάν. Θα φύγει στη διαδρομή, δεδομένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 ώρες πριν, Zus είπε

Δεν ρισκάρω να μεταφέρω εκεί ούτε περιτύλιγμα από φαγωμένο κρουασάν. Θα φύγει στη διαδρομή, δεδομένο...

Καλά δεν εννοώ να βγεις έξω κρατώντας μόνο τη θήκη του και να τρέχεις ταυτόχρονα! 😛 

Επίσης type c φόρτιση έχει, δεν γίνεται να είσαι εκτός σπιτιού χωρίς έστω έναν συμβατό φορτιστή μαζί σου. Άσε που εκτός σπιτιού πιο χρήσιμο θα είναι ένα μεγάλο power bank παρά μια μπρίζα τοίχου! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, Xvipes said:

Έχετε καμιά νέα πρόταση για τίτλους που παίζουν καλά στο Deck? Έχω αρχίσει και ξεμένω 😅
Ιδανικά APRG/Roguelite(like)

Πώς γίνεται να ξεμένεις; Αν έχεις κάτω από 1000 games backlog δεν είσαι κανονικός gamer!

image.jpeg.1a1e27b709cc0d14f9cfbd0e5d8ae568.jpeg

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 hours ago, Xvipes said:

Έχετε καμιά νέα πρόταση για τίτλους που παίζουν καλά στο Deck? Έχω αρχίσει και ξεμένω 😅
Ιδανικά APRG/Roguelite(like)

Ένα game που το έχω πεθάνει στο Switch, αλλά παίζει εξίσου καλά στο Deck είναι το Hades. Το πρόβλημα με το Hades είναι ότι θα σε ξεχάσει ο κόσμος αν το πάρεις στα σοβαρά.

Μετά σε αντίστοιχο στυλ προτείνω το Dead Cells (που είναι roguelike) και το Salt and Sanctuary (που δεν είναι roguelike, είναι soulsborne, αλλά πανέμορφο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Malthador said:

Ένα game που το έχω πεθάνει στο Switch, αλλά παίζει εξίσου καλά στο Deck είναι το Hades. Το πρόβλημα με το Hades είναι ότι θα σε ξεχάσει ο κόσμος αν το πάρεις στα σοβαρά.

Μετά σε αντίστοιχο στυλ προτείνω το Dead Cells (που είναι roguelike) και το Salt and Sanctuary (που δεν είναι roguelike, είναι soulsborne, αλλά πανέμορφο).

Thanks, δυστυχώς τα έχω παίξει και τερματήσει και τα 3. Και εγώ τα ίδια θα πρότινα σε κάποιον αν δε μου είχε πει τι έχει ήδη παίξει, my bad.

Προσπαθώ να μην έχω backlog και όποιο παιχνίδι αγοράζω το παίζω μέχρι να το βαρεθώ ή το επιστρέφω αν δω οτι δε μου κάνει.

Αφήνω εδώ σε screenshot την λίστα με τα παιχνίδια που έχω παίξει (αν ξέρετε κάποιον άλλο τρόπο να τα κάνω share let me know) μήπως σας έρθει καμιά ιδέα για κάποιο παιχνίδι που να παίζει ωραία σε Deck.


Warning long screenshot:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 01/02/2024 at 10:43, Xvipes said:

Έχετε καμιά νέα πρόταση για τίτλους που παίζουν καλά στο Deck? Έχω αρχίσει και ξεμένω 😅
Ιδανικά APRG/Roguelite(like)

Θα μπορούσες να δεις τα Iron Danger, Spelunky, (Heroes of) Hammerwatch, Axiom Verge (αν και πάει προς Metroidvania).

EDIT - Δεν αναφέρω τα πολύ γνωστά σύγχρονα τύπου Bastion, Rogue Legacy 1&2, Binding of Isaac

Επεξ/σία από Tobajara
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν παιζεις τίτλους εκτός steam, σίγουρα σου έχει τύχει να ακουμπήσεις τα touchpad και να μπει ένα μη ορατό overlay που σε αφήνει να χειρίζεσαι μονο τον κέρσορα του ποντικιού και τίποτε άλλο, (alt+tab σε μεγιστοποιημενο παραθυρο ασουμε) έως ότου πατήσεις το X να εμφανιστεί το εικονικό πληκτρολόγιο και εν συνεχεία να κλείσεις το εικονικό πληκτρολόγιο, τότε μόνο φεύγει το overlay και έχεις παλι ελεγχο του gamepad.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση να μη συμβαίνει αυτο; Δε με χαλάει καθόλου, το deck κάνει παραπάνω από όσα υπόσχεται. Φταίω εγώ που νομίζω πως είναι κονσόλα, με έχει ξεγελάσει.

Επεξ/σία από tsakonass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να ανοίξω το deck σήμερα αλλά δεν. Το βαζω στο φορτιστή , ανοίξει κανονικά και δείχνει την μπαταρία full σε gaming more ή 98% σε desktop. 

 

Βγάζω τον φορτιστή και κλείνει αμέσως. Δοκίμασα όλους τους τρόπους για recalibrate αλλά τίποτα.. κανια ιδέα/ έχει τύχει σε κανένα? 

Δεν ξέρω άμα θα κάνω rma γιατί έχω αλλάξει δίσκο πριν 3 μήνες και φοβάμαι ότι θα με βγάλουν εκτός εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Xvipes είπε

Thanks, δυστυχώς τα έχω παίξει και τερματήσει και τα 3. Και εγώ τα ίδια θα πρότινα σε κάποιον αν δε μου είχε πει τι έχει ήδη παίξει, my bad.

Προσπαθώ να μην έχω backlog και όποιο παιχνίδι αγοράζω το παίζω μέχρι να το βαρεθώ ή το επιστρέφω αν δω οτι δε μου κάνει.

Αφήνω εδώ σε screenshot την λίστα με τα παιχνίδια που έχω παίξει (αν ξέρετε κάποιον άλλο τρόπο να τα κάνω share let me know) μήπως σας έρθει καμιά ιδέα για κάποιο παιχνίδι που να παίζει ωραία σε Deck.


Warning long screenshot:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Soulstone survivors, Little Nightmares, The Ascent, Guns, Gore & Ganolli, Doom Eternal, Prince of Persia, Sonic Superstar, Disco Elysium

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 hours ago, Zus said:

Disco Elysium

Οπωσδήποτε Disco Elysium αν σου άρεσαν το Road to Eden και το Divinity. Γενικά αν σου αρέσουν τα party-based isometric RPG's υπάρχουν άπειρα για να σου προτείνω, αλλά ξεκίνα με Disco Elysium, μιας και το καθένα του genre είναι 100 ώρες και βάλε. Μόλις το τελειώσεις τα ξαναλέμε. Βέβαια πρέπει να τα τσεκάρεις πρώτα για να δεις αν σε βολεύει ο χειρισμός σε κάθε ένα από αυτού του είδους τα games.

Επίσης, το Transistor έχει πανέμορφη αισθητική, είναι από την ίδια εταιρεία του Bastion και του Hades.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Panag1970 είπε

Γνωριζουμε ποσο περιπου κανει να ερθει μια παραγγελια απο JSAUX ?

Μια παραγγελια εχω κανει. 28/6/23 πληρωμη και παρελαβα 20/7/23. Normal για κινα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2024 στις 1:55 ΜΜ, vaggos88 είπε

Μια παραγγελια εχω κανει. 28/6/23 πληρωμη και παρελαβα 20/7/23. Normal για κινα

Παλιά αυτά, προ Ισραηλινών εξελίξεων και εμπλοκής Υεμένης στη φασούλα.

Παραγγελία 9 Ιανουαρίου, σήμερα έχουμε 5 Φεβρουαρίου, delivery status: Καλά κρασιά

image.png.75b20e87b0494b511ef5b384260fbe36.png

Επεξ/σία από Zus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...