Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυ σημαντικο και εμεις να βοηθησουμε οποιες απο αυτες τις χωρες χρειαστουν τη βοηθεια μας. Θα ξεχωρισω την Μολδαβια, χωρα μικρη και πολυ φτωχη παρολα αυτα βοηθησε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, OxiGiannisGiannakis said:

Πολυ σημαντικο και εμεις να βοηθησουμε οποιες απο αυτες τις χωρες χρειαστουν τη βοηθεια μας. Θα ξεχωρισω την Μολδαβια, χωρα μικρη και πολυ φτωχη παρολα αυτα βοηθησε!

Θα συμφωνήσω. Αν χρειαστούν παπάδες ή αστυνομικούς να στείλουμε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kostasspil είπε

Θα συμφωνήσω. Αν χρειαστούν παπάδες ή αστυνομικούς να στείλουμε

από τους οποίους έχουμε άφθονους

επίσης δανείζουμε και πολιτικούς που επίσης έχουμε άφθονους

16 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Ποιες χώρες δεν έχουν στείλει τίποτα;

Σίγουρα η Ουγγαρία είναι μία από αυτές.

 

spacer.png

spacer.png

επίσης όλες οι χώρες της Ε.Ε. μετά τα συμβάντα θα γράψουν την έκθεση τους εκεί θα περιλαμβάνονται τα πάντα

+ και - που είδαν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, nvel είπε

το "point" είναι 84 νεκροί και 2700τχλμ δάσους καμένα αλλά σε 20 ήμερες κερδίζεις τις εκλογές

Spoiler

Γράφεις για να γράφεις χωρίς να διαβάζεις τι λέει ο άλλος. 1ον, χωρίς νεκρούς το πολιτικό κόστος θα ήταν πολύ μικρότερο για την τότε κυβέρνηση (αυτό ισχυρίζομαι), τόσο που μπορεί να μην πήγαινε σε εκλογές, 2ον, η θεωρία της ασύμμετρης απειλής έψησε τα χάπατα και 3ον, https://www.zarpanews.gr/sto-myalo-toy-mitsotaki-kane-ekloges-gia-tis-foties-opos-o-karamanlis-to-2007/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kirileman είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Γράφεις για να γράφεις χωρίς να διαβάζεις τι λέει ο άλλος. 1ον, χωρίς νεκρούς το πολιτικό κόστος θα ήταν πολύ μικρότερο για την τότε κυβέρνηση (αυτό ισχυρίζομαι), τόσο που μπορεί να μην πήγαινε σε εκλογές, 2ον, η θεωρία της ασύμμετρης απειλής έψησε τα χάπατα και 3ον, https://www.zarpanews.gr/sto-myalo-toy-mitsotaki-kane-ekloges-gia-tis-foties-opos-o-karamanlis-to-2007/

 

Ξεκολλήστε

στην Ηλεία υπήρξαν 87 ανθρώπινες ζωές απώλεια των πυρκαγιών αλλά δεν έπεσε καμία κυβέρνηση (ΝΔ) αντιθέτως πήγε σε εκλογές και ενισχύθηκε

στο Μάτι υπήρξαν 102 (αν και νομίζω ότι είναι 103) ανθρώπινες ζωές απώλεια των πυρκαγιών εκεί όμως έπεσε η κυβέρνηση (ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ) και κέρδισε η ΝΔ

Σήμερα στην Εύβοια δεν υπήρξε καμία ανθρώπινη ζωή απώλεια των πυρκαγιών (γιατί υπήρξαν ανθρώπινες ζωές απώλεια λόγω ατυχημάτων) και δεν έπεσε ούτε θα πέσει καμία κυβέρνηση

όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων

και κακά τα ψέμματα οι ανθρώπινες ζωές είναι πρώτη προτεραιότητα (ας καεί όλη η χώρα αν δεν έχεις ούτε μια απώλεια σε ανθρώπινες ζωές πέτυχες το σκοπό σου)

το λέω γιατί κάποιοι νομίζετε ότι επειδή κάηκε η Εύβοια (πέτυχαν το σκοπό τους αυτοί οι οποίοι έβαλαν τις πυρκαγιές) πάει και τελειώσε

λυπάμαι κύριοι αλλά υπάρχουν και άλλες δασικές εκτάσεις στην χώρα που θα καούν ξανά...δεν τελείωσε τίποτα ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Ξεκολλήστε

στην Ηλεία υπήρξαν 87 ανθρώπινες ζωές απώλεια των πυρκαγιών αλλά δεν έπεσε καμία κυβέρνηση (ΝΔ) αντιθέτως πήγε σε εκλογές και ενισχύθηκε

.

Από 164 πήγε 152. Μόλις διέγραψε ενα και έμεινε με 151 δεν μπορούσε να περάσει κανενα νομοσχέδιο γιατί εκβίαζε ένας βουλευτής που έχει για επώνυμο μικρό όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς, μόνο η ανθρώπινη ζωή δεν φτιάχνεται, σίγουρα είναι τραγικό η απώλεια των ζώων και του πράσινου.
Κάποιος είπε ότι είναι τεράστιο το κόστος της αναδάσωσης, αν πει η κυβέρνηση μπορεί όποιος θέλει να βοηθήσει στην αναδάσωση είμαι σίγουρος ότι θα φτιαχτούν τα ομορφότερα δάση χωρίς να ξοδέψει Φράγκο.
Θυμάμαι τότε που είχε καεί η Ηλεία, το ψέκα τότε ήταν ότι έγινε επίτηδες για να κοπεί η καινούργια εθνική οδός.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Δεν με νοιάζουν τα βιώματα σου ούτε ποιος είσαι. Να ακολουθήσεις και εσυ τους κανόνες του φόρουμ ζητάω. Τόσο απλό.

———

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Τωρα που το ξαναδιαβάζω, αισθάνομαι ότι στα γραφόμενα σου υποβόσκει μια απειλή... Δλδ «αν δεν μασάω, αλλα μιλαω», δλδ λέω την γνώμη μου ελεύθερα, τι θα κάνεις; 
 

Τεσπα, πρόσεξα ότι μετά την επισήμανση μου μαζεύτηκες. Μου αρκεί αυτό κ δεν θα δωσω έκταση στο θεμα. 

 

Τα υπόλοιπα που λες δεν εχουν σχέση με τιποτα που έχω γράψει, οπότε δεν ξερω γιατί τα λες, μάλλον κλασικό «κασετοφωνάκι» για να στηλιτεύσεις συμφορουμίτες σου που δεν σου αρέσει η άποψη τους. 

Αυτό το ύφος κάποιον μου θυμίζει πολύ έντονα. Κάποιον που ψάχνετε μόνιμα για τσακωμούς και θεωρεί ότι όλοι υπονοούν πράγματα...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω κάτι τελευταίο και απλά θα είμαι αναγνώστης στο συγκεκριμένο θέμα

Κάποιοι θα πρέπει να αναθεωρήσετε το τρόπο που εκφράζεστε σε μια διαδικτυακή κοινότητα καθώς όταν μιλάμε στο διαδίκτυο οφείλουμε να σεβόμαστε την άποψη του συνομιλητή μας είτε συμφωνούμε με αυτή είτε διαφωνούμε

Ποτέ δεν απαξιώνουμε/προσβάλουμε/ειρωνευόμαστε τον συνομιλητή μας

Επίσης το γεγονός ότι γράφουμε σε μια διαδικτυακή κοινότητα μας εξασφαλίζει μια "ανωνυμία" έτσι δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιος είναι στην απέναντι πλευρά

Αλλά αυτό δεν μας δίνει το άλλοθι για να εκφραζόμαστε με τον τρόπο που αναφέρω πιο πάνω

Καθώς οφείλουμε να σεβόμαστε κάποια πράγματα που κάποιοι τα έχουν ζήσει είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω ατυχίας στην ζωή είτε λόγω εμπειρίας...

Τουλάχιστον σε ότι αφορά το Μάτι και την απώλεια ανθρώπινων ζωών δεν μπορεί κανείς να μου πει το παραμικρό καθώς έχω χάσει δικούς μου ανθρώπους έτσι θα μου επιτραπεί να ξέρω τι ήταν ανθρωπίνως δυνατόν να κάνει η κυβέρνηση και τι όχι όπως φυσικά ποιοι έχουν την ευθύνη για την απώλεια ανθρώπινων ζωών και να γνωρίζετε εγώ δεν ξεχνάω.

Η φωτιά στο Μάτι ήταν αδύνατον να σβηστεί για πολλούς λόγους.

Η σωστή και οργανωμένη κυβέρνηση (κράτος) θα έστελνε όλες τις δυνάμεις της να την συγκρατήσει όσο χρειάζεται προκειμένου να γίνει οργανωμένη εκκένωση δια θαλάσσης και ξηράς των ανθρώπων που ζούσαν εκεί και να μην χαθεί ούτε μια ανθρώπινη ζωή μετά μπορούσαν να κάνουν ότι ήθελαν.

Η φωτιά στην Εύβοια ήταν δυνατόν να σβηστεί αν είχε αντιμετωπιστεί εγκαίρως και δεν είχε χαθεί πολύτιμος χρόνος...

Το ευτυχές γεγονός είναι ότι μέσω του 112 και άλλων φορέων έγιναν οι εκκενώσεις (δεν θα πω αν ήταν απαραίτητες ή όχι) και δεν χάθηκε λόγω της πυρκαγιάς ούτε μια ανθρώπινη ζωή.

Αυτά από μένα καλή συνέχεια

Προσοχή φυλάξτε ότι δάσος μας (γιατί θα υπάρξουν και άλλες πυρκαγιές που σκοπό έχουν να κάψουν ότι έχει μείνει πράσινο σε αυτή την χώρα) έχει μείνει αυτή είναι η παρακαταθήκη και το μέλλον για τα παιδιά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Αυτό το ύφος κάποιον μου θυμίζει πολύ έντονα. Κάποιον που ψάχνετε μόνιμα για τσακωμούς και θεωρεί ότι όλοι υπονοούν πράγματα...

Μαλλον σου θυμίζει και άλλους που έχεις εκνευρίσει επειδή πετάς καθε λιγο και λιγάκι πολιτικά υπονοούμενα και μπηχτές, ενώ είπαμε να μην το κάνουμε, ώστε να μείνει το τόπικ ανοιχτό...

Εκτός αν θεωρείς ότι ατάκες που ρίχνεις οπως «καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς» ή «μα γιατί να κλεισει το τοπικ, δεν βρίζει κανένας την κυβέρνηση» ειναι πολιτισμένος λόγος ή σοβαρά επιχειρήματα...


Αλλα πίστευε ότι πιστεύεις, μου αρκεί ότι συμμορφώθηκες και εσυ με τους κανόνες που ακολουθούμε όλοι οι υπόλοιποι 👍

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

επίσης όλες οι χώρες της Ε.Ε. μετά τα συμβάντα θα γράψουν την έκθεση τους εκεί θα περιλαμβάνονται τα πάντα

+ και - που είδαν

 

Ναι, θα γράψουν και λευκωμα "my summer in Greece" και θα βαθμολογησουν τα εστιατώρια που φάγανε με αστέρια Michelin στο ευρωπαικό σύστημα fire-advisor. Οι Ρουμάνοι θα αφήσουν και αρνητική κριτική.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ναι, θα γράψουν και λευκωμα "my summer in Greece".

Ναι θα γράψουν έκθεση (πόρισμα) και θα σταλεί στην αρμόδια αρχή στην Ε.Ε. η οποία μας έστειλε την βοήθεια

ότι αφορά το κακό σου χιούμορ

όχι θα γράψουν ο στόχος επετεύχθει

κάηκε το δάσος στην Εύβοια (μπορεί να καεί ολόκληρη η Εύβοια) όπως και η Πελοπόννησος ποτέ δεν ξέρεις...

έχασαν τα σπίτια τους

έχασαν τις επιχειρήσεις τους

έμειναν άνεργοι

και το σημαντικότερο από όλα σταμάτησε η Εύβοια να είναι τουριστικός προορισμός με ότι σημαίνει αυτό για την Ελλάδα.

Καλή συνέχεια

Τέλος συζήτησης.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...