Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία βενζινάδικο


kinhthra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο τραγικό από όλα είναι πως με όλη αυτή την τεχνολογία στα οχήματα και τα άχρηστα αξεσουάρ που τα φορτώνουν, δεν έχει τοποθετήσει κανένας κατασκευαστής μετρητή καυσίμου στα ρεζερβουάρ. Έχει τόσα λίτρα μέσα, μπήκαν τόσα λίτρα μέσα. Συμφωνεί ο μετρητής του βενζινα με του οχήματος; Όλα καλά. Δεν συμφωνεί, καταγγελία μπας και αλλάξει τίποτα ποτέ. Το προφανές είναι πως καμία πετρελαϊκη εταιρεία δεν θα ήθελε κάτι τέτοιο. Δυστυχώς είναι από τους κλάδους που οι παρανομίες έρχονται συχνά στο προσκήνιο με τις καταγγελίες. Ακόμα γελάω με τα ρεπορτάζ για τις παραδόσεις πετρελαίου που οι φορτηγατζηδες είχαν άτυπη συμφωνία με τα πρατήρια να μην πληρώνονται για την μεταφορά στα σπίτι και το κέρδος τους να είναι καθαρά από το πόσο θα κλέψουν τον πελάτη στα λίτρα που θα παρέδιδαν. Ευτυχώς που θα έρθει η ηλεκτροκίνηση και θα ξεφύγουμε από αυτή την μάστιγα. Ξεκάθαρα πράγματα. Πόσες κιλοβατώρες κατανάλωσες;  Τόσες... Τέλος

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, tommy^ είπε

 

Eσυ τι καταλαβαινεις απο αυτα που γραφεις;;;
Θενκς για την επισημανση, κι εμενα πολυ μου ειχε φανει το ποσοστο που μου ειχε πει τοτε.


Παλαιοτερα σε δικο μου οχημα (Hyundai i10) μου ειχαν βαλει 8 λιτρα παραπανω απο την ονομαστικη χωρητικοτητα του ρεζερβουαρ. Απλα δεν ξαναπηγα! :D

Βρε κουτο ηταν απο τα καλα ρεζερβουαρ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, nikangel είπε

Το πιο τραγικό από όλα είναι πως με όλη αυτή την τεχνολογία στα οχήματα και τα άχρηστα αξεσουάρ που τα φορτώνουν, δεν έχει τοποθετήσει κανένας κατασκευαστής μετρητή καυσίμου στα ρεζερβουάρ. Έχει τόσα λίτρα μέσα, μπήκαν τόσα λίτρα μέσα. Συμφωνεί ο μετρητής του βενζινα με του οχήματος; Όλα καλά. Δεν συμφωνεί, καταγγελία μπας και αλλάξει τίποτα ποτέ. Το προφανές είναι πως καμία πετρελαϊκη εταιρεία δεν θα ήθελε κάτι τέτοιο. Δυστυχώς είναι από τους κλάδους που οι παρανομίες έρχονται συχνά στο προσκήνιο με τις καταγγελίες. Ακόμα γελάω με τα ρεπορτάζ για τις παραδόσεις πετρελαίου που οι φορτηγατζηδες είχαν άτυπη συμφωνία με τα πρατήρια να μην πληρώνονται για την μεταφορά στα σπίτι και το κέρδος τους να είναι καθαρά από το πόσο θα κλέψουν τον πελάτη στα λίτρα που θα παρέδιδαν. Ευτυχώς που θα έρθει η ηλεκτροκίνηση και θα ξεφύγουμε από αυτή την μάστιγα. Ξεκάθαρα πράγματα. Πόσες κιλοβατώρες κατανάλωσες;  Τόσες... Τέλος

Έχω δει οτι κάποια μοντέλα δίνουν τα λίτρα του ρεζερβουάρ από την obd...τώρα πόσο αξιόπιστη είναι η μέτρηση δεν γνωρίζω.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, tommy^ είπε

 

Eσυ τι καταλαβαινεις απο αυτα που γραφεις;;;
Θενκς για την επισημανση, κι εμενα πολυ μου ειχε φανει το ποσοστο που μου ειχε πει τοτε.


Παλαιοτερα σε δικο μου οχημα (Hyundai i10) μου ειχαν βαλει 8 λιτρα παραπανω απο την ονομαστικη χωρητικοτητα του ρεζερβουαρ. Απλα δεν ξαναπηγα! :D

Άλλο άναψε λαμπάκι φούλαρα και άλλο άναψε λαμπάκι,έκανα 70χλμ και φούλαρα αλλά το λαμπάκι μου δίνει 8 λίτρα. Δίνει τόσο αν φουλαρεις αμεσως

41 λεπτά πριν, nikangel είπε

Το πιο τραγικό από όλα είναι πως με όλη αυτή την τεχνολογία στα οχήματα και τα άχρηστα αξεσουάρ που τα φορτώνουν, δεν έχει τοποθετήσει κανένας κατασκευαστής μετρητή καυσίμου στα ρεζερβουάρ. Έχει τόσα λίτρα μέσα, μπήκαν τόσα λίτρα μέσα. Συμφωνεί ο μετρητής του βενζινα με του οχήματος; Όλα καλά. Δεν συμφωνεί, καταγγελία μπας και αλλάξει τίποτα ποτέ. Το προφανές είναι πως καμία πετρελαϊκη εταιρεία δεν θα ήθελε κάτι τέτοιο. Δυστυχώς είναι από τους κλάδους που οι παρανομίες έρχονται συχνά στο προσκήνιο με τις καταγγελίες. Ακόμα γελάω με τα ρεπορτάζ για τις παραδόσεις πετρελαίου που οι φορτηγατζηδες είχαν άτυπη συμφωνία με τα πρατήρια να μην πληρώνονται για την μεταφορά στα σπίτι και το κέρδος τους να είναι καθαρά από το πόσο θα κλέψουν τον πελάτη στα λίτρα που θα παρέδιδαν. Ευτυχώς που θα έρθει η ηλεκτροκίνηση και θα ξεφύγουμε από αυτή την μάστιγα. Ξεκάθαρα πράγματα. Πόσες κιλοβατώρες κατανάλωσες;  Τόσες... Τέλος

Έχουν τα φορτηγά ,πόσο χρειάζεται για να γεμίσει. Μου το έχουν πει,δεν έχω ιδίαν πείρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 ώρες πριν, ikorolis είπε

... και δεν είδαν ο ένας το ΣΤΟΠ και ο άλλος το ΦΑΝΑΡΙ και πήγαν να με χτυπήσουν και δεν φτάνει αυτό πήγαν να μου την πουν κιόλας που είχα το θράσος να θέλω να περάσω από το ένα πεζοδρόμιο στο άλλο...

 

Καλο...😄

Τετοια μου συμβαινουνε και εμενα οταν κατεβαινω στο Ελλαδισταν.

Γιατι εδω που ειμαι οταν παω να περασω τον δρομο κοκκαλωνει το οχημα, αμα θελει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ελεγχος και ακρη δεν βγαζεις. 

Μου το εκαναν στην Κρητη και με εκλεψαν στην ποσοτητα

Διαμαρτυρηθηκα στο βενζιναδικο αμεσως - τιποτα

Πηρα τηλεφωνο στο αρμόδιο τμήμα της Νομαρχίας.Θυμωσα  και μετα απο πολλα τηλεφωνα η απάντηση '''δεν έχουμε αυτοκίνητο για έλεγχο. Το ενα ειναι χαλασμένο και το αλλο ειναι για service. Καντε επώνυμη καταγγελία"

Την έκανα με Fax. Η έγγραφη απάντηση μετα απο 4 μηνες ηταν  "μετα απο ελεγχο διαπιστωσαμε οτι οι αντλιες λειτουργουν σωστα"

Η κλοπή τον Αύγουστο και ο ελεγχος αρχες  Δεκεμβρίου

Η δικη μου εμπειρια. Ολα τα βενζιναδικα κλεβουν. Αλλα καθε μερα και αλλα μια ή δυο φορες την εβδομαδα (συνηθως Σαββατοκυριακα μετα το μεσημερι)

Η ποσοτητα ειναι η καλη περιπτωση κλοπης

. Η νοθεια στο καυσιμο μου εχει κανει σοβαρη ζημια στο αυτοκινητο

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τέτοια λέτε και δεν μετανιώνω την στιγμή που πούλησα πριν από χρόνια το ΙΧ αυτοκίνητο και γλύτωσα από όλα τα έξοδα του.

τέλη κυκλοφορίας , ασφάλεια , καύσιμα , service , κτλ...

και το κυριότερο φυσικά ότι έχει ηρεμήσει το νευρικό μου σύστημα

όσο για τις μετακινήσεις μου

υπάρχουν τα ΜΜΜ

υπάρχουν τα ταξί φυσικά που καλώ και έρχονται να με πάρουν από το σπίτι ή την δουλειά με όλες τις ανέσεις (καθαρά και με κλιματισμό)

αν χρειάζεται επίσης η εταιρεία που δουλεύω παραχωρεί όχημα με οδηγό να με πάει στην όποια δουλειά χρειαστεί για την εταιρεία

36 λεπτά πριν, manolis-K είπε

Δεν υπαρχει ελεγχος και ακρη δεν βγαζεις. 

Μου το εκαναν στην Κρητη και με εκλεψαν στην ποσοτητα

Διαμαρτυρηθηκα στο βενζιναδικο αμεσως - τιποτα

Πηρα τηλεφωνο στο αρμόδιο τμήμα της Νομαρχίας.Θυμωσα  και μετα απο πολλα τηλεφωνα η απάντηση '''δεν έχουμε αυτοκίνητο για έλεγχο. Το ενα ειναι χαλασμένο και το αλλο ειναι για service. Καντε επώνυμη καταγγελία"

Την έκανα με Fax. Η έγγραφη απάντηση μετα απο 4 μηνες ηταν  "μετα απο ελεγχο διαπιστωσαμε οτι οι αντλιες λειτουργουν σωστα"

Η κλοπή τον Αύγουστο και ο ελεγχος αρχες  Δεκεμβρίου

Η δικη μου εμπειρια. Ολα τα βενζιναδικα κλεβουν. Αλλα καθε μερα και αλλα μια ή δυο φορες την εβδομαδα (συνηθως Σαββατοκυριακα μετα το μεσημερι)

Η ποσοτητα ειναι η καλη περιπτωση κλοπης

. Η νοθεια στο καυσιμο μου εχει κανει σοβαρη ζημια στο αυτοκινητο

Κάποιος κάποτε είχε πει τον τρόπο που πρέπει να γίνεται έλεγχος στα πρατήρια υγρών καυσίμων και σε αυτούς που προμηθεύουν τα πρατήρια

απλά δεν προχώρησε ποτέ γιατί δεν συμφέρει

επίσης όντως τυχαίως οι αρμόδιες ελεγκτικές αρχές υπολειτουργούν...

γιατί άραγε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ikorolis είπε

επίσης όντως τυχαίως οι αρμόδιες ελεγκτικές αρχές υπολειτουργούν...

γιατί άραγε...

 

Πολύ απλό. Γιατί όταν η τελική τιμή της βενζίνης είναι ~75% φόροι, όσο περισσότερα λίτρα σου βάζουν, τόσο περισσότερα χρήματα κερδίζει και το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Τέτοια λέτε και δεν μετανιώνω την στιγμή που πούλησα πριν από χρόνια το ΙΧ αυτοκίνητο και γλύτωσα από όλα τα έξοδα του.

τέλη κυκλοφορίας , ασφάλεια , καύσιμα , service , κτλ...

και το κυριότερο φυσικά ότι έχει ηρεμήσει το νευρικό μου σύστημα

όσο για τις μετακινήσεις μου

υπάρχουν τα ΜΜΜ

υπάρχουν τα ταξί φυσικά που καλώ και έρχονται να με πάρουν από το σπίτι ή την δουλειά με όλες τις ανέσεις (καθαρά και με κλιματισμό)

αν χρειάζεται επίσης η εταιρεία που δουλεύω παραχωρεί όχημα με οδηγό να με πάει στην όποια δουλειά χρειαστεί για την εταιρεία

Κάποιος κάποτε είχε πει τον τρόπο που πρέπει να γίνεται έλεγχος στα πρατήρια υγρών καυσίμων και σε αυτούς που προμηθεύουν τα πρατήρια

απλά δεν προχώρησε ποτέ γιατί δεν συμφέρει

επίσης όντως τυχαίως οι αρμόδιες ελεγκτικές αρχές υπολειτουργούν...

γιατί άραγε...

 

Spoiler

Απιστευτα πραγματα.

 

Επεξ/σία από sapakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dasimo είπε

Αν πηγές πρωί με 43 βαθμούς Κελσίου μέχρι να σημείο είναι λογικό αυτό που σου συνέβη πάντως .

Οχι δεν είναι.Γιατι οι δεξαμενές είναι θαμμένες στο έδαφος και έχουν σταθερή θερμοκρασία.Αυτό που λες θα γινόταν μονο αν κατέβαζε απο βυτίο που το έκαιγε ο ήλιος.Ασε που πρωί και 43° πρέπει  να είσαι στην Σαχάρα???

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, vorlon68 είπε

Υπάρχει μια πολύ απλή λύση.... Πούλησε το και πάρε ηλεκτρικό. Ετσι ποτε κανείς δεν θα σε ξανακλέψει......

Θα σε κλέβει (σε ευρώ) η (όποια) εταιρεία προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...