Προς το περιεχόμενο

Google και Facebook απαιτούν από τους υπαλλήλους τους να είναι εμβολιασμένοι


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Thresh είπε

Μην συγκρίνεις χώρες με διαφορετικές νοοτροπίες/"παραδόσεις"/συνήθειες.

Σκέψου ότι στην Σουηδία έχουν από τα χαμηλότερα ποσοστά νέων που ζουν με γονείς/παππούδες μετά τα 18 και στην Ελλάδα από τα υψηλότερα. Οπότε με τα ελάχιστα μέτρα, αν ο νέος βγαίνει κανονικά κολλάει, γυρνάει σπίτι αλλά είναι μόνος του, δεν  το μεταδίδει στους γονείς/παππούδες όπως στην Ελλάδα που ζουν μαζί μέχρι τα 30-40 του νέου.

Πέρα από τις διαφορετικές συνήθειες,  αγκαλιές/χειραψίες/ανθρώπινη επαφή-απόσταση και την διαφορετική νοοτροπία της τήρησης μέτρων.

Για βάλε Σουηδία VS Νορβηγία για να δεις διαφορές.

137.853  κρούσματα στη 2η, με 799 total deaths, μισό πληθυσμό...οπότε πες 2x. Πόσο απέτυχε η Σουηδία σε σχέση με τη Νορβηγία λοιπόν?

Sweden COVID: 1,100,040 Cases and 14,617 Deaths - Worldometer (worldometers.info)

Norway COVID: 137,853 Cases and 799 Deaths - Worldometer (worldometers.info)

Finland COVID: 107,321 Cases and 982 Deaths - Worldometer (worldometers.info)

Denmark COVID: 317,700 Cases and 2,549 Deaths - Worldometer (worldometers.info)

Δες και Φινλανδία και Δανία. Με διαφορά η χειρότερη από τις 4 η Σουηδία.

Σωστος. 
 

Ωστοσο, το μοναδικο συμπερασμα που εξαγεται απο τα στατιστικα που παραθετει, ειναι πως το συστημα Υγειας της Σουηδιας καταφερε και μειωσε στο μισο τους θανατους σε σχεση με το δικο μας. Δηλ περισσοτεροι Ιατροι, Μεθ κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 693
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, xgol είπε

1. Ποσα εμβολια εχει κανει η κορη σου ως τωρα και ποσες δοσεις;

2. Τι συμπερασματα εξαγεις απο τα στατιστικα της Σουηδιας;

3. Λινκ πως αλλαζει η περιεκτικοτητα κ το περιεχομενο των εμβολιων αναλογα τα κιλα/την ηλικια των παιδιων;

Δυστυχώς χάνεις τον χρόνο σου. Ξέρω έχεις απορία και εσύ. Αλλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν αλλάζει άποψη ο αρνητής. Όπως ότι και να γίνει, το κύκλωμα της επίπεδης γης ποτέ δεν πρόκειται να το βγάλεις από το μυαλό τους πόσο γελοία είναι τα πιστεύω τους. 

Είναι ένα φαινόμενο ανεξήγητο. Παράλογο και ανεξήγητο. 

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Δεν μας ενδιαφέρει τι πιστεύει ο καθένας. Όταν όμως γίνεται επικίνδυνο δεν καταλαβαίνω γιατί να μην βγει νόμος και πρόστιμα σοβαρά για αυτούς που μας βάζουν σε κίνδυνο. Θα μου πεις θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα. Διαδηλώσεις κλπ. 

Κρίμα τι να πω...πολύ κρίμα...ο Θεός να μας λυπηθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, xgol είπε

1. Ποσα εμβολια εχει κανει η κορη σου ως τωρα και ποσες δοσεις;

2. Τι συμπερασματα εξαγεις απο τα στατιστικα της Σουηδιας;

3. Λινκ πως αλλαζει η περιεκτικοτητα κ το περιεχομενο των εμβολιων αναλογα τα κιλα/την ηλικια των παιδιων;

Έχει κάνει όλα τα εμβόλια που έχουν μπει στο εθνικό σύστημα υγείας όπως και και γω.

Ότι η Σουηδία είχε πολλαπλάσιες μολύνσεις με πολύ μικρότερο ποσοστό θανάτων

Δεν έχω link το γνωρίζω από την εμπειρία μου με παιδίατρο και γιατρούς.

Εσύ έχεις παιδιά;

 

22 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Δυστυχώς χάνεις τον χρόνο σου. Ξέρω έχεις απορία και εσύ. Αλλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν αλλάζει άποψη ο αρνητής. Όπως ότι και να γίνει, το κύκλωμα της επίπεδης γης ποτέ δεν πρόκειται να το βγάλεις από το μυαλό τους πόσο γελοία είναι τα πιστεύω τους. 

Είναι ένα φαινόμενο ανεξήγητο. Παράλογο και ανεξήγητο. 

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Δεν μας ενδιαφέρει τι πιστεύει ο καθένας. Όταν όμως γίνεται επικίνδυνο δεν καταλαβαίνω γιατί να μην βγει νόμος και πρόστιμα σοβαρά για αυτούς που μας βάζουν σε κίνδυνο. Θα μου πεις θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα. Διαδηλώσεις κλπ. 

Κρίμα τι να πω...πολύ κρίμα...ο Θεός να μας λυπηθεί. 

Εσύ από αυτά που έχω γράψει έβγαλες συμπέρασμα ότι είμαι αρνητής;

Διάβασε ποιο πίσω άμα θες και μην γίνεσαι χειρότερος στη νοοτροπία από τους αρνητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Δυστυχώς χάνεις τον χρόνο σου. Ξέρω έχεις απορία και εσύ. Αλλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν αλλάζει άποψη ο αρνητής. Όπως ότι και να γίνει, το κύκλωμα της επίπεδης γης ποτέ δεν πρόκειται να το βγάλεις από το μυαλό τους πόσο γελοία είναι τα πιστεύω τους. 

Είναι ένα φαινόμενο ανεξήγητο. Παράλογο και ανεξήγητο. 

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Δεν μας ενδιαφέρει τι πιστεύει ο καθένας. Όταν όμως γίνεται επικίνδυνο δεν καταλαβαίνω γιατί να μην βγει νόμος και πρόστιμα σοβαρά για αυτούς που μας βάζουν σε κίνδυνο. Θα μου πεις θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα. Διαδηλώσεις κλπ. 

Κρίμα τι να πω...πολύ κρίμα...ο Θεός να μας λυπηθεί. 

Σεβομαι παντα την αντιθετη αποψη, ειδικα οταν εχει επιχειρηματα,εστω και αν δεν  ευσταθουν.

Οταν ακουω ομως μονιμως για επιπεδη γη κλπ, (αν και στην εποχη της ηταν η κρατουσα αποψη δηλαδη σα να λεμε οι σημερινοι υπερμαχοι των εμβολιων) θελω να ρωτησω, αφενος που ειδες κατι τετοιο γραμμενο και αφετερου και το κυριοτερο εχεις καταλαβει οτι εχουμε φτασει σε σημειο να απειλουνται ανθρωποι να χασουν τη δουλεια τους (τιτλος thread,νοσηλευτες,εκπαιδευτικοι) και συντομα να μη μπορουν καν να μπουν σε σουπερ μαρκετ να ψωνισουν να φανε; https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ygeia/351044/gogos-tha-eprepe-oi-anemvoliastoi-na-kanoun-rapid-test-gia-na-psonisoun-sto-soyper-market

Για ποια προστιμα μιλας που και αυτα μπηκαν, αλλα ειναι ισως το λιγοτερο;https://www.moneyreview.gr/business-and-finance/economy/41600/me-prostimo-kai-choris-mistho-oi-anemvoliastoi-poy-den-kanoyn-self-test/

Εχεις σκεφτει που μπορει να οδηγησει τετοιος αυταρχισμος; 

 

Πιστευεις οτι η διαχειριση μεχρι τωρα της πανδημιας ηταν σωστη; Ουτε μασκες δεν μοιραζαν μεχρι προτινος στα σχολεια λες και θελαν να γεμισουμε ιο, εγιναν συνεχομενα lockdown για τα πανηγυρια που ηταν αναποτελεσματικα λογω προχειροτητας, τωρα πιστευεις οτι ειναι σωστο να φτανουμε στο αλλο ακρο του απολυτου αυταρχισμου και μαλιστα με αμφιβολα αποτελεσματα;

Πιστευεις οτι εισαι επαρκως ενημερωμενος; Παρακολουθεις οτι  καποιες καθηγητριες που απαρτιζουν επιτροπες αλλαζουν σιγα σιγα σταση σε θεματα οπως π.χ.  Ανοσια Αγελης που ξαφνικα δε μιλαει κανεις για αυτη αλλα για τειχος ανοσιας και ατομικη προστασια;  Ξαφνικα μαθαινουμε οτι κολλανε και μεταδιδουν και οι εμβολιασμενοι (αναθεμα κι αν το ξερουν οι μισοι των μισων εμβολιασμενοι αυτο).Ακους που στη συνεντευξη μιλανε για πολιτικα παιχνιδια σχετικα με εμβολιασμενους και ανεμβολιαστους; Ξαφνικα λενε οτι ειναι καλη ιδεα  τα τεστ στους εμβολιασμενους...ΠΩΣ ;; Μα οι εμβολιασμενοι ειναι ελευθεροι, ετσι δε μας ειπαν...

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/350784/vomva-linoy-pagoni-me-self-test-kai-oi-emvoliasmenoi-prin-boun-sto-ploio-gia-ta-nisia

Αν κανεις τον κοπο και τη δεις τη συνεντευξη μετα πες μου αν θα εχεις την ιδια αποψη περι υποχρεωτικοτητας και ακομα καλυτερη ειναι, παραπισω, η συνεντευξη του Τσακρη που εχω βαλει, αν θες βρες την και δες την. Προσεξε μιλαω συγκεκριμενα για την υποχρεωτικοτητα και  οχι αν τα εμβολια ειναι καλα κλπ. Υποστηριζω οτι ο εμβολιασμος πρεπει να ειναι επιλογη του καθενος και προσωπικα για καποιες κατηγοριες ειμαι αναφανδον υπερ(60+,εχοντες υποκειμενα νοσηματα κπ), για αλλες το σκεφτομαι  και για αλλες οπως τα παιδια θα ελεγα καλυτερα οχι,(παρε και ενα μητσοτακικο site να δεις τι γραφει) https://kourdistoportocali.com/news-desk/i-niki-kerameos-vgainei-mprosta-kai-kalei-tis-ilikies-12-25-eton-na-emvoliastoyn-tin-tima-i-analipsi-eythynis-alla/ . Καποια μελη παραπισω μετα τη συνεντευξη του Τσακρη που τους εβαλα αρχισαν να αλλαζουν επιχειρηματα και να λενε αλλα , καταλαβαινοντας οτι τα πρωτα τους επιχειρηματα ειναι τρωτα. Τελοσπαντων  αν εφτασες μεχρι εδω...όποια αποψη και να εχεις

 Καλη μερα να εχεις :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kokoviosR said:

εχεις καταλαβει οτι εχουμε φτασει σε σημειο να απειλουνται ανθρωποι  χασουν τη δουλεια τους (τιτλος thread,νοσηλευτες,εκπαιδευτικοι) να μπουν σε ΜΕΘ ή χειρότερα και συντομα να μη μπορουν καν φοβούνται να μπουν σε σουπερ μαρκετ να ψωνισουν να φανε;

fixed.

Κι εμένα θα με βόλευε να μπουκάρω στο εστιατόριο με το αμάξι για να μην ταλαιπωρούμαι με παρκάρισμα και εννοείται χωρίς δίπλωμα γιατί, που λεφτά να βγάζεις, αλλά μου απαγορεύεται αφενός και αφετέρου δεν το θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμά μου να βάζω τους γύρω μου σε κίνδυνο. Γενικώς στα δικαιώματα μας είμαστε ανένδοτοι, στας υποχρεώσεις μας το χάνουμε λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

Οταν ακουω ομως μονιμως για επιπεδη γη κλπ, (αν και στην εποχη της ηταν η κρατουσα αποψη δηλαδη σα να λεμε οι σημερινοι υπερμαχοι των εμβολιων)

Να μπει στο πανθεον παρακαλω! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

Σεβομαι παντα την αντιθετη αποψη, ειδικα οταν εχει επιχειρηματα,εστω και αν δεν  ευσταθουν.

Οταν ακουω ομως μονιμως για επιπεδη γη κλπ, (αν και στην εποχη της ηταν η κρατουσα αποψη δηλαδη σα να λεμε οι σημερινοι υπερμαχοι των εμβολιων) θελω να ρωτησω, αφενος που ειδες κατι τετοιο γραμμενο και αφετερου και το κυριοτερο εχεις καταλαβει οτι εχουμε φτασει σε σημειο να απειλουνται ανθρωποι να χασουν τη δουλεια τους (τιτλος thread,νοσηλευτες,εκπαιδευτικοι) και συντομα να μη μπορουν καν να μπουν σε σουπερ μαρκετ να ψωνισουν να φανε; https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ygeia/351044/gogos-tha-eprepe-oi-anemvoliastoi-na-kanoun-rapid-test-gia-na-psonisoun-sto-soyper-market

Για ποια προστιμα μιλας που και αυτα μπηκαν, αλλα ειναι ισως το λιγοτερο;https://www.moneyreview.gr/business-and-finance/economy/41600/me-prostimo-kai-choris-mistho-oi-anemvoliastoi-poy-den-kanoyn-self-test/

Εχεις σκεφτει που μπορει να οδηγησει τετοιος αυταρχισμος; 

 

Πιστευεις οτι η διαχειριση μεχρι τωρα της πανδημιας ηταν σωστη; Ουτε μασκες δεν μοιραζαν μεχρι προτινος στα σχολεια λες και θελαν να γεμισουμε ιο, εγιναν συνεχομενα lockdown για τα πανηγυρια που ηταν αναποτελεσματικα λογω προχειροτητας, τωρα πιστευεις οτι ειναι σωστο να φτανουμε στο αλλο ακρο του απολυτου αυταρχισμου και μαλιστα με αμφιβολα αποτελεσματα;

Πιστευεις οτι εισαι επαρκως ενημερωμενος; Παρακολουθεις οτι  καποιες καθηγητριες που απαρτιζουν επιτροπες αλλαζουν σιγα σιγα σταση σε θεματα οπως π.χ.  Ανοσια Αγελης που ξαφνικα δε μιλαει κανεις για αυτη αλλα για τειχος ανοσιας και ατομικη προστασια;  Ξαφνικα μαθαινουμε οτι κολλανε και μεταδιδουν και οι εμβολιασμενοι (αναθεμα κι αν το ξερουν οι μισοι των μισων εμβολιασμενοι αυτο).Ακους που στη συνεντευξη μιλανε για πολιτικα παιχνιδια σχετικα με εμβολιασμενους και ανεμβολιαστους; Ξαφνικα λενε οτι ειναι καλη ιδεα  τα τεστ στους εμβολιασμενους...ΠΩΣ ;; Μα οι εμβολιασμενοι ειναι ελευθεροι, ετσι δε μας ειπαν...

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/350784/vomva-linoy-pagoni-me-self-test-kai-oi-emvoliasmenoi-prin-boun-sto-ploio-gia-ta-nisia

Αν κανεις τον κοπο και τη δεις τη συνεντευξη μετα πες μου αν θα εχεις την ιδια αποψη περι υποχρεωτικοτητας και ακομα καλυτερη ειναι, παραπισω, η συνεντευξη του Τσακρη που εχω βαλει, αν θες βρες την και δες την. Προσεξε μιλαω συγκεκριμενα για την υποχρεωτικοτητα και  οχι αν τα εμβολια ειναι καλα κλπ. Υποστηριζω οτι ο εμβολιασμος πρεπει να ειναι επιλογη του καθενος και προσωπικα για καποιες κατηγοριες ειμαι αναφανδον υπερ(60+,εχοντες υποκειμενα νοσηματα κπ), για αλλες το σκεφτομαι  και για αλλες οπως τα παιδια θα ελεγα καλυτερα οχι,(παρε και ενα μητσοτακικο site να δεις τι γραφει) https://kourdistoportocali.com/news-desk/i-niki-kerameos-vgainei-mprosta-kai-kalei-tis-ilikies-12-25-eton-na-emvoliastoyn-tin-tima-i-analipsi-eythynis-alla/ . Καποια μελη παραπισω μετα τη συνεντευξη του Τσακρη που τους εβαλα αρχισαν να αλλαζουν επιχειρηματα και να λενε αλλα , καταλαβαινοντας οτι τα πρωτα τους επιχειρηματα ειναι τρωτα. Τελοσπαντων  αν εφτασες μεχρι εδω...όποια αποψη και να εχεις

 Καλη μερα να εχεις :)

Μην φτάσουμε να μιλάμε για το αν πρέπει να φοράμε κράνος ή ζώνη όταν οδηγούμε, προσωπική ασφάλεια ή να μην περνάμε με κόκκινο τα φανάρια κοινωνική ευαισθησία…

αυτη τη στιγμή υπάρχει υγειονομικό πρόβλημα και αυτό λέγεται COVID-19, οι επιστημονική κοινότητα έχει ως εργαλεία περιορισμού συγκεκριμένα πράγματα, εμβόλιο, μάσκες, αποστάσεις και self test… σε οποίον δεν θέλεις να κανείς τίποτα από τα παραπάνω, οφείλει η κάθε σοβαρή κοινωνία να αντιδράσει και να πάρει μέτρα απέναντι σε έναν άνθρωπο που δεν κάνει έστω και τα στοιχειώδη πράγματα και ουσιαστικά γίνεται δημόσιος κίνδυνος…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε ένας διαβάζει, μιλάει με γιατρούς, μιλάει με τους γύρω του, έχει της εμπειρίες του και μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του, οι αρνητές του ιού και οι πωρωμένοι υπέρ των μέτρων για εμένα είναι στην ίδια κατηγορία IQ.

Είναι ξεκάθαρο ποιοί είναι αυτοί που χρειάζονται το εμβόλιο, από τη στιγμή που δεν υφίσταται ανοσία της αγέλης δεν θα έπρεπε να υπάρχει μαζικός εμβολιασμός, για αυτούς που νόσησαν έχουν ακυρώσει τη φυσική ανοσία και θυμούνται που και που να μας λένε για τα κύτταρα μνήμης αλλά εμβολιάσου και εσύ και ας μην το χρειάζεσαι.

Υπάρχει κάποια στατιστική για αυτούς που νόσησαν και ξαναμολύνθηκαν;
Πώς ακριβώς θα βοηθήσει ο εμβολιασμός των παιδιών μου;

Ήμουν έντονα υποστηρικτής στα μέτρα της κυβέρνησης και ας μου γονάτιζε την τσέπη, δεν ήθελα ούτε έναν νεκρό στον καινούργιο ιό,  η δικαιολογία είναι ότι δεν γνώριζε όντως κανείς και προσπαθούσε να σώσει ότι μπορούσε πολλές φορές με βιάστηκες κινήσεις και δικαιολογημένα. Πλέον έχουν στοιχεία, ξέρουν με τι κόσμο γέμιζαν οι μεθ και τα νοσοκομεία, ξέρουν ποιες ομάδες ανθρώπων διατρέχουν κίνδυνο.

Βλέπω να γίνεται χαμός με μεγάλες αντιδράσεις και επεισόδια.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

Οταν ακουω ομως μονιμως για επιπεδη γη κλπ, (αν και στην εποχη της ηταν η κρατουσα αποψη δηλαδη σα να λεμε οι σημερινοι υπερμαχοι των εμβολιων) :)

Μέγα λανθασμένος τρόπος σκέψης. Σαν να λέμε "ήταν λάθος ο Αινσταιν σχετικά με τον αιθέρα, άρα όποιος είνια λάθος είναι Αινσταιν". Δεν δουλεύει έτσι το πράμα. 3000 χρόνια πριν αν πίστευες ότι η Γη είνια επίπεδη θα είχες και ένα δίκιο, μιας και όλα τα στοιχεία που είχαμε αυτό έδειχναν. Σήμερα όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι τα εμβόλια είναι εκατοντάδες ή και χιλιάδες φορές ασφαλέστερα από την ασθένεια. Άρα το να μην εμβολιάζεσαι είναι απλά βλακώδες. Άσχετα με μεταλλάξεις και τοίχος προστασίας και ότι άλλο σου έρθει στο κεφάλι.  Ο μόνος λόγος να μην εμβολιαστείς (πέρα από αυτούς που δεν μπορούν) είναι ότι έριξες axe στον εγκέφαλο αντί για την μασχάλη. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, konandrio είπε

Έχει κάνει όλα τα εμβόλια που έχουν μπει στο εθνικό σύστημα υγείας όπως και και γω.

Ότι η Σουηδία είχε πολλαπλάσιες μολύνσεις με πολύ μικρότερο ποσοστό θανάτων

Δεν έχω link το γνωρίζω από την εμπειρία μου με παιδίατρο και γιατρούς.

Εσύ έχεις παιδιά;

 

Εσύ από αυτά που έχω γράψει έβγαλες συμπέρασμα ότι είμαι αρνητής;

Διάβασε ποιο πίσω άμα θες και μην γίνεσαι χειρότερος στη νοοτροπία από τους αρνητές.

Έχω παραθέσει τέτοιο σύνδεσμος σε προηγούμενο post μου όμως μέσα το χαμό....
Το αφήνω πάλι εδώ.

Η σουηδία τα έχει πάει πολύ καλά όσον αφορά τα Case Fatalities αλλά τους θανάτους ανά 100000 πληθισμό. Ωστόσο εκεί που τα έχει πάει 2 φορές καλύτερα απ την Ελλάδα άλλες χώρες είναι τα έχουν πάει 5 φορές καλύτερα από αυτή και χώρες υπόδειγμα όπως η συγκαπούρη τα έχει πάει 15 φορές καλύτερα απ την σουηδία

Μπορείς να δεις τα νούμερα παρακάτω.

https://coronavirus.jhu.edu/data/mortality

48 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

Σεβομαι παντα την αντιθετη αποψη, ειδικα οταν εχει επιχειρηματα,εστω και αν δεν  ευσταθουν.

Οταν ακουω ομως μονιμως για επιπεδη γη κλπ, (αν και στην εποχη της ηταν η κρατουσα αποψη δηλαδη σα να λεμε οι σημερινοι υπερμαχοι των εμβολιων) θελω να ρωτησω, αφενος που ειδες κατι τετοιο γραμμενο και αφετερου και το κυριοτερο εχεις καταλαβει οτι εχουμε φτασει σε σημειο να απειλουνται ανθρωποι να χασουν τη δουλεια τους (τιτλος thread,νοσηλευτες,εκπαιδευτικοι) και συντομα να μη μπορουν καν να μπουν σε σουπερ μαρκετ να ψωνισουν να φανε; https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ygeia/351044/gogos-tha-eprepe-oi-anemvoliastoi-na-kanoun-rapid-test-gia-na-psonisoun-sto-soyper-market

Για ποια προστιμα μιλας που και αυτα μπηκαν, αλλα ειναι ισως το λιγοτερο;https://www.moneyreview.gr/business-and-finance/economy/41600/me-prostimo-kai-choris-mistho-oi-anemvoliastoi-poy-den-kanoyn-self-test/

Εχεις σκεφτει που μπορει να οδηγησει τετοιος αυταρχισμος; 

 

Πιστευεις οτι η διαχειριση μεχρι τωρα της πανδημιας ηταν σωστη; Ουτε μασκες δεν μοιραζαν μεχρι προτινος στα σχολεια λες και θελαν να γεμισουμε ιο, εγιναν συνεχομενα lockdown για τα πανηγυρια που ηταν αναποτελεσματικα λογω προχειροτητας, τωρα πιστευεις οτι ειναι σωστο να φτανουμε στο αλλο ακρο του απολυτου αυταρχισμου και μαλιστα με αμφιβολα αποτελεσματα;

Πιστευεις οτι εισαι επαρκως ενημερωμενος; Παρακολουθεις οτι  καποιες καθηγητριες που απαρτιζουν επιτροπες αλλαζουν σιγα σιγα σταση σε θεματα οπως π.χ.  Ανοσια Αγελης που ξαφνικα δε μιλαει κανεις για αυτη αλλα για τειχος ανοσιας και ατομικη προστασια;  Ξαφνικα μαθαινουμε οτι κολλανε και μεταδιδουν και οι εμβολιασμενοι (αναθεμα κι αν το ξερουν οι μισοι των μισων εμβολιασμενοι αυτο).Ακους που στη συνεντευξη μιλανε για πολιτικα παιχνιδια σχετικα με εμβολιασμενους και ανεμβολιαστους; Ξαφνικα λενε οτι ειναι καλη ιδεα  τα τεστ στους εμβολιασμενους...ΠΩΣ ;; Μα οι εμβολιασμενοι ειναι ελευθεροι, ετσι δε μας ειπαν...

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/350784/vomva-linoy-pagoni-me-self-test-kai-oi-emvoliasmenoi-prin-boun-sto-ploio-gia-ta-nisia

Αν κανεις τον κοπο και τη δεις τη συνεντευξη μετα πες μου αν θα εχεις την ιδια αποψη περι υποχρεωτικοτητας και ακομα καλυτερη ειναι, παραπισω, η συνεντευξη του Τσακρη που εχω βαλει, αν θες βρες την και δες την. Προσεξε μιλαω συγκεκριμενα για την υποχρεωτικοτητα και  οχι αν τα εμβολια ειναι καλα κλπ. Υποστηριζω οτι ο εμβολιασμος πρεπει να ειναι επιλογη του καθενος και προσωπικα για καποιες κατηγοριες ειμαι αναφανδον υπερ(60+,εχοντες υποκειμενα νοσηματα κπ), για αλλες το σκεφτομαι  και για αλλες οπως τα παιδια θα ελεγα καλυτερα οχι,(παρε και ενα μητσοτακικο site να δεις τι γραφει) https://kourdistoportocali.com/news-desk/i-niki-kerameos-vgainei-mprosta-kai-kalei-tis-ilikies-12-25-eton-na-emvoliastoyn-tin-tima-i-analipsi-eythynis-alla/ . Καποια μελη παραπισω μετα τη συνεντευξη του Τσακρη που τους εβαλα αρχισαν να αλλαζουν επιχειρηματα και να λενε αλλα , καταλαβαινοντας οτι τα πρωτα τους επιχειρηματα ειναι τρωτα. Τελοσπαντων  αν εφτασες μεχρι εδω...όποια αποψη και να εχεις

 Καλη μερα να εχεις :)

Μα πως γίνεται να μην χάσουν ιδιαίτερα οι γιατροί την δουλειά τους. Είναι δυνατών να μπαίνεις σε ένα νοσοκομείο και να μην είναι ο γιατρός και το προσωπικό προβλεπόμενοι ; Είναι δυνατών να ανεχώμαστε τέτοια νοσοκομεία με γιατρούς με αντιεπιστημονικές ιδέες και απόψεις; Στα ιδιωτικά έχουν εφαρμοστεί τα μέτρα της απόλυσης ήδη απ την πρώτη ημέρα που ήταν διαθέσιμο το εμβόλιο.
Σιγά σιγά πρέπει να εφαρμόζεται και σε άλλους τομείς. Πρέπει ο καθένας που για τον x ή y λόγο δεν έχει την δυνατότητα να εμβολιαστεί να φοβάται να πάει super market επειδή ένα 40% της χώρας είναι "σκεπτόμενοι";

Η διαχείρηση της κυβέρνησης σίγουρα ήταν λανθασμένη. Πχ η Δανία αν δεν κάνω λάθος(δεν μπορώ να το ψάξω τώρα) έχει στήσει πολλαπλούς σταθμούς για rapid test. Ο κάθε πολίτης πηγαίνει σε αυτούς κάθε 2-3 ημέρες και αφού το τεστ βγει αρνητικό του στέλνουν μήνυμα ότι μπορεί να κυκλοφορήσει. Αν δεν κάνω λάθος και χωρίς μάσκα.  Εμείς είπαμε να κάνουμε self test λες και ο πολίτης που έχει χιλιάδες λόγους να το δηλώσει αρνητικό θα κάνει το αντίθετο. Σε καμία όπως περίπτωση δεν είναι αναποτελεσματικά τα lockdown. Αν δεν είχαν γίνει με τον ρυθμό αύξησης εισερχωμένων από covid στις ΜΕΘ θα έρπρεπε οι γιατροί να φτάνουν στο σημείο να επιλέγουν πιο θα πετάξουν και πιο θα κρατήσουν.

Θα ήθελα αν μπορείς να μου εξηγήσεις καλύτερα με παραπομπές τι διαφορά έχει η ανοσία της αγέλης απ το τοίχος ανωσίας. Για την ανοσία της αγέλης μπορώ να βρω πολύ καλή επεξήγηση στο ελληνικό wikipedia.
Edit: Το τοίχος ανωσίας περιγράφετε εδώ ως η κατάσταση όπου οι ευάλωτες ομάδες πληθισμού είναι εμβολιασμένες και δεν μπορούν να κολλήσουν τον ιό. Δεν ξέρω όμως αν είναι ένας εμπορικός όρος των δημοσιγράφων ή όντως κάποιος ιατρικός - επιστημονικός όρος
Ωστόσο ανοσία της αγέλης μπορεί να μην μπορεί να επιτευχθεί για την μετάλλαξη Δέλτα, αλλά δεν είναι η μόνη μετάλλαξη που κυκλοφορεί εκεί έξω για τις οποίες τα εμβόλια είναι αποτελεσματικά. Ο στόχος βέβαια όπως και σε κάθε επικύνδυνο ιό ( πχ Ιλαρά ) είναι να αφανιστεί από προσώπου γης και να μείνει το πολύ σε ένα δοκιμαστικό σωλήνα ενός εργαστηρίου. Μπορεί να μην επιτευχθεί αυτό με τα συγκεκριμένα εμβόλια όσων αφορά την Δ, όμως το γεγονός το να νοσήσεις βαριά τείνει προς το 0 είναι ένας βασικός λόγος να εμβολιαστείς και να αποκτήσεις την ατομική προστασία που πολλοί περιγράφουν. Προσωπικά δεν βλέπω κάτι παράλογο σε όλο αυτό.

 

 

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω πολλούς που λένε αφού έκανες το εμβόλιο γιατί φοράς μάσκα? Εχουμε δεν έχουμε κάνει το εμβολιο μάσκες σε κάθε κλειστό χώρο ή συνωστισμό και δυστυχώς όχι επαφές με πολλούς. 

Σε κάποιους φαίνονται αστεία και υπερβολικά αυτά και καταπάτηση δικαιωμάτων ελευθεριών κλπ αλλά αυτά που μπορεί να γίνουν από τον άλλο μήνα μπορεί να είναι πολύ τραγικά 

Μία ακόμα ανάλυση εδώ 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4237692899603297&id=100000878874474

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε για να καταλάβω λίγο το σκεπτικό ορισμένων, εγώ έχω δικαίωμα να πάω να κολλήσω πανούκλα και να μην κάνω καμια εξέταση για οποιαδήποτε ασθένεια; 

Αν το έχω (που με τη λογική σας, μάλλον το έχω) από που κι ως που ο κάθε εργοδότης μπορεί να με υποχρεώσει να κάνω εξετάσεις, ή να με απολύσει αν δεν τις  κάνω; Δεν το απαγορεύει το Σύνταγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

fixed.

Κι εμένα θα με βόλευε να μπουκάρω στο εστιατόριο με το αμάξι για να μην ταλαιπωρούμαι με παρκάρισμα και εννοείται χωρίς δίπλωμα γιατί, που λεφτά να βγάζεις, αλλά μου απαγορεύεται αφενός και αφετέρου δεν το θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμά μου να βάζω τους γύρω μου σε κίνδυνο. Γενικώς στα δικαιώματα μας είμαστε ανένδοτοι, στας υποχρεώσεις μας το χάνουμε λίγο

 

36 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Να μπει στο πανθεον παρακαλω! 

 

28 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μην φτάσουμε να μιλάμε για το αν πρέπει να φοράμε κράνος ή ζώνη όταν οδηγούμε, προσωπική ασφάλεια ή να μην περνάμε με κόκκινο τα φανάρια κοινωνική ευαισθησία…

αυτη τη στιγμή υπάρχει υγειονομικό πρόβλημα και αυτό λέγεται COVID-19, οι επιστημονική κοινότητα έχει ως εργαλεία περιορισμού συγκεκριμένα πράγματα, εμβόλιο, μάσκες, αποστάσεις και self test… σε οποίον δεν θέλεις να κανείς τίποτα από τα παραπάνω, οφείλει η κάθε σοβαρή κοινωνία να αντιδράσει και να πάρει μέτρα απέναντι σε έναν άνθρωπο που δεν κάνει έστω και τα στοιχειώδη πράγματα και ουσιαστικά γίνεται δημόσιος κίνδυνος…

Οι τρεις παραπανω συμφορουμίτες είστε οι κλασσικοί που διαβαζετε τον τιτλο στις ειδησεις και τις πρωτες 3 γραμμες στα αρθρα για να σχολιασετε. Μονιμως χανετε την ουσια και απομονωνετε μια φραση κατα πως σας βολευει ή την αντιλαμβανεστε, σχεδον παντα την πιο επουσιωδη απλα για να γραψετε  κατι. Με αυτα που γραφω και κυριως τα δυο συντομα βιντεο απλα αναιρω τα κλισε περι κινδυνου που γραφετε. Αλλα αμα δεν διαβασατε τιποτα απο αυτα τι διαλογος να γινει;

 

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Μέγα λανθασμένος τρόπος σκέψης. Σαν να λέμε "ήταν λάθος ο Αινσταιν σχετικά με τον αιθέρα, άρα όποιος είνια λάθος είναι Αινσταιν". Δεν δουλεύει έτσι το πράμα. 3000 χρόνια πριν αν πίστευες ότι η Γη είνια επίπεδη θα είχες και ένα δίκιο, μιας και όλα τα στοιχεία που είχαμε αυτό έδειχναν. Σήμερα όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι τα εμβόλια είναι εκατοντάδες ή και χιλιάδες φορές ασφαλέστερα από την ασθένεια. Άρα το να μην εμβολιάζεσαι είναι απλά βλακώδες. Άσχετα με μεταλλάξεις και τοίχος προστασίας και ότι άλλο σου έρθει στο κεφάλι.  Ο μόνος λόγος να μην εμβολιαστείς (πέρα από αυτούς που δεν μπορούν) είναι ότι έριξες axe στον εγκέφαλο αντί για την μασχάλη. 

Ο Herald ειναι μια κατηγορια μονος του... Ολο παρομοιωσουλες, αλλα κι αυτος αλλοτε διαβαζει αλλα κανει οτι δεν ειδε τα επιχειρηματα που ανατρεπουν αυτα που γραφει περι δημοσιων κινδυνων,αλλοτε δε διαβαζει ή μισοδιαβαζει  οπως τωρα,αλλα σε καθε περιπτωση ειναι εκτος θεματος.Το θεμα ειναι η υποχρεωτικοτητα ρε αδερφε, δεν περιμενω να μου πει καποιος τα στοιχεια, εδω εξεταζουμε αν η υποχρεωτικοτητα ειναι σωστη.Και μαλιστα το ενα αρθρακι στο κουρδιστο πορτοκαλι μιλαει για τα παιδια και λεει οτι ουσιαστικα δεν χρειαζονται εμβολια. Αλλα αμα μισοδιαβαζεις απαντησεις τι διαλογος να γινει; Σου βαζω τι λενε οι κυβερνητικες γιατρινες και μου γραφεις για flat earth...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, adi32 said:

Ακούω πολλούς που λένε αφού έκανες το εμβόλιο γιατί φοράς μάσκα? Εχουμε δεν έχουμε κάνει το εμβολιο μάσκες σε κάθε κλειστό χώρο ή συνωστισμό και δυστυχώς όχι επαφές με πολλούς. 

Σε κάποιους φαίνονται αστεία και υπερβολικά αυτά και καταπάτηση δικαιωμάτων ελευθεριών κλπ αλλά αυτά που μπορεί να γίνουν από τον άλλο μήνα μπορεί να είναι πολύ τραγικά 

Μία ακόμα ανάλυση εδώ 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4237692899603297&id=100000878874474

Απ το παραπάνω κείμενο:

Quote

Η μελέτη αυτή όμως είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα για το πόσο καλά λειτουργούν τα εμβόλια στο χειρότερο σενάριο που μπορεί να προκύψει. 
Δεν αποτελεί παράδειγμα για το ότι οι εμβολιασμένοι είμαστε εκτεθειμένοι στον ιό και στη μετάλλαξη δέλτα, όσο ακριβώς και οι ανεμβολίαστοι, παρά τον εμβολιασμό μας. 
Αυτό δεν ισχύει. Όσο ανεβαίνουν τα ποσοστά εμβολιασμού στην κοινοτητα, σαφώς και θα μαθαίνουμε πως και κάποιοι εμβολιασμένοι κόλλησαν, αλλά θα προστατεύονται από την πιθανότητα μιας κακής εξέλιξης για την υγεία τους. 

Όποιος αναρωτιέται ποια η αναγκαιότητα των εμβολίων, ας ανατρέχει εδώ, για να μην κάνει κύκλους η κουβέντα και γυρνάμε ξανά και ξανά στα ίδια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...