Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογή timologio από την ΑΑΔΕ για δωρεάν έκδοση παραστατικών και αυτόματης αποστολής τους στο myDATA


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, supremo1987 είπε

κόβω το μηνα 25-30 τιμολογια,α

νομίζω ότι δεν πρέπει να την χρησιμοποιήσεις , κάπου διάβασα για 50 τιμολογια μαξ ανα έτος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, supremo1987 είπε

Παιδιά απο εσάς που  χρησιμοποιειτε την δωρεαν εφαρμογη της Ααδε,ποια ειναι η μεχρι τωρα εμπειρια σας; ειναι ευχρηστο το προγραμμα; εγω εχω ατομικη επιχειρηση κόβω το μηνα 25-30 τιμολογια,αλλα μικροποσα και λιγους κωδικους συνηθως 2-3.ειμαι σε διλλημα στο πως να κινηθω.

Μια χαρά εύχρηστο είναι, με γνώμονα τους κωδικούς και το είδος των παραστατικών που εκδίδω. Σαν μηχανικός έχω μόνο παροχή υπηρεσιών (ένας κωδικός) και δύο ειδών παραστατικά (απυ και τπυ). Πολύ απλό στη λογική και τη χρήση, μου το σετταρε ο λογιστής μέσω anydesk σε 5' και άλλα τόσα χρειάστηκαν για να το κατανοήσω.

Δεν γνωρίζω τι γίνεται ωστόσο, όταν το θέμα περιπλέκεται (πολλοί κωδικοί κ.λπ.). Ίσως μια επιλογή να ήταν και ένα εξωτερικό λογισμικό.

12 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

νομίζω ότι δεν πρέπει να την χρησιμοποιήσεις , κάπου διάβασα για 50 τιμολογια μαξ ανα έτος 

Δεν με έχει απασχολήσει για να το απαντήσω με βεβαιότητα, ωστόσο στο σημείο 32 εδώ, αναφέρεται το αντίθετο (με επιφύλαξη, γιατί το παράδειγμα αναφέρεται σε χονδρικής).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elio_1 είπε

Αν δεν θέλεις να παρακολουθείς υπόλοιπα κλπ είναι μια λύση. Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις να τη δοκιμάζεις (την κανονική έκδοση) κι αν δεις πως δεν σε καλύπτει να ψάξεις για κάτι διαφορετικό. Τα προϊόντα - υπηρεσίες που χρησιμοποιείς και ο όγκος των παραστατικών είναι ελάχιστος. Μπορείς λοιπόν να κάνεις μια δοκιμή χωρίς κόστος

Όχι δεν με ενδιαφέρει να παρακολουθω υπολοιπα.Θελω απλα να εκδιδω τιμολογια.Θα το τσεκάρω να δω το περιβαλλον του,θα ψαξω και αλλα ατομα που το δουλευουν να μαθω περισσοτερα κι αναλογως.Ευχαριστω για την βοηθεια-συμβουλή! 

21 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

νομίζω ότι δεν πρέπει να την χρησιμοποιήσεις , κάπου διάβασα για 50 τιμολογια μαξ ανα έτος 

Εγω νομιζω οτι διαβασα ή ειδα βιντεο για ακριβως το αντιθετο.Οτι δεν υπαρχει περιορισμος,παρολαυτα θα το ξαναψαξω.Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, supremo1987 είπε

Όχι δεν με ενδιαφέρει να παρακολουθω υπολοιπα.Θελω απλα να εκδιδω τιμολογια.Θα το τσεκάρω να δω το περιβαλλον του,θα ψαξω και αλλα ατομα που το δουλευουν να μαθω περισσοτερα κι αναλογως.Ευχαριστω για την βοηθεια-συμβουλή! 

Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 5 μήνες περίπου , έχω κόψει καμιά 10ριά τιμολόγια. Το έμαθα μια χαρά εύχρηστο είναι για την δική μου χρήση αλλά δεν υπάρχει ούτε καν υποτυπώδες reporting για να μην ανταγωνίζεται της αγοράς. Απλά εκδίδω τιμολόγια.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω κάποια υπηρεσία απο τις πολλές που ξεπετάχτηκαν κατά τη περίοδο μετάβασης στην υποχρεωτική ενημέρωση της Mydata γιατί νόμιζα ότι υπήρχε περιορισμός πλήθους τιμολογίων και τζίρου. Έστειλα μήνυμα στην ΑΑΔΕ και με πήραν τηλέφωνο ( απίστευτο... ) παράλληλα με το email που μου έστειλαν για να με ενημερώσουν ότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός. Απ'όσο κατάλαβα, ο περιορισμός υφίσταται στη χρήση της εφαρμογής mydata και όχι της timologio. Είμαι πολύ ικανοποιημένος απο την εφαρμογή, αν και θα ήθελα ένα πιο ωραίο σχεδιασμό του προς εκτύπωση παραστατικού, καθώς και δυνατότητα καταχώρησης πληροφοριών που συνήθιζα να συμπληρώνω στα χειρόγραφα ( π.χ. στο τιμολόγιο, να είχα πεδίο για αναφορά του συσχετιζόμενου ΔΑ, τώρα πρέπει να το γράφω στις παρατηρήσεις, anyway ). 

Και χαίρομαι που επιτέλους με υποχρεώνει σε κάτι το κράτος, δίνοντάς μου δωρεάν εργαλείο. Παράλληλα, με τη Mydata θα σταματήσουμε να στέλνουμε και ΜΥΦ, οπότε win win κατάσταση. 

Θυμάμαι τον Οκτώβρη ( πότε ήταν ) που έψαχνα πανικόβλητος να αγοράσω υπηρεσία τιμολόγησης, άκουγα κάτι ποσά, όσα ήθελαν ζητούσαν. Οι άλλοι ας πούμε, ζητούσαν 600 ευρώ για το πρόγραμμα, αλλά και 100 ( ή και παραπάνω, δεν θυμάμαι ακριβώς ) για τα updates συν επιπλέον χρέωση για την υποστήριξη. Όταν μας βρήκαν στην ανάγκη οι εν λόγω εταιρείες και θεώρησαν ότι ήταν μια ιδανική ευκαιρία για να μας πατήσουν στο λαιμό, ήταν καλά.. Να με συμπαθάτε, δεν θα τους λυπηθώ για τον δήθεν αθέμιτο ανταγωνισμό απο πλευράς του κράτους. Καλά τους έκανε. Οι μεγάλες επιχειρήσεις ούτως ή άλλως έχουν το budget και την ανάγκη για χρήση συγκεκριμένων ( και ακριβών ) εφαρμογών. Μια μικρή επιχείρηση που μέχρι πρότινος έκοβε χειρόγραφα τιμολόγια, για ποιο λόγο θα έπρεπε να υποχρεωθεί ντε και καλά να τα σκάσει, δεν το καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από uniquegr
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις αν υπαρχει περιορισμος στην εφαρμογη MYDATA για περασμα των τιμολογιων του 2021?

Πρεπει να περασω τα χειρογραφα τιμολογια του 2021 εκει ετσι? Εχω καπου στα 55 χειρογραφα τιμολογια.

Ο λογιστης μου λεει οτι υπαρχει περιορισμος για 50 τιμολογια και οτι πρεπει να "αγορασω" προγραμμα για να το κανω αυτο.

Ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AGGANIS13 είπε

Ξερει κανεις αν υπαρχει περιορισμος στην εφαρμογη MYDATA για περασμα των τιμολογιων του 2021?

Πρεπει να περασω τα χειρογραφα τιμολογια του 2021 εκει ετσι? Εχω καπου στα 55 χειρογραφα τιμολογια.

Ο λογιστης μου λεει οτι υπαρχει περιορισμος για 50 τιμολογια και οτι πρεπει να "αγορασω" προγραμμα για να το κανω αυτο.

Ισχυει?

Έχεις τζίρο πάνω από 50.000 ευρώ; Για το 2021 νομίζω έτος αναφοράς είναι το 2019.

εφαρμογή timologio --> εκδίδεις κατευθείαν (χωρίς καμία προυπόθεση)
ειδική φόρμα καταχώρισης --> καταχωρείς χειρόγραφα τιμολόγια (έως 20 του επόμενου μήνα νομίζω) αν έχεις είτε κάτω από 50 τιμολόγια είτε τζίρο κάτω από 50.000 ευρώ στο προηγούμενο έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barca10 είπε

Έχεις τζίρο πάνω από 50.000 ευρώ; Για το 2021 νομίζω έτος αναφοράς είναι το 2019.

εφαρμογή timologio --> εκδίδεις κατευθείαν (χωρίς καμία προυπόθεση)
ειδική φόρμα καταχώρισης --> καταχωρείς χειρόγραφα τιμολόγια (έως 20 του επόμενου μήνα νομίζω) αν έχεις είτε κάτω από 50 τιμολόγια είτε τζίρο κάτω από 50.000 ευρώ στο προηγούμενο έτος.

Ευχαριστώ για την απαντηση

Τα χειρογραφα αυτα τιμολογια του 2021 ειναι 55... αλλα σιγουρα οχι πανω απο 50000 τζιρο  ---> ηταν χρονιά χωρις πολυ δουλεια

Ισως ομως τα επομενα χρονια να εχω και πανω απο 50 τιμολογια και ισως πανω απο 50000 τζιρο.

Σε αυτη την περιπτωση μπορω να συνεχισω με το δωρεαν προγραμμα "timologio" ?

Η πρεπει να αγοράσω καποιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, AGGANIS13 είπε

Σε αυτη την περιπτωση μπορω να συνεχισω με το δωρεαν προγραμμα "timologio" ?

 

Ναι. Η εφαρμογή timologio είναι μια δωρεάν εναλλακτική του ERP (με περιορισμένες δυνατότητες) χωρίς κάποια προϋπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα κι απο μενα,

παρατηρω αυτες τις μερες την εφαρμογη Timologio, εχω δει ολα τα βιντεο που εχουν ανεβασει, εχω μιλησει με την ΑΑΔΕ για αποριες και δεν ξεραν να μου απαντησουν και αναρωτιεμαι τελικα ποιες επιχειρησεις καλυπτει?
Οι ιδιοι γραφουν στη σελιδα τους οτι μπορει να χρησιμοποιηθει απο ολες τις επιχειρησεις, επισης για οποιες δεν εχουν συστημα μηχανογραφησης ή αυτο που εχουν δεν τους καλυπτει.
Εγω εχω μια ατομικη επιχειρηση με χονδρικη και λιανικη πωληση και απο την πρωτη μερα λειτουργιας ειμαι με φορολογικο μηχανισμο.
Μεσα στο 2021 εκανα και την αναβαθμιση για να αποστελει τα αρχεια στην ΑΑΔΕ αλλα το μηχανημα χρειαζεται 2 φορες το χρονο να το παω για σερβις, για να ρυθμιζουμε ξανα την ωρα πραγμα το οποιο δεν συμφερει. Αλλαζει απο θερινη σε χειμερινη ενα μηνα πριν την σωστη ημερομηνια.
Με βαση αυτο το προβλημα λοιπον που αντιμετωπιζω σκεφτηκα να χρησιμοποιησω την εφαρμογη μιας και τα παραστατικα που "κοβω" δεν ειναι αρκετα σε ποσοτητα.
Το προβλημα ομως ειναι οτι για ολες τις επιχειρησεις που ειναι υποχρεωμενες να χρησιμοποιουν ΦΗΜ δεν μπορουν να κανουν παυση του ΦΗΜ και να συνεχισουν μεσω της εφαρμογης.
Δεν ειναι παραλογο απο τη στιγμη που ολα τα παραστατικα υποχρεωτικα "ανεβαινουν" στην ΑΑΔΕ να μην σου δινουν τη δυνατοτητα να το κανεις με τη δωρεαν εφαρμογη τους?
Ξερεις μηπως καποιος κατι παραπανω γι αυτο το θεμα?

 

Επεξ/σία από george985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λιανικές συναλλαγές ανεβαίνουν στο esend μέσω του φορολογικού μηχανισμού.

Το timologio είναι για τις χονδρικές πωλήσεις. Στις χονδρικές δεν εμπλέκεται κάπου ο φορολογικός μηχανισμός.

Ο φορολογικός μηχανισμός/ταμειακή δεν θα καταργηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, barca10 είπε

Οι λιανικές συναλλαγές ανεβαίνουν στο esend μέσω του φορολογικού μηχανισμού.

Το timologio είναι για τις χονδρικές πωλήσεις. Στις χονδρικές δεν εμπλέκεται κάπου ο φορολογικός μηχανισμός.

Ο φορολογικός μηχανισμός/ταμειακή δεν θα καταργηθεί.

Πολυ σωστα οπως τα λες ειναι, οι λιανικες ανεβαινουν μεσω esend.
Η εφαρμογη Timologio ομως εχει την επιλογη να δημιουργησεις και Αποδειξη λιανικης πωλησης αγαθων.
Αν ηταν μονο για τις χονδρικες δεν υπαρχει κανενας λογος να σου δινει τη δυνατοτητα να "κοψεις" και αποδειξεις λιανικης.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george985 είπε

Πολυ σωστα οπως τα λες ειναι, οι λιανικες ανεβαινουν μεσω esend.
Η εφαρμογη Timologio ομως εχει την επιλογη να δημιουργησεις και Αποδειξη λιανικης πωλησης αγαθων.
Αν ηταν μονο για τις χονδρικες δεν υπαρχει κανενας λογος να σου δινει τη δυνατοτητα να "κοψεις" και αποδειξεις λιανικης.
 

Κάποια επαγγέλματα δεν έχουν υποχρέωση χρήσης ταμειακής, όπως είναι οι ιατροί. Γι' αυτούς υπάρχει η επιλογή Απόδειξη λιανικής στο timologio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2022 στις 12:48 ΜΜ, barca10 είπε

Κάποια επαγγέλματα δεν έχουν υποχρέωση χρήσης ταμειακής, όπως είναι οι ιατροί. Γι' αυτούς υπάρχει η επιλογή Απόδειξη λιανικής στο timologio.

Φιλτατε barca, οι γιατροι θα κοψουν αποδειξη παροχης, δεν πουλανε εμπορευμα. Σου επισημανα οτι σου δινει τη δυνατοτητα για αποδειξη λιανικης πωλησης αγαθων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...