Προς το περιεχόμενο

Google και Facebook απαιτούν από τους υπαλλήλους τους να είναι εμβολιασμένοι


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

“The Buyer acknowledges […] that the long-term effects and efficacy of the vaccine are not currently known and that there may be adverse effects of the vaccine that are currently not known .

https://www.italy24news.com/News/135226.html

Αυτο το λεει ο κατασκευαστης.

Εντωμεταξυ:

"Μητσοτάκης: Το εμβόλιο είναι ασφαλές, δεν έχει παρενέργειες"

https://www.kathimerini.gr/politics/561451114/mitsotakis-to-emvolio-einai-asfales-den-echei-parenergeies/

καλη τυχη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 693
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, manolis940 είπε

Στην ιατρική κοινότητα έχω ακούσει και διαβάσεις διάφορες απόψεις σχετικά με την μη επίτευξη της ανωσίας της αγέλης, αυτό που λέει ο δρ. Τσακρής πρώτη φορά το ακούω και σίγουρα θα ήθελα περαιτέρω διευκρινήσεις. Ο καθηγητής δεν εξείγησε τίποτα απ το τηλεωπτικό panel και έκανε μία δήλωση. Τη δήλωση με την εξήγηση δεν πρέπρει να τα μπερδεύομε. Πιθανών να μην μπορούσε να κάνει περισσότερα στο τηλεωπτικό panel ωστόσο έχει γράψει κάποιο άρθρο  συγκεκριμένα για τις δηλώσεις που κάνει ακολουθώντας την επιστημονική οδό;

Εμένα βλέπωντας την συνέντευξη μου δημιουργούνται 2 ερωτηματικά στα οποία δεν μπορώ να βρω λύση

  1. Ποια είναι η ιδιαίτερη διαφορά της ιλαράς με των κοροναιών για την οποία στην πρώτη μπορούμε να έχουμε ανωσία της αγέλης και στην 2η όχι
  2. Πριν την εμφάνηση της μετάλαξης Δ, το εμβόλιο μπορούσε να περιορίσει την μετάδωση. Σε έναν υποθετικό κόσμο όπου η μετάλαξη δεν εμφανίστηκε γιατί δεν υφίστατε η ανωσία της αγέλης όταν εμβολιαστεί μεγάλο ποσοστό ατόμων πχ 90% και όχι 70% που αναφέρουν τα κανάλια ;

Προβληματισμούς για το ότι δεν θα καταφέρουμε να πετύχουμε την ανοσία της αγέλης έχω δει ξανά, αλλά αυτές δεν αφορούν τον ίδιο τον ιό αλλά την αποτελεσματικότητα των εμβολίων και την συμπεριφορά των ανθρώπων.

πχ
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/herd-immunity-and-coronavirus/art-20486808

 

Όσον αφορά τους γιατρούς που δεν εμβολιάζονται είναι σίγουρα επικοίνδυνοι.
Όπως χιλιοείπαμε δεν είναι η μόνο μετάλαξη covid που κυκλοφορεί εκεί έξω. Στην μετάδωση του covid πέραν της Δέλτα τα εμβόλια είναι αποτελεσματικά
Οι Γιατροί και το Ιατρικό προσωπικό έρχονται καθημερινά σε επαφή με μολυσμένους από Covid. Οι μάσκες, οι στολές, τα γάντια πριν το Μάρτιο ήταν η καλύτερη άμυνα ενάντια στον κωροναϊό τόσο για να μην μεταδώσει το πρωσοπικό τον covid σε άλλους ασθενείς αλλά τόσο και για την προστασία τους ίδιου του γιατρού. Τώρα πλέον έχουμε ακόμη ένα όπλο ενάντια στον αόρατο εχθρό το οποίο είναι πιο αποτελεσματικό και οι φορείς υγείας είναι υποχρεωμένοι τόσο για τους ασθενείς αλλά τόσο και για την υγεία των εργαζομένων να το απαιτούν. 

Ο απόλυτος περιορισμός κυκλοφορίας των μη εμβολιασμένων  μέχρι και σε super market μοιάζει απ την μία ακραίος. Το να μην έρχεται στον χώρο εργασίας μου ένας μη εμβολιασμένος ή στον χώρο τον οποίο αγοράζω προϊόντα για την κάληψη των διατροφικών μου αναγκών για εμένα αποτελεί ανακούφηση. Μαζί με αυτούς, φεύγουν και οι αρνητές του covid, των μασκών και άλλων μέτρων προστασίας, οι χρόνια αντιεμβολιαστές που μπορούν να μεταδώσουν άλλους ιούς σε ανθρώπους που δεν έχουν την δυνατότητα να εμβολιαστούν και όλοι εκείνοι οι ευκολόπιστοι που πιστεύουν σε θεωρίες συνομοσίας όπως 5g chips χωρίς καν να ξέρουν τι είναι 5g και τι είναι chip .
Σίγουρα μαζί με εμένα θα ανακουφηστούν και εκείνοι που για λόγους υγείας ή ηλικιακής ομάδας δεν μπορούν να κάνουν εμβόλιο και όπως όλοι μας κυνδυνεύουν να τους μείνει κάποιο κουσούρι ή και να πεθανουν.
Ο καθένας πρέπει να ζει με τις επιλογές του και όταν γίνεται επικύνδινος για τους συμπολίτες του και θέτει σε κύνδινο εκούσια είτε ακούσια βασικά δικαιώματα των συμπολιτών του, όπως για παράδειγμα το δικαιώμα στην ζωή και υγεία, πρέπει να δέχεται και τις συνέπειες.


Φιλικα θα σου πω οτι παροτι δεν βγαζω εντελως νοημα με τα σπιν και τα νουμερα που γραφεις, θα σου πω οτι τα σαιτ που βαζω ειναι ειτε φουλ φιλοκυβερνητικα ειτε ελαφρως φιλικα προς την κυβερνησηγια ......

Σου δίνουμε όλοι νούμερα από site όπως το Πανεπιστήμιο Τζονς Χόπκινς: https://coronavirus.jhu.edu/data/mortality
Και εσύ απαντάς με φιλοκυβερνητικά;
Θεωρείς πιο αξιόπιστα τα φιλοκυβερνητικά κανάλια και εφημερίδες και καλύτερες πηγές ενημέρωσης; Αν ναι σε  παρακαλώ ενημέρωσε με για να μην χάνω άλλο τον χρόνο μου ( φιλλικά στο λέω ;)). Όπως ανέφερα πιο πάνω και με τον δρ. Τσακρή ένα panel μίας τηλεώρασης φιλοκυβερνητικό ίσως είναι ένας εύκολος αλλά καθόλου σωστός τρόπος για ενημέρωση σε επιστημονικά θέματα. 
Στα κανάλια ο καθένας μπορεί να λέει την άποψη του, αλλά στην επιστήμη δεν βασίζεται σε
απόψεις. Είναι καθαρά μαθηματικά. Δηλαδή Από τα X δεδομένα παίρνουμε τα Y αποτελέσματα και από τα Y αποτελέσματα και βαδίζουμε προς τα εκεί που φαίνεται να έχουμε την Μέγιστη αποτελεσματικότητα.

 

 

Παροτι το εξαντλησαμε , δυο βασικα πραγματα θα σου πω. Τον ανεμβολιαστο που θελει δεν μπορει λογω υποκειμενων να εμβολιαστει τον κολλας ακομα και εσυ ο εμβολιασμενος κανονικοτατα στο σουπερ μαρκετ ,αρα σαν επιχειρημα ακυρωνεται.Ειδικα αν το παιζεις ελευθερος και ατρωτος και δεν τηρεις  προφυλαξεις οπως αφηνεται να εννοηθει απο τους πολιτικους (ως κινητρο για τον εμβολιασμο) .

Αυτος θα πρεπει ετσι κι αλλιως να προσεχει και ανεμβολιαστους και εμβολιασμενους. 

Εσυ που εισαι εμβολιασμενος εμβολιαστηκες για να την περασεις ελαφρυτερα, αρα εισαι ''θωρακισμενος''αρα δεν πρεπει θεωρητικα να φοβασαι τον ανεμβολιαστο. ΟΛΟΙ μας θα πρεπει να συνεχισουμε να τηρουμε τη μασκοφορια σε κλειστους χωρους και τις αποστασεις για καμποσο καιρο.Οι κλειστες συγκεντωσεις αμιγως εμβολιασμενων μπορουν να οδηγησουν ακομα και σε εντατικη και μαλιστα ο Αδωνις οπως ειπε ηταν δυσκολο για αυτον, αρα τα προνομια μονο για εμβολιασμενους (χωρις προφυλαξεις)μαλλον πρεπει να αναθεωρηθουν προσωρινα.

ΓΡΑΦΕΙΣ

'''Σου δίνουμε όλοι νούμερα από site όπως το Πανεπιστήμιο Τζονς Χόπκιν'''

Ενω το ενα φιλοκυβερνητικο-μητσοτακικο site  που  εβαλα στη σελ. 42 ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο:

 https://kourdistoportocali.com/news-desk/i-niki-kerameos-vgainei-mprosta-kai-kalei-tis-ilikies-12-25-eton-na-emvoliastoyn-tin-tima-i-analipsi-eythynis-alla/ και γραφει φορα παρτιδα

Μελέτη του Johns Hopkins υποστηρίζει ότι τα υγιή παιδιά δεν κινδυνεύουν από COVID

Και εχει και ολόκληρη ανάλυση από κάτω και ολόκληρο σκεπτικό.

Αμα δεν τα διαβαζετε ή μενετε στον τιτλο φταιω εγω  μετά;

 

 

 

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Είναι πολύ κοντά στο 50% και με τη δυναμική που υπάρχει δεν αποκλείεται να ξεπεράσουμε το 60% μέχρι το φθινόπωρο.

Προ ολίγου διάβασα για μια έρευνα από Σιγκαπούρη που λέει ότι οι εμβολιασμένοι που μολύνονται από τη δέλτα έχουν ίδιο ιικό φορτίο με τους ανεμβολίαστους, αλλά αυτό μειώνεται ταχύτερα. Δηλαδή είναι λιγότερο μεταδοτικοί σε τελική ανάλυση.

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.07.28.21261295v1

Ακόμα και με αυτά τα νέα δεδομένα(μιας και "ξεπατώθηκε" ο Kostasspil επί τούτου) ο κίνδυνος υπερφόρτωσης των ΜΕΘ αφορά σχεδόν αποκλειστικά τους ανεμβολίαστους.

Οπότε το κράτος μπορεί να ανοίξει την οικονομία μετακυλίοντας την ευθύνη πάνω τους ή να τους υποχρεώσει σε εμβολιασμό κατευνάζοντάς τους με αποζημιώσεις. Οι εμβολιασμένοι με τις απειροελάχιστες πιθανότητες να εισαχθούν σε εντατική και να αποδημήσουν εις Κύριον δεν έχουν λόγο να πανικοβάλλονται.

Ούτε καν για νέες μεταλλάξεις. Αφού οι ειδικοί έχουν πει προ πολλού ότι χρειάζονται ριζικές μεταλλαξείς του ιού για να ακυρώσει τα υπάρχοντα εμβόλια. Πράγμα εξαιρετικά απίθανο.

 

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Δεν είναι ανάγκη να κάνει υποχρεωτικό τον εμβολιασμό. Απλά θα κάνει υποχρεωτικά τα rapid (όχι self) tests ή τα PCR για πολλές "δραστηριότητες" κάθε 2-3 μέρες με κόστος από τσέπη του πολίτη κι αν δεν θέλει να εμβολιαστεί, ας πληρώνει.

Σας παρακολουθω με ενδιαφερον και θα ηθελα να ρωτησω αν πιστευετε οτι θα ειχε ενδιαφερον να κανουμε ηλικιακο διαχωρισμο, αντι να μιλαμε απλα για εμβολιασμενους και ανεμβολιαστους. Για παραδειγμα οι ανεμβολιαστοι κατω των 50 ετων ή κατω των 40 ή των 30 ή ακομα και των 20, χωρις υποκειμενα, θεωρειτε πιθανον  να τιγκαρουν τις ΜΕΘ και θα επρεπε και αυτοι να πιεστουν να εμβολιαστουν (ενδεχομενως οπως υποστηριζετε με το να εξουθενωθουν οικονομικα με το οποιο προσωπικα δε συμφωνω,αλλα το σεβομαι ως αποψη) ή θα επρεπε να επικεντρωθουμε στις ηλικιες ανω των π.χ. 50 ετων και ενδεχομενως να ξαναεμβολιασουμε με 3η δοση ολους αυτους τους  εμβολιασμενους με το σκεπτικο οτι πρακτικα σε λιγο οσοι εμβολιαστηκαν τον Ιανουαριο και μετα θεωρουνται πρακτικα ανεμβολιαστοι και πιθανον χρειαζονται αναμνηστική δοση μιας και αυτοι ειναι που  κινδυνευουν να γεμισουν τις ΜΕΘ;  Να προσθέσω  βεβαια και οσους εχουν υποκειμενα νοσηματα   κατω των 50 ετων, οι οποιοι στην πλειοψηφια τους  γνωριζουν την κατασταση τους και δεν χρειαζονται φυσικα καποιον να τους υποχρεωσει.

https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/2021/07/covid-gr-daily-report-20210710.pdf σελ 3

Επεξ/σία από kokoviosR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σίγουρα Σεπτέμβριο-Οκτώβριο πρέπει να κάνουν κι άλλη δόση αυτοί που έκαναν από Ιανουάριο έως Μάρτιο. Αλλά πλέον έχουμε αρκετές δόσεις για να εμβολιάζονται κι αυτοί που δεν έχουν κάνει μέχρι στιγμής ανεξαρτήτως ηλικίας.

Το ιδανικό θα ήταν να πιάναμε ποσοστά 90φεύγα% για 50+ ετών  και σιγά σιγά να αυξάνονται κι οι πιο κάτω διότι και πάλι είναι αρκετός πληθυσμός που μπορεί να φρακάρει το ΕΣΥ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Δεν είναι ανάγκη να κάνει υποχρεωτικό τον εμβολιασμό. Απλά θα κάνει υποχρεωτικά τα rapid (όχι self) tests ή τα PCR για πολλές "δραστηριότητες" κάθε 2-3 μέρες με κόστος από τσέπη του πολίτη κι αν δεν θέλει να εμβολιαστεί, ας πληρώνει.

 Αρα άκυρα τα self test, κάνω εδώ και μήνες 2 μετά 1 τώρα πάλι 2 τη βδομάδα, για να μου πουν ότι 4-5 μήνες ήταν μια χαρά, πλέον δεν μας κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, konandrio said:

 Αρα άκυρα τα self test, κάνω εδώ και μήνες 2 μετά 1 τώρα πάλι 2 τη βδομάδα, για να μου πουν ότι 4-5 μήνες ήταν μια χαρά, πλέον δεν μας κάνουν.

Καλά δεν έγραψα κάτι επίσημο, απλά το τι μπορούν να κάνουν.

Το Self Test καλώς ή κακώς βασίζεται στο αν θα πει πράγματι ο χρήστης του την αλήθεια. Δεν υπάρχει τρόπος να το επιβεβαιώσει κάποιος υπεύθυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σίγουρα Σεπτέμβριο-Οκτώβριο πρέπει να κάνουν κι άλλη δόση αυτοί που έκαναν από Ιανουάριο έως Μάρτιο. Αλλά πλέον έχουμε αρκετές δόσεις για να εμβολιάζονται κι αυτοί που δεν έχουν κάνει μέχρι στιγμής ανεξαρτήτως ηλικίας.

Το ιδανικό θα ήταν να πιάναμε ποσοστά 90φεύγα% για 50+ ετών  και σιγά σιγά να αυξάνονται κι οι πιο κάτω διότι και πάλι είναι αρκετός πληθυσμός που μπορεί να φρακάρει το ΕΣΥ.

Με τα δεδομένα που υπάρχουν πιστεύεις ότι το 50- μπορεί  να φρακάρει το ΕΣΥ;
Μήπως κάνεις λάθος;
Επίσης πιστεύεις ότι λαμβάνονται σοβαρά μέτρα και ότι υπάρχει ατομική ευθύνη ;
Εγω σου λέω ότι μέτρα δεν λαμβάνονται ουσιαστικά ούτε στο 10%, προσέχω όσο μπορώ να προφυλάξω κόσμο, απλά δεν είναι εφικτό, ακόμα και αν όλοι είχαμε ένα μπάτσο πάνω από το κεφάλι μας.

Επεξ/σία από konandrio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σίγουρα Σεπτέμβριο-Οκτώβριο πρέπει να κάνουν κι άλλη δόση αυτοί που έκαναν από Ιανουάριο έως Μάρτιο. Αλλά πλέον έχουμε αρκετές δόσεις για να εμβολιάζονται κι αυτοί που δεν έχουν κάνει μέχρι στιγμής ανεξαρτήτως ηλικίας.

Το ιδανικό θα ήταν να πιάναμε ποσοστά 90φεύγα% για 50+ ετών  και σιγά σιγά να αυξάνονται κι οι πιο κάτω διότι και πάλι είναι αρκετός πληθυσμός που μπορεί να φρακάρει το ΕΣΥ.

Εχεις κάνει της Pfizer νεαρέ; 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, konandrio said:

Με τα δεδομένα που υπάρχουν πιστεύεις ότι το 50+ μπορεί  να φρακάρει το ΕΣΥ;
Μήπως κάνεις λάθος;
Επίσης πιστεύεις ότι λαμβάνονται σοβαρά μέτρα και ότι υπάρχει ατομική ευθύνη ;
Εγω σου λέω ότι μέτρα δεν λαμβάνονται ουσιαστικά ούτε στο 10%, προσέχω όσο μπορώ να προφυλάξω κόσμο, απλά δεν είναι εφικτό, ακόμα και αν όλοι είχαμε ένα μπάτσο πάνω από το κεφάλι μας.

Αφού είμαστε κάτω από 80% σε όλες τις ηλιακές ομάδες άνω των 60 αν θυμάμαι καλά κι όσο κατεβαίνουμε είναι μικρότερα τα ποσοστά.

Δεν γνωρίζω σε τι ποσοστό εφαρμόζονται, ειδικά στα νησιά.

 

4 minutes ago, AntiCambeR said:

Εχεις κάνει της Pfizer νεαρέ; 😉

Πριν 1 μήνα η 2η δόση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Αφού είμαστε κάτω από 80% σε όλες τις ηλιακές ομάδες άνω των 60 αν θυμάμαι καλά κι όσο κατεβαίνουμε είναι μικρότερα τα ποσοστά.

Δεν γνωρίζω σε τι ποσοστό εφαρμόζονται, ειδικά στα νησιά.

 

Πριν 1 μήνα η 2η δόση

Μέτρα στην επαρχία δεν υπάρχουν, το μεγαλύτερο ποσοστό είναι αρνητές όχι απλά του εμβολίου αλλά και του ιου.
Ανάθεμα αν υπάρχει έστω και ένα μαγαζί που θα κάνει σωστή απολύμανση σε τραπέζι που έκατσες και έφαγες, θα απολυμάνουν αλατιέρες ; λαδόξιδα, καταλόγους; ποιοι ; αυτοί που σε σέρβιραν χωρίς μάσκες ; αυτοί που πληρώθηκαν μετρητά από το δίπλα τραπέζι και στα καπάκια ήρθαν και σε σέρβιραν; ΠΟΤΕ!!!!!!

Τα μόνα ρομποτάκια που έχω δει στα μέτρα είναι τα παιδιά μου και δεν μου παραπονέθηκαν ποτέ, στην αρχή ήμουν ψυχαναγκαστικός, δεν ήθελα να κολλήσουμε με τίποτα, την πάτησα όμως για πλάκα, πλέον φαίνομαι ο μλκας της παρέας, έχω σταματήσει να ασχολούμαι και να απαιτώ μέτρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, konandrio είπε

Με τα δεδομένα που υπάρχουν πιστεύεις ότι το 50- μπορεί  να φρακάρει το ΕΣΥ;

Ναι. Κανονικότατα. Μια χαρά φρακάρει το ΕΣΥ και με κάτω των 35, όχι απλά κάτω των 50.  Όταν η πλειοψηφία των κρουσμάτων είναι κάτω των 50 εσένα δεν σου λέει τίποτα; Όταν η πλειοψηφία άνω των 50 έχει εμβολιαστεί, δεν σου λέει τίποτα; 

 

7 ώρες πριν, konandrio είπε

Επίσης πιστεύεις ότι λαμβάνονται σοβαρά μέτρα και ότι υπάρχει ατομική ευθύνη ;

Όχι. Ποιος φταίει; Μην μου πεις "η κυβέρνηση". Επειδή η κυβέρνηση είναι απαράδεκτη, ο κόσμος την "τιμωρεί" μη τηρώντας τα μέτρα της; Γιατί το ξέρεις πολύ καλά ότι αυτό γίνεται, μιας και η σειρά λαθών της κυβέρνησης κατά βάση, έχει φέρει την επανάσταση του καναπέ (μερικές φορές λένε να μαζευτούν και στις πλατείες να διαδηλώσουν κατά των εμβολίων, πανέξυπνη κίνηση, έχεις κάνει την μούρη της κυβέρνησης κρέας και ταυτόχρονα έχεις γίνει εστία μετάδοσης, good job - αλλά δεν είναι όλα κρου σμα τα).

7 ώρες πριν, konandrio είπε

Εγω σου λέω ότι μέτρα δεν λαμβάνονται ουσιαστικά ούτε στο 10%, προσέχω όσο μπορώ να προφυλάξω κόσμο, απλά δεν είναι εφικτό, ακόμα και αν όλοι είχαμε ένα μπάτσο πάνω από το κεφάλι μας.

Αν θέλεις να προφυλάξεις όσο μπορείς κόσμο, δεν θα περιμένεις από άλλους 1000 να τηρήσουν τα μέτρα που εξήγησα γιατί δεν τηρούν. Ο μόνος τρόπος είναι να εμβολιαστείς. Το να νοσήσεις είναι ένας ακόμη τρόπος (και να μην κολλήσεις άλλους). Όμως here's the thing.
Όπως με τα εμβόλια που διαμαρτύρονται πολλοί, έτσι και με τον ιό , δεν σου εγγυάται κανείς ότι δεν θα σου αφήσει κουσούρια. 500 χιλιάδες φορές έχουμε πει τις πιθανότητες, μην τις ρωτήσετε ξανά. Ας μην ακούσω ξανά για το αν νοσεί ή όχι κάποιος που έκανε εμβόλιο. Είναι ερωτήσεις Γυμνασίου, ανοίγει βιολογία και διαβάζει. Χωρίς διάθεση ειρωνείας.

ΥΓ: Δεν μιλω για σένα μόνο, μιλώ για τον καθένα. Ο καθένας έχει την δική του λογική (εδώ μέσα έχει χαθεί προ πολλού φυσικά). Αλλά όταν η πρόληψη είναι η μόνη σου ελπίδα (μιλάμε για πανδημία), οφείλεις (κατ'εμέ) να πράξεις τα δέοντα. 
Τα λέω και σε εμένα, συχνά-πυκνά, που περίμενα περισσότερο από όσο έπρεπε, με αποτέλεσμα να κολλήσω και να τρέχω (τουλάχιστον εγώ προληπτικά), ακόμη και 2 μήνες μετά. ΔΕΝ το θέλει, κανένας αυτό. Αν έχεις κολλήσει κι εσύ (αν κατάλαβα καλά), ξέρεις τι λέω :) 

ΥΓ2: Τα λέω σε σένα αλλά περισσότερο για να τα διαβάσουν άλλοι 😛 Δεν είναι τίποτα επί προσωπικού :) 

Θα'μαι over&out, πάω δουλειά :lol: 

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, konandrio είπε

Μέτρα στην επαρχία δεν υπάρχουν, το μεγαλύτερο ποσοστό είναι αρνητές όχι απλά του εμβολίου αλλά και του ιου.
Ανάθεμα αν υπάρχει έστω και ένα μαγαζί που θα κάνει σωστή απολύμανση σε τραπέζι που έκατσες και έφαγες, θα απολυμάνουν αλατιέρες ; λαδόξιδα, καταλόγους; ποιοι ; αυτοί που σε σέρβιραν χωρίς μάσκες ; αυτοί που πληρώθηκαν μετρητά από το δίπλα τραπέζι και στα καπάκια ήρθαν και σε σέρβιραν; ΠΟΤΕ!!!!!!

Τα μόνα ρομποτάκια που έχω δει στα μέτρα είναι τα παιδιά μου και δεν μου παραπονέθηκαν ποτέ, στην αρχή ήμουν ψυχαναγκαστικός, δεν ήθελα να κολλήσουμε με τίποτα, την πάτησα όμως για πλάκα, πλέον φαίνομαι ο μλκας της παρέας, έχω σταματήσει να ασχολούμαι και να απαιτώ μέτρα.

Για πλάκα μπορεί να κολλήσεις οποιαδήποτε ώρα και σίγουρα όλοι θα κολλήσουμε αργά ή γρήγορα γι αυτό πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο. 

Εμείς σε ασανσέρ πάντα μπαίνουμε με μάσκα. Τα κουμπιά, διακόπτες τα πατάμε με τον αγκώνα. 

Αντισηπτικό πάντα μαζί και απολύμανση κάθε είδους που μπαίνει σπίτι. 

Δουλειά σχολείο καινούρια μάσκα πάντα και σωστά φορεμένη . Έχουμε να πάμε σε ξένο σπίτι δύο χρόνια. 

Σε ταβέρνα μετά από δύο χρόνια πήγαμε τώρα στις διακοπές μια φορά. 

Πόσοι τα κάνουν αυτά σήμερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, adi32 είπε

Για πλάκα μπορεί να κολλήσεις οποιαδήποτε ώρα και σίγουρα όλοι θα κολλήσουμε αργά ή γρήγορα γι αυτό πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο. 

Εμείς σε ασανσέρ πάντα μπαίνουμε με μάσκα. Τα κουμπιά, διακόπτες τα πατάμε με τον αγκώνα. 

Αντισηπτικό πάντα μαζί και απολύμανση κάθε είδους που μπαίνει σπίτι. 

Δουλειά σχολείο καινούρια μάσκα πάντα και σωστά φορεμένη . Έχουμε να πάμε σε ξένο σπίτι δύο χρόνια. 

Σε ταβέρνα μετά από δύο χρόνια πήγαμε τώρα στις διακοπές μια φορά. 

Πόσοι τα κάνουν αυτά σήμερα? 

Εχω να μπω σε ασανσέρ κανά χρόνο.Αν έχει μπεί άλλος πρίν, υπάρχει ιϊκό φορτίο για αρκετά λεπτά.

Δεν είναι κάτι να ανέβεις 1-3 ορόφους.

Λένε πως έχει εμβολιαστεί μόνο το 49% της Ελλάδας, κάπου 5.150.000 άτομα.Καμία σχέση με το 70-75% που ήλπιζαν.

Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις ασανσέρ αν δεν έχεις. 😎

4a5001b7beea096457f480c8808572428b-09-roll-safe_2x_h473_w710.webp

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εχω να μπω σε ασανσέρ κανά χρόνο.Αν έχει μπεί άλλος πρίν, υπάρχει ιϊκό φορτίο για αρκετά λεπτά.

Δεν είναι κάτι να ανέβεις 1-3 ορόφους.

Λένε πως έχει εμβολιαστεί μόνο το 49% της Ελλάδας, κάπου 5.150.000 άτομα.Καμία σχέση με το 70-75% που ήλπιζαν.

Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις ασανσέρ αν δεν έχεις.

4a5001b7beea096457f480c8808572428b-09-roll-safe_2x_h473_w710.webpUnavailable

Κι εγώ μόνο με ψώνια μπαίνω. 

Γι αυτά δεν υπάρχει καμία ενημέρωση όμως. 

Περισυ που δείχνανε κάθε δέκα λεπτά σποτάκια και υπήρχε καραντίνα κανονική και ο κόσμος είχε φοβηθεί περιορίστηκε ο ιός. 

Φέτος η καραντίνα ήταν πολύμηνη και της πλάκας και δεν την τήρησε κανείς ούτε τηλεεργασια υπήρξε.

Ο ιός έχει πλέον διαδοθεί παντού και δύσκολα μαζεύεται εκτός και κλειστούμε όλοι σπίτια για είκοσι μέρες και όποιος βγαίνει εκτελείται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Ναι τα ποσοστά δεν είναι τρομακτικά κι αν μιλάμε για εμβολιασμένους πέφτουν κι άλλο.

Απαντήθηκε το ερώτημα "Ποια είναι η ιδιαίτερη διαφορά της ιλαράς με των κοροναιών για την οποία στην πρώτη μπορούμε να έχουμε ανωσία της αγέλης και στην 2η όχι"

Την διάβασα λίγο στο πόδι και συγνώμη αλλά πρέπει να φύγω για δουλειά . Όπως είδα υπάρχει 1% πιθανότητα να κολλήσεις ξανά. Δεν μπορεί να είναι ανησυχητικό αυτό το νούμερο στο ότι δεν θα αποκτήσουμε ανοσία της αγέλης.
Εγώ όμως, δεν περιμένω να αποκτήσουμε κάτι τέτοιο από την φυσική μετάδοση του ιού. Κάτι τέτοιο θα ήταν επικίνδυνο και αν δεν ήταν θα πηγαίναμε μέχρι το νοσοκομείο να δίνουμε σταυρωτά φιλιά με τους παθόντες.
Απ το εμβόλιο περιμένω κάτι τέτοιο και μάλιστα περιμένω κάποιο patch να φτιάξει το bug της μετάδοσης του :P

Αν κάνω κάποιο λάθος στα παραπάνω διόρθωσε με :)

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, adi32 είπε

Κι εγώ μόνο με ψώνια μπαίνω. 

Γι αυτά δεν υπάρχει καμία ενημέρωση όμως. 

Περισυ που δείχνανε κάθε δέκα λεπτά σποτάκια και υπήρχε καραντίνα κανονική και ο κόσμος είχε φοβηθεί περιορίστηκε ο ιός. 

Φέτος η καραντίνα ήταν πολύμηνη και της πλάκας και δεν την τήρησε κανείς ούτε τηλεεργασια υπήρξε.

Ο ιός έχει πλέον διαδοθεί παντού και δύσκολα μαζεύεται εκτός και κλειστούμε όλοι σπίτια για είκοσι μέρες και όποιος βγαίνει εκτελείται 

Ισως αν υπήρχε σωστή ενημέρωση με συνεντεύξεις λοιμωξιολόγων και διαφόρων ειδικοτήτων γιατρών, το ποσοστό των εμβολιασμένων να ήταν στο 70-75%.Κάθε μέρα λένε: Τόσα κρούσματα, τόσοι θάνατοι, τόσοι διασωληνωμένοι.

Αν η κατάσταση χειροτερέψει και φτάσουμε πάλι τους 800+ διασωληνωμένους, τότε ίσως ο κόσμος να φοβηθεί και να ανέβει το ποσοστό.Ομως θα έχουν χαθεί ζωές.

Η καραντίνα είναι καταστροφική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...