Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία βενζινάδικο


kinhthra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, sapakios είπε

Eιμαι μεγαλύτερος απο σενα και στο μυαλό και στην ηλικια και στις υποχρεώσεις οπως προειπα και επιβεβαιωθηκα.End of story

 

από την στιγμή που δεν λες την ηλικία σου φίλε μου δεν έχει επιβεβαιωθεί τίποτα

λυπάμαι πολύ που σε απογοητεύω αλλά μπορεί να είμαι 49 χρονών (1972) αλλά έχω γνώσεις/εμπειρία στο κομμάτι τεχνολογία/πληροφορική αλλά και στην ζωή που ελάχιστοι από εδώ μέσα (με εξαίρεση τα άτομα ίδιας ηλικίας και μεγαλύτερα από μένα) έχουν.

επίσης πριν κάνουμε κριτική στους άλλους πρώτα πρέπει να μάθουμε να κάνουμε κριτική στον εαυτό μας.

End Of Story

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, manolis-K είπε

Η δικη μου εμπειρια. Ολα τα βενζιναδικα κλεβουν. Αλλα καθε μερα και αλλα μια ή δυο φορες την εβδομαδα (συνηθως Σαββατοκυριακα μετα το μεσημερι)

Η ποσοτητα ειναι η καλη περιπτωση κλοπης

. Η νοθεια στο καυσιμο μου εχει κανει σοβαρη ζημια στο αυτοκινητο

άμα έκλεβαν όλα τα βενζινάδικα δεν θα έκλειναν σωρηδόν. Ούτε θα ήταν οι μισοί βενζινάδες χρεωμένοι στις εταιρίες μινιμουμ 50κ ο καθένας. Τα πρατήρια που δεν χρωστάνε στις εταιρίες πρέπει να είναι ελάχιστα.

προφανώς και υπάρχουν κλέφτες και σε αυτό το επάγγελμα. Κυρίως κλέβουν ποσότητα. Νοθεία πρέπει να κάνουν οι τελείως χαλασμένοι. Αλλά τα ποσοστά δεν είναι τόσο μεγάλα όσο λένε οι περισσότεροι. Στις περισσότερες φορές που ακούς με έκλεψε, χάλασε το αυτοκίνητο είναι συνήθως καμιά βλακεία του πελάτη παρά του πρατηρίου. Για μένα το ποσοστό των κλεφτών θα είναι γύρω στο 20-30%.

τώρα όσον αφορά την καταγγελία που θέλει να κάνει ο ts, να την κάνει. Και γενικά καλό είναι να γίνονται καταγγελίες, να καθαρίζει το τοπίο από αυτούς. Αλλά να ξέρετε ότι οι μεγαλό κλέφτες δεν πιάνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2021 στις 7:48 ΠΜ, Bitbit είπε

Άντε πάλι τα ίδια.

Σαν πολύ δεν είναι 10 λίτρα ρεζέρβα αν σκεφτούμε ότι συνήθως τα ρεζερβουάρ παίζουν στα 45 λίτρα;

10 εχω εγω με 60αρι ντεποζιτο συνολο. "Συνηθως" 45 παιζουνε τα κουβαδακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά...Δοκιμαζετε σε διάφορα πρατήρια και σε όποιο βγάζει χιλιόμετρα σε συγκεκριμένες διαδρομές το κρατάτε και ρίχνετε μαύρο στα κλεφτρονια...

Τώρα το άλλο με το πούλησα το αυτοκίνητο και την βγάζω με αγνούς καθαρούς και προπάντων οικονομικούς ταρίφες που ακούσαμε τι να πεις;;;; απίστευτα  πράγματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, stefan123 είπε

Τα πράγματα είναι απλά...Δοκιμαζετε σε διάφορα πρατήρια και σε όποιο βγάζει χιλιόμετρα σε συγκεκριμένες διαδρομές το κρατάτε και ρίχνετε μαύρο στα κλεφτρονια...

Τώρα το άλλο με το πούλησα το αυτοκίνητο και την βγάζω με αγνούς καθαρούς και προπάντων οικονομικούς ταρίφες που ακούσαμε τι να πεις;;;; απίστευτα  πράγματα...

 

Καταρχήν να ξεκινήσουμε λέγοντας τα πράγματα όπως τα είπα εγώ όχι όπως θέλεις εσύ να τα είπα.

Εγώ είπα ότι πούλησα το αυτοκίνητο έτσι γλύτωσα πάρα πολλά ευρώ σε έξοδα

Αυτό μου δίνει την δυνατότητα να καλώ (BEAT) ταξί και να έρχεται στην πόρτα του σπιτιού μου ή στην εργασία μου να με παίρνει και το οποίο ταξί είναι καθαρό , έχει κλιματισμό και από πριν ξέρω το κόστος της κούρσας και φυσικά έχω την δυνατότητα να πληρώσω με την κάρτα μου (το όποιο κόστος αν προκύψει) αν δεν έχω μετρητά πάνω μου.

Πράγμα που δεν συμβαίνει με τα κλασικά ταξί στο δρόμο.

Επίσης έχω το καλό στην περιοχή μου να έχω πάρα πολλά διαφορετικά ΜΜΜ άρα μεγάλη επιλογή για άνετη μετακίνηση (εποχές ιού)

Επίσης μου παρέχει την δυνατότητα η εργασία μου να διαθέτει αυτοκίνητο με οδηγό για μετακινήσεις που αφορούν την εργασία μου.

Αυτά δεν είναι καθόλου απίστευτα πράγματα είναι καθημερινά και συμβαίνουν σε πολλούς ανθρώπους.

Αν εσύ έχεις την οικονομική άνεση να έχεις ΙΧ αυτοκίνητο/μηχανή και να το χρησιμοποιείς για τις μετακινήσεις σου είναι επιλογή σου

Εγώ που έχω την οικονομική άνεση προτιμώ να μην έχω ΙΧ αυτοκίνητο/μηχανή και τα ευρώ που εξοικονομώ από αυτά να τα  χρησιμοποιώ για άλλα πράγματα πιο χρήσιμα στο σπίτι μου - στην οικογένεια μου - κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2021 στις 8:30 ΜΜ, dasimo είπε

Αν πηγές πρωί με 43 βαθμούς Κελσίου μέχρι να σημείο είναι λογικό αυτό που σου συνέβη πάντως .

Αυτό που γράφεις δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα, η θερμοκρασία περιβάλλοντος δεν αλλάζει τη χωρητικότητα των ρεζερβουάρ των αυτοκινήτων. Όσα ακριβώς λίτρα χωράει στους 43 βαθμούς, τόσα ακριβώς χωράει και στους -10.

Η μάζα του καυσίμου μπορεί να αλλάξει μόνο, αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται από τη θερμοκρασία του καυσίμου και όχι τη θερμοκρασία περιβάλλοντος. Αδιάφορο αυτό βέβαια γιατί εδώ συζητάμε για λίτρα (όγκο), και όχι για μάζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιασατε τωρα τους δυο κλαδους που ειναι απο τους  πιο <<περιεργους>>.

και ο βενζινας και ο ταριφας ειναι κλεφτες εξ ορισμου.

οσοι δεν κλεβουνε σε αυτον το κλαδο ειναι γιατι ειναι ακομα νεοι και ξερουν ακομα καλα ή δεν εχουνε ακομα τα κακαλα για να το κανουνε, μολις παρουνε μπρος ολα μια χαρα.

απο την αλλη ομως σιγα μην κατσουμε να ασχοληθουμε με κλαδους που τους χρειαζεσαι μια στο τοσο.

(αλλος μια εβδομαδα, αλλος μια μερα, αλλος ενα μηνα, αλλος ...ποτε)

δεν θυμαμαι ποτε εχω παρει τελευταια φορα ταξι, αλλα εχω κανει ταξιτζης ευτυχως ελαχιστα (δοκιμαστικα γιατι ηθελα να παρω ενα ταξι καποτε τρομαρα μου) και δεν λερωθηκα απο τον βουρκο τους.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν vw group θα το θεωρούσα φυσιολογικό,  γιατί υπάρχει ένα κουμπάκι το οποίο το σπρώχνει με το στόμιο και βάζει επιπλέον βενζίνη στο ντεπόζιτο,  αφαιρώντας τον αέρα. Τώρα για το Daewoo δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά από την στιγμή που υπάρχουν εταιρικά βενζινάδικα σε όλη την Ελλάδα πλέον δεν υπάρχουν δικαιολογίες για τέτοια ζητήματα . Ψάχνεις για ΕΡΜΗΣ η ΜΥΡΤΕΑ και τελειώνει το παραμύθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2021 στις 12:15 ΠΜ, kinhthra είπε

Γεια σας

Πήγα κι φουλαρα το αμάξι μου σε ένα βενζινάδικο και έχω στοιχεία ότι κλέβουν. Το ντεπόζιτο του αμαξιού μου είναι 60 λίτρα. Μόλις άναψε λαμπάκι πήγα κι το φουλαρα. Βλέπω την αντλία να βάζει μέσα 59+ (περίπου 60 λίτρα). 

Έχω την απόδειξη έκανα και ένα βίντεο. Τι πρέπει να κάνω τώρα; 

Να σοβαρευτείς, αυτό να κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d4mage είπε

Να σοβαρευτείς, αυτό να κάνεις!

Αυτό μου έλεγε και εμένα ενας έξυπνος σαν και εσένα, όταν πήγα σε πρατήριο στα Τρίκαλα και σε άδειο ρεζερβουάρ υγραερίου 37 λίτρων μετρημένα επι 3 χρόνια σε πολλές αντλίες, ξαφνικά ο Τρικαλινός με φούλαρε με 43 λίτρα!!!!!!!!!

Θαύμα!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ikorolis είπε

Καταρχήν να ξεκινήσουμε λέγοντας τα πράγματα όπως τα είπα εγώ όχι όπως θέλεις εσύ να τα είπα.

Εγώ είπα ότι πούλησα το αυτοκίνητο έτσι γλύτωσα πάρα πολλά ευρώ σε έξοδα

Αυτό μου δίνει την δυνατότητα να καλώ (BEAT) ταξί και να έρχεται στην πόρτα του σπιτιού μου ή στην εργασία μου να με παίρνει και το οποίο ταξί είναι καθαρό , έχει κλιματισμό και από πριν ξέρω το κόστος της κούρσας και φυσικά έχω την δυνατότητα να πληρώσω με την κάρτα μου (το όποιο κόστος αν προκύψει) αν δεν έχω μετρητά πάνω μου.

Πράγμα που δεν συμβαίνει με τα κλασικά ταξί στο δρόμο.

Επίσης έχω το καλό στην περιοχή μου να έχω πάρα πολλά διαφορετικά ΜΜΜ άρα μεγάλη επιλογή για άνετη μετακίνηση (εποχές ιού)

Επίσης μου παρέχει την δυνατότητα η εργασία μου να διαθέτει αυτοκίνητο με οδηγό για μετακινήσεις που αφορούν την εργασία μου.

Αυτά δεν είναι καθόλου απίστευτα πράγματα είναι καθημερινά και συμβαίνουν σε πολλούς ανθρώπους.

Αν εσύ έχεις την οικονομική άνεση να έχεις ΙΧ αυτοκίνητο/μηχανή και να το χρησιμοποιείς για τις μετακινήσεις σου είναι επιλογή σου

Εγώ που έχω την οικονομική άνεση προτιμώ να μην έχω ΙΧ αυτοκίνητο/μηχανή και τα ευρώ που εξοικονομώ από αυτά να τα  χρησιμοποιώ για άλλα πράγματα πιο χρήσιμα στο σπίτι μου - στην οικογένεια μου - κτλ.

Να υποθέσω και πως σε σ/κ εξορμήσεων, διακοπες κτλ, πάλι παίρνεις beat? 

Για ποια οικογένεια μιλάς; Δεν έγραψες παραπάνω πως δεν έχεις παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Αυτό μου έλεγε και εμένα ενας έξυπνος σαν και εσένα, όταν πήγα σε πρατήριο στα Τρίκαλα και σε άδειο ρεζερβουάρ υγραερίου 37 λίτρων μετρημένα επι 3 χρόνια σε πολλές αντλίες, ξαφνικά ο Τρικαλινός με φούλαρε με 43 λίτρα!!!!!!!!!

Θαύμα!!!!!!!!!!!!!!

Και μετα τι εκανες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, _Biohazard_ είπε

Να υποθέσω και πως σε σ/κ εξορμήσεων, διακοπες κτλ, πάλι παίρνεις beat? 

Για ποια οικογένεια μιλάς; Δεν έγραψες παραπάνω πως δεν έχεις παιδιά;

όχι

διακοπές δεν πάω πλέον

εξορμήσεις δεν πάω πλέον

οικογένεια ξέρεις είναι η κοπέλα μου , είναι η μάνα μου , είναι ο γάτος μου και λοιπά κατοικίδια.

δεν θεωρείται οικογένεια μόνο η γυναίκα/παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...