Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντωμεταξύ πριν από λίγα λεπτά είχε παιχτεί αυτό, αλλά δεν το βλέπω

27 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Εγώ θα πω κάτι τελευταίο και απλά θα είμαι αναγνώστης στο συγκεκριμένο θέμα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 minutes ago, konandrio said:

Είχαμε 3 απώλειες πάντως, Φιλώρας, ο χειριστής της μπουλντόζας και μια παράπλευρη ο Μίχαλος.

είχαμε έναν εθελοντή δασοπυροσβέση (ατύχημα) αυτόν τον γνώριζα λόγω της αγάπης μου με τα Drones...κρίμα το παλικάρι το οποίο άφησε πίσω οικογένεια.

είχαμε έναν χειριστή μηχανήματος (ατύχημα)

και τον πρόεδρο του επιμελητηρίου (παράπλευρη απώλεια)

5 minutes ago, cthulhucarbide said:

Εντωμεταξύ πριν από λίγα λεπτά είχε παιχτεί αυτό, αλλά δεν το βλέπω

 

μην ανησυχείς θα το δεις

θα σε αφήσω στην ησυχία σου να συνεχίσεις το "έργο σου" καλά το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Εγώ θα πω κάτι τελευταίο και απλά θα είμαι αναγνώστης στο συγκεκριμένο θέμα

Κάποιοι θα πρέπει να αναθεωρήσετε το τρόπο που εκφράζεστε σε μια διαδικτυακή κοινότητα καθώς όταν μιλάμε στο διαδίκτυο οφείλουμε να σεβόμαστε την άποψη του συνομιλητή μας είτε συμφωνούμε με αυτή είτε διαφωνούμε

Ποτέ δεν απαξιώνουμε/προσβάλουμε/ειρωνευόμαστε τον συνομιλητή μας

Επίσης το γεγονός ότι γράφουμε σε μια διαδικτυακή κοινότητα μας εξασφαλίζει μια "ανωνυμία" έτσι δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιος είναι στην απέναντι πλευρά

Αλλά αυτό δεν μας δίνει το άλλοθι για να εκφραζόμαστε με τον τρόπο που αναφέρω πιο πάνω

Καθώς οφείλουμε να σεβόμαστε κάποια πράγματα που κάποιοι τα έχουν ζήσει είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω ατυχίας στην ζωή είτε λόγω εμπειρίας...

Τουλάχιστον σε ότι αφορά το Μάτι και την απώλεια ανθρώπινων ζωών δεν μπορεί κανείς να μου πει το παραμικρό καθώς έχω χάσει δικούς μου ανθρώπους έτσι θα μου επιτραπεί να ξέρω τι ήταν ανθρωπίνως δυνατόν να κάνει η κυβέρνηση και τι όχι όπως φυσικά ποιοι έχουν την ευθύνη για την απώλεια ανθρώπινων ζωών και να γνωρίζετε εγώ δεν ξεχνάω.

Η φωτιά στο Μάτι ήταν αδύνατον να σβηστεί για πολλούς λόγους.

Η σωστή και οργανωμένη κυβέρνηση (κράτος) θα έστελνε όλες τις δυνάμεις της να την συγκρατήσει όσο χρειάζεται προκειμένου να γίνει οργανωμένη εκκένωση δια θαλάσσης και ξηράς των ανθρώπων που ζούσαν εκεί και να μην χαθεί ούτε μια ανθρώπινη ζωή μετά μπορούσαν να κάνουν ότι ήθελαν.

Η φωτιά στην Εύβοια ήταν δυνατόν να σβηστεί αν είχε αντιμετωπιστεί εγκαίρως και δεν είχε χαθεί πολύτιμος χρόνος...

Το ευτυχές γεγονός είναι ότι μέσω του 112 και άλλων φορέων έγιναν οι εκκενώσεις (δεν θα πω αν ήταν απαραίτητες ή όχι) και δεν χάθηκε λόγω της πυρκαγιάς ούτε μια ανθρώπινη ζωή.

Αυτά από μένα καλή συνέχεια

Προσοχή φυλάξτε ότι δάσος μας (γιατί θα υπάρξουν και άλλες πυρκαγιές που σκοπό έχουν να κάψουν ότι έχει μείνει πράσινο σε αυτή την χώρα) έχει μείνει αυτή είναι η παρακαταθήκη και το μέλλον για τα παιδιά σας.

Λυπάμαι για τις απώλειες που είχες πραγματικά. Ειναι φρικτό, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι. 


Σχετικά με το αν σέβομαι τις απόψεις των συνομιλητών νομίζω το έχω αποδείξει τόσα χρόνια. Μαλλον παρασύρθηκες απο τα λεγόμενα του gas7777, που το παρουσιάζει έτσι, χωρίς να δεις τι πραγματικά έχω γράψει.
 

Σεβομαι λοιπόν καθε άποψη. Έχω ομως ιδιαίτερη ευαισθησία στο να τηρούνται κάποιοι κανόνες ώστε να γίνεται καλή συζήτηση και οχι μπάχαλο.
 

Για το συγκεκριμένο θέμα, που ειναι ιδιαίτερα κρίσιμο και ευαίσθητο, ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΕΒΕΤΑΙ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. 

Και προσωπικά αν θέλω να διαβάσω το δελτίο τύπου του Πολάκη ή του Άδωνη, το κανω άλλου. Δεν έχω καμία όρεξη να μου το σερβίρουν «σφηνα» εδω μεσα, διάφοροι «και καλα» αντικειμενικοί τύποι. Και προφανώς δεν υπονοώ εσένα, κάνουν μπαμ ποιοί ειναι...

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις σε αυτά που παραθετω, συμφωνώ απόλυτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ikorolis είπε

 

είχαμε έναν εθελοντή δασοπυροσβέση (ατύχημα) αυτόν τον γνώριζα λόγω της αγάπης μου με τα Drones...κρίμα το παλικάρι το οποίο άφησε πίσω οικογένεια.

είχαμε έναν χειριστή μηχανήματος (ατύχημα)

και τον πρόεδρο του επιμελητηρίου (παράπλευρη απώλεια)

μην ανησυχείς θα το δεις

θα σε αφήσω στην ησυχία σου να συνεχίσεις το "έργο σου" καλά το κάνεις.

Ναι δεν τον ήξερα προσωπικά, ασχολούμαι και εγώ με το άθλημα και μάλλον όσοι ασχολούνται τον ήξεραν τουλάχιστον από τα group. Κρίμα πραγματικά, φάνηκε ότι υπήρχε μεγάλη στήριξη για την οικογένεια του για να ορθοποδήσουν και ευτυχώς συνταξιοδοτήθηκε η γυναίκα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Η φωτιά στην Εύβοια ήταν δυνατόν να σβηστεί αν είχε αντιμετωπιστεί εγκαίρως και δεν είχε χαθεί πολύτιμος χρόνος...

Δεν το ξέρεις αυτό και επίσης εξακολουθείς να αγνοείς το γεγονός ότι ταυτόχρονα υπήρχαν και άλλες μεγάλες πυρκαγιές με τη μια από αυτές να ήταν εξαιρετικά επικίνδυνη (Αττική).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως η ιστορία επαναλαμβάνεται.Η πολιτεία έχει έμπειρους ανθρώπους σε κρίσιμα πόστα και όφειλε να έχει επενδύσει στην πρόληψη.Δεν το έπραξε στο βαθμό που όφειλε.Ουτε τότε ούτε και σήμερα.Απ αυτό και μόνο προκύπτουν ερωτήματα.

Ο τόπος μας έχει ταλαιπωρηθεί και αντί να λάβει την απαραίτητη προσοχή ,βάζουμε προτεραιότητες ως κοινωνία σε δευτερεύοντα θέματα.

Εύχομαι να λήξει το μαρτύριο αλλά τα λόγια ,οι πράξεις και η συμπεριφορά των πολιτών δεν το επιβεβαιώνουν για την ώρα.Ποτε δεν είναι αργά βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις φωτιες τις σβηνει η πυροσβεστική, δεν πανε οι βουλευτες και οι υπουργοι. αν ήταν πολιτική εργασία δεν θα ειχαμε ενστολους, θα ειχαμε κουστουματους. κάποτε πρεπει να αποσυνδέσουμε οτιδήποτε κακό συμβαινει με την εκαστοτε κυβέρνηση. δεν ειναι πολιτική τοποθέτηση αυτο, ειναι η αποψη μου για το πως πρεπει οι πολιτες να βλέπουν τους θεσμους. δουλεια της καθε κυβερνησης ειναι να κάνει οτι πρεπει για να αποτρεψει την επομενη καταστροφη παρέχοντας στην πυροσβεστικη τα μέσα που χρειάζεται. ειναι πολύ μπλεγμένο προφανως αυτο γιατι υπάρχουν μεσα στα σώματα ασφαλείας "πολιτικα παιχνιδια" και υπαρχει και η πολιτική προστασία που ειναι κρατικός θεσμός που συνεργάζεται με το ΠΣ. Καλο ειναι να ρίχνουμε ευθύνες σε αυτούς που πρέπει και οχι σε αυτούς που δεν μας αρέσουν. Μετά απο αυτό που έγινε πρέπει κάποιοι να "πληρώσουν". Αν νιώθουν οτι δεν φταίνε τοτε πρέπει να αποδείξουν οτι δεν φταίνε και να υποδείξουν ποιος τους εμπόδισε να ειναι αποδοτικότεροι στο εργο τους. Αυτο ειναι δουλεια της δικαιοσύνης. Ισως εκει ειναι η πηγή του προβλήματος, η δικαιοσύνη που δεν αποδίδεται και μας εχει φέρει σε αυτό το ογρανωτικό χάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

 Αν νιώθουν οτι δεν φταίνε τοτε πρέπει να αποδείξουν οτι δεν φταίνε και να υποδείξουν ποιος τους εμπόδισε να ειναι αποδοτικότεροι στο εργο τους. 

έγραψα μερικές σελίδες πίσω μια επώνυμη ιστορία από το μακρινό 1981. ρίχτης μια ματιά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γραφονται διαρκως τα ιδια πραγματα απο 2-3 ιδια ατομα στη λογικη προφανως του πες-πες κατι θα μεινει.

1. Δεν επρεπε να γινουν εκκενωσεις. Απαντηση: Θεμα κοινης νοημοσυνης. Μιλαμε για ανθρωπινες ζωες και καποιοι εχουν το θρασος να συνεχιζουν τη μικροπολιτικη τους μεσω της γραμμης που δινεται απο πολυ πολυ συγκεκριμενες φυλλαδες (τα περισσοτερα αντιπολιτευομενα σαιτ δεν αμφισβητησαν ποτε αυτη την τακτικη-ειναι δυο-τρεις συγκεκριμενης κατευθυνσης φυλλαδες που θετουν αυτο το ζητημα κι αυτο απο μονο του αρκει...). Οταν μετα απο τετοια πρωτοφανη καταστροφη δε χαθηκε ουτε 1 πολιτης. Οι νεκροι ηταν δυο σπουδαιοι εθελοντες και ηρωες που ριχτηκαν στη μαχη, στην πρωτη γραμμη, πρωτα για να σωσουν τις ζωες πολιτων. Και τα καταφερανε.

2. Οι φωτιες μπορουσαν κι επρεπε να σβησουν απο τη 1η μερα, αλλα το κρατος ολιγωρησε. Απαντηση: Αφηνω στην ακρη τους εμπειρογνωμονες των πληκτρολογιων για το ποιες φωτιες μπορουσαν να σβησουν απο την πρωτη μερα και ποιες οχι και θυμιζω οτι στις 580κατι πυρκαγιες που ξεσπασαν σε αυτες τις ημερες, η συντριπτικη πλειοψηφια οντως σβηστηκε απο την 1η μερα. Καποιες (οι γνωστες 4-5 για τις οποιες συζηταμε εδω) ξεφυγαν. Και ξεφυγαν πολυ. Σηκωνει κριτικη σαν ζητημα, αλλα απεχει αρκετα απο το "μπορουσαν να τις σβησουν απο τη πρωτη μερα αλλα ολιγωρησαν".

3. Δεν υπηρχε πλανο πυροσβεσης αλλα μονο πλανο εκκενωσεων για να γλυτωσουν το πολιτικο κοστος των νεκρων. Απαντηση: Βλεπε προηγουμενη τοποθετηση. Αν δεν υπηρχε πλανο πυροσβεσης, δεν μπορω να διανοηθω τι θα ειχε συμβει με 580 εστιες σε ελαχιστες μερες. Η μαλλον μπορω. Το ειδαμε το 2018 με 2 πυρκαγιες σε 1 μερα. Δεν χρειαστηκαν παραπανω για να καταλαβουμε τι συμβαινει οταν δεν υπαρχει πλανο/οργανωση. Συνεπως δε θελω ουτε να σκεφτομαι χωρις πλανο πυροσβεσης και χωρις οργανωση τι θα μπορουσε να εχει συμβει σε αυτη τη περιπτωση των 580+. Μου καθεται κομπος στο λαιμο.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Με λίγα λόγια ούτε εσύ μπορείς να υποστηρίξεις τον ισχυρισμό ότι ήταν επίλεκτοι, ο οποίος είναι μια αυθαίρετη υπόθεση.

Απότι φαίνεται η Ρουμανία είναι από τις χώρες στην Ευρώπη που έχει επενδύσει πολύ στην εκπαίδευση των πυροσβεστών, με σύγχρονο εξοπλισμό, όρια ηλικίας και στρατιωτική εκπαίδευση. Τα περι επίλεκτων είναι αέρας.

https://www.news247.gr/koinonia/roymanoi-pyrosvestes-mia-ek-ton-eso-martyria-gia-to-pos-esosan-tin-eyvoia.9321279.html

 

Φίλε μου δεν μιλάω για τους Ρουμάνους συγκεκριμένα, ΟΛΑ τα κράτη όταν στείλουν βοήθεια θα στείλουν την αφρόκρεμα τους, και αυτό ισχύει από πιλότους, οχήματα, προσωπικό, τα πάντα. Πρόσεχε, δεν λέω ότι οι Ρουμάνοι ή και άλλες χώρες στέλνουν την αφρόκρεμα εδώ και μένουν πίσω σαπάκια, σαφώς και μπορεί να έχουν τρομερό επίπεδο γενικά, κατά πολύ υψηλότερο από το δικό μας. Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω φυσικά αλλά αν αναλογιστείς ότι η δική μας πυροσβεστική επι 10ετίες είναι το "ρουσφετοβολευτήρι" της κάθε κυβέρνησης (όποιος δεν έκανε ούτε για βοηθός σερβιτόρου αλλά είχε "μέσο", στην πυροσβεστική τον βάζανε, που αλλού?Υπάρχει Ελληνας που δεν το γνωρίζει αυτό που λέω?), τι επίπεδο να κοντράρουμε (τουλάχιστον σε έμψυχο δυναμικό) με κράτη που αξιοκρατικά προσλαμβάνουν τους πυροσβέστες τους έναν αιώνα τώρα?Μέρα με νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν η εντολή που θα είχε ήταν δώστε προτεραιότητα στα πυροσβεστικά και όχι στους εθελοντές που είναι και το λογικό, θα προσπάθησε να κάνει τη δουλειά του και έμπλεξε, πήγε ο άλλος του κόλλησε την κάμερα στη μούρη, το έπαιξε αρσενικός, άμα πάει δικαστικά μάλλον ο νταης θα μπλέξει. Σε τέτοιες καταστάσεις όμως τα θύματα έχουν όλα τα δίκια του κόσμου ότι και να πουν. 

Ο τρόπος που παρουσιάζετε στα social είναι ότι ο συγκεκριμένος πήρε εντολή να αποτρέψει το σβήσιμο της φωτιάς.

FB_IMG_1628714725372.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TheGrisGrisMan είπε

Μαλλον σου θυμίζει και άλλους που έχεις εκνευρίσει επειδή πετάς καθε λιγο και λιγάκι πολιτικά υπονοούμενα και μπηχτές, ενώ είπαμε να μην το κάνουμε, ώστε να μείνει το τόπικ ανοιχτό... 

Καλησπέρα midi και σε εσένα. Σα το παλιό κρασί :-)

Στα δικά μας. Όντως επίλεκτους δε στέλνει η κάθε χώρα; Έτσι νόμιζα κι εγω.

Επεξ/σία από gas7777
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πυρκαγιές είναι οργανωμένο σχέδιο των φαρμακοβιομηχανιών για να ασχολείται ο κόσμος με αυτές και ξεχάσει τα εμβόλια και το δηλητήριο των καπιταλιστων. Ο λαός δεν πρέπει να αποπροσανατολιζεται από τους ταξικους εχθρούς του και το κεφάλαιο που παραμονεύουν σαν τον λύκο οποτε βρουν ευκαιρία. Οι φωτιές σβήνουν και τα παντα φτιάχνονται με λαϊκή οργάνωση και αλληλεγγύη, το μπόλι και η χαμένη ζωή ποτέ. 

Επεξ/σία από giorgoskouro
  • Thanks 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πω κατι άσχετο αλλα κολλαει και στις φωτιες και σε τεχνολογικο φορουμ. χθες κιολας ειχε προβλημα η κοσμοτε, πιο πριν η βονταφον. στην ηλεια που ημουν μεχρι χθες δεν ειχα σημα 4g/3g (ασχετα με το προβλημα) γιατι στο σημειο απλα δεν επιανε. προσβαση στο ιντερνετ λοιπον...μηδεν. Θα μπορούσε ομως να εχει πεσει το δικτυο λογω φωτιας. επισης το ρευμα κοβετε πολυ συχνα σε τετοιες καταστασεις (σεισμος/φωτια) αρα τηλεοραση γιοκ. τι μένει για να ενημερωθεις που πρεπει να πας, που ειναι η φωτια, ποιος ερχετε να σε παρει, ποσο σοβαρο ειναι το προβλημα κτλ. Το ραδιοφωνο, αυτη η αρχαια τεχνολογία που δουλευει ΠΑΝΤΑ και εχει καλυψη ακομα και μεσοπέλαγα. Τα %$#&κινητα μας πλεον δεν έχουν ραδιο χωρις ιντερνετ. Αυτό θα ήθελα πολύ να πιεσει η χωρα μας και προφανως η ΕΕ να αλλάξει. Ειναι απαράδεκτο να κρατάω 200-400 η 800ευρω συσκευη και να μην πιάνω ράδιο. Δεν κοστιζει τιποτα! στα μισα κινητα το chip ειναι ηδη μεσα απλα δεν δουλευει!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...