Προς το περιεχόμενο

Google και Facebook απαιτούν από τους υπαλλήλους τους να είναι εμβολιασμένοι


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Αυτο ειναι το προβλημα, οτι κρινεται που αντιμετωπιζε τον κοσμο οπως ακριβως συμπεριφερονται. Σαν νηπια

Τα νήπια τον κρίνουν. Δεν τον χάλασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 693
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Zergoulini είπε

Πω πω τι γίνεται στο εξωτερικό;; Ευτυχώς Ελλάδα δεν τα έχουμε αυτά :D

Μα δεν θέλουν να σε σκοτώσουν, να σε ελέγξουν θέλουν.

χμμμ... πως μπορεί να γίνει αυτό? Τσιπ τρανσφόρμερ μέσα στο εμβόλιο που μεγαλώνει μόλις μπει και μετατρέπετε σε ρομποτάκι με wifi 7 μεγάλης εμβέλειας που συνδέεται με δορυφόρο και ανά πάσα στιγμή σε χειραγωγούν? Κάπως έτσι?

Για πες λεπτομέρειες γιατί αυτά τα φαντάστηκα εγώ... δεν νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος απαιτεί υποχρεωτικό εμβολιασμό πρέπει να δεσμευτεί σε καταβολή γεναιόδωρων αποζημιώσεων σε περίπτωση σοβαρών παρενεργειών. Αντί να ειρωνεύεται με "ψέκες" και τα σχετικά.

Άλλωστε αν τα ποσοστά τέτοιων παρενεργειών είναι χαμηλά δεν θα υπάρξει σημαντική επιβάρυνση για την εταιρεία.

Έτσι έχουν κάνει όλα τα σοβαρά ευρωπαϊκά κράτη πλην της Ελλάδας όπου πρέπει να κινηθείς δικαστικά και δεν υπάρχει ακόμα ειδική πρόβλεψη.

https://www.ellinikahoaxes.gr/2021/07/17/vaccines-liability-misinformation/

Αναφορά σε κείμενο

Όσον αφορά την Ελλάδα, επί του παρόντος δεν έχει καταρτιστεί σαφές νομικό πλαίσιο για κρατική, ενδεχομένως, εγγυητική ευθύνη σε περίπτωση σπάνιων ανεπιθύμητων ενεργειών, δεν έχει αποκλειστεί, ωστόσο, καμία νόμιμη οδός διεκδίκησης ευθυνών έναντι παρασκευάστριας εταιρίας ή του δημοσίου.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όποιος απαιτεί υποχρεωτικό εμβολιασμό πρέπει να δεσμευτεί σε καταβολή γεναιόδωρων αποζημιώσεων σε περίπτωση σοβαρών παρενεργειών. Αντί να ειρωνεύεται με "ψέκες" και τα σχετικά.

Άλλωστε αν τα ποσοστά τέτοιων παρενεργειών είναι χαμηλά δεν θα υπάρξει σημαντική επιβάρυνση για την εταιρεία.

Έτσι έχουν κάνει όλα τα σοβαρά ευρωπαϊκά κράτη πλην της Ελλάδας όπου πρέπει να κινηθείς δικαστικά και δεν υπάρχει ακόμα ειδική πρόβλεψη.

https://www.ellinikahoaxes.gr/2021/07/17/vaccines-liability-misinformation/

 

Γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό από ότι με τα υπόλοιπα φάρμακα? 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Γιατί σε ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ μήπως;

Αν εννοείς για την άδεια ανευ αποδοχών, δεν σε υποχρεώνουν. Επιλογή σου είναι να μην πας για δουλειά. 

Ας το πάμε ανάποδα. Αν πεθάνει κάποιος επειδή εσύ δεν εμβολιάστηκες θα εγγυηθείς εσύ να πληρώσεις αποζημίωση? Αν όχι, γιατί απαιτείς το ανάποδο?

  • Thanks 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν εννοείς για την άδεια ανευ αποδοχών, δεν σε υποχρεώνουν. Επιλογή σου είναι να μην πας για δουλειά. 

Ας το πάμε ανάποδα. Αν πεθάνει κάποιος επειδή εσύ δεν εμβολιάστηκες θα εγγυηθείς εσύ να πληρώσεις αποζημίωση? Αν όχι, γιατί απαιτείς το ανάποδο?

Η αυστριακή σχολή(Hayek, Mises κτλ.) θεωρεί ότι η απειλή της απόλυσης και της κοινωνικής περιθωριοποίησης δεν παραβιάζει την ελευθερία του ατόμου. Το δικαίωμα της επιλογής με άλλα λόγια. Μόνο αν σε σκοτώσουν ή σε κρατάνε καθηλωμένο σε μια καρέκλα κάνοντάς σου το εμβόλιο σε καταναγκάζουν.

Τα σύγχρονα κράτη όμως έχουν θεσπίσει π.χ. το "Εργατικό Δίκαιο" επειδή θεωρούν τέτοιου είδους "επιλογές"(ατάιστος στο δρόμο vs ό,τι θέλει το αφεντικό) κάλπικες. Αλλιώς θα άφηναν εργοδότες και εργαζόμενους να συμβάλλονται ελεύθερα χωρίς κρατικούς περιορισμούς προς προστασία του τελευταίου.

Το ίδιο λοιπόν και με αυτό που λες εσύ. Υποχρεωτική άδεια άνευ αποδοχών ή απόλυση(με την αιτιολογία αυτή και μόνο) είναι απειλή κατά της ζωής και κοινωνική περιθωριοποίηση. Όποιος την κάνει πρέπει να δίνει ανταλλάγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Γιατί σε ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ μήπως;

Να το θέσω ποιο απλά στην πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό στον οποίο δουλεύω ισχύει το εξής :

Υποχρεωτικά σε όλους τους χώρους η χρήση μάσκας κανείς δεν μπαίνει χωρίς μάσκα.

Η κάνεις το εμβόλιο και είσαι στην εργασία σου (γραφείο ή εξ αποστάσεως εργασία εφόσον ανήκεις σε ευπαθή κοινωνική ομάδα)

Η δεν κάνεις το εμβόλιο αλλά κάθε εβδομάδα είσαι υποχρεωμένος να κάνεις self test το οποίο εφόσον είναι αρνητικό το δηλώνεις στο ΗΔΙΚΑ πριν ξεκινήσεις την εργασία σου

Η αν δεν κάνεις τίποτα από τα δύο παίρνεις υποχρεωτικά άδεια άνευ αποδοχών.

Ότι αφορά το σχόλιο σου φίλε μου

Αν δεν κάνεις εσύ (οποιοσδήποτε) το εμβόλιο και πηγαίνεις κανονικά στην εργασία σου που στην διάρκεια της κολλήσεις τον ιό ή είσαι ασυπτωματικός και εξαιτίας σου κολλήσει άλλος-οι συνάδελφοι σου οι οποίοι δεν είναι τόσο τυχεροί και καταλήξουν στο νοσοκομείο στην ΜΕΘ και τελικά πεθάνουν εσύ (οποιοσδήποτε) θα πληρώσεις αποζημίωση στην οικογένεια αυτού-ων που πέθανε-αν.?

Δεν νομίζω...την ευθύνη έχει η κυβέρνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Ας το πάμε ανάποδα. Αν πεθάνει κάποιος επειδή εσύ δεν εμβολιάστηκες θα εγγυηθείς εσύ να πληρώσεις αποζημίωση? Αν όχι, γιατί απαιτείς το ανάποδο?

Αυτό θα μπορούσε να γίνει αν αποδεικνυόταν αιτιώδης σχέση.

Εν τω μεταξύ δεν ξέρω αν έμαθες τα νέα για τη μετάλλαξη Δέλτα. Την μεταδίδουν εξίσου και οι εμβολιασμένοι.

Οι ιοί έχουν το κακό συνήθειο να προσαρμόζονται σε ό,τι όπλο τους αντιτάξεις. Κανένα πρόβλημα βέβαια για την κερδοφορία των επιχειρήσεων του κλάδου. Το αντίθετο μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Η αυστριακή σχολή(Hayek, Mises κτλ.) θεωρεί ότι η απειλή της απόλυσης και της κοινωνικής περιθωριοποίησης δεν παραβιάζει την ελευθερία του ατόμου. Το δικαίωμα της επιλογής με άλλα λόγια. Μόνο αν σε σκοτώσουν ή σε κρατάνε καθηλωμένο σε μια καρέκλα κάνοντάς σου το εμβόλιο σε καταναγκάζουν.

Τα σύγχρονα κράτη όμως έχουν θεσπίσει π.χ. το "Εργατικό Δίκαιο" επειδή θεωρούν τέτοιου είδους "επιλογές"(ατάιστος στο δρόμο vs ό,τι θέλει το αφεντικό) κάλπικες. Αλλιώς θα άφηναν εργοδότες και εργαζόμενους να συμβάλλονται ελεύθερα χωρίς κρατικούς περιορισμούς προς προστασία του τελευταίου.

Το ίδιο λοιπόν και με αυτό που λες εσύ. Υποχρεωτική άδεια άνευ αποδοχών ή απόλυση(με την αιτιολογία αυτή και μόνο) είναι απειλή κατά της ζωής και κοινωνική περιθωριοποίηση. Όποιος την κάνει πρέπει να δίνει ανταλλάγματα.

Αλήθεια στην Αυστρία τι ισχύει? , στην Γερμανία τι ισχύει? , στην Ολλανδία τι ισχύει? , στην Γαλλία τι ισχύει? , στην Αγγλία τι ισχύει? για πείτε μας εσείς που είστε στο εξωτερικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

Να το θέσω ποιο απλά στην πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό στον οποίο δουλεύω ισχύει το εξής :

Υποχρεωτικά σε όλους τους χώρους η χρήση μάσκας κανείς δεν μπαίνει χωρίς μάσκα.

Η κάνεις το εμβόλιο και είσαι στην εργασία σου (γραφείο ή εξ αποστάσεως εργασία εφόσον ανήκεις σε ευπαθή κοινωνική ομάδα)

Η δεν κάνεις το εμβόλιο αλλά κάθε εβδομάδα είσαι υποχρεωμένος να κάνεις self test το οποίο εφόσον είναι αρνητικό το δηλώνεις στο ΗΔΙΚΑ πριν ξεκινήσεις την εργασία σου

Η αν δεν κάνεις τίποτα από τα δύο παίρνεις υποχρεωτικά άδεια άνευ αποδοχών.

Ότι αφορά το σχόλιο σου φίλε μου

Αν δεν κάνεις εσύ (οποιοσδήποτε) το εμβόλιο και πηγαίνεις κανονικά στην εργασία σου που στην διάρκεια της κολλήσεις τον ιό ή είσαι ασυπτωματικός και εξαιτίας σου κολλήσει άλλος-οι συνάδελφοι σου οι οποίοι δεν είναι τόσο τυχεροί και καταλήξουν στο νοσοκομείο στην ΜΕΘ και τελικά πεθάνουν εσύ (οποιοσδήποτε) θα πληρώσεις αποζημίωση στην οικογένεια αυτού-ων που πέθανε-αν.?

Δεν νομίζω...την ευθύνη έχει η κυβέρνηση

-Αν η εταιρεία σου σου δίνει άλλες βιώσιμες(να οδηγούν στην επιβίωση) επιλογές τότε κανένα πρόβλημα.

-Η μάσκα δεν προκαλεί παρενέργειες. Δεν κινδυνεύεις φορώντας την. Απλά νιώθεις άβολα.

-Αν η κυβέρνηση πάρει το μέτρο των υποχρεωτικών εμβολιασμών τότε κανένα πρόβλημα. Θα αναλάβει αυτή την ευθύνη. Και έχει την οικονομική επιφάνεια να το κάνει.

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Αλήθεια στην Αυστρία τι ισχύει? , στην Γερμανία τι ισχύει? , στην Ολλανδία τι ισχύει? , στην Γαλλία τι ισχύει? , στην Αγγλία τι ισχύει? για πείτε μας εσείς που είστε στο εξωτερικό?

Παρέθεσα πιο πριν ολόκληρο άρθρο από το Ελληνικά hoaxes.

Αυτούς που διορθώνουν όλους τους δημοσιογράφους και επιστήμονες της γης. Τους πιστοποιημένους συνεργάτες/ερευνητές της αλήθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Αυτό θα μπορούσε να γίνει αν αποδεικνυόταν αιτιώδης σχέση.

Εν τω μεταξύ δεν ξέρω αν έμαθες τα νέα για τη μετάλλαξη Δέλτα. Την μεταδίδουν εξίσου και οι εμβολιασμένοι.

Οι ιοί έχουν το κακό συνήθειο να προσαρμόζονται σε ό,τι όπλο τους αντιτάξεις. Κανένα πρόβλημα βέβαια για την κερδοφορία των επιχειρήσεων του κλάδου. Το αντίθετο μάλιστα.

ο ιός δεν κάνει καμία διάκριση φίλε μου

έξω από τον χορό ξέρεις πολλά τραγούδια λέγονται

κάποιος ο οποίος νοσήσει , καταλήξει στην ΜΕΘ και γλυτώσει με τις όποιες παρενέργειες αν μου τα έλεγε αυτά θα τον άκουγα

αλλά αν τα λέει άνθρωπος οποίος δεν ξέρει τι κάνει αυτός ο ιός λυπάμαι αλλά δεν τον ακούω

και επειδή ξέρω από πρώτο χέρι τι κάνει αυτός ο ιός και δεν έχει σημασία αν είσαι ΧΧ χρονών.

έτσι αν δεν παρθούν τα απαραίτητα μέτρα τότε θα συμβεί απλά αυτό που λέγεται εξέλιξη του ανθρώπινου είδους

κάποιοι θα νοσήσουν

κάποιοι θα πάνε στις ΜΕΘ

κάποιοι θα πεθάνουν

και κάποιοι θα επιβιώσουν

και η ζωή συνεχίζεται...

Μακάρι βέβαια να μην συμβεί τίποτα από τα παραπάνω να βγει κάποιο καλύτερο εμβόλιο γιατί όχι φάρμακο ή ακόμα καλύτερα θεραπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

ο ιός δεν κάνει καμία διάκριση φίλε μου

έξω από τον χορό ξέρεις πολλά τραγούδια λέγονται

κάποιος ο οποίος νοσήσει , καταλήξει στην ΜΕΘ και γλυτώσει με τις όποιες παρενέργειες αν μου τα έλεγε αυτά θα τον άκουγα

αλλά αν τα λέει άνθρωπος οποίος δεν ξέρει τι κάνει αυτός ο ιός λυπάμαι αλλά δεν τον ακούω

και επειδή ξέρω από πρώτο χέρι τι κάνει αυτός ο ιός και δεν έχει σημασία αν είσαι ΧΧ χρονών.

έτσι αν δεν παρθούν τα απαραίτητα μέτρα τότε θα συμβεί απλά αυτό που λέγεται εξέλιξη του ανθρώπινου είδους

κάποιοι θα νοσήσουν

κάποιοι θα πάνε στις ΜΕΘ

κάποιοι θα πεθάνουν

και κάποιοι θα επιβιώσουν

και η ζωή συνεχίζεται...

Μακάρι βέβαια να μην συμβεί τίποτα από τα παραπάνω να βγει κάποιο καλύτερο εμβόλιο γιατί όχι φάρμακο ή ακόμα καλύτερα θεραπεία.

Να τον κάνουν τον εμβολιασμό υποχρεωτικό. Αυτό θα στερήσει άλλωστε και εύκολες δικαιολογίες για μελλοντικά lockdowns που ζημιώνουν την οικονομία. Θα φανεί με άλλα λόγια η πραγματική αποτελεσματικότητα των εμβολίων.

Να θεσπίσουν όμως και αποζημιώσεις για να εμπεδωθεί κλίμα δικαιοσύνης και εμπιστοσύνης. Όπως με αυτόν στην Κρήτη που έχασε τη γυναίκα του, μάνα τριών παιδιών. Ή τον εισαγγελέα Τσιρώνη που υπέστη απανωτές θρομβώσεις και έμεινε φυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

-Αν η εταιρεία σου σου δίνει άλλες βιώσιμες(να οδηγούν στην επιβίωση) επιλογές τότε κανένα πρόβλημα.

-Η μάσκα δεν προκαλεί παρενέργειες. Δεν κινδυνεύεις φορώντας την. Απλά νιώθεις άβολα.

-Αν η κυβέρνηση πάρει το μέτρο των υποχρεωτικών εμβολιασμών τότε κανένα πρόβλημα. Θα αναλάβει αυτή την ευθύνη. Και έχει την οικονομική επιφάνεια να το κάνει.

Παρέθεσα πιο πριν ολόκληρο άρθρο από το Ελληνικά hoaxes.

Αυτούς που διορθώνουν όλους τους δημοσιογράφους και επιστήμονες της γης. Τους πιστοποιημένους συνεργάτες/ερευνητές της αλήθειας.

Η εταιρεία στην οποία εργάζομαι (δεν είναι εταιρεία μου) σου δίνει τρεις επιλογές οι οποίες έχουν δικαιώματα/υποχρεώσεις/κυρώσεις/επιπτώσεις

Η επιλογή είναι δική σου

επιλογή πρώτη κάνεις το εμβόλιο τότε μπορείς να έρθεις στο γραφείο (εννοείται ότι τηρείς τα μέτρα προστασίας) ή δουλεύεις εξ αποστάσεως εργασία εφόσον ανήκεις σε ευαίσθητη κοινωνική ομάδα.

επιλογή δεύτερη δεν κάνεις το εμβόλιο τότε για να έρθεις στο γραφείο υποχρεωτικά κάθε εβδομάδα κάνεις self test το οποίο δηλώνεις στο ΗΔΙΚΑ πριν ξεκινήσεις την εργασία σου.

επιλογή τρίτη δεν κάνεις τίποτα από τα δύο τότε υποχρεωτικά βγαίνεις σε άδεια άνευ αποδοχών (μισθό) μέχρι να προτιμήσεις μια από τις παραπάνω επιλογές.

ο λόγος.?

δημόσια υγεία

δεν μπορείς να επικαλείσαι "επιβίωση" γιατί σου δίνουν άδεια άνευ αποδοχών (μισθού) όταν δεν νοιάζεσαι για την δική σου υγεία και την υγεία των συναδέλφων σου.

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Να τον κάνουν τον εμβολιασμό υποχρεωτικό. Αυτό θα στερήσει άλλωστε και εύκολες δικαιολογίες για μελλοντικά lockdowns που ζημιώνουν την οικονομία. Θα φανεί με άλλα λόγια η πραγματική αποτελεσματικότητα των εμβολίων.

Να θεσπίσουν όμως και αποζημιώσεις για να εμπεδωθεί κλίμα δικαιοσύνης και εμπιστοσύνης. Όπως με αυτόν στην Κρήτη που έχασε τη γυναίκα του, μάνα τριών παιδιών. Ή τον εισαγγελέα Τσιρώνη που υπέστη απανωτές θρομβώσεις και έμεινε φυτό.

τα περιστατικά στα οποία αναφέρεσαι φίλε μου δεν είμαι επιστήμονας ή εργάζομαι στον τομέα υγείας για να ξέρω αν οφείλονται σε σοβαρές παρενέργειες του εμβολίου (καθώς σου θυμίζω ότι και εγώ έκανα το εμβόλιο της pfizer και είχα και στις δύο δόσεις τις παρενέργειες που αναφέρει) ή είχαν επιβαρυμένο ιστορικό υγείας ή υποκείμενο νόσημα που δεν γνώριζαν γιατί όπως γνωρίζεις στην ελλάδα να κάνει κάποιος προληπτικά εξετάσεις (έλεγχο της υγείας του ή αλλιώς τσεκαπ) είναι πάρα πολύ απίθανο έως αδύνατο έτσι οι περισσότεροι δεν ξέρουν απλά τι έχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...