Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία βενζινάδικο


kinhthra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

Θα σε κλέβει (σε ευρώ) η (όποια) εταιρεία προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας

Μπορεί να βάλει ηλιακα πανελ και να παράγει μόνος του το ηλεκτρικό ρεύμα που χρειάζεται 🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, sapakios είπε

Και ο ταρίφας σε κλεβει.

Τα ταξί τα οποία καλείς και έρχονται στο σπίτι σου ή στην δουλειά σου και είναι καθαρά έχουν κλιματιστικό κτλ...

δεν σε κλέβουν φίλε μου

αυτός που σε κλέβει πρώτος είναι το κράτος δηλαδή οι ΑΛΛΟΙ που ψήφισες ΕΣΥ στις εκλογές

γιατί μόνο στην Ελλάδα έχουμε καταφέρει...το απολύτως τίποτα

όλες οι χώρες της ευρώπης (ειδικά βόρεια) έχουν φτιάξει τέλεια συστήματα (φορολογικό/ελεγκτικό/συνταξιοδοτικό/ασφαλιστικό/εργασιακό)

για αυτό υπάρχουν δουλειές με πολύ καλές αμοιβές

ξανά έρχομαι ελλάδα για πες μου τι παράγουμε...το απολύτως τίποτα

τώρα μετά το Lockdown προσπαθούμε να ανοίξουμε για να δουλέψει ο τουρισμός μήπως και κλέψουμε κανέναν τουρίστα

στην Μύκονο - Σαντορίνη - κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω σε ολα .Αλλα οι ταριφες κλεβουν.Καταλαβαινω οτι σου δημιουργει προβλημα στη συλογιστικη σου αλλα δυστυχώς ετσι ειναι.Γλιτώνεις το βενζιναδικο αλλα πέφτεις στον ταριφα.Life Is a Bitch

Επεξ/σία από sapakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
42 λεπτά πριν, sapakios είπε

Συμφωνω σε ολα .Αλλα οι ταριφες κλεβουν.Καταλαβαινω οτι σου δημιουργει προβλημα στη συλογιστικη σου αλλα δυστυχώς ετσι ειναι.Γλιτώνεις το βενζιναδικο αλλα πέφτεις στον ταριφα.Life Is a Bitch

εγώ πάλι διαφωνώ με την άποψη σου για τα ταξί και έχω τα επιχειρήματα όπως και τις αποδείξεις για τα λεγόμενα σου

δεν έχω συναντήσει ταξί που να κλέβει ακόμα...

έχω συναντήσει ταξί που απλά σε χάνουν από πελάτη αυτοί είναι οι κλασικοί ταξιτζήδες που λατρεύουν τον ΜΕΓΑ συνδικαλιστή τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ηλεκτρικά οχήματα δεν μπορεί να σε κλέψει κανείς. Μην διαβάζουμε ανακρίβειες. Φορτίζεις στο σπίτι σου και υπάρχει μετρητής που αναφέρει πόσες κιλοβατώρες έχεις τραβήξει. Επίσης υπάρχουν πολλές εταιρείες που μέχρι στιγμή και για αρκετό διάστημα ακόμα προσφέρουν δωρεάν φόρτιση στους πελάτες τους. Έχω δει στο Leroy στην Πειραιώς και αλλού. Φυσικά όταν γίνει mainstream η ηλεκτροκίνηση θα πρέπει το κράτος να βρει ένα ισοζύγιο για τα χαμένα έσοδα από τα καύσιμα μιας και τα 2/3 είναι φόροι. Φυσικά το ρεύμα ως κοινωνικό αγαθό δεν θα μπορεί να υπερφορολογηθεί και το πιθανότερο σενάριο θα είναι να ορίζει φόρο διανηθεντων χιλιομέτρων ανά έτος. Αν παράδειγμα έκανες 20.000 πληρώνεις τόσο, αν έκανες 15.000 πληρώνεις τόσο. Το πώς θα ελεγχθούν τα πραγματικά διανηθεντα χιλιόμετρα είναι άλλη συζήτηση. Η τεχνολογία υπάρχει. Το πρόβλημα είναι πως παραδοσιακά το κράτος προχωράει σε οριζόντια μέτρα και πολλές φορές υπάρχουν κοινωνικές αδικίες. Έτσι αν αποφασίσει πως από κάθε όχημα με κινητήρα εσωτερικής καύσης εισέπραττε κατά μέσο όρο πχ 1000 ευρώ από φόρους βενζίνης/ ανά έτος , θα βγάλει έναν ενιαίο φόρο χρήσης ηλεκτρικού οχήματος για όλους και τελείωσε. Το οτι θα τα εισπράξει λοιπόν είναι σίγουρο, το πώς θα γίνει αυτό είναι υπό συζήτηση. Σε κάθε περίπτωση κλοπή στα χρήματα μας με την ηλεκτροκίνηση δεν θα γίνεται καθώς οι τιμές είναι απόλυτες και δεν θα υπάρχουν αποκλίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ikorolis είπε

δεν έχω συναντήσει ταξί που να κλέβει ακόμα...

ΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΑΑ μην κανείς σαν παιδακι που του πηραν το γλυφυτζουρι....

Οσο για τα υγρα καυσιμα αμα σκεφτείς κανείς οτι πανω απο70% ειναι φοροι καταλαβαίνεται οτι οταν περάσει η περιοδος χάριτος θα ζητηθουν και με τοκο.

Επεξ/σία από sapakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sapakios είπε

Οσο για τα υγρα καυσιμα αμα σκεφτείς κανεις οτι πανω απο70% ειναι φοροι καταλαβαίνεται οτι οταν περάσει η περιοδος χάριτος θα ζητηθουν και με τοκο.

πες τα γιατί πολλοί νομίζουν ότι θα πάρουν ηλεκτρικό και θα σωθούνε. Τζάμπα μετακινήσεις σου λένε. 0 τέλη, επιδοτήσεις, τζάμπα φορτίσεις σε πολλά σημεία....

Για να γεμίσουμε ηλεκτρικά και θα δείτε τι φόροι έχουν να πέσουν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντώς η καλύτερη λύση θα ήταν να είχαμε αυτοκίνητα με μινι πυρηνικούς αντιδραστήρες. Δεν θα θέλαμε ποτε καύσιμα και άμα θα είχες ατύχημα θα ήταν το μοναδικό που θα πάθαινες ποτε..........  😂😂😂😂🤣

Επεξ/σία από vorlon68
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
40 λεπτά πριν, sapakios είπε

ΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΑΑ μην κανείς σαν παιδακι που του πηραν το γλυφυτζουρι....

Οσο για τα υγρα καυσιμα αμα σκεφτείς κανείς οτι πανω απο70% ειναι φοροι καταλαβαίνεται οτι οταν περάσει η περιοδος χάριτος θα ζητηθουν και με τοκο.

είσαι πολύ μικρός και νέος ακόμα

θα μάθεις όμως έχεις μέλλον...

το έχουν αναφέρει και άλλοι συνομιλητές αν πρόσεχες βέβαια

αν ήθελαν αυτοί που κυβερνούν υπάρχει τρόπος (εφαρμόζεται αλλού με απόλυτη επιτυχία) να ελέγχουν τα καύσιμα ώστε να μην κλέβει κανείς ούτε οι εταιρείες παραγωγής ούτε οι εταιρείες διάθεσης/διανομής ούτε τα πρατήρια και να πληρώνουν όλοι έναν δίκαιο και σωστό φόρο έτσι οι καταναλωτές θα είχαν μια δίκαιη τιμή στα καύσιμα.

δεν θέλουν όμως (όπως το έχουν αποδείξει σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας σε αυτή την χώρα)

λέτε για τα ηλεκτρικά οχήματα και τις επιδοτήσεις....βλέπετε το τυρί δεν βλέπετε την φάκα όμως

αν ήμασταν σε άλλη χώρα ναι θα έλεγα αγοράστε ηλεκτρικά οχήματα να είναι καθαρό το περιβάλλον που ζείτε εσείς και τα παιδιά σας και να είναι τα πάντα ηλεκτρικά

εδώ όμως στην ελλάδα πιστέψτε με το ανώτερο πράγμα που θα αγοράσω και θα είναι ηλεκτρικό θα είναι ή πατίνι ή ποδήλατο τίποτα άλλο (όποιος κατάλαβε...κατάλαβε)

για αυτό λέω ΚΙΜ πάτα το μαμημένο το "κουμπί" αλλά δεν με ακούει...

11 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Παντώς η καλύτερη λύση θα ήταν να είχαμε αυτοκίνητα με μινι πυρηνικούς αντιδραστήρες. Δεν θα θέλαμε ποτε καύσιμα και άμα θα είχες ατύχημα θα ήταν το μοναδικό που θα πάθαινες ποτε..........  😂😂😂😂🤣

έλα μωρέ πως κάνεις έτσι αν πάθαινες ατύχημα δεν θα γινόταν τίποτα...απλά μια μίνι πυρηνική έκρηξη (δεν πειράζει όμως εμείς να είμαστε καλά) τι έγινε που θα πέθαιναν μερικές εκατοντάδες/χιλιάδες τόσα δις είναι η ανθρωπότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Dark_Beast_John_Gr είπε

Γελάω με το ότι ένας άνθρωπος ζήτησε μια βοήθεια και με το που κατέληξε η κουβέντα.

Κλασσική κατάληξη θέματος στο Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ikorolis είπε

είσαι πολύ μικρός και νέος ακόμα

θα μάθεις όμως έχεις μέλλον...

το έχουν αναφέρει και άλλοι συνομιλητές αν πρόσεχες βέβαια

αν ήθελαν αυτοί που κυβερνούν υπάρχει τρόπος (εφαρμόζεται αλλού με απόλυτη επιτυχία) να ελέγχουν τα καύσιμα ώστε να μην κλέβει κανείς ούτε οι εταιρείες παραγωγής ούτε οι εταιρείες διάθεσης/διανομής ούτε τα πρατήρια και να πληρώνουν όλοι έναν δίκαιο και σωστό φόρο έτσι οι καταναλωτές θα είχαν μια δίκαιη τιμή στα καύσιμα.

δεν θέλουν όμως (όπως το έχουν αποδείξει σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας σε αυτή την χώρα)

λέτε για τα ηλεκτρικά οχήματα και τις επιδοτήσεις....βλέπετε το τυρί δεν βλέπετε την φάκα όμως

αν ήμασταν σε άλλη χώρα ναι θα έλεγα αγοράστε ηλεκτρικά οχήματα να είναι καθαρό το περιβάλλον που ζείτε εσείς και τα παιδιά σας και να είναι τα πάντα ηλεκτρικά

εδώ όμως στην ελλάδα πιστέψτε με το ανώτερο πράγμα που θα αγοράσω και θα είναι ηλεκτρικό θα είναι ή πατίνι ή ποδήλατο τίποτα άλλο (όποιος κατάλαβε...κατάλαβε)

για αυτό λέω ΚΙΜ πάτα το μαμημένο το "κουμπί" αλλά δεν με ακούει...

έλα μωρέ πως κάνεις έτσι αν πάθαινες ατύχημα δεν θα γινόταν τίποτα...απλά μια μίνι πυρηνική έκρηξη (δεν πειράζει όμως εμείς να είμαστε καλά) τι έγινε που θα πέθαιναν μερικές εκατοντάδες/χιλιάδες τόσα δις είναι η ανθρωπότητα

Εσενα τι σε νοιαζει αφου δεν έχεις αυτοκινητο .Το πούλησες και σε παει ο οδηγος και το ταξι το οποιο πριν μπεις μεσα τον ρωτας αν εχει πειραγμένο ταξιμετρο..Και να εισαι σίγουρος οτι ειμαι μεγαλύτερος απο σενα και στο μυαλό και στην ηλικια και στις υποχρεωσεις.

18 ώρες πριν, ikorolis είπε

Τέτοια λέτε και δεν μετανιώνω την στιγμή που πούλησα πριν από χρόνια το ΙΧ αυτοκίνητο και γλύτωσα από όλα τα έξοδα του.

τέλη κυκλοφορίας , ασφάλεια , καύσιμα , service , κτλ...

και το κυριότερο φυσικά ότι έχει ηρεμήσει το νευρικό μου σύστημα

όσο για τις μετακινήσεις μου

υπάρχουν τα ΜΜΜ

υπάρχουν τα ταξί φυσικά που καλώ και έρχονται να με πάρουν από το σπίτι ή την δουλειά με όλες τις ανέσεις (καθαρά και με κλιματισμό)

αν χρειάζεται επίσης η εταιρεία που δουλεύω παραχωρεί όχημα με οδηγό να με πάει στην όποια δουλειά χρειαστεί για την εταιρεία

Εμ ποσο να αντεξω???????????????????Γυναικά παιδιά φροντιστηρια σχολεια δραστηριότητες των παιδιων σουπερ μαρκετ να υποθεσω δεν εεεεεεεεεεεεε.

 

28 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Κλασσική κατάληξη θέματος στο Insomnia

Θεματα με τα βενζιναδικα ανοιγουν καθε εβδομαδα.Αλλα αυτα που γραφει ο κύριος απο πανω ειναι απαλευτα.

Επεξ/σία από sapakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, sapakios είπε

Εσενα τι σε νοιαζει αφου δεν έχεις αυτοκινητο .Το πούλησες και σε παει ο οδηγος και το ταξι το οποιο πριν μπεις μεσα τον ρωτας αν εχει πειραγμένο ταξιμετρο..Και να εισαι σίγουρος οτι ειμαι μεγαλύτερος απο σενα και στο μυαλό και στην ηλικια και στις υποχρεωσεις.

Εμ ποσο να αντεξω???????????????????Γυναικά παιδιά φροντιστηρια σχολεια δραστηριότητες των παιδιων σουπερ μαρκετ να υποθεσω δεν εεεεεεεεεεεεε.

Θεματα με τα βενζιναδικα ανοιγουν καθε εβδομαδα.Αλλα αυτα που γραφει ο κύριος απο πανω ειναι απαλευτα.

Εμένα δεν με νοιάζει καθόλου γιατί δεν έχω αυτοκίνητο.

Δεν το κόβω να είσαι μεγαλύτερος από μένα και στο μυαλό και στην ηλικία.

Εγώ είμαι 49 χρονών στην ηλικία με το μυαλό στην θέση του.

Κοπέλα έχω δεν έχω γυναίκα γιατί δεν είμαι παντρεμένος και δεν έχω παιδιά για να έχω φροντιστήρια/σχολεία/δραστηριότητες των παιδιών

έξοδα για το σούπερ μάρκετ υπάρχουν φυσικά.

σχετικά με αυτά που γράφω κοίταξε να την παλέψεις γιατί είναι η σκληρή πραγματικότητα.

2 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Κλασσική κατάληξη θέματος στο Insomnia

ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...