Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν το ξέρεις αυτό και επίσης εξακολουθείς να αγνοείς το γεγονός ότι ταυτόχρονα υπήρχαν και άλλες μεγάλες πυρκαγιές με τη μια από αυτές να ήταν εξαιρετικά επικίνδυνη (Αττική).

 

Ναι αλλά πολλοί αγνοούν ότι αργότερα ,λόγω άσχετων παραγόντων ,οι φωτιές αν αύριο ξεκινάνε με τον ίδιο ή μεγαλύτερο βαθμό θα έχουμε τα ίδια ή χειρότερα αποτελέσματα αν δεν αλλάξει κάτι. 

———

Εύβοια έβρεξε τελικά ; Έβλεπα ότι έφευγε από Πήλιο και κατέβαινε . Ελπίζω να ξεθύμανε λίγο και να μην έριξε νεροποντή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τι παιζει με την ποιοτητα του αερα στην αττικη? οταν βραδιαζει απο τις 1-2 συνηθως χειροτερευει αρκετα.

δεν εχουν σβησει οι φωτιες στην ευβοια?

https://www.purpleair.com/map?opt=1/mEAQI/a0/cC0#11.33/37.9964/23.7476

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, CCCR said:

τι παιζει με την ποιοτητα του αερα στην αττικη? οταν βραδιαζει απο τις 1-2 συνηθως χειροτερευει αρκετα.

Έπιασαν βαρβάτοι βοριάδες, σε κάποιες περιοχές έριξε καρέκλες (πχ Σχοινιάς) κι έχει κατέβει προς τα κάτω μια τρελή ΜΠΟΧΑ βρεγμένης γόπας τσιγάρου, όχι η κλασική κάπνα καμένου ξύλου. Είχα τα παράθυρα σε ανάκληση και το σπίτι έγινε τεκές...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κέντρο Αθήνας μέχρι πριν κάτι λεπτά, πολύ δυνατός αέρας μαζί με μυρωδιά καμμένου. Η μυρωδιά τώρα και ο αέρας υποχώρησαν και βλέπω πολύ ήπια ψιχαλα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ikorolis said:

πέτυχαν το σκοπό τους αυτοί οι οποίοι έβαλαν τις πυρκαγιές

Ποιος είναι ο σκοπός και ποιοι τις έβαλαν? 

4 hours ago, konandrio said:

Έτσι ακριβώς, μόνο η ανθρώπινη ζωή δεν φτιάχνεται, σίγουρα είναι τραγικό η απώλεια των ζώων και του πράσινου.

Ενώ τα ζώα και το λοιπό οικοσύστημα έχουμε κάποιο μαγικό μηχανάκι που τα ξαναφτιαχνει? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ακόμα να κλειδωθεί αυτό? Είναι απίστευτο το γεγονός των τρολς που απαντάνε σε κάθε σχόλιο που εγείρει ευθύνες στην κυβέρνηση ( ναι ξέρω θα σβηστεί αυτό το σχόλιο όσοι το δουν). Το φόρουμ παίρνει άσχημη κλίση 

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NickTG είπε

Ποιος είναι ο σκοπός και ποιοι τις έβαλαν? 

Ενώ τα ζώα και το λοιπό οικοσύστημα έχουμε κάποιο μαγικό μηχανάκι που τα ξαναφτιαχνει? 

Αμα αφήσουμε εμείς οι κάφροι θα γίνουν όλα όπως ήταν. Τώρα εσύ αν ισοφαρίζεις ένα ελαφάκι με ένα παιδάκι κάτι δεν πάει καλά.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, konandrio είπε

Αμα αφήσουμε εμείς οι κάφροι θα γίνουν όλα όπως ήταν. Τώρα εσύ αν ισοφαρίζεις ένα ελαφάκι με ένα παιδάκι κάτι δεν πάει καλά.

Το παιδάκι για να μεγαλώσει θέλει και το ζωάκι, για να πιει γαλατάκι και να φάει κρεατακι, θελει και το χωραφάκι, για να φάει ντοματούλα και μαρουλάκι, θελει και το σπιτάκι για να μείνει, θελει και το μαγαζάκι για να πάνε η μαμά και ο μπαμπάς να δουλέψουν για να το μεγαλώσουν 

Κακως λοιπόν τίθεται το ερώτημα 

Το παιδάκι ή το ελαφάκι ;

Δεν υπάρχει δικαίωμα επιλογής, και το παιδάκι πρέπει να κοιτάξουμε, και το ζωάκι, και το χωραφάκι και το σπιτάκι 

Γιατι μετά άμα αρχίσουν τα διλήμματα, μπορώ να σου θέσω το ερώτημα, κινδυνεύει η μάνα σου (ή η δικιά μου μάνα) και ένα παιδάκι 

Ποιον σώζουμε ;

Τωρα αν εσυ ισοφαρίζεις τις γριές με ένα παιδάκι, κάτι δεν πάει καλά 

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το παιδάκι για να μεγαλώσει θέλει και το ζωάκι, για να πιει γαλατάκι και να φάει κρεατακι, θελει και το χωραφάκι, για να φάει ντοματούλα και μαρουλάκι, θελει και το σπιτάκι για να μείνει, θελει και το μαγαζάκι για να πάνε η μαμά και ο μπαμπάς να δουλέψουν για να το μεγαλώσουν 

Κακως λοιπόν τίθεται το ερώτημα 

Το παιδάκι ή το ελαφάκι ;

Δεν υπάρχει δικαίωμα επιλογής, και το παιδάκι πρέπει να κοιτάξουμε, και το ζωάκι, και το χωραφάκι και το σπιτάκι 

Γιατι μετά άμα αρχίσουν τα διλήμματα, μπορώ να σου θέσω το ερώτημα, κινδυνεύει η μάνα σου (ή η δικιά μου μάνα) και ένα παιδάκι 

Ποιον σώζουμε ;

Τωρα αν εσυ ισοφαρίζεις τις γριές με ένα παιδάκι, κάτι δεν πάει καλά 

Όλα αυτά που λες κατάλαβες ;

Άσε τα post του fb σε εμένα φίλε μου.

Η οικογένεια του Φιλώρα θα ζει για το υπόλοιπο της ζωής της με πληγές που δεν θα κλείσουν ποτέ, 2 παιδάκια δεν θα έχουν μπαμπά, μια μαμά θα προσπαθεί να κάνει τη μαμά και το μπαμπά για όλη της τη ζωή. Ξέρεις τι είναι να χάνεται μέλος οικογένειας άσχετα από την ηλικία που μου το πέταξες σαν σάλτσα.

Είναι το ίδιο με ένα ελαφάκι που είναι μερος της διατροφικής αλυσίδας;

Είμαι πολύ περισσότερο φιλοζωος και από τους δυο σας που απλά γράψατε για να το παίξετε, είμαι πολύ ποιο πράσινος και από τους δυο σας, αγαπάω τη φύση σίγουρα ποιο πολύ και από τους δυο σας.

Για αποδείξεις ελάτε πμ.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ο κεραυνός στη Χαλκιδική ήταν φυσικός ή τεχνητός άραγε;

Μη το γελάς. Δείνεις ιδέες για "άρθρα" για το πως οι ανεμογεννήτριες και οι κεράιες 5G προκαλούν φωτιές από κεραυνούς στις επόμενες 1-2 μέρες αφού εξαντληθεί το νέο "αφήγημα" ότι τα δέντρα καήκανε επίτηδες για να βάλουνε άλλα "εμβολιασμένα".

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, konandrio είπε

Όλα αυτά που λες κατάλαβες ;

Άσε τα post του fb σε εμένα φίλε μου.

Η οικογένεια του Φιλώρα θα ζει για το υπόλοιπο της ζωής της με πληγές που δεν θα κλείσουν ποτέ, 2 παιδάκια δεν θα έχουν μπαμπά, μια μαμά θα προσπαθεί να κάνει τη μαμά και το μπαμπά για όλη της τη ζωή. Ξέρεις τι είναι να χάνεται μέλος οικογένειας άσχετα από την ηλικία που μου το πέταξες σαν σάλτσα.

Είναι το ίδιο με ένα ελαφάκι που είναι μερος της διατροφικής αλυσίδας;

Είμαι πολύ περισσότερο φιλοζωος και από τους δυο σας που απλά γράψατε για να το παίξετε, είμαι πολύ ποιο πράσινος και από τους δυο σας, αγαπάω τη φύση σίγουρα ποιο πολύ και από τους δυο σας.

Για αποδείξεις ελάτε πμ.

Δε χρειάζομαι το FB για να εκφράσω 2 σκέψεις που κάνω, ανήκω σε γενιά που δε μεγάλωσε με Social Media, αν σε ενδιαφέρει αυτό

Οι πληγές στις οικογένειες που χάσαν σε ένα βράδυ, σπίτια, οχήματα, και δεν έχουν ρούχα να βάλουν, θα κλείσουν ποτέ άραγε ; 

Δεν μπαίνω στην διαδικασία να μετρήσω ποιος την έχει πιο μεγάλη την αγάπη για τα ζώα και το περιβάλλον, αυτό που με ενοχλεί είναι ότι βλέπω κόσμο να συμβιβάζεται στην ιδέα ότι "όλα καλώς εγίνανε", μας την έπεσε ο καιρός, μας την έπεσαν οι εμπρηστές, ε εντάξει εμείς δεν έχουμε καμία ευθύνη, κάναμε ότι έπρεπε, τώρα επειδή κάηκαν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες στρέμματα, μερικά δισεκατομμύρια περιουσίας, δε πειράζει μωρέ, όλα ξαναγίνονται, αφού δε χάθηκαν ζωές (ή έστω χάθηκαν μόνο 2) 

Δεν είναι λογική αυτή, και δεν πρέπει να την προάγει ούτε το κράτος, αλλά πολύ περισσότερο ούτε οι πολίτες του κράτους 

 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δε χρειάζομαι το FB για να εκφράσω 2 σκέψεις που κάνω, ανήκω σε γενιά που δε μεγάλωσε με Social Media, αν σε ενδιαφέρει αυτό

Οι πληγές στις οικογένειες που χάσαν σε ένα βράδυ, σπίτια, οχήματα, και δεν έχουν ρούχα να βάλουν, θα κλείσουν ποτέ άραγε ; 

Δεν μπαίνω στην διαδικασία να μετρήσω ποιος την έχει πιο μεγάλη την αγάπη για τα ζώα και το περιβάλλον, αυτό που με ενοχλεί είναι ότι βλέπω κόσμο να συμβιβάζεται στην ιδέα ότι "όλα καλώς εγίνανε", μας την έπεσε ο καιρός, μας την έπεσαν οι εμπρηστές, ε εντάξει εμείς δεν έχουμε καμία ευθύνη, κάναμε ότι έπρεπε, τώρα επειδή κάηκαν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες στρέμματα, μερικά δισεκατομμύρια περιουσίας, δε πειράζει μωρέ, όλα ξαναγίνονται, αφού δε χάθηκαν ζωές (ή έστω χάθηκαν μόνο 2) 

Δεν είναι λογική αυτή, και δεν πρέπει να την προάγει ούτε το κράτος, αλλά πολύ περισσότερο ούτε οι πολίτες τους κράτους 

 

Ούτε εγώ είμαι πιτσιρικάς, έχω μεγαλώσει μέσα στη φύση, έχω κατοικίδια και παιδιά, να διαβάζεις αυτά που γράφω με το νόημα που βγάζουν, είπα είναι τραγικό για τα ζωάκια και το πράσινο που χάθηκε, αν είχαν χαθεί και 100 ζωές θα ήταν πολύ πολύ πολύ πολύ ποιο τραγικό.  Τα υπόλοιπα που λες μάλλον για να τις μετρήσουμε είναι. Το δάσος και τα ζωάκια για να αναγεννηθούν απλά θέλουν την ησυχία τους, αν μπορούμε να βάλουμε ένα χεράκι να το επιταχύνουμε καλώς, αλλά μάλλον το αντίθετο θα γίνει όπως πάντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, konandrio είπε

Ούτε εγώ είμαι πιτσιρικάς, έχω μεγαλώσει μέσα στη φύση, έχω κατοικίδια και παιδιά, να διαβάζεις αυτά που γράφω με το νόημα που βγάζουν, είπα είναι τραγικό για τα ζωάκια και το πράσινο που χάθηκε, αν είχαν χαθεί και 100 ζωές θα ήταν πολύ πολύ πολύ πολύ ποιο τραγικό.  Τα υπόλοιπα που λες μάλλον για να τις μετρήσουμε είναι. Το δάσος και τα ζωάκια για να αναγεννηθούν απλά θέλουν την ησυχία τους, αν μπορούμε να βάλουμε ένα χεράκι να το επιταχύνουμε καλώς, αλλά μάλλον το αντίθετο θα γίνει όπως πάντα.

Προφανώς και είναι τραγικό να χάνεται έστω και μια ανθρώπινη ζωή 

Άμα μου βρεις πάντως έναν τρόπο να αναγεννώνται και τα σπίτια απλά αφήνοντας τα στην ησυχία τους, πες τον μου και μένα γιατί με ενδιαφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...