Προς το περιεχόμενο

Sony WF-1000XM4 Review - Προς την κορυφή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από μια διετία, η Sony ανανεώνει τη σειρά in-ear ασύρματων ακουστικών της και παρουσιάζει τα Sony WF-1000XM4, τα ανανεωμένα και βελτιωμένα premium ασύρματα ακουστικά με ANC και ποιότητα ήχου που ξεχωρίζει.

Η ιαπωνική εταιρεία προχώρησε σε αρκετές αλλαγές κάθε είδους, δείχνοντας πως καλώς δε βιάστηκε να κυκλοφορήσει νέο μοντέλο ένα χρόνο μετά τα Sony WF-1000XM3, όμως κατά πόσο αξίζει να επενδύσει κανείς τόσα χρήματα για τα Sony WF-1000XM4;

Για να δούμε.

Κοιτώντας τα ακουστικά, είναι εύκολο να παρατηρηθούν οι σχεδιαστικές αλλαγές. Αντί για ένα μακρόστενο σχήμα, τα WF-1000ΧΜ4 είναι πιο στρογγυλά παρότι πρακτικά δε μειώνεται το μέγεθός τους – παραμένουν κάπως μεγάλα για ορισμένα αυτιά όμως αυτό είναι θέμα γούστου και προτίμησης. Η επιφάνεια αφής από όπου εκτελούνται ενέργειες είναι στρογγυλή και καλύπτει όλο το εξωτερικό μέρος, κάνοντας ευκολότερο το χειρισμό συγκριτικά με τα WF-1000XM3 όπου η επιφάνεια αφής κάλυπτε μικρό μέρος της πλευράς. Δίπλα από την επιφάνεια αφής, βρίσκεται ένα μικρό μεταλλικό δαχτυλίδι και μέσα του κρύβεται το μικρόφωνο ανίχνευσης θορύβου, πρακτικά κάνοντας πιο όμορφη και ιδιαίτερη την εμφάνιση χωρίς να επηρεάζει τη λειτουργία του.

Από την ανάποδη πλευρά -αυτή που πηγαίνει προς το εσωτερικό του αυτιού- βρίσκεται ο αισθητήρας εγγύτητας, οι μεταλλικές επαφές φόρτισης και η άκρη του ακουστικού που μπαίνει στο αυτί, η οποία περιβάλλεται από καλύμματα ακουστικών φτιαγμένα από αφρώδες υλικό (στη συσκευασία περιλαμβάνονται τρία ζευγάρια διαφορετικών μεγεθών). Η επιλογή του υλικού αυτού είναι αρκετά έξυπνη και βολική, μιας και αντί να αναζητά κάποιος το κατάλληλο μέγεθος στο λαστιχάκι, μπορεί να πιέσει με τα δάχτυλα τον αφρό και να βάλει το ακουστικό στο αυτί. Ύστερα, ο αφρός θα ξαναπάρει το αρχικό του μέγεθος και θα εφαρμόσει τέλεια, σφραγίζοντας παράλληλα την τρύπα του αυτιού – μάλιστα, η εφαρμογή Sony Headphone Connect βοηθάει επίσης στη διαδικασία με ένα ειδικό τεστ ώστε να καταλάβεις αν βρήκες τον κατάλληλο συνδυασμό καλυμμάτων.

Η μοναδική ανησυχία εδώ είναι κατά πόσο θα αντέξουν στο χρόνο προτού εμφανίσουν σκισίματα και γενικότερη φθορά, οπότε σε πρώτη φάση πολύ καλή σκέψη αλλά μένει να δούμε πώς θα ανταποκριθούν μελλοντικά. Τα ακουστικά διαθέτουν πιστοποίηση IPX4 και μπορούν να αντισταθούν σε ιδρώτα και σταγόνες νερού, οπότε κατά τη διάρκεια μιας άσκησης δε χρειάζεται να αφαιρεθούν. 

Διαβάστε ολόκληρο το review

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο θα τα ηθελα αλλα δυστυχως ειμαι στη κατηγορια ατομων που τα αυτια δεν εχουν την ιδια ανατομια στη τρυπα.Με αποτελεσμα στο ενα να μπαινουν και να μη βγαινουν και στο αλλο να ειναι ice skating. 

 

ΥΓ:Παρακαλώ όχι puns.Δεν το είπα επίτηδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jerry banana είπε

ποσο θα τα ηθελα αλλα δυστυχως ειμαι στη κατηγορια ατομων που τα αυτια δεν εχουν την ιδια ανατομια στη τρυπα.Με αποτελεσμα στο ενα να μπαινουν και να μη βγαινουν και στο αλλο να ειναι ice skating. 

ΥΓ:Παρακαλώ όχι puns.Δεν το είπα επίτηδες.

Δηλ εσενα το pret a porter δεν σου καθεται καλα, οποτε πας για  haute couture , κοστουμακι κομμενο και ραμενο στη τρυπα του αυτιου σου.

Βοηθεια σου , βαθεια το χερι στη τσεπη και κλεισε ραντεβου στα    i hear ... για ακουογραμμα και αποτυπωση του ακουστικου σου πορου .

Τιμαι  απο  1500  ...   μεχρι  το θεο  .... με την πρωτη ενημερωτικη επισκεψη δωρεαν. Αντε με τις υγειες σου και καλες ακροασεις.

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jerry banana είπε

ποσο θα τα ηθελα αλλα δυστυχως ειμαι στη κατηγορια ατομων που τα αυτια δεν εχουν την ιδια ανατομια στη τρυπα.Με αποτελεσμα στο ενα να μπαινουν και να μη βγαινουν και στο αλλο να ειναι ice skating. 

ΥΓ:Παρακαλώ όχι puns.Δεν το είπα επίτηδες.

Αν αυτός είναι ο λόγος που δεν τα περνεις να ξέρεις ότι έρχονται με ένα σετακι από διαφορετικά μεγέθη και υλικό από αυτό που μπαίνει μέσα στο αυτί. 

Τα υλικά είναι 2. Ένα μαλακό πλαστικό και το άλλο κάτι σα σφουγγαράκι. Τα μεγέθη 5 διαφορετικά αν θυμάμαι καλά. 

Πάντως είχα τα xm3 in ear, καλά ήταν αλλά δεν καθοντουσαν και πολυ καλά στο αυτί ειδικά αν περπατάς ή στο ποδήλατο. 

Τα πούλησα και πήρα τα WH xm4 και βρήκα την υγεία μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ζαχαρώνω αλλά 280 ευρώπουλα....κάπως μου έρχεται. Εντωμεταξύ βλέπω 279 € σε Media Markt, 279 € σε Soyny Center και 279 € και σε Amazon.de. Μιλάμε για καρτέλ ευρωπαϊκού επιπέδου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nepomuk είπε

Δηλ εσενα το pret a porter δεν σου καθεται καλα, οποτε πας για  haute couture , κοστουμακι κομμενο και ραμενο στη τρυπα του αυτιου σου.

Βοηθεια σου , βαθεια το χερι στη τσεπη και κλεισε ραντεβου στα    i hear ... για ακουογραμμα και αποτυπωση του ακουστικου σου πορου .

Τιμαι  απο  1500  ...   μεχρι  το θεο  .... με την πρωτη ενημερωτικη επισκεψη δωρεαν. Αντε με τις υγειες σου και καλες ακροασεις.

Να είσαι καλά φίλε το είχα ψάξει και την ήξερα τη μάρκα που λες.Απλως οικονομικά για το χόμπι μου αυτό δεν θα ήθελα να δώσω ποτέ τους λεφτά.Εκτος και εάν στο μέλλον κερδίσω τίποτα σαν το λότο .

1 ώρα πριν, giteart είπε

Αν αυτός είναι ο λόγος που δεν τα περνεις να ξέρεις ότι έρχονται με ένα σετακι από διαφορετικά μεγέθη και υλικό από αυτό που μπαίνει μέσα στο αυτί. 

Τα υλικά είναι 2. Ένα μαλακό πλαστικό και το άλλο κάτι σα σφουγγαράκι. Τα μεγέθη 5 διαφορετικά αν θυμάμαι καλά. 

Πάντως είχα τα xm3 in ear, καλά ήταν αλλά δεν καθοντουσαν και πολυ καλά στο αυτί ειδικά αν περπατάς ή στο ποδήλατο. 

Τα πούλησα και πήρα τα WH xm4 και βρήκα την υγεία μου. 

Φίλε άσε κανένα δεν μου κάθεται το ξέρω από αλλά ακουστικά.Η μόνη λύση είναι φτιαγμένα για εμένα με παραγγελία αλλά εκεί κοιτάμε άλλες τιμές και άλλες μάρκες.Που αυτό τη στιγμή δεν ξέρω εάν μπορώ να τα δώσω τα λεφτά.Φιστι ξεφεύγουμε πολύ από το 300αρι και.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jerry banana είπε

ποσο θα τα ηθελα αλλα δυστυχως ειμαι στη κατηγορια ατομων που τα αυτια δεν εχουν την ιδια ανατομια στη τρυπα.Με αποτελεσμα στο ενα να μπαινουν και να μη βγαινουν και στο αλλο να ειναι ice skating. 

ΥΓ:Παρακαλώ όχι puns.Δεν το είπα επίτηδες.

Δηλαδή από το ένα αυτί σου μπαίνει κι από το άλλο σου βγαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fytotech είπε

Δηλαδή από το ένα αυτί σου μπαίνει κι από το άλλο σου βγαίνει;

και ειπα δεν θα υπάρξει κανένα πείραγμα :P ακριβως φιλε. Εχω θεμα. Στο ενα μπαίνει στο άλλο βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giteart είπε

Αν αυτός είναι ο λόγος που δεν τα περνεις να ξέρεις ότι έρχονται με ένα σετακι από διαφορετικά μεγέθη και υλικό από αυτό που μπαίνει μέσα στο αυτί. 

Τα υλικά είναι 2. Ένα μαλακό πλαστικό και το άλλο κάτι σα σφουγγαράκι. Τα μεγέθη 5 διαφορετικά αν θυμάμαι καλά. 

Πάντως είχα τα xm3 in ear, καλά ήταν αλλά δεν καθοντουσαν και πολυ καλά στο αυτί ειδικά αν περπατάς ή στο ποδήλατο. 

Τα πούλησα και πήρα τα WH xm4 και βρήκα την υγεία μου. 

Τα xm4 τα χρησιμοποιησες και σε τρεξιμο και καθονται καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα  προχθες  τα wf-1000mx3 (130€) και να  πω την αλήθεια δεν  εντυπωσίασαν  όσο θα περίμενα  ( ειχα τα  wi-c400 [35€]  ) για το κατι παραπάνω που εδωσα σε  λεφτά. Νομίζω πως ήθελα  λίγο ακόμα  ¿βάθος? στον ήχο . 

Άσχετο αλλά μόνο εμένα  με αγχώνει  που πρέπει να φορτίζω  τα ακουστικά  όταν τα βάζεις στην θήκη ακομα και αν η μπαταρία ήταν στο 98%;; 🤣😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...