Προς το περιεχόμενο

Google και Facebook απαιτούν από τους υπαλλήλους τους να είναι εμβολιασμένοι


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, konandrio είπε

40, 3 μέρες τράβηξα ζόρι με φρικτούς πόνους, πυρετούς δεν είχα, έχασα όσφρηση που έκανε να επανέλθει πλήρως 4 μήνες περίπου, ο αδερφός μου 41 με 30 ημερών μωρό το πέρασαν ποιο ήπια, οι γυναίκες μας πολύ ήπια, τις δυο κόρες μας τι προστατεύσαμε όσο μπορούσαμε και δεν ξέρω αν νόσησαν , σύμπτωμα δεν εμφάνισαν. 
Φίλος που έχουμε μαγαζί μαζί και ήμασταν σχεδόν όλη μέρα αγκαλιά δεν εμφάνισε συμπτώματα, έχω γνωστούς που τράβηξαν μεγάλο ζόρι, άλλοι με οξυγόνο για 20 μέρες , άλλος με εισπνεόμενα λόγο ζημιάς στον πνεύμονα, κάποιοι δυστυχώς δεν τα κατάφεραν, επίσης ένα παιδί από Χαλκίδα είχαμε δουλέψει μαζί 5 χρόνια, το παλικάρι έφυγε μια μερα μετά από εμβολιασμό με Astra https://www.enikos.gr/society/782047/nasos-katris-katarameni-i-ora-pou-tou-eipa-na-kanei-to-emvolio-le

Σήμερα μιλούσα με ένα παλικάρι δεν είναι ούτε 40 χωρίς υποκείμενα, αρρώστησε πολύ άσχημα πριν 1 μήνα, μπήκε για 3 μέρες εντατική από βαριά πνευμονία, η γυναίκα του νοσηλεύτηκε και αυτή σε άσχημη κατάσταση, κι όμως  θέλουν να αποφύγουν το εμβόλιο.

Δεν υπάρχει standar με την ηλικία, εσύ 40 και αδερφός σου 41 με διαφορετικό αποτέλεσμα.Μήπως πχ εσύ καπνίζεις χρόνια ενώ ο αδερφός σου όχι και γυμνάζεται;Δεν νομίζω.

Υπάρχει η άποψη, πως οι γυναίκες προστατεύονται απο τα οιστρογόνα.

Εγώ είμαι 40, δεν είχα σκοπό να το κάνω γιατί δεν χρησιμοποιώ ΜΜΜ, στην εργασία είμαι σε ξεχωριστό χώρο μόνος, δεν αράζω με παρέες και γενικά προσέχω στο θέμα υγιεινής.Ομως καπνίζω πολλά χρόνια απο πολύ μικρός και δεν έχω τόσο καλή φυσική κατάσταση, ούτε κάνω κάποια φοβερή διατροφή.Οσο ο καιρός είναι ζεστός, δεν μπαίνω ούτε μέσα σε bar κλπ.

Απο την άλλη όμως βλέπουμε πολλούς να χρησιμοποιούν τα ΜΜΜ, να αράζουν μπουλούκι, να έχουν πιάσει τα πάντα και να στρίβουν και τσιγάρο μετά, άγνωστη ενέργεια το πλύσιμο χεριών και αντησηπτικό, δεν φορούν μάσκα, δεν υπάρχει λένε ιός, κλπ μπούρδες.Οπότε δεν με ενδιαφέρει για αυτούς.

Επειδή λοιπόν δεν γνωρίζω τις πιθανότητες να μπώ σε ΜΕΘ, έχω κάνει την πρώτη δόση της Pfizer πρίν 1 εβδομάδα.Οταν έχω εμβολιαστεί πλήρως και πάλι όμως θα βάζω μάσκα σε εσωτερικούς χώρους, ακόμα και ας μην ήταν υποχρεωτικό, νιώθω πραγματικά τυχερός που έχω την επιλογή να μην φοράω μάσκα στην δουλειά 8 ώρες, υπάρχει μεν η σύσταση αλλά δεν με έχουν πιέσει, με όσους μιλάω, βρίσκομαι σε απόσταση και μεσολαβεί τζάμι, αποφεύγω να με πλησιάζουν.

Ομως κάποιες στιγμές, πχ θα δω τους γονείς και θα με πλησιάσουν, η τυχαίνει να βάλω την μητέρα μου στο αμάξι, φοράω μάσκα.Δυστυχώς όμως αυτή δεν έχει κάνει το εμβόλιο (63 ετών) και δεν μπορώ να την πείσω, δηλαδή μπορεί να την κολλήσω, έχει πάθει πλύση εγκεφάλου απο τους ψεκασμένους.Κινδυνεύει απο τον οποιοδήποτε έρχεται σε επαφή.

Ο πατέρας μου  70 ετών που δυστυχώς πίνει αλκοόλ και έχει ανεβασμένη πίεση (Αυξημένος κίνδυνος), και καπνίζει πολύ όπως και η μητέρα μου, έκανε της Pfizer χωρίς καν να τον πιέσω, του είχα πει πως άν κολλήσει, πιθανότατα θα πεθάνει, για να τον τρομάξω.Το έκανε μάλλον γιατί φοβήθηκε και επειδή το έκαναν οι γνωστοί του στην γειτονιά.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 693
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Δεν υπάρχει standar με την ηλικία, εσύ 40 και αδερφός σου 41 με διαφορετικό αποτέλεσμα.Μήπως πχ εσύ καπνίζεις χρόνια ενώ ο αδερφός σου όχι και γυμνάζεται;Δεν νομίζω.

Υπάρχει η άποψη, πως οι γυναίκες προστατεύονται απο τα οιστρογόνα.

Εγώ είμαι 40, δεν είχα σκοπό να το κάνω γιατί δεν χρησιμοποιώ ΜΜΜ, στην εργασία είμαι σε ξεχωριστό χώρο μόνος, δεν αράζω με παρέες και γενικά προσέχω στο θέμα υγιεινής.Ομως καπνίζω πολλά χρόνια απο πολύ μικρός και δεν έχω τόσο καλή φυσική κατάσταση, ούτε κάνω κάποια φοβερή διατροφή.Οσο ο καιρός είναι ζεστός, δεν μπαίνω ούτε μέσα σε bar κλπ.

Απο την άλλη όμως βλέπουμε πολλούς να χρησιμοποιούν τα ΜΜΜ, να αράζουν μπουλούκι, να έχουν πιάσει τα πάντα και να στρίβουν και τσιγάρο μετά, άγνωστη ενέργεια το πλύσιμο χεριών και αντησηπτικό, δεν φορούν μάσκα, δεν υπάρχει λένε ιός, κλπ μπούρδες.Οπότε δεν με ενδιαφέρει για αυτούς.

Επειδή λοιπόν δεν γνωρίζω τις πιθανότητες να μπώ σε ΜΕΘ, έχω κάνει την πρώτη δόση της Pfizer πρίν 1 εβδομάδα.Οταν έχω εμβολιαστεί πλήρως και πάλι όμως θα βάζω μάσκα σε εσωτερικούς χώρους, ακόμα και ας μην ήταν υποχρεωτικό, νιώθω πραγματικά τυχερός που έχω την επιλογή να μην φοράω μάσκα στην δουλειά 8 ώρες, υπάρχει μεν η σύσταση αλλά δεν με έχουν πιέσει, με όσους μιλάω, βρίσκομαι σε απόσταση και μεσολαβεί τζάμι, αποφεύγω να με πλησιάζουν.

Ομως κάποιες στιγμές, πχ θα δω τους γονείς και θα με πλησιάσουν, η τυχαίνει να βάλω την μητέρα μου στο αμάξι, φοράω μάσκα.Δυστυχώς όμως αυτή δεν έχει κάνει το εμβόλιο (63 ετών) και δεν μπορώ να την πείσω, δηλαδή μπορεί να την κολλήσω, έχει πάθει πλύση εγκεφάλου απο τους ψεκασμένους.Κινδυνεύει απο τον οποιοδήποτε έρχεται σε επαφή.

Ο πατέρας μου  70 ετών που δυστυχώς πίνει αλκοόλ και έχει ανεβασμένη πίεση (Αυξημένος κίνδυνος), και καπνίζει πολύ όπως και η μητέρα μου, έκανε της Pfizer χωρίς καν να τον πιέσω, του είχα πει πως άν κολλήσει, πιθανότατα θα πεθάνει, για να τον τρομάξω.Το έκανε μάλλον γιατί φοβήθηκε και επειδή το έκαναν οι γνωστοί του στην γειτονιά.

Πιστεύω έχει να κάνει πως θα το κολλήσεις, δηλ πόσο ιικό φορτίο θα μπει στον οργανισμό, επίσης πιστεύω ότι υπάρχουν άτομα που δεν κολλάνε καν, οι πόνοι που είχα ήταν νευρόπονοι και μυϊκοί  που γενικά έχω ευαισθησία, εγώ και ο αδερφός μου καπνίζαμε από τα 13, αυτός το έχει κόψει 10 χρόνια εγώ κάνω 8 χρόνια ηλεκτρονικό.
Όταν βγήκε ο αδερφός μου θετικός είχε κοντινή επαφή με τη γυναίκα μου μισής ώρας, πήγε η γυναίκα μου για μοριακό επειδή είχε ελάχιστα συμπτώματα και ποιο πολύ για χαβαλέ έκανα και εγώ χωρίς να έχω κανένα σύμπτωμα, η γυναίκα μου αρνητικό εγώ θετικό , μείναμε μλκες, την επόμενη μέρα άρχισα να έχω συμπτώματα, με τη γυναίκα ήμασταν και τις 14 μέρες στο ίδιο δωμάτιο, είχε πόνους στο ένα πόδι για μια μέρα. Γενικά η κατάσταση ήταν πολύ δύσκολη, με τεράστιο άγχος ειδικά όταν το νεογέννητο του αδερφού μου ανέβασε 37,9.
Η γυναίκα μου πριν 15 μέρες έπαθε πάρεση πρόσωπου ενώ όλες οι εξετάσεις της είναι πεντακάθαρες, εγώ πέρυσι είχα γενικές εξετάσεις μικρού παιδιού και πριν 15 μέρες είχα κάτι εξετάσεις τραγικές, είμαι σε φάση που ψάχνομαι, φτάνεις σε μια κατάσταση που τα συνδέεις όλα με κορονα. 
Ενα παιδί που έχουμε στη δουλειά ήταν 20 μέρες με πυρετούς την ημέρα ήταν κομπλέ, κάθε βράδυ 38 , του επηρέασε μέχρι και τα τατουάζ μανίκια, έγιναν σαγρέ, έπαθε καταθλιψαρα για 2 μήνες.
Ο αδερφός μου και η γυναίκα του έχουν εμβολιαστεί και τις 2 δόσεις φαιζερ, εγώ με την γυναίκα μου το σκεφτόμαστε αν και λόγω μαγαζιού δεν με κόβω να το αποφεύγω για πολύ. Γνωρίζω πάρα πολλούς αρνητές σε αρρωστημένη κατάσταση που παίρνανε πολύ δύσκολα ψυχολογικά επειδή έχουν επηρεαστεί όσο δεν πάει από καραγκιόζηδες στα social. Και εγώ εξηγώ κάποια πράγματα σε πρώτους συγγενείς αλλά είναι κάθετοι, άτομα που θα έπρεπε να έχουν εμβολιαστεί από τους πρώτους, που λογικά δεν θα αντέξουν αν νοσήσουν.
Δεν υπάρχουν αυτά που ζούμε δυστυχώς, δεν ξέρεις που να ρίξεις ευθύνες, δεν ξέρεις πόσο σωστά μπορεί να είναι αυτά που λέει ο κάθε επιστήμονας, δεν ξέρεις τι οικονομικά παιχνίδια παίζονται, σου λένε θα εμβολιάσω το παιδί σου με κάτι νέο στην ιατρική που δεν ξέρει κανείς  για μακροπρόθεσμες παρενέργειες.

Η κυβέρνηση έχει τον ποιο δύσκολα αγώνα μετά από πόλεμο, μετά από αυτά που έχουμε περάσει και την σαπίλα που υπάρχει δεν είναι εύκολο  να εμπιστευτείς οποιαδήποτε κυβέρνηση.
Να δούμε που θα βγει αυτή η ιστορία 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πω μόνο ένα ως τροφή για σκέψη ως κάτοικος εξωτερικού σε χώρα με πρόβλημα διαθεσιμότητας εμβολίων, οι μεταλλάξεις δε θα σταματήσουν αν δεν υπάρξει επάρκεια εμβολίων και για τις αναπτυσσόμενες χώρες. Στη χώρα που είμαι δεν υπάρχει εμβόλιο ούτε για πλάκα, και δεν υπάρχει και πρόνοια για τους αλλοδαπούς, παρόλα αυτά έρχονται τουρίστες (εμβολιασμένοι) και φεύγουν θετικοί στον ιό. Έτσι, μεταδίδονται και θα συνεχίσουν να μεταδίδονται οι μεταλλάξεις. Μην κρίνετε μόνο από το τι συμβαίνει στην Ευρώπη αναφορικά με τις μεταλλάξεις.

Και για να καταλάβετε το μέγεθος, επειδή η Ελλάδα δεν στέλνει δόσεις για τους Έλληνες (δεν λέω ότι θα έπρεπε), όπως έκανε η Αμερική, η Αγγλία, και η Κίνα, εγώ πχ θα πάρω κανονικά σειρά από τον Γενάρη του 2022 και μάλιστα μόνο για το Sinovac με το οποίο, αν δεν κάνω λάθος, δεν μπορώ να ταξιδέψω διότι θεωρείται χαμηλής απόδοσης. Έτσι λοιπόν, έχω να βγω από το σπίτι μου (πέραν από το σούπερ μαρκετ στο οποίο απλά πάω και παίρνω τις σακούλες με διπλή μάσκα, την πλαστική παπαριά για το πρόσωπο, και γάντια) από τον Δεκέμβριο του 2020. Επίσης από εχθές έχει κρούσμα το σπίτι ακριβώς απέναντι και δεν κάνουν εισαγωγή τα νοσοκομεία λόγω πληρότητας, έτσι από εχθές δεν μπορώ να βγω καν στον κήπο του σπιτιού, όπως και τα γειτονικά σπίτια.

Θα πρέπει να είμαστε όλοι πιο συγκρατημένοι στις εκφράσεις μας, θα πρέπει να κοιτάμε και τι συμβαίνει έξω από τα σύνορα, η μετάλλαξη Δ άλλωστε από την Ινδία ξεκίνησε (αν δεν κάνω λάθος). 

Δε θα ξαναγράψω γιατί πραγματικά γίνεται δύσκολο το φιλτράρισμα των μη υβριστικών μηνυμάτων, και των ακραίων μηνυμάτων γενικότερα. Καλή συνέχεια σε όλους, ελπίζω να μη νοσήσει κανείς από εσάς ή την οικογένειά σας, και όσοι νοσούν εύχομαι να το περάσουν γρήγορα.

Επεξ/σία από dkmaster
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dkmaster είπε

Εγώ θα πω μόνο ένα ως τροφή για σκέψη ως κάτοικος εξωτερικού σε χώρα με πρόβλημα διαθεσιμότητας εμβολίων, οι μεταλλάξεις δε θα σταματήσουν αν δεν υπάρξει επάρκεια εμβολίων και για τις αναπτυσσόμενες χώρες. Στη χώρα που είμαι δεν υπάρχει εμβόλιο ούτε για πλάκα, και δεν υπάρχει και πρόνοια για τους αλλοδαπούς, παρόλα αυτά έρχονται τουρίστες (εμβολιασμένοι) και φεύγουν θετικοί στον ιό. Έτσι, μεταδίδονται και θα συνεχίσουν να μεταδίδονται οι μεταλλάξεις. Μην κρίνετε μόνο από το τι συμβαίνει στην Ευρώπη αναφορικά με τις μεταλλάξεις.

Και για να καταλάβετε το μέγεθος, επειδή η Ελλάδα δεν στέλνει δόσεις για τους Έλληνες (δεν λέω ότι θα έπρεπε), όπως έκανε η Αμερική, η Αγγλία, και η Κίνα, εγώ πχ θα πάρω κανονικά σειρά από τον Γενάρη του 2022 και μάλιστα μόνο για το Sinovac με το οποίο, αν δεν κάνω λάθος, δεν μπορώ να ταξιδέψω διότι θεωρείται χαμηλής απόδοσης. Έτσι λοιπόν, έχω να βγω από το σπίτι μου (πέραν από το σούπερ μαρκετ στο οποίο απλά πάω και παίρνω τις σακούλες με διπλή μάσκα, την πλαστική παπαριά για το πρόσωπο, και γάντια) από τον Δεκέμβριο του 2020. Επίσης από εχθές έχει κρούσμα το σπίτι ακριβώς απέναντι και δεν κάνουν εισαγωγή τα νοσοκομεία λόγω πληρότητας, έτσι από εχθές δεν μπορώ να βγω καν στον κήπο του σπιτιού, όπως και τα γειτονικά σπίτια.

Θα πρέπει να είμαστε όλοι πιο συγκρατημένοι στις εκφράσεις μας, θα πρέπει να κοιτάμε και τι συμβαίνει έξω από τα σύνορα, η μετάλλαξη Δ άλλωστε από την Ινδία ξεκίνησε (αν δεν κάνω λάθος). 

Δε θα ξαναγράψω γιατί πραγματικά γίνεται δύσκολο το φιλτράρισμα των μη υβριστικών μηνυμάτων, και των ακραίων μηνυμάτων γενικότερα. Καλή συνέχεια σε όλους, ελπίζω να μη νοσήσει κανείς από εσάς ή την οικογένειά σας, και όσοι νοσούν εύχομαι να το περάσουν γρήγορα.

Αυτό εννοείς νομίζω.. 

 

https://www.newsit.gr/ygeia/koronoios-ti-tha-symvei-ean-emfanistei-nea-metallaksi-giati-prepei-na-emvoliastoun-oloi/3336270/

Στο 1% είναι τα ποσοστά του εμβολιασμού στην Αφρική. Όταν πάρει “φωτιά”, όμως, πλήρως η Αφρική, ξέρετε πολύ καλά πως ένας ταξιδιώτης να φύγει από εκεί … καταστραφήκαμε. Γιατί τι είναι η Αφρική; Από το Κέιπ Τάουν στην Αθήνα, δέκα με δώδεκα ώρες απόσταση είναι. Και μόνο ένας να μετακινηθεί με μετάλλαξη, έχει τελειώσει η ιστορία”, αναφέρει ο γιατρός.

Από έναν και μοναδικό ασθενή μια τυχόν νέα μετάλλαξη μπορεί να διαδοθεί σε ολόκληρο τον πλανήτη, τονίζουν οι ειδικοί

 

Με λίγα λόγια δε θα γλιτώσουμε ποτέ 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dkmaster είπε

Εγώ θα πω μόνο ένα ως τροφή για σκέψη ως κάτοικος εξωτερικού σε χώρα με πρόβλημα διαθεσιμότητας εμβολίων, οι μεταλλάξεις δε θα σταματήσουν αν δεν υπάρξει επάρκεια εμβολίων και για τις αναπτυσσόμενες χώρες. Στη χώρα που είμαι δεν υπάρχει εμβόλιο ούτε για πλάκα, και δεν υπάρχει και πρόνοια για τους αλλοδαπούς, παρόλα αυτά έρχονται τουρίστες (εμβολιασμένοι) και φεύγουν θετικοί στον ιό. Έτσι, μεταδίδονται και θα συνεχίσουν να μεταδίδονται οι μεταλλάξεις. Μην κρίνετε μόνο από το τι συμβαίνει στην Ευρώπη αναφορικά με τις μεταλλάξεις.

Και για να καταλάβετε το μέγεθος, επειδή η Ελλάδα δεν στέλνει δόσεις για τους Έλληνες (δεν λέω ότι θα έπρεπε), όπως έκανε η Αμερική, η Αγγλία, και η Κίνα, εγώ πχ θα πάρω κανονικά σειρά από τον Γενάρη του 2022 και μάλιστα μόνο για το Sinovac με το οποίο, αν δεν κάνω λάθος, δεν μπορώ να ταξιδέψω διότι θεωρείται χαμηλής απόδοσης. Έτσι λοιπόν, έχω να βγω από το σπίτι μου (πέραν από το σούπερ μαρκετ στο οποίο απλά πάω και παίρνω τις σακούλες με διπλή μάσκα, την πλαστική παπαριά για το πρόσωπο, και γάντια) από τον Δεκέμβριο του 2020. Επίσης από εχθές έχει κρούσμα το σπίτι ακριβώς απέναντι και δεν κάνουν εισαγωγή τα νοσοκομεία λόγω πληρότητας, έτσι από εχθές δεν μπορώ να βγω καν στον κήπο του σπιτιού, όπως και τα γειτονικά σπίτια.

Θα πρέπει να είμαστε όλοι πιο συγκρατημένοι στις εκφράσεις μας, θα πρέπει να κοιτάμε και τι συμβαίνει έξω από τα σύνορα, η μετάλλαξη Δ άλλωστε από την Ινδία ξεκίνησε (αν δεν κάνω λάθος). 

Δε θα ξαναγράψω γιατί πραγματικά γίνεται δύσκολο το φιλτράρισμα των μη υβριστικών μηνυμάτων, και των ακραίων μηνυμάτων γενικότερα. Καλή συνέχεια σε όλους, ελπίζω να μη νοσήσει κανείς από εσάς ή την οικογένειά σας, και όσοι νοσούν εύχομαι να το περάσουν γρήγορα.

Σε ποιά χώρα είσαι;Σε καραντίνα σας έχουν;

Εδώ στην Ελλάδα, τα ραντεβού ήταν κάπου μετά απο 3 εβδομάδες και πλέον εδώ και καιρό κλείνεις ραντεβού αυθημερόν αν τσεκάρεις απο το πρωί, στην χειρότερη περίπτωση την επόμενη ημέρα.

Αλλά χρειάζεται υπομονή και προσοχή για 3 εβδομάδες μέχρι την 2η δόση+14 ημέρες μετά για την μέγιστη προστασία που μπορεί να παρέχει το εμβόλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, adi32 είπε

Αυτό εννοείς νομίζω.. 

 

https://www.newsit.gr/ygeia/koronoios-ti-tha-symvei-ean-emfanistei-nea-metallaksi-giati-prepei-na-emvoliastoun-oloi/3336270/

Στο 1% είναι τα ποσοστά του εμβολιασμού στην Αφρική. Όταν πάρει “φωτιά”, όμως, πλήρως η Αφρική, ξέρετε πολύ καλά πως ένας ταξιδιώτης να φύγει από εκεί … καταστραφήκαμε. Γιατί τι είναι η Αφρική; Από το Κέιπ Τάουν στην Αθήνα, δέκα με δώδεκα ώρες απόσταση είναι. Και μόνο ένας να μετακινηθεί με μετάλλαξη, έχει τελειώσει η ιστορία”, αναφέρει ο γιατρός.

Από έναν και μοναδικό ασθενή μια τυχόν νέα μετάλλαξη μπορεί να διαδοθεί σε ολόκληρο τον πλανήτη, τονίζουν οι ειδικοί

 

Με λίγα λόγια δε θα γλιτώσουμε ποτέ 

Και αυτό εννοώ πολύ σωστά. Δεν είναι κάτι που δε συμβαίνει. Στην προκειμένη περίπτωση αναφέρομαι στην Ταϊλάνδη και η αλυσίδα έχει ως εξής γιατί τη ζω. Τα μεγάλα κρούσματα 500+ έσκασαν από τρεις περιπτώσεις και δεν τα βγάζω από το μυαλό μου: 1) Στις αρχές δεν είχαν πάρει ζεστά το πρόβλημα και είχε πραγματοποιηθεί αγώνας πυγμαχίας χωρίς μέτρα προστασίας, 5000 κρούσματα, ανάμεσά τους και αλλοδαποί, 2) πολιτικοί έκαναν πάρτι με ούζα σε γνωστό, μεγάλο κέντρο με συνοδούς πολυτελείας, 3) (αυτό είναι και το πιο σοβαρό και μη ανατρέψιμο) στα περισσότερα εργοστάσια οι εργάτες είναι από το Λάος, την Καμπότζη και τη Μιανμάρ. Λόγω της κατάστασης που επικρατεί στη Μιανμάρ πολλοί άνθρωποι είτε μπαίνουν απευθείας (παράνομα) στην Ταϊλάνδη, είτε μέσω τρίτων χωρών. Πηγαίνουν στις οικογένειές τους που δουλεύουν στα εργοστάσια και έτσι σκάνε τα μεγάλα κύματα.

Τώρα θα μου πεις κλάιν στα εργοστάσια, ναι αλλά, έχει βρεθεί μεγάλο ιικό φορτίο μέχρι και σε παγάκια, οπότε καταλαβαίνουμε όλοι τι σημαίνει αυτό. Τώρα αναφορικά με τους τουρίστες κ.λπ. άνοιξε πειραματικά ένα νησί που δέχεται μόνο εμβολιασμένους και αντιμετωπίζει τα εξής προβλήματα: 1) Οι περισσότεροι εμβολιασμένοι δεν λαμβάνουν μέτρα, μάσκες, απόσταση, 2) οι "πλανόδιοι" που υπάρχουν παράνομα στις παραλίες προέρχονται κατά κύριο λόγο από την Μιανμάρ. Έτσι λοιπόν οι εμβολιασμένοι γίνονται φορείς. Κάποιοι ανακόπτονται και δεν μπορούν να επιστρέψουν, αλλά κανείς δε μπορεί να νοσηλευτεί πλέον (ακόμη και αν το χρειάζεται) διότι τα νοσοκομεία είναι γεμάτα και πλέον τα πτώματα στοιβάζονται σε κοντέινερ όπως το 2004 με το τσουνάμι, αλλά επίσης κόσμος πεθαίνει στον δρόμο διότι δεν έχουν εμβολιαστεί, δεν τους κρατούν στα νοσοκομεία, και δεν επιστρέφουν στο σπίτι τους για να μην κολλήσουν τις οικογένειές τους.

Τέλος, γιατί δεν υπάρχουν εμβόλια εδώ, διότι πριν αρχίσει η παράδοση των εμβολίων από οποιαδήποτε εταιρεία, είχε υπογραφτεί συμφωνία με την Κίνα για το Sinovac και το Sinofarm ώστε να παραληφθούν μόνο αυτά και να ανοίξει και η παραγωγή τους εδώ. Προφανώς ο αριθμός δε θα έφτανε έτσι και αλλιώς, όμως το Sinovac φαίνεται ότι δεν παρέχει ιδιαίτερη προστασία (σε σύγκριση με άλλα εμβόλια) και έτσι, έχουμε και τη μη επάρκεια και τον κόσμο που ζητά Astra και Pfizer. Αρχικά Astra δόθηκαν για να εμβολιαστούν τα σώματα ασφαλείας και το δεύτερο κύμα του ιατρικού προσωπικού, καθώς επίσης και η κυβέρνηση και ορισμένα άλλα επαγγέλματα. Pfizer μάλλον θα έρθουν 20 εκατομμύρια κάποτε. Όσα έχουν έρθει έχουν σταλεί από την Αμερική για τους Αμερικανούς μόνο.

Τα ποσοστά πλήρως εμβολιασμένων έχουν ως εξής: 5,2% Ταϊλάνδη, 2,8% Μιανμάρ, 7,4% Ινδία. Αυτό λοιπόν είναι τεράστιο πρόβλημα για να μπει φρένο στις μεταλλάξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, adi32 είπε

Αυτό εννοείς νομίζω.. 

 

https://www.newsit.gr/ygeia/koronoios-ti-tha-symvei-ean-emfanistei-nea-metallaksi-giati-prepei-na-emvoliastoun-oloi/3336270/

Στο 1% είναι τα ποσοστά του εμβολιασμού στην Αφρική. Όταν πάρει “φωτιά”, όμως, πλήρως η Αφρική, ξέρετε πολύ καλά πως ένας ταξιδιώτης να φύγει από εκεί … καταστραφήκαμε. Γιατί τι είναι η Αφρική; Από το Κέιπ Τάουν στην Αθήνα, δέκα με δώδεκα ώρες απόσταση είναι. Και μόνο ένας να μετακινηθεί με μετάλλαξη, έχει τελειώσει η ιστορία”, αναφέρει ο γιατρός.

Από έναν και μοναδικό ασθενή μια τυχόν νέα μετάλλαξη μπορεί να διαδοθεί σε ολόκληρο τον πλανήτη, τονίζουν οι ειδικοί

 

Με λίγα λόγια δε θα γλιτώσουμε ποτέ 

Δυστυχώς, υπάρχει η αντίληψη απο πολλούς, πως οι μεταλλάξεις προέρχονται απο τους εμβολιασμούς.Και καλά οτι ο ιός αντιστέκεται;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Σε ποιά χώρα είσαι;Σε καραντίνα σας έχουν;

Εδώ στην Ελλάδα, τα ραντεβού ήταν κάπου μετά απο 3 εβδομάδες και πλέον εδώ και καιρό κλείνεις ραντεβού αυθημερόν αν τσεκάρεις απο το πρωί, στην χειρότερη περίπτωση την επόμενη ημέρα.

Αλλά χρειάζεται υπομονή και προσοχή για 3 εβδομάδες μέχρι την 2η δόση+14 ημέρες μετά για την μέγιστη προστασία που μπορεί να παρέχει το εμβόλιο.

Είμαι στην Ταϊλάνδη και για τα εμβόλια συμβαίνει το εξής: Οι ντόπιοι είχαν αρχίσει να εμβολιάζονται πριν εμφανιστεί η Δ μετάλλαξη με ραντεβού. Κάποια νοσοκομεία ακύρωναν τα ραντεβού χωρίς λόγο. Έπειτα, άρχισε να αμφισβητείται η αποτελεσματικότητα του συγκεκριμένου και ο κόσμος που ήθελε να το κάνει λιγόστεψε.

Για τους αλλοδαπούς είχε ανοίξει πλατφόρμα για ραντεβού για λίγες ημέρες και έκλεισε διότι κλάπηκαν τα προσωπικά δεδομένα. Δεν άνοιξε ποτέ ξανά. Ο σύνδεσμος βιομηχάνων Μ. Βρετανίας με πρωτοβουλία του άνοιξε μια πλατφόρμα για όλους τους αλλοδαπούς για εμβόλιο Αστρα, αλλά μόνο για όσους εργάζονται. Αυτή η πλατφόρμα ήταν ανοιχτή για 1 ημέρα. Τώρα η επίσημη γραμμή είναι η εξής, αλλοδαποί άνω των 60 μπορούν να πάνε χωρίς ραντεβού σε συγκεκριμένα νοσοκομεία και να λάβουν το εμβόλιο, έγκυες, ευπαθείς ομάδες και διπλωμάτες, θα πρέπει να κλείσουν ραντεβού. Για όλους τους άλλους μάλλον θα αρχίσουν να ανοίγουν ραντεβού από μέσα Δεκεμβρίου.

Πλέον είμαστε σε σκληρό lockdown πολλές περιοχές, μόνο με φαρμακεία και super market ανοιχτά.

Στην οικογένειά μου έχει κάνει εμβόλιο η γυναίκα μου λόγω θέσης, και τα πεθερικά μου επειδή εργάζονται στον δημόσιο τομέα (στην Ταϊλάνδη δεν υπάρχει ασφάλιση στον ιδιωτικό τομέα, ούτε και παροχές από το κράτος).

Επεξ/σία από dkmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γη είναι μια υγειονομική βόμβα λόγω των ανεμβολίαστων του τρίτου κόσμου. 

Δεν υπάρχει αρκετή ενημέρωση για το τι γίνεται εκεί αλλά έρχονται πληροφορίες για τραγικές καταστάσεις με εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς. 

Το ίδιο θα συνέβαινε και στην Ευρώπη αν δεν υπήρχαν τα εμβόλια και τα μέτρα.

Καποιοι συνεχίζουν να λένε για καραντινακηδες, πειραματόζωα, να περιμένουνε 5-10 χρόνια κλπ 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, adi32 είπε

Η γη είναι μια υγειονομική βόμβα λόγω των ανεμβολίαστων του τρίτου κόσμου. 

Δεν υπάρχει αρκετή ενημέρωση για το τι γίνεται εκεί αλλά έρχονται πληροφορίες για τραγικές καταστάσεις με εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς. 

Το ίδιο θα συνέβαινε και στην Ευρώπη αν δεν υπήρχαν τα εμβόλια και τα μέτρα.

Καποιοι συνεχίζουν να λένε για καραντινακηδες, πειραματόζωα, να περιμένουνε 5-10 χρόνια κλπ 

 

Το να περιμένουμε 5-10 χρόνια σίγουρα δεν είναι εφικτό, αλλά αντικειμενικά βλέποντας τι συμβαίνει στη Νοτιοανατολική Ασία, ίσως και να είναι αναπόφευκτο. Εδώ, π.χ. πετιούνται πολλά εμβόλια Sinovac γιατί ο κόσμος απαιτεί οτιδήποτε άλλο Sinofarm, Astra, Pfizer, Moderna τα οποία είναι πιο αποδοτικά. Αυτή η πίεση του κόσμου οδήγησε και στην αγορά δόσεων Astra, και Pfizer.

Γι' αυτό λέω, με τις μεταλλάξεις δεν θα ξεμπερδέψουμε γρήγορα και τα εμβόλια είναι η πρώτη γραμμή, η τελική λύση θα έρθει μόλις μάθουμε γιατί και πώς δημιουργούνται τόσο γρήγορα οι μεταλλάξεις, εκεί έχει πέσει αρκετό βάρος από πολλές ομάδες.

Ευχαριστώ όσους είχαμε πολιτισμένο διάλογο και μάθαμε και κάτι ο ένας από τον άλλον.

Επεξ/σία από dkmaster
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, adi32 είπε

Η γη είναι μια υγειονομική βόμβα λόγω των ανεμβολίαστων του τρίτου κόσμου. 

Δεν υπάρχει αρκετή ενημέρωση για το τι γίνεται εκεί αλλά έρχονται πληροφορίες για τραγικές καταστάσεις με εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς. 

Το ίδιο θα συνέβαινε και στην Ευρώπη αν δεν υπήρχαν τα εμβόλια και τα μέτρα.

Καποιοι συνεχίζουν να λένε για καραντινακηδες, πειραματόζωα, να περιμένουνε 5-10 χρόνια κλπ 

 

Αραγε πρέπει να πάθουμε (Θάνατοι και καταστροφή οικονομίας) για να μάθουμε, η και πάλι θα υπάρχει η ίδια αντιδραστική νοοτροπία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AntiCambeR είπε

Αραγε πρέπει να πάθουμε (Θάνατοι και καταστροφή οικονομίας) για να μάθουμε, η και πάλι θα υπάρχει η ίδια αντιδραστική νοοτροπία;

Η αντιδραστική νοοτροπία δε θα σταματήσει ποτέ διότι έχει χαθεί η εμπιστοσύνη προς τις κυβερνήσεις και προς τον συνάνθρωπο. Ο ένας τα παίρνει, ο άλλος είναι καραντινάκιας, και ο παράλλος ψεκασμένος. Αυτά οδηγούν και στο παραπάνω, δε λέω πουθενά ότι δεν είναι πραγματικότητα, είναι όμως και προτεραιότητα αντί να έρχονται στο τέλος, έρχονται στην αρχή και εκεί κολλάει όλο το πράγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AntiCambeR είπε

Αραγε πρέπει να πάθουμε (Θάνατοι και καταστροφή οικονομίας) για να μάθουμε, η και πάλι θα υπάρχει η ίδια αντιδραστική νοοτροπία;

Στο μεγαλύτερο ποσοστό τέτοιοι άνθρωποι δεν αλλάζουν γνώμη. 

Έχω γνωστούς που πέθαναν δικοί τους από τον κορονοϊό και ακόμα δεν έχουν κάνει εμβόλιο ούτε παίρνουν μέτρα προστασίας 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, konandrio είπε

Υπάρχει κόσμος που δεν μπορεί να εμβολιαστεί ή το εμβόλιο και να το κάνει δεν θα μπορέσει να αποκτήσει ικανά αντισώματα, αυτούς θέλει να προστατέψει και λέει εμβολιαστείτε όλοι, αυτό θα ίσχυε όμως αν αυτός που έχει εμβολιαστεί δεν μπορούσε να μεταδώσει, εκεί κάπου μπερδεύει το πράμα.
Την κόρη μου που είναι 13 που θα βοηθήσει αν την εμβολιάσω (θα το αποφύγω όσο δεν πάει);
Ο εξαναγκασμός πιστεύω ότι φέρνει  αντίθετα αποτελέσματα, τόσα χρόνια ότι πρόβλημα είχα ήξερα ότι πρέπει να με καθοδηγήσει ο προσωπικός μου γιατρός, στην προκειμένη περίπτωση έχει ακυρωθεί εντελώς και άμα έχει αντίθετη άποψη είναι κομπογιαννίτης.
Έχουμε χώρες παραδείγματα που πήραν ελάχιστα μέτρα και σε θανάτους είμαστε στα ίδια επίπεδα ή χειρότερα 

Σουηδία κρούσματα 1.100.040 Θάνατοι: 14.617
Ελλάδα κρούσματα ; 494.907 Θάνατοι: 12.950

Αν δεν είχα νοσήσει θα είχα εμβολιαστεί σίγουρα, πλέον το σκέφτομαι πολύ σοβαρά γιατί κάποια πράγματα δεν στέκουν, στάνταρ δεν υπάρχουν και συνεχώς έχουμε αλλαγές, κάτι άλλο που δεν μου κάθεται καλά, δεν υπάρχει εμβόλιο στην ιατρική ούτε στα ζώα που τα εμβόλια είναι ίδια από 5 χρονών έως 100, από 10 κιλά σώμα μέχρι 200.

Πάντως τα νούμερα σε νεκρούς έχουν μειωθεί κατά πολύ για τα κρούσματα που παρουσιάζουν, δείχνει ότι το εμβόλιο προστατεύει σε τεράστιο ποσοστό ηλικιωμένους και ευπαθή ομάδες, εκεί πιστεύω θα έπρεπε να επικεντρωθούν και για τους υπόλοιπους να μην είναι υποχρεωτικό, ειδικά για τα πιτσιρίκια.

Ελπίζω να τελειώσει γρήγορα το πάρτι γιατί μας πήρε και μας σήκωσε. 
 

     

1. Ποσα εμβολια εχει κανει η κορη σου ως τωρα και ποσες δοσεις;

2. Τι συμπερασματα εξαγεις απο τα στατιστικα της Σουηδιας;

3. Λινκ πως αλλαζει η περιεκτικοτητα κ το περιεχομενο των εμβολιων αναλογα τα κιλα/την ηλικια των παιδιων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πραγματικά απορώ που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που έχουν τέτοια λογική. Και γιατί βρισκόμαστε στο 2021 και γιατί ο ελληνικός λαός θεωρείται η αρχή των πάντων και σε θέματα επιστήμης και πολιτισμού και ανδρείας και και και... Μα τόση βλακεία πια? 

 

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ΑΠΟΡΏ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...