Προς το περιεχόμενο

Dead Space Remake [PC]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, KilliK είπε
επισης στην αλλη γκομενα, της μειωσαν το στηθος, και αντικαταστησανε την ασπρη  μπλουζα που αποκαλυπτε το δερμα απο τα χερια της, και τονιζε την hourglass κορμοστασια της, με ενα σχεδον μαυρο μπουφαν και παντελονι, που καλυπτει τελειως ολο το σωμα της και κρυβει καθε ιχνος θηλυκοτητας.
δεν ειναι τυχαιες αυτες οι αλλαγες.

Δυστυχώς η wokιά κάνει και εδώ την εμφάνιση της αλλά η φοβερή και επιβλητική ατμόσφαιρα εμένα τουλάχιστον δεν με άφησε να κάνω focus εκεί. Παίζοντας, ούτε καν πρόσεξα τα "all-inclusive" boards που βλέπω εδώ σε screenshots.

Ας λέμε πάλι καλά που δεν αντικατέστησαν τον Isaac με καμιά γρασαρισμένη Ασιάτισσα με κόντρα πλακέ στήθος, αγορέ μπλε/magenda μαλλί, facial tattoo και χαλκά στη μύτη που πήγε να βρει την γκόμενα της στο Ishimura.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε μπορει να δουμε την λεσβια ασιατισσα στο DS4, που φημολογειται οτι ειναι στα σκαρια. 😄

παντως ολοι ηταν hyped με το Calisto, ενω κραταγανε μια πισινη για το DS remake, αλλα η τελικη καταληξη ηταν η αντιστροφη. ποσο πιο καταστροφικο θα ηταν το launch του Calisto, αν εβγαινε μετα το DSR?

κριμα για τον Glen Schofield, ειναι ταλαντουχος developer, ο οποιος μαλλον θα καταληξει να γινει παλι υπαλληλος για καποια corpo. και ολα αυτα, επειδη δεν καταφερε να ξεπερασει το ιδιο του το δημιουργημα, 15 χρονια μετα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KilliK είπε

κριμα για τον Glen Schofield, ειναι ταλαντουχος developer, ο οποιος μαλλον θα καταληξει να γινει παλι υπαλληλος για καποια corpo. και ολα αυτα, επειδη δεν καταφερε να ξεπερασει το ιδιο του το δημιουργημα, 15 χρονια μετα.

Δεν νομίζω να έχει θέμα, ο pub από πίσω έχει άπειρο χρήμα και το TCP ήταν η ναυαρχίδα τους. Ίσως να μην πούλησε όσο θέλανε αλλα τώρα έχουν καλές βάσεις και όλο το tech από πίσω ώστε το δεύτερο να είναι καλύτερο και πιο φτηνό. Αλλα ναι κρίμα, που όχι μονο δεν το ξεπέρασε αλλα θεωρείτε και flop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και λίγο εκτός θέματος, αυτό που δεν μου άρεσε στο Callisto ήταν το focus στο melee combat. Είναι κάτι που σπάνια γίνεται σωστά και πιστεύω ότι είναι ακόμα πιο δύσκολο να πετύχει σε παιχνίδι horror. Δεν θα το έλεγα survivor horror το Callisto ακριβώς επειδή λόγω αυτού του μηχανισμού δεν στηρίζεται σε προσεκτική αποθήκευση resources πέρα από τα health packs.

Αν είχε τα πιο παραδοσιακά shooting mechanics του Dead Space, πιστεύω θα τα πήγαινε πολύ καλά. Όλα ήταν εκεί. Η τεχνολογία, τα πολύ εντυπωσιακά γραφικά, η ατμόσφαιρα, το υψηλό production value αλλά το έχασε στον πυρήνα του gameplay. Εμένα μου έδωσε την αίσθηση ότι έπαιζα ένα interactive demo με μπερδεμένους rhythm μηχανισμούς (και κάκιστη υλοποίηση stealth που καλύτερα να μην υπηρχε καθόλου) παρά ένα κανονικό παιχνίδι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο Schofield είχε ακουλουθήσει πιστά την συνταγή του DS (του παιχνιδιού του) το Callisto θα ήταν ένα καλύτερο παιχνίδι. Μπήκε στην λογική των νέων franchise, το μπαστάρδεψε, το αποτέλεσμα; Μια μετριότητα, σαφώς visually pleasing αλλά still... μετριότητα...  Kαι εγώ είμαι της άποψης ότι το melee καταστρέφει κάθε τι horror ή survival etc. Πόσο μάλλον το flexαρισμένο dodge το οποίο το έκανε Mortal Kombat το Callisto.

Οn topic τώρα, το Remake το οποίο ξεκίνησα χθες το βράδυ (δεν κρατήθηκα ενώ έλεγα για σήμερα σιγά σιγά) κάνει τα πράγματα σωστά. Όντως έχουν γίνει κάποιες αλλαγές σε πρόσωπα (σε posters δεν δινω σημασία) διαλόγους που δεν υπήρχαν κτλ, αλλά η ατμόσφαιρα είναι καλύτερη από ποτέ. Είναι όπως είχα στο μυαλό ότι ήταν το original. Ναι, αυτή η placebo κατάσταση που η νοσταλγία χτυπάει και σε κάνει να θυμάσαι τα πράγματα πιο όμορφα ενώ δεν ήταν και τόσο. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο chapter 5 που έπαιζα τώρα σε ένα δωμάτιο με το τυπά που είναι στον τοίχο (αυτό πως το σκοτώνουμε; ) είχα μπει στο πίσω ακριβώς δωματιάκι και εκεί έφαγα ένα γερό frame drop από τα 90~140 που είμαι κατά κανόνα στα 16-18 με αποτέλεσμα να χάσω (και το κάνω stream στο twitch ταυτόχρονα).
Μετά που πήγα 2η φορά ήταν οκ, οπότε βάζω και αυτό στην λίστα με τα θέματα μετά από που έγραψα χθες για τον ήχο.
Να πω και λίγο για τα γραφικά, τα έχω όλα ultra με DLSS balanced, δεν είναι wow factor, με video που είχα δει και reviews κτλ τα περίμενα λίγο πιο καλά, δεν λέω ότι δεν είναι όμορφα αλλά περίμενα λίγο πιο πολύ φωτορεαλισμό.
Ίσως το DLSS να μου χάνει λίγο σε ποιότητα, θα δοκιμάσω και χωρίς αυτό να δω αν αλλάζει οπτικά.
9/10 από εμένα ως τώρα που έφτασα chapter 6, όταν το τελειώσω θα δώσω και την τελική βαθμολογία, αλλά αυτό με τον ήχο που παραμένει σε όλο το παιχνίδι και δεν ήταν πχ κάποιο bug του 1ου chapter είναι 1 βαθμός κάτω από μόνο του. Για τα γραφικά δεν έκοψα κάτι γιατί δεν έχω δοκιμάσει ακόμα χωρίς DLSS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάπα το καρπούζι τελικά.

Οχι ότι ήμουν ποτέ fan των παιχνιδιών με φακό.

Καλα λέω ότι είναι για να έχεις να παίξεις κάτι μέχρι το hogwarts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex21121988 είπε

ακουλουθήσει πιστά

Δε θα ήταν όμως αφορμή να τον μηνύσουν από την ΕΑ για αντιγραφή προϊόντος;

38 λεπτά πριν, comfuzio είπε

δεν είναι wow factor

Δεν είναι εξάλλου true next gen παιχνίδι. ΑΚΟΜΗ δεν είδαμε κάτι όντως της νέας γενιάς.. Frostbite χρησιμοποιείται με τα καλά και τα κακά της. Οκ μου φάνηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Δεν είναι εξάλλου true next gen παιχνίδι. ΑΚΟΜΗ δεν είδαμε κάτι όντως της νέας γενιάς.. Frostbite χρησιμοποιείται με τα καλά και τα κακά της. Οκ μου φάνηκε.

Λογικά σε 10 μέρες θα δούμε το πρώτο πραγματικά next gen game για φέτος.

Γιατι ακόμα και το έπος της 10ετιας elden ring στα γραφικα δεν ήταν next gen.

Όποτε αναμένουμε hogwarts παίζοντας dead space remake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω προχωρήσει από χτες μέχρι το chapter2 (κανά 2ωρο έχω παίξει.)Πολυ  θετικές εντυπώσεις σε όλα του το game ,κατ εμέ ανώτερο του Callisto .Εχουν ρίξει δουλειά σε όλους του τομείς.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το chapter 11 και είπα να κάνω τα side-missions μιας που μετά βγαίνω μια και καλή από την χα-mura, βασικά θα έλεγα πιο καλά για όποιον το αρχίσει τώρα, να τα κάνει πιο νωρίς αντί για μένα προς το τέλος καθώς θα βρείτε τα upgrades και τα κλειδιά για να ανοίξετε αρκετές πόρτες.

Anyway, εκεί που με στέλνει τα hydroponics είχα το πρώτο μου crash to desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 15 ευρω στο συνδρομητικο της ΕΑ ειναι ζαχαρη το παιχνιδακι,ατμοσφαιρικοτατο αλλα το χορορ της υποθεσης δε με εχει ακουμπησει να πω την αληθεια...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...