Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία βενζινάδικο


kinhthra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, kinhthra είπε

Γεια σας

Πήγα κι φουλαρα το αμάξι μου σε ένα βενζινάδικο και έχω στοιχεία ότι κλέβουν. Το ντεπόζιτο του αμαξιού μου είναι 60 λίτρα. Μόλις άναψε λαμπάκι πήγα κι το φουλαρα. Βλέπω την αντλία να βάζει μέσα 59+ (περίπου 60 λίτρα). 

Έχω την απόδειξη έκανα και ένα βίντεο. Τι πρέπει να κάνω τώρα; 

Φώναξες την αστυνομία επιτόπου;

Αν όχι...κάνε μια καταγγελία και αν τον πιάσουν...τον έπιασαν!

Αλλιώς την επόμενη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, kinhthra είπε

Γεια σας

Πήγα κι φουλαρα το αμάξι μου σε ένα βενζινάδικο και έχω στοιχεία ότι κλέβουν. Το ντεπόζιτο του αμαξιού μου είναι 60 λίτρα. Μόλις άναψε λαμπάκι πήγα κι το φουλαρα. Βλέπω την αντλία να βάζει μέσα 59+ (περίπου 60 λίτρα). 

Έχω την απόδειξη έκανα και ένα βίντεο. Τι πρέπει να κάνω τώρα; 

Δε μπορείς να κάνεις πολλά. Η ιστορία σου από μόνη της δεν αποδεικνύει τίποτα, ούτε ένα βίντεο που τράβηξες.

Το πόσο καύσιμο είχες μέσα πριν πας να φουλάρεις είναι ισχυρισμός, δεν είναι απόδειξη και δε στοιχειοθετείται με κανένα τρόπο. 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι καταγγελία για να πάει κλιμάκιο να του κάνει έλεγχο, και αν αποδειχθούν σωστοί οι ισχυρισμοί, θα εισπράξει ένα βαρύτατο πρόστιμο.

Και φυσικά, να μη ξαναπάς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, telis είπε

Όλοι οι βενζιναδες γράφουν εδώ μέσα; Του την πέσατε του ανθρώπου και με ειρωνείες. Άντε ρε

καμία σχέση με πρατήρια καυσίμων - εταιρείες

απλά νευριάζω όταν βλέπω θέματα με έκλεψαν - έχω βίντεο κτλ

όταν δε βλέπω ότι είναι ιδιοκτήτης ΙΧ αυτοκινήτου ή μηχανής και παρά το γεγονός ότι έχει άδεια οδήγησης δεν ξέρει τα βασικά από τον κινητήρα του π.χ. πόσο χωράει αυτό το άτιμο το ρεζεβουάρ καυσίμων και πότε ανάβει το ενδεικτικό λαμπάκι ότι είσαι με ρεζέρβα...

και φυσικά όταν φτάνουμε στο αποκορύφωμα που λέει με έκλεψαν και του λες όμορφα πες επωνυμία εταιρείας - πρατηρίου καυσίμων

ώστε αν κάνεις λάθος να υπάρχουν στοιχεία να σε καταγγείλει για συκοφαντική δυσφήμιση η άλλη πλευρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

10 λιτρα;Εχουν τόσο μεγάλη ρεζερβα τα ιχ;

 

 

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Άντε πάλι τα ίδια.

Σαν πολύ δεν είναι 10 λίτρα ρεζέρβα αν σκεφτούμε ότι συνήθως τα ρεζερβουάρ παίζουν στα 45 λίτρα;

Στο Starlet με 45άρι ντεπόζιτο άναβε το λαμπάκι και είχε μέσα 12-13 λίτρα, τσεκαρισμένο πάμπολλες φορές.

Έβγαζε >100 χιλιόμετρα με λαμπάκι στην πόλη και ~200 σε ανοιχτό δρόμο.

Στο manual του Auris γράφει ότι ανάβει λαμπάκι έχει 8.4 ή 8.8 αν θυμάμαι καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

καμία σχέση με πρατήρια καυσίμων - εταιρείες

απλά νευριάζω όταν βλέπω θέματα με έκλεψαν - έχω βίντεο κτλ

όταν δε βλέπω ότι είναι ιδιοκτήτης ΙΧ αυτοκινήτου ή μηχανής και παρά το γεγονός ότι έχει άδεια οδήγησης δεν ξέρει τα βασικά από τον κινητήρα του π.χ. πόσο χωράει αυτό το άτιμο το ρεζεβουάρ καυσίμων και πότε ανάβει το ενδεικτικό λαμπάκι ότι είσαι με ρεζέρβα...

και φυσικά όταν φτάνουμε στο αποκορύφωμα που λέει με έκλεψαν και του λες όμορφα πες επωνυμία εταιρείας - πρατηρίου καυσίμων

ώστε αν κάνεις λάθος να υπάρχουν στοιχεία να σε καταγγείλει για συκοφαντική δυσφήμιση η άλλη πλευρά.

 

Ο άνθρωπος αναφέρει το πρόβλημα του (πραγματικό ή όχι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο) και ζητάει βοήθεια εδώ.

Δεν στοχοποίησε κάποιο πρατήριο για να συζητάμε για δήθεν συκοφαντία.

Αν θέλει να κάνει καταγγελία μεγειά του με χαρά του.

Γιατί να σου αναφέρει κατάστημα, ωστέ να τον τρέξουν όπως λες;

Ποιόν εκπροσωπείς;

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μόλις άναψε το λαμπάκι σίγουρα είχε μέσα αρκετή βενζίνη για 50-100 χλμ.

Καλό είναι να μην αφήνουμε το δείκτη να πέσει τόσο χαμηλά γιατί η δουλειά της τρομπας βενζίνης γίνεται πιο δυσκολη και μαζεύει και "σκουπίδι" από το πάτο του ρεζερβουάρ από την "πεντακακαθαρή"βενζίνη που έχουν τα ελληνικά πρατήρια.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ο άνθρωπος αναφέρει το πρόβλημα του (πραγματικό ή όχι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο) και ζητάει βοήθεια εδώ.

Δεν στοχοποίησε κάποιο πρατήριο για να συζητάμε για δήθεν συκοφαντία.

Αν θέλει να κάνει καταγγελία μεγειά του με χαρά του.

Γιατί να σου αναφέρει κατάστημα, ωστέ να τον τρέξουν όπως λες;

Ποιόν εκπροσωπείς;

Καλημέρα 

Καταρχήν εκπροσωπώ τον εαυτό μου ως απλό μέλος και αναγνώστης του insomnia.gr

Δεν εκπροσωπώ καμία εταιρεία που να διαχειρίζεται πρατήρια καυσίμων

Άστοχο σχόλιο/μήνυμα πάμε παρακάτω...

Αν εκπροσωπούσα εταιρεία που να διαχειρίζεται πρατήρια καυσίμων το μέλος/χρήστης θα είχε πρόβλημα αυτή την στιγμή το νομικό τμήμα της θα είχε ήδη μιλήσει με τις αρμόδιες αρχές και θα είχαν απευθυνθεί στο insomnia.gr ώστε να μάθουν την ταυτότητα του χρήστη και εννοείται δεν θα έγραφα καν μήνυμα στο insomnia.gr.

Όταν ξεκινάς και γράφεις ένα θέμα/μήνυμα και λες πήγα να βάλω καύσιμα στο πρατήριο και με έκλεψαν στο καύσιμο και λες έχω βίντεο δηλαδή κατηγορείς ένα κατάστημα χωρίς αποδείξεις/στοιχεία  λες τον άλλον κλέφτη-απατεώνα-κτλ ή λες την επωνυμία του ή δεν γράφεις καν το θέμα/μήνυμα και προχωράς σε καταγγελία στις αρμόδιες αρχές ώστε να γίνει έλεγχος.

Ειδικά στην περίπτωση που είσαι ιδιοκτήτης ΙΧ αυτοκινήτου/μηχανής έχεις άδεια οδήγησης και δεν έχεις ιδέα τι είναι το ρεζεβουάρ πόσα λίτρα χωράει και πότε ανάβει το ενδεικτικό λαμπάκι ότι είσαι στην ρεζέρβα (βασικά πράγματα) σκέψου τα γνωρίζω εγώ που έχω άδεια οδήγησης από το 92 άσχετα αν δεν έχω πλέον όχημα να με βαραίνει μιας και δεν μου χρειάζεται.

θα πρέπει όλοι να γνωρίζουν ότι υπάρχει ελευθερία λόγου στο διαδίκτυο αλλά παράλληλα υπάρχουν δικαιώματα/υποχρεώσεις

δεν μπορεί να λέμε ότι θέλουμε ελεύθερα στο διαδίκτυο.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ περίπου 15ετιας,σε πρατήριο μου είχαν βάλει 65 λίτρα σε 45αρι ντεποζιτο. Φυσικά έβγαλα να πληρωσω όσο περίπου πλήρωνα φυσιολογικά, και σε διαμαρτυρία του βενζίνα, του αντιπροτείνω να φωνάξουμε την αστυνομία και την επιτροπή νόμπελ, διότι μόνο αυτός έχει κατορθώσει στα χρονικά να χωρέσει 65 λίτρα σε 45αρι δοχείο. (Λαμπάκι ρεζέρβας αναμμένο με 5 λίτρα περίπου μέσα). Φυσικά δεν είπε τίποτα, μου έδωσε και απόδειξη κιόλας για το αρχικό ποσό που ζητούσε! Στα 2-3 λίτρα απόκλιση βέβαια δεν βρίσκεις εύκολα το δίκιο σου θεωρώ. Εκτός κι θεωρείς ότι το κλιμάκιο που διενεργεί ελέγχους δεν χαρτζηλικωνεται για να παραβλέπει "μικροπταισματα". 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

Καλημέρα 

Καταρχήν εκπροσωπώ τον εαυτό μου ως απλό μέλος και αναγνώστης του insomnia.gr

Δεν εκπροσωπώ καμία εταιρεία που να διαχειρίζεται πρατήρια καυσίμων

Άστοχο σχόλιο/μήνυμα πάμε παρακάτω...

Αν εκπροσωπούσα εταιρεία που να διαχειρίζεται πρατήρια καυσίμων το μέλος/χρήστης θα είχε πρόβλημα αυτή την στιγμή το νομικό τμήμα της θα είχε ήδη μιλήσει με τις αρμόδιες αρχές και θα είχαν απευθυνθεί στο insomnia.gr ώστε να μάθουν την ταυτότητα του χρήστη και εννοείται δεν θα έγραφα καν μήνυμα στο insomnia.gr.

Όταν ξεκινάς και γράφεις ένα θέμα/μήνυμα και λες πήγα να βάλω καύσιμα στο πρατήριο και με έκλεψαν στο καύσιμο και λες έχω βίντεο δηλαδή κατηγορείς ένα κατάστημα χωρίς αποδείξεις/στοιχεία  λες τον άλλον κλέφτη-απατεώνα-κτλ ή λες την επωνυμία του ή δεν γράφεις καν το θέμα/μήνυμα και προχωράς σε καταγγελία στις αρμόδιες αρχές ώστε να γίνει έλεγχος.

Ειδικά στην περίπτωση που είσαι ιδιοκτήτης ΙΧ αυτοκινήτου/μηχανής έχεις άδεια οδήγησης και δεν έχεις ιδέα τι είναι το ρεζεβουάρ πόσα λίτρα χωράει και πότε ανάβει το ενδεικτικό λαμπάκι ότι είσαι στην ρεζέρβα (βασικά πράγματα) σκέψου τα γνωρίζω εγώ που έχω άδεια οδήγησης από το 92 άσχετα αν δεν έχω πλέον όχημα να με βαραίνει μιας και δεν μου χρειάζεται.

θα πρέπει όλοι να γνωρίζουν ότι υπάρχει ελευθερία λόγου στο διαδίκτυο αλλά παράλληλα υπάρχουν δικαιώματα/υποχρεώσεις

δεν μπορεί να λέμε ότι θέλουμε ελεύθερα στο διαδίκτυο.

Έξυπνε διάβασε άλλη μια φορά τι έχω γράψει. Δεν έχω αναφέρει εταιρεία, προσπά και άλλα στοιχεία. Το μόνο που θέλω είναι που να απευθυνθώ. 

Το αμάξι μου είναι daewoo Lacetti 1.6 του 2005. Το ντεπόζιτο χωράει 60 λίτρα. Το λαμπάκι ανάβει στα 8. Στην εθνική με λαμπάκι έχω κάνει 70 + χιλιόμετρα δεν το ρίσκαρα περισότερα. 

Πάντα όταν το έχω φουλάρι έχει πάρι έως 52-53 λίτρα. 

Τι άλλα στοιχεία θέλεις; 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα. Έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε φυσιολογικό το κλέψιμο που γίνεται στις αντλίες, κι αν τολμήσουμε να ρωτήσουμε που να απευθυνθούμε μπας και αποκατασταθεί η νομιμότητα και το αίσθημα της δικαιοσύνης, γινόμαστε περίγελος και δεχόμαστε και σχόλια υπερ των εταιριών και απειλές για συκοφαντική δυσφήμηση...

Παρεπιπτόντως, στη μηχανή, πάντα γεμίζω στα 250χλμ απο φουλ γεμάτος, με μέσο όρο τα 8.4lt (γίνεται λεπτομερής καταγραφή σε κάθε γέμισμα).

Τις προάλλες με τα ίδια διανυθέντα χιλιόμετρα, τυχαίο πρατήριο κατάφερε να βάλει 10lt σε ντεπόζιτο χωρητικότητας 9lt.....

http://www.mindev.gov.gr/καταγγελίες-πολιτών/καταγγελίες-προϊόντων/επώνυμη-καταγγελία-προϊόντος/

 

Επεξ/σία από Sorath
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kinhthra είπε

Έξυπνε διάβασε άλλη μια φορά τι έχω γράψει. Δεν έχω αναφέρει εταιρεία, προσπά και άλλα στοιχεία. Το μόνο που θέλω είναι που να απευθυνθώ. 

Το αμάξι μου είναι daewoo Lacetti 1.6 του 2005. Το ντεπόζιτο χωράει 60 λίτρα. Το λαμπάκι ανάβει στα 8. Στην εθνική με λαμπάκι έχω κάνει 70 + χιλιόμετρα δεν το ρίσκαρα περισότερα. 

Πάντα όταν το έχω φουλάρι έχει πάρι έως 52-53 λίτρα. 

Τι άλλα στοιχεία θέλεις; 

Πολλά ρεζερβουαρ παίρνουν παραπάνω λίτρα. Τα έχουμε αναφέρει πολλές φορές εδώ. Κι εγώ το έχω γράψει σε άλλο θέμα σχετικά πρόσφατα.

Για το δικό σου αυτοκίνητο δε γνωρίζω τι γίνεται. Μπορεί να μην παίρνει γραμμάριο.

Όποιος έχει απορία μπορεί να πάει σε ένα πρατήριο και να πει να του βγάλουν τον αέρα και να το τιγκάρουν στο καύσιμο. Όσες φορές το έχω κάνει στο δικό μου αυτοκίνητο, παίρνει αρκετά παραπάνω λίτρα και το βλέπω στην πράξη. 

εγώ στη θέση σου δε θα έκανα τίποτα, απλά θα περίμενα να δω πόσα χιλιόμετρα θα μου βγάλει. Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι θα κάνεις παρόμοιες διαδρομές. Αν πριν έβγαζες πχ 600κμ, τώρα πρέπει να βγάλεις 700.

Οπότε αναμένουμε τις εντυπωσεις σε μερικές (ή πολλές) μέρες

δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε τη συζήτηση διότι ο καθένας λέει τα δικά του και το χειρότερο απ όλα, θεωρεί ότι αυτό που λέει είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eMike είπε

Δε μπορείς να κάνεις πολλά. Η ιστορία σου από μόνη της δεν αποδεικνύει τίποτα, ούτε ένα βίντεο που τράβηξες.

Το πόσο καύσιμο είχες μέσα πριν πας να φουλάρεις είναι ισχυρισμός, δεν είναι απόδειξη και δε στοιχειοθετείται με κανένα τρόπο. 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι καταγγελία για να πάει κλιμάκιο να του κάνει έλεγχο, και αν αποδειχθούν σωστοί οι ισχυρισμοί, θα εισπράξει ένα βαρύτατο πρόστιμο.

Και φυσικά, να μη ξαναπάς.

αυτό και τίποτε άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kinhthra είπε

Έξυπνε διάβασε άλλη μια φορά τι έχω γράψει. Δεν έχω αναφέρει εταιρεία, προσπά και άλλα στοιχεία. Το μόνο που θέλω είναι που να απευθυνθώ. 

Το αμάξι μου είναι daewoo Lacetti 1.6 του 2005. Το ντεπόζιτο χωράει 60 λίτρα. Το λαμπάκι ανάβει στα 8. Στην εθνική με λαμπάκι έχω κάνει 70 + χιλιόμετρα δεν το ρίσκαρα περισότερα. 

Πάντα όταν το έχω φουλάρι έχει πάρι έως 52-53 λίτρα. 

Τι άλλα στοιχεία θέλεις; 

Εφόσον, είσαι πεπεισμένος κάνε καταγγελία.

Το εννοώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1: Πάνε στο κοντινότερο ΑΤ και πες τους την κατάσταση, θα σου πούνε οι ίδιοι τι θα μπορέσεις να κάνεις και τι να περιμένεις. Το θέμα είναι κατά πόσο μπορεί να το αμφισβητήσει το πρατήριο, πχ, μπορεί να πει ότι ο δείκτης σου δεν δείχνει άψογα οπότε το λαμπάκι ήταν στο τελευταίο λίτρο, αν σου έβαζε 70Λ θα ήταν φως φανάρι πάντως.

2: Επικοινώνησε με την εταιρία με την οποία συνεργάζεται το πρατήριο και εξήγησε τους και εκεί τι έγινε, από την στιγμή που το κάνεις με e-mail ή κάτι που να φαίνεται ότι επίσημα έκανες κάτι δεν νομίζω να θέλει η εταιρία να χαλάει το όνομα της και θα στείλει κάποιον να το δει (έτσι πιστεύω). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kinhthra είπε

Έξυπνε διάβασε άλλη μια φορά τι έχω γράψει. Δεν έχω αναφέρει εταιρεία, προσπά και άλλα στοιχεία. Το μόνο που θέλω είναι που να απευθυνθώ. 

Το αμάξι μου είναι daewoo Lacetti 1.6 του 2005. Το ντεπόζιτο χωράει 60 λίτρα. Το λαμπάκι ανάβει στα 8. Στην εθνική με λαμπάκι έχω κάνει 70 + χιλιόμετρα δεν το ρίσκαρα περισότερα. 

Πάντα όταν το έχω φουλάρι έχει πάρι έως 52-53 λίτρα. 

Τι άλλα στοιχεία θέλεις; 

Καταρχήν δεν είμαι έξυπνος αλλά χαζός και ηλίθιος πάμε παρακάτω

Όπως είπα έκανες λάθος εξ αρχής είπες με έκλεψε το πρατήριο στο οποίο πήγα να βάλω καύσιμο μιας και μου είχε ανάψει η ενδεικτική λάμπα ότι είμαι με την ρεζέρβα

Εξ αρχής δεν χρειαζόταν το θέμα/μήνυμα στο insomnia.gr αρκεί να έκανες καταγγελία στις αρμόδιες αρχές ώστε να πραγματοποιήσουν έλεγχο στο πρατήριο αν όλα είναι σωστά.

Επεξ/σία από ikorolis
διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...