Προς το περιεχόμενο

Google και Facebook απαιτούν από τους υπαλλήλους τους να είναι εμβολιασμένοι


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, konandrio said:

Έχουμε παρόμοια ανάλυση για εμβολιασμένους που νόσησαν, μπορεί να βρεθεί άκρη ποιος έχει τελικά καλύτερη ανοσία;

44 σελίδες έχουν δείξει ότι αν κάτσω να ψάξω θα πάει χαμένος ο κόπος μου, μιας και αυτός που δεν θέλει να καταλάβει, δεν θα καταλάβει :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 693
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, konandrio είπε

18 θάνατοι σήμερα και ανεβαίνουν οι ΜΕΘ, αφού είναι τόσο λίγοι οι θάνατοι γιατί δεν κάνουν ποιο καλή ανάλυση;
Γιατί δεν μας λένε ακριβή ηλικίες και τι νοσήματα είχαν; Γιατί δεν λένε ποιο αναλυτικά στοιχεία για την ΜΕΘ;
Δεν θα απέδιδε ποιο πολύ επικοινωνιακά;

8 θανατοι,όχι 18. 

https://www.protothema.gr/koronoios-live/article/1148519/sta-2156-ta-nea-krousmata-188-oi-diasolinomenoi-8-thanatoi/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kokoviosR είπε

Ο Herald ειναι μια κατηγορια μονος του... Ολο παρομοιωσουλες, αλλα κι αυτος αλλοτε διαβαζει αλλα κανει οτι δεν ειδε τα επιχειρηματα που ανατρεπουν αυτα που γραφει περι δημοσιων κινδυνων,αλλοτε δε διαβαζει ή μισοδιαβαζει  οπως τωρα,αλλα σε καθε περιπτωση ειναι εκτος θεματος.Το θεμα ειναι η υποχρεωτικοτητα ρε αδερφε, δεν περιμενω να μου πει καποιος τα στοιχεια, εδω εξεταζουμε αν η υποχρεωτικοτητα ειναι σωστη.Και μαλιστα το ενα αρθρακι στο κουρδιστο πορτοκαλι μιλαει για τα παιδια και λεει οτι ουσιαστικα δεν χρειαζονται εμβολια. Αλλα αμα μισοδιαβαζεις απαντησεις τι διαλογος να γινει; Σου βαζω τι λενε οι κυβερνητικες γιατρινες και μου γραφεις για flat earth...

 

Άρα για να καταλάβει και ο χαζός ο Herald, ο μόνος λόγος που δεν κάνεις το εμβόλιο είναι επειδή σε "υποχρεώνουν"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και να βγει ότι όσοι τον ασθένησαν από τον ιό έχουν μεγαλύτερα ποσοστά, τα ίδια ή μικρότερα στο να μην ξανακολλήσουν, τι νόημα θα έχει??

Για εμένα που έχω νοσήσει και με θεωρούν επικίνδυνο για την κοινωνία και ότι πρέπει να εμβολιαστώ αναγκαστικά , έχει μεγάλο νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, konandrio είπε

Για εμένα που έχω νοσήσει και με θεωρούν επικίνδυνο για την κοινωνία και ότι πρέπει να εμβολιαστώ αναγκαστικά , έχει μεγάλο νόημα.

Μην εμβολιαστείς, έχει δώσει μίζα ο πρίγκηπας της Νιγηρίας να πουλήσουν εμβόλια. Μας κοροιδευούν ρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, konandrio είπε

Για εμένα που έχω νοσήσει και με θεωρούν επικίνδυνο για την κοινωνία και ότι πρέπει να εμβολιαστώ αναγκαστικά , έχει μεγάλο νόημα.

Δε μου απαντησες παντως σε οσα ελεγες για τα εμβολια, πως αλλαζουν αναλογα με τα κιλα και την ηλικια και πως «στο ειπαν ιατροι». 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι υπερ του εμβολιασμού, και παρακαλάω για ευκαιρία 3ης δόσης. Αλλά εδώ που έχουμε φτάσει πλέον, έχοντας δοθεί οι ευκαιρίες για εμβόλιο σε όλο το ηλικιακό εύρος του πληθυσμού, στηρίζω πλέον τους αντιεμβολιαστές. Kρίμα να πάει τόσος αγώνας χαμένος... :)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, xgol είπε

Δε μου απαντησες παντως σε οσα ελεγες για τα εμβολια, πως αλλαζουν αναλογα με τα κιλα και την ηλικια και πως «στο ειπαν ιατροι». 

Για το hpv πχ που ανέφερες σαν παράδειγμα μάλλον είσαι λάθος και η δοσολογία αλλάζει ανάλογα την ηλικία.

1 ώρα πριν, Kostasspil είπε

44 σελίδες έχουν δείξει ότι αν κάτσω να ψάξω θα πάει χαμένος ο κόπος μου, μιας και αυτός που δεν θέλει να καταλάβει, δεν θα καταλάβει :) 

Και γιατί κάποιος πρέπει να καταλάβει αυτό που έχεις καταλάβει εσύ;

Αυτά δεν μπορώ :)

Πάντως μέσα από υγιή διάλογο βγαίνουν πράγματα που βοηθάνε, τα εγώ ξέρω και εσύ δεν ξέρεις δεν οδηγούν πουθενά.

Επεξ/σία από konandrio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, konandrio είπε

Για εμένα που έχω νοσήσει και με θεωρούν επικίνδυνο για την κοινωνία και ότι πρέπει να εμβολιαστώ αναγκαστικά , έχει μεγάλο νόημα.

Μέχρι στιγμής αυτό που ισχύει είναι για μια δόση και αυτή μετά από έξη μήνες από την διάγνωση, αυτό γίνεται για την μεγαλύτερη προστασία κατα του ιού…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Μέχρι στιγμής αυτό που ισχύει είναι για μια δόση και αυτή μετά από έξη μήνες από την διάγνωση, αυτό γίνεται για την μεγαλύτερη προστασία κατα του ιού…

Ότι ισχύει το ξέρω, πόσο σωστό είναι δεν ξέρω.

Εγώ είμαι στους 8 μήνες, έκανα αντισώματα πριν μια βδομάδα και έχω 90, κάποιοι κάνουν την ίδια εξέταση 1 μήνα αφού νοσήσουν και η ίδια εξέταση βγάζει 0 που είναι το ποιο συνηθισμένο, όλο αυτό λένε έχει μικρή σημασία  γιατί υπάρχουν τα κύτταρα μνήμης που θα ξυπνήσουν τα αντισώματα όταν χρειαστεί.

Άντε βγάλει άκρη, για αυτό ψάχνω για δεδομένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, xgol είπε

Δε μου απαντησες παντως σε οσα ελεγες για τα εμβολια, πως αλλαζουν αναλογα με τα κιλα και την ηλικια και πως «στο ειπαν ιατροι». 

Στο Ισραήλ πάντως στην ηλικιακή ομάδα 5-11 θα χορηγήσουν 1ml από το εμβόλιο της Pfizer   αντί για 3 ml που είναι η δόση για τους ενήλικες.

https://www.timesofisrael.com/israel-to-start-vaccinating-kids-aged-5-11-who-have-severe-background-illnesses/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Herald είπε

Αφού ξαναλέω, στην Ελλάδα ούτε το 50% δεν έχει εμβολιαστεί, με νούμερα που κοίταξα σήμερα. 

Είναι πολύ κοντά στο 50% και με τη δυναμική που υπάρχει δεν αποκλείεται να ξεπεράσουμε το 60% μέχρι το φθινόπωρο.

12 ώρες πριν, adi32 είπε

Η γη είναι μια υγειονομική βόμβα λόγω των ανεμβολίαστων του τρίτου κόσμου. 

Δεν υπάρχει αρκετή ενημέρωση για το τι γίνεται εκεί αλλά έρχονται πληροφορίες για τραγικές καταστάσεις με εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς. 

Το ίδιο θα συνέβαινε και στην Ευρώπη αν δεν υπήρχαν τα εμβόλια και τα μέτρα.

Καποιοι συνεχίζουν να λένε για καραντινακηδες, πειραματόζωα, να περιμένουνε 5-10 χρόνια κλπ 

Προ ολίγου διάβασα για μια έρευνα από Σιγκαπούρη που λέει ότι οι εμβολιασμένοι που μολύνονται από τη δέλτα έχουν ίδιο ιικό φορτίο με τους ανεμβολίαστους, αλλά αυτό μειώνεται ταχύτερα. Δηλαδή είναι λιγότερο μεταδοτικοί σε τελική ανάλυση.

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.07.28.21261295v1

Ακόμα και με αυτά τα νέα δεδομένα(μιας και "ξεπατώθηκε" ο Kostasspil επί τούτου) ο κίνδυνος υπερφόρτωσης των ΜΕΘ αφορά σχεδόν αποκλειστικά τους ανεμβολίαστους.

Οπότε το κράτος μπορεί να ανοίξει την οικονομία μετακυλίοντας την ευθύνη πάνω τους ή να τους υποχρεώσει σε εμβολιασμό κατευνάζοντάς τους με αποζημιώσεις. Οι εμβολιασμένοι με τις απειροελάχιστες πιθανότητες να εισαχθούν σε εντατική και να αποδημήσουν εις Κύριον δεν έχουν λόγο να πανικοβάλλονται.

Ούτε καν για νέες μεταλλάξεις. Αφού οι ειδικοί έχουν πει προ πολλού ότι χρειάζονται ριζικές μεταλλαξείς του ιού για να ακυρώσει τα υπάρχοντα εμβόλια. Πράγμα εξαιρετικά απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, pirmen56 said:

Οπότε το κράτος μπορεί να ανοίξει την οικονομία μετακυλίοντας την ευθύνη πάνω τους ή να τους υποχρεώσει σε εμβολιασμό κατευνάζοντάς τους με αποζημιώσεις.

Δεν είναι ανάγκη να κάνει υποχρεωτικό τον εμβολιασμό. Απλά θα κάνει υποχρεωτικά τα rapid (όχι self) tests ή τα PCR για πολλές "δραστηριότητες" κάθε 2-3 μέρες με κόστος από τσέπη του πολίτη κι αν δεν θέλει να εμβολιαστεί, ας πληρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Thresh said:

Δεν είναι ανάγκη να κάνει υποχρεωτικό τον εμβολιασμό. Απλά θα κάνει υποχρεωτικά τα rapid (όχι self) tests ή τα PCR για πολλές "δραστηριότητες" κάθε 2-3 μέρες με κόστος από τσέπη του πολίτη κι αν δεν θέλει να εμβολιαστεί, ας πληρώνει.

Ήδη έχει κυκλοφορήσει ένα άρθρο για υποχρεωτικά pcr όσων θέλουν να πάνε για καφέ. Αν και νομίζω είναι σκέψη ακόμα κι όχι κάτι οριστικό αυτή τη φάση

Το ποσταρε ο τριτωνας πιο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Άρα για να καταλάβει και ο χαζός ο Herald, ο μόνος λόγος που δεν κάνεις το εμβόλιο είναι επειδή σε "υποχρεώνουν"?

Επίτρεψε μου σε προσωπικό επίπεδο να κρατώ κάποια πράγματα για μένα, αλλά οσον αφορά την κουβέντα μας να μενουμε   εντός θέματος και κυριως να μη χανουμε την ουσία,δηλ αυτος ο ρημαδοεμβολιασμος πώς ωφελεί, πώς λειτουργεί και αν η υποχρεωτικότητα έχει τη λογική που της δίνουν. Επίσης ελπίζω ότι μετα τον εμβολιασμό θα συνεχίσεις να τηρείς τα μετρα αποστασιοποίησης και θα προσέχεις και εσύ να μην κολλήσεις τις ευπαθείς ομάδες που δε μπορουν να εμβολιαστούν, αφού ξέρεις ότι  μεταδίδεις τον ιο (έστω λιγότερο αλλά τον μεταδίδεις). Νομιζω το εξαντλησαμε ως προς τα επιχειρηματα, ας μην επανερχομαστε ανευ ουσιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...