Προς το περιεχόμενο

Dead Space Remake [PC]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει πολύ δυνατός τίτλος. Το είχα ξεκινήσει όταν είχε πρωτοβγεί και το άφησα, τώρα θα το τελειώσω. Γραφικά, ήχος, animation, σχεδίαση επιπέδων, αποστολές όλα άριστα.

Αναμένω την ολοκλήρωση της περιπέτειας για να διαμορφώσω ολοκληρωμένη άποψη, είναι όμως καραπαιχνίδαρος. Τέλος.

Από fps σε 4k, 60 με 80 με raytracing όλα ultra χωρίς dlss όσο τσέκαρα, 97 με 150 με dlss quality ανάλογα που βρίσκεσαι.

Spoiler

Περιμένω όμως να δω γιατί έφαγε τόσο κράξιμο το The Callisto Protocol σοβαρά. Δηλαδή που τρομάξατε εδώ να μου πείτε και τι δεν είναι ίδιο εδώ όσον αφορά τους εχθρούς. Την επανάληψη δηλαδή που είδαμε στο TCP και δε βλέπουμε εδώ.

Το ίδιο επίπεδο έντασης που έχει το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει και το TCP. Οι ομοιότητες είναι εμφανείς, ειδικά όταν πατάς τους εχθρούς για να σου δώσουν αντικείμενα, εντελώς ίδια λογική στη βάση των powerups αλλά και του πάγκου αναβάθμισης που έχει αντικατασταθεί με 3d printer.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Προλαβαίνει να κάνει remake 2 και 3 και μετά να πάει κανονικά στο 4...maybe. :P

Να δούμε... πάντως το ότι έδωσε στις προπαραγγελιες το 2 κάτι σημαίνει. Πωλήσεις τρελές πρέπει να κάνει το πείραμα του 1ος και να σπρώξει επίσης κάποιες εξ αυτών στα λοιπά της σειράς, ώστε να αποκτήσει ο υποψήφιος αγοραστής και το 3ο που εισπρακτικά ήταν το μελανό σημείο για την εταιρεία. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Στο Steam page γιατί δεν λέει ότι έχει Denuvo όπως γίνετε κλασσικά εκεί στα δεξιά, wtf?!

 

Έχει κανονικα Denuvo απλώς δεν χρειάζεται να ανοιξει το client της ΕΑ. Οπότε steam εκδοση και ξερό 🍞 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

Έχει κανονικα Denuvo απλώς δεν χρειάζεται να ανοιξει το client της ΕΑ. Οπότε steam εκδοση και ξερό 🍞 

Καλά δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω Origin, αλλα θα έπρεπε να αναγράφεται ότι έχει Denuvo στο Steam page όπως γίνετε πάντα. Δεν μου αρέσει που το κρύβουνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Καλά δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω Origin, αλλα θα έπρεπε να αναγράφεται ότι έχει Denuvo στο Steam page όπως γίνετε πάντα. Δεν μου αρέσει που το κρύβουνε.

Στο μεταξύ εγώ είχα θέμα χθες λόγω του Denuvo με το Dead Space και λέω θα φταίει το offline account που αγόρασα... ΄Οπως είπα έχουν ρίσκο οι συγκεκριμένες αγορές. (όσο ρίσκο είναι τα 5 ευρώ anw)

Μετά θυμήθηκα ότι το είχα ξαναπάθει παλιότερα με το F1 2021. Δεν είχε να κάνει με αυτό που αγόρασα αλλά γιατί...Denuvo... Κατά τα άλλα δεν βλάπτει τους legitimate gamers αυτό το εμετικό drm...

Πάντως και στις δυο περιπτώσεις μετά από μια ημέρα άνοιξαν αυτά τα δυο παιχνίδια. Φαντάζομαι τους παίρνει κάποιες ώρες για να μπορέσουν να κάνουν το validation του drm... Το λιγότερο τραγικό και όσο πιο γρήγορα βγει κάποιο άλλο drm να κάνει την δουλειά καλύτερα (σε όλους τους τομείς) τόσο καλύτερα.

image.png.687518a3415bc95324b0b3c24ded8cd2.png

Screenshot_1 (1).png

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος το παιχνιδι μετα απο 18 ωρες

Το επαιξα στο νορμαλ και μου φανηκε αρκετα δυσκολο σε πολλα σημεια. Ισως να ηταν πιο ευκολο με m/k

Ειναι η απολυτη DS εμπειρια, πολυ ανωτερο σε γραφικα και ειδικα στον ηχο

Ειχε καποια bugs αλλα οχι τραγικα πραγματα

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, firepc είπε

Τελος το παιχνιδι μετα απο 18 ωρες

Το επαιξα στο νορμαλ και μου φανηκε αρκετα δυσκολο σε πολλα σημεια. Ισως να ηταν πιο ευκολο με m/k

Ειναι η απολυτη DS εμπειρια, πολυ ανωτερο σε γραφικα και ειδικα στον ηχο

Ειχε καποια bugs αλλα οχι τραγικα πραγματα

Eχει κάποια micro-stutters, κυρίως όταν αλλάζεις rooms, λίγο και στις μεταβάσεις όταν πχ βρίσκεις κάτι new (όταν δεν είσαι εσύ στον έλεγχο) αλλά τίποτα δεν είναι deal breaker imo. Μπορεί και να φτιαχτεί σε ανερχόμενο update patch.

Στο δικό μου σύστημα αν θέλω να είμαι στο 60αρι, (δεν με ενδιαφέρει τόσο το παραπάνω) ή κοντά σε αυτό σε 4Κ, προτιμώ με DLSS στο Quality με τα πάντα στα Ultra. Film Grain, Motion Blur off όπως σε όλα τα games. Στο monitor προφανώς επειδή δεν είναι 4Κ έχω παραπάνω headroom στο perfomance, με τα ίδια settings είναι σαφώς πιο υψηλά τα fps.

 Το έχω δοκιμάσει και στο monitor και στην Tv, οπότε και με k/m και με controller.

Σαφώς είναι πολύ εύκολο με το k/m. Με mouse θα έπαιζα ένα κλικ πριν το ''υπερδύσκολο'' mode του. Με controller θα προτιμήσω στο medium για να μην βγάλω καλοκαιρινό ζώδιο. 

Όσοι έχετε την επιλογή, (με το κατάλληλο σύστημα)  προτιμήστε το στις πολλές ίντσες,  Δηλαδή οκ το visual είναι eye candy αλλά πρέπει να πούμε και για τον ήχο του. Ε ν τ υ π ω σ ι α κ ό τ α τος ο ήχος. Προτιμήστε το με headphones με 3D support ή surround κατάσταση, ακόμα και soundbar. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

Προτιμήστε το με headphones με 3D support ή surround κατάσταση, ακόμα και soundbar. 

Μια μικρή διόρθωση, όλα τα headphones υποστηρίζουν 3D audio. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μια μικρή διόρθωση, όλα τα headphones υποστηρίζουν 3D audio. ;)

Όντως, δίκιο έχεις ότι ουσιαστικά όλα έχουν αυτό το 3D effect.

Δεν ξέρω αν αυτά του ps5 είναι gimmick όλο αυτό με το δικό τους 3D. Τα έχω δοκιμάσει και μου φάνηκαν εξαιρετικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alex21121988 είπε

Όντως, δίκιο έχεις ότι ουσιαστικά όλα έχουν αυτό το 3D effect.

Δεν ξέρω αν αυτά του ps5 είναι gimmick όλο αυτό με το δικό τους 3D. Τα έχω δοκιμάσει και μου φάνηκαν εξαιρετικά. 

Δεν έχει καμια διαφορα από διαφορα που έχω δοκιμάσει, οι διαφορες μονο είναι στο τι spatial sound χρησιμοποιείς. Προσωπικά δεν ανοίγω spatial, εκτος άμα κάποιο game το υποστηρίζει. Νομίζω αυτό υποστηρίζει Dolby, οποτε λογικά θα ακούγεται ακόμα καλύτερα το 3D audio με ανοιχτό το Dolby. Προσωπικά προτιμώ binaural, αλλα σπανια το βρίσκεις σε games.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελείωσα και γω χθες με λίγο πιο κάτω από 12 ώρες στο χρόνο που μετράει το save αλλιώς μου φάνηκε αρκετά παραπάνω. Το steam μετράει 14.9 ώρες αλλά το steam δεν πάει μετά το 59 σε 1 ώρα αλλά μετά το 99...δεν ξέρω τι και πως μετράει το steam...

Anyway, αφού το τερμάτισα και πήρα και το achievement, μου επιτρέπει να ανοίξω το New Game+ επιλέγω το save που το τερμάτισα και αφού δω ένα loading screen περίπου 5" το παιχνίδι κάνει crash to desktop και το achievement του τερματισμού εξαφανίστηκε....

Για τον ήχο που λέτε ναι όντως δυνατός αλλά αν δεν το φτιάξουν αυτό το πράγμα που συνεχίζει η μουσική των θρίλερ ακόμα και μετά που έχω καθαρίσει τους εχθρούς για να πάει πιο πάνω. Αυτό είναι bug που υπάρχει σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Και κάπου στο τραμ είχα αφήσει έναν εχθρό που έψαξα και δεν βρήκα και κάθε φορά που έκανα χρήση του τραμ και πέρναγε από εκεί που ήταν αυτός ο 1 εχθρός άρχιζαν τα βιολιά του ψυχώ για να σταματήσουν μετά λίγο πιο κάτω 😂

Στο normal μου φάνηκε εύκολο μόνο όπου ήταν 1 άντε 2 εχθροί μαζί άντε να ήταν 3 ή 4 αλλά διαδοχικά. Εκεί που σκάγανε πολλοί μαζί ήταν αρκετά δύσκολο.

Spoiler

Το αρχικό DS το είχα παίξει όταν είχε πρωτοβγεί στο ps3 και μόνο 1 φορά οπότε δεν το πολυθυμόμουν σαν παιχνίδι και έπαιζα με τον κολλητό μου μαζί οπότε κάποια κομμάτια που τα είχε παίξει εκείνος ήταν σαν να τα έβλεπα πρώτη φορά.
Πάνω σε αυτό θέλω να πω κάτι που με ενόχλησε, σχετικά νωρίς πάμε στο παιχνίδι να βρούμε τον καπετάνιο από τον οποίο παίρνουμε την κάρτα πρόσβασης του. Γιατί ο καπετάνιος όμως έχει κάρτα επιπέδου 1; Δεν έχει λογική αυτό το πράγμα.
Ο καπετάνιος πάντα έχει την μεγαλύτερη πρόσβαση. Δεν ξέρω τι απόφαση ήταν αυτή που πήραν και δεν μπορώ να το θυμηθώ από το αρχικό παιχνίδι τότε αν ήταν ακριβώς έτσι. Θα μπορούσαν να το φτιάχνανε αυτό εύκολα με το πχ να πας να τον βρεις αλλά να μην είναι εκεί και να βρεις την κάρτα επιπέδου 1 από κάποιο άλλο μέλος του πληρώματος και πιο μετά στο παιχνίδι να βρεις και τον καπετάνιο, σαν μίνι boss όπου θα πάρεις την κάρτα με την πλήρη πρόσβαση.

Δεν είμαι σεναριογράφος αλλά σε αυτό και μόνο το κομμάτι αυτό που έγραψα θα ήταν ένα πιο ωραίο σενάριο.

Σαν βαθμολογία με τα crash to desktop, τον ήχο που παίζει σε άκυρα σημεία και για ώρα και με τα frame drops θα το κατεβάσω από 9/10 στα 8.5/10. Νομίζω αρκετά θα λυθούν μετά από μερικά patches αλλά για την ώρα 8.5/10 που μάλλον δύσκολα θα αλλάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, comfuzio είπε

 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το αρχικό DS το είχα παίξει όταν είχε πρωτοβγεί στο ps3 και μόνο 1 φορά οπότε δεν το πολυθυμόμουν σαν παιχνίδι και έπαιζα με τον κολλητό μου μαζί οπότε κάποια κομμάτια που τα είχε παίξει εκείνος ήταν σαν να τα έβλεπα πρώτη φορά.
Πάνω σε αυτό θέλω να πω κάτι που με ενόχλησε, σχετικά νωρίς πάμε στο παιχνίδι να βρούμε τον καπετάνιο από τον οποίο παίρνουμε την κάρτα πρόσβασης του. Γιατί ο καπετάνιος όμως έχει κάρτα επιπέδου 1; Δεν έχει λογική αυτό το πράγμα.
Ο καπετάνιος πάντα έχει την μεγαλύτερη πρόσβαση. Δεν ξέρω τι απόφαση ήταν αυτή που πήραν και δεν μπορώ να το θυμηθώ από το αρχικό παιχνίδι τότε αν ήταν ακριβώς έτσι. Θα μπορούσαν να το φτιάχνανε αυτό εύκολα με το πχ να πας να τον βρεις αλλά να μην είναι εκεί και να βρεις την κάρτα επιπέδου 1 από κάποιο άλλο μέλος του πληρώματος και πιο μετά στο παιχνίδι να βρεις και τον καπετάνιο, σαν μίνι boss όπου θα πάρεις την κάρτα με την πλήρη πρόσβαση.

Δεν είμαι σεναριογράφος αλλά σε αυτό και μόνο το κομμάτι αυτό που έγραψα θα ήταν ένα πιο ωραίο σενάριο.

 

Εχεις δίκιο για αυτο που λες με τον captain και το entance clearance lvl 1 😆  Δεν το θυμόμουν ούτε εγώ αυτό το σκηνικο απο το OG DS.

Αυτό με την μουσική που λες, οντως παιζει σε ακυρα σημεία. Στην αρχή νομιζα πως απλώς σε κρατάει στην *ιπα το game για να σε προετοιμαζει να γινει κατι (τρολια) αλλά παίζοντας στα παρακάτω Chapter πιο πολύ για bug μοιαζει που λογικά θα φτιαχτεί. Εχει και άλλα bugs με missing items σε καποια chapters, όπως επίσης μετά απο καποιες ωρες στο game εγω εχω random fps drops και μετά απο λίγα sec επανέρχεται.

Παντα ειμαι της άποψης να αφηνω μια νέα κυκλοφορία παιχνιδιού 2 εβδομάδες (αν πραγματικά το ψηνω να το παιξω) να φτιαχτούν όλα τα θεματα και μετα να το ξεκινησω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...