Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη ζούγκλα δεν αρέσουν οι αποκαλύψεις των μαϊμούδων. 

Έχουν βγει αρκετοί στην πιάτσα που μυρίστηκαν ψητό και ψάχνουν ψήφοψεκες. 

Το πρό-βλημα δεν είναι οι πολιτικοί αλλά ο κόσμος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, ikorolis είπε

όταν έχεις μια πυρκαγιά (φωτιά) τα πρώτα λεπτά μετράνε 

σε αυτό μερίδιο έχουν όλοι ακόμα και οι πολίτες (π.χ. βλέπεις μια φωτιά να ξεσπάει δίπλα από το σπίτι σου αν δεν πάρεις το λάστιχο - κουβά να προσπαθήσεις να την σβήσεις αλλά χάσεις χρόνο να επικοινωνήσεις με την πυροσβεστική ή με οποιαδήποτε αρχή που θα πάρει χρόνο να στείλει μονάδες

Αυτό ακριβώς.

Δυστυχώς η συνήθης αντίδραση είναι ότι "Καλά, μωρέ, κάποιος θα έχει ήδη πάρει τηλέφωνο την πυροσβεστική! Κάποιος που είναι εκεί κοντά θα τρέξει"!!!

Το βλέπω συχνά με τις διακοπές ρεύματος στην περιοχή μου, που είναι συχνές!

Μας έχουν μάθει οι τεχνικοί της περιοχής και μας έχουν δώσει τα κινητά τους, γιατί σχεδόν ποτέ δεν τηλεφωνεί κανείς να δηλώσει τη βλάβη! Όλοι είναι σίγουροι ότι κάποιος άλλος το έχει ήδη κάνει!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, *nenya* said:

Οσο εσεις πλακωνεστε και αναπαραγετε θεωριες του κωλου, η Γορτυνία μας καιγεται και τα καναλια σιωπούν. Αν η φωτια περασει το χωριο μου τοτε τιποτα δεν την σταματα προς Μαιναλο. 

Που βρίσκεται τώρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Kostasspil said:

Που βρίσκεται τώρα; 

Δυστυχως ο αερας το φέρνει προς το Καλλιανι...κάπου μεταξυ Καστρακι κ Φαναρακι εχει ενα μετωπο αλλα υπάρχουν κι αλλα 😕 Εχω την αγωνία μου, δεν μπορω να διαβαζω τους ψεκες εδω μεσα, αποχωρω γιατι θα βρισω. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Δυστυχως ο αερας το φέρνει προς το Καλλιανι...κάπου μεταξυ Καστρακι κ Φαναρακι εχει ενα μετωπο αλλα υπάρχουν κι αλλα 😕 Εχω την αγωνία μου, δεν μπορω να διαβαζω τους ψεκες εδω μεσα, αποχωρω γιατι θα βρισω. 

Δυστυχώς το βράδυ θα φτασει στο Καλλιάνι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συμβαίνει και αλλού ότι και σε μερικές περιοχές της Αττικής, άρχισε ψιλόβροχο, νομίζω πως η σωτηρία έρχεται από τον ουρανό. Ελπίζω να ρίξει μόνο όση βροχή χρειάζεται για να σβήσουν οι φωτιές. Το τελευταίο 9ήμερο ήταν εφιαλτικό για πολλούς, λιγότερο για άλλους, όμως όλοι χρειαζόμαστε λίγη ηρεμία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Δυστυχως ο αερας το φέρνει προς το Καλλιανι...κάπου μεταξυ Καστρακι κ Φαναρακι εχει ενα μετωπο αλλα υπάρχουν κι αλλα 😕 Εχω την αγωνία μου, δεν μπορω να διαβαζω τους ψεκες εδω μεσα, αποχωρω γιατι θα βρισω. 

Καλύτερα να αποχωρήσεις και να επανέλθεις όταν τελειώσουν οι πυρκαγιές. Σε τέτοιες στιγμές με φωτιά να πλησιάζει να τα κάψει όλα στο μέρος σου και στο σπίτι σου δεν είναι ότι καλύτερο να διαβάζεις το οτιδήποτε από τον καθέναν ακόμα κι αυτός να έχει δίκιο, σε πιάνουν τα νεύρα σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, filipN είπε

Αν συμβαίνει και αλλού ότι και σε μερικές περιοχές της Αττικής, άρχισε ψιλόβροχο, νομίζω πως η σωτηρία έρχεται από τον ουρανό. Ελπίζω να ρίξει μόνο όση βροχή χρειάζεται για να σβήσουν οι φωτιές. Το τελευταίο 9ήμερο ήταν εφιαλτικό για πολλούς, λιγότερο για άλλους, όμως όλοι χρειαζόμαστε λίγη ηρεμία...

Προς το παρον οι κεραυνοι εχουν φερει νεες εστιες στη δυτικη Αττικη, ενω απο βροχη, τιποτα. Ο πυρηνας δειχνει να απομακρυνεται ανατολικα. 
Μακαρι  να δημιουργηθει νεος αργοτερα, αλλα ακομα πιο μακαρι να ριξει στην Αρκαδια αυτη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, *nenya* said:

Δυστυχως ο αερας το φέρνει προς το Καλλιανι...κάπου μεταξυ Καστρακι κ Φαναρακι εχει ενα μετωπο αλλα υπάρχουν κι αλλα 😕 Εχω την αγωνία μου, δεν μπορω να διαβαζω τους ψεκες εδω μεσα, αποχωρω γιατι θα βρισω. 

Αν μάθεις κάτι στειλε μου σε παρακαλώ PM, Κυριακή θα κατέβω και οσο να ναι, είμαι στη πρίζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gas7777 είπε

Εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι δεν ήταν. 

Και το σχέδιο που ανακοίνωσε χθες η κυβέρνηση δείχνει αρκετά καλο. Αν όλα λειτουργήσουν έτσι όπως είπαν σίγουρα θα είμαστε καλύτερα του χρόνου. Το θέμα είναι γιατί έπρεπε να έχουμε τόσους ξεσπιτωμενους και ανέργους για να γίνει αυτό. Δε μάθαμε τίποτε από το Μάτι;

Μάθαμε. Ότι οι νεκροί ρίχνουν κυβερνήσεις, τα καμμένα δάση και σπίτια όχι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Προς το παρον οι κεραυνοι εχουν φερει νεες εστιες στη δυτικη Αττικη, ενω απο βροχη, τιποτα. Ο πυρηνας δειχνει να απομακρυνεται ανατολικα. 
Μακαρι  να δημιουργηθει νεος αργοτερα, αλλα ακομα πιο μακαρι να ριξει στην Αρκαδια αυτη τη στιγμη.

Έτσι φαίνεται, ούτε σταγονα δεν έπεσε, ο ουρανός ανοίγει σιγά σιγά. 

3 λεπτά πριν, kirileman είπε

Μάθαμε. Ότι οι νεκροί ρίχνουν κυβερνήσεις, τα καμμένα δάση και σπίτια όχι.

Αμφιβάλλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kirileman είπε

Μάθαμε. Ότι οι νεκροί ρίχνουν κυβερνήσεις,

το 2007 οι φωτιές στην ηλεία άρχισαν ενώ είχαν προκηρυχθεί εκλογές που έγιναν 20 μέρες μετά, τι νομίζεις ότι έγινε μήπως τις έχασε η κυβέρνηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nvel είπε

το 2007 οι φωτιές στην ηλεία άρχισαν ενώ είχαν προκηρυχθεί εκλογές που έγιναν 20 μέρες μετά, τι νομίζεις ότι έγινε μήπως τις έχασε η κυβέρνηση;

Όντως, το είχα ξεχάσει τελείως..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Από που είπαμε ότι προκύπτει πως οι Ρουμάνοι πυροσβέστες ήταν επίλεκτο σώμα και όχι όπως όλοι οι πυροσβέστες της χώρας?

Από εκεί που προκύπτει ότι είναι οι σούπερ πυροσβέστες  ενώ οι ελληνες είναι άχτηστοι και αν δεν υπήρχαν τα φαντάρια με τσουγκράνες θα είχε καεί όλη η χώρα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...