Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογή timologio από την ΑΑΔΕ για δωρεάν έκδοση παραστατικών και αυτόματης αποστολής τους στο myDATA


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Το κάνει πολλές φορές, πατάς κωδικούς timologio και σε πάει mydata 😂

Α, εξαιρετικά...μπράβο τους.

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Γιαυτό σεβασμό στο λογιστή, δεν φαντάζεσαι τι αγγούρι τρώμε γενικότερα. 

Μόνο λουλούδια δεν της πηγαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/2/2023 στις 12:43 ΜΜ, itsoum είπε

Το έκανα και αυτό. Δλδ να βάλω 1 ή 2. Στην προεπισκόπηση δεν βγάζει το υποκατάστημα κάπου στην προεπισκόπηση του τιμολογίου. Η μόνη μου σκέψη είναι μήπως βγαίνει στην έκδοση, αλλά δεν μπορώ να εκδόσω τιμολόγιο για πειραματισμό να πούμε.

Έστειλα χθες μέσω της φόρμας στο taxis. Σήμερα μου στείλανε πως έχει προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα. Σήμερα πήρα και τηλέφωνο και μου είπαν πως λογικά θα γίνεται αλλά για οδηγίες να στείλω στο αρμόδιο τμήμα και μου δώσαν το mail της υποστήριξης που αναφέρεις. Έστειλα και εκεί μαζί και με στοιχεία επικοινωνίας και ήρθε αυτόματο πάλι μνμ με αριθμο πρωτοκόλου. Για να δούμε. Μακάρι να γίνεται γιατί πραγματικά δεν τα μπορώ τα τσάμπα λεφτά στις ιδιωτικές για 10 φόρμες που έχουν φτιάξει και 3 rest api calls που κάνουν με την aade.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, σας κρατάω ενήμερους για νεότερα. Αν κανείς άλλος έχει γνώσει ευπρόσδεκτες οι απαντήσεις προφανώς.

Έχω στείλει mail και μέσω φόρμας απο την προηγούμενη Τρίτη και καμία απάντηση. Καμία πρόταση πως να κινηθώ; Ξανα τηλ έχοντας και τον αριθμό αιτήματος του mail; Τπτ άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Πέτρος said:

Πάλι εγώ!

Με μηδενικές αποδείξεις, τί κάνω? Δεν με αφήνει να βάλω "0", ζητάει απαραίτητα ποσό.

Πάλι εγώ :P 

Εκ του νόμου δεν υπάρχουν μηδενικές αποδείξεις. Τυπικά πρέπει να κόψεις αυτοπαράδοση / ιδιοχρησιμοποίηση με την κανονική αξία της υπηρεσίας για να χρεωθείς το ΦΠΑ. Προφανώς εσύ δεν έχεις ΦΠΑ οπότε κόψε ιδιοχρησιμοποίηση με την αξία που θα έκοβες αν χρέωνες κανονικά τον πελάτη, δεν πάει στα έσοδα σου.

Και προσοχή με τις "μηδενικές" που λέμε - μην κόβεις αβέρτα γιατί πρόσφατα κάποιος την έφαγε που έκοβε σε συγγενείς!

ΥΓ1. Πάντα ρωτάμε τον λογιστή. Κάθεσαι και ακού τώρα τι θα σου πεί ο κάθε τυχαίος στο insomnia καλή ώρα :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Πάλι εγώ!

Με μηδενικές αποδείξεις, τί κάνω? Δεν με αφήνει να βάλω "0", ζητάει απαραίτητα ποσό.

Όπως ανέφερε και ο αποπάνω δεν μπορεί να κοπεί απόδειξη με 0, ακόμα και στα σούπερ μάρκετ πολλές φορές σε προσφορές τύπου 1+1 βλέπεις το δεύτερο είδος να έχει χρεώση 0.01 λεπτό.

Δοκίμασε να βάλεις κανονική τιμή με έκπτωση τύπου 99.99% μπας και το δεχτεί αλλά η τελική τιμή να είναι έστω 1 λεπτό του ευρώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάλι εγώ :P 

Εκ του νόμου δεν υπάρχουν μηδενικές αποδείξεις. Τυπικά πρέπει να κόψεις αυτοπαράδοση / ιδιοχρησιμοποίηση με την κανονική αξία της υπηρεσίας για να χρεωθείς το ΦΠΑ. Προφανώς εσύ δεν έχεις ΦΠΑ οπότε κόψε ιδιοχρησιμοποίηση με την αξία που θα έκοβες αν χρέωνες κανονικά τον πελάτη, δεν πάει στα έσοδα σου.

Και προσοχή με τις "μηδενικές" που λέμε - μην κόβεις αβέρτα γιατί πρόσφατα κάποιος την έφαγε που έκοβε σε συγγενείς!

ΥΓ1. Πάντα ρωτάμε τον λογιστή. Κάθεσαι και ακού τώρα τι θα σου πεί ο κάθε τυχαίος στο insomnia καλή ώρα :P 

Πήγε email στη λογίστρια το βράδυ, μου έδωσε μια 3η λύση αντίστοιχα σήμερα (δεν έχει ελπίδα αυτή η χώρα 😛 ), αλλά πάντα μια διασταύρωση και μια ακόμα γνλωμη βολεύει.

Το πολύ 2 τέτοιες το μήνα "χρειάζεται" να κόβω, πιστεύω θα είμαι οκ. Προσπαθώ να είμαι τυπικός, ακριβώς για περιπτώσεις συγγενών-φίλων-συναδέλφων που βλέπω/αντιμετωπίζω χωρίς χρέωση, αλλά δεν με βοηθά ο νομοθέτης.

26 λεπτά πριν, dpolal είπε

Όπως ανέφερε και ο αποπάνω δεν μπορεί να κοπεί απόδειξη με 0, ακόμα και στα σούπερ μάρκετ πολλές φορές σε προσφορές τύπου 1+1 βλέπεις το δεύτερο είδος να έχει χρεώση 0.01 λεπτό.

Δοκίμασε να βάλεις κανονική τιμή με έκπτωση τύπου 99.99% μπας και το δεχτεί αλλά η τελική τιμή να είναι έστω 1 λεπτό του ευρώ.

Όχι, εκεί...θα το κάνουμε τόσο χαζά ώστε να προτιμά ο άλλος να μην κόβει καθόλου (και να μπλέκει αλλιώς μετά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Πέτρος said:

Πήγε email στη λογίστρια το βράδυ, μου έδωσε μια 3η λύση αντίστοιχα σήμερα (δεν έχει ελπίδα αυτή η χώρα 😛 ), αλλά πάντα μια διασταύρωση και μια ακόμα γνλωμη βολεύει.

Το πολύ 2 τέτοιες το μήνα "χρειάζεται" να κόβω, πιστεύω θα είμαι οκ. Προσπαθώ να είμαι τυπικός, ακριβώς για περιπτώσεις συγγενών-φίλων-συναδέλφων που βλέπω/αντιμετωπίζω χωρίς χρέωση, αλλά δεν με βοηθά ο νομοθέτης.

Όχι, εκεί...θα το κάνουμε τόσο χαζά ώστε να προτιμά ο άλλος να μην κόβει καθόλου (και να μπλέκει αλλιώς μετά).

Τι λύση αν επιτρέπεται? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

ξέρει κανείς τελικά αν έχει δυνατότητα δελτίου αποστολής;

Δε βρήκα κάποια επιλογή, οπότε υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος έκδοσης δελτίου αποστολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/2/2024 στις 9:01 ΜΜ, johnbond είπε

ξέρει κανείς τελικά αν έχει δυνατότητα δελτίου αποστολής;

Δε βρήκα κάποια επιλογή, οπότε υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος έκδοσης δελτίου αποστολής;

Δες ξανά αν ενεργοποιήθηκε το Δ.Α. γιατί έκαναν αναβάθμιση πριν λίγες ημέρες.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Highlander είπε

Δες ξανά αν ενεργοποιήθηκε το Δ.Α. γιατί έκαναν αναβάθμιση πριν λίγες ημέρες.
 

Έχεις δίκιο, όντως προστέθηκε.! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μηπως καποιος μπορει να με βοηθησει με το τι πρεπει να κανω για να εκδοσω τιμολογιο μεσω της εφαρμογης στα αγγλικα; Εκδιδω ενα τιμολογιο καθε μηνα προς γερμανια και ψαχνω τοσο καιρο να βρω καποια απαντηση και το πιο κοντινο που εχω φτασει ειναι ενα ερωτημα στο e-forologia που φαινεται να ειναι πισω απο paywall. Ειναι λιγο κριμα να πρεπει να αγορασω προγραμμα τιμολογησης για ενα τιμολογιο το μηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...