Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογή timologio από την ΑΑΔΕ για δωρεάν έκδοση παραστατικών και αυτόματης αποστολής τους στο myDATA


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες ξέρει κανείς τι κάνουμε σε περίπτωση που έχουμε συμπληρώσει κάτι λάθος σε τιμολόγιο που έχει ήδη εκδοθεί; Πήρα τηλέφωνο στον ΑΑΔΕ αλλά δεν βγήκε άκρη. Δυνατότητα επεξεργασίας/επανέκδοσης δεν υπάρχει, και από ότι είδα τα τιμολόγια ανεβαίνουν αυτόματα στο myData τόσο το δικό μας όσο και στου πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημερα σας και καλη εβδομαδα.

μιας και ανηκω σε αυτες τις μικρες επιχειρησεις που κατι τετοιο θα με βολευε πολυ ειπα να το δοκιμασω.

κατσαμε με τον λογιστη μου λοιπον κοψαμε ενα τιμολογιο αλλα...

πρωτον οπως και ο φιλος απο πανω, πες οτι θελεις να κοψεις ενα πιστωτικο. ενω ακολουθουμε τα βηματα και φτανουμε στην εκτυπωση, αυτο δεν εκτυπωνεται ποτε..

δευτερον θεωρω απαραδεκτο το γεγονος οτι αν θελεις να κανεις εκπτωση σε προιον, δεν υπαρχει η δυνατοτητα ποσοστου αλλα χρηματων.. δηλαδη αν κατι κοστιζει 10 ευρω και θελεις να κανεις 20% εκπτωση, δεν εχεις αυτην την δυνατοτητα αλλα πρεπει να γραψεις 2 ευρω σαν εκπτωση. και ενα ακομα σπαστικοτατο ειναι ολοι οι αριθμοι που συμπληρωνεις ειναι χωρις το φπα ακομα κ η εκπτωση. ε να υπολογιζεις την τιμη μοναδας αντε παει στο καλο το εχεις κανει οταν περνας το προιον, αλλα κ την εκπτωση να αφαιρεις το φπα...???

αν ειναι ενα προιον παει κ ερχεται..σε μενα δεν ειναι ενα συνηθως το προιον στα τιμολογια και ειναι αρκετη η ταλαιπωρια..

ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ και κατα την γνωμη μου το κανει πολυ κουραστικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.

Πρέπει να δεις αν ανήκεις στις εξαιρέσεις που έχουν οι ΠΟΛ 1001 και 1002 (και κάποιες μικροδιορθώσεις αργότερα).
Αν δεν ανήκεις σε μία από αυτές, θέλεις φορολογικό ή ταμειακή.
Γράψε εδώ αν θες τη δραστηριότητα και θα σου απαντήσω εμπειρικά μια και δεν είμαι λογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, το χρησιμοποιώ το δωρεάν τιμολογιο ΑΑΔΕ εδώ και 2 μηνες περίπου και έχω κόψει καμιά 40αρια τιμολόγια μια χάρα μιας και κόβω μόνο μια συγκεκριμένη υπηρεσία. Το ερώτημα μου είναι αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά να μου απαντήση μέχρι ποσα τιμολογια μπορώ να κόψω τον Χρόνο?  Ο τζίρος μου είναι κάτω απο 50.000€ αλλά κόβω συνήθως καμιά 150αριά τιμολογια το χρόνο τα περισσότερα με μικροποσά 40 -50€. (Ο λογιστής μου , μου είπε όσα θέλω, άλλοι λογιστές που μπαίνουν στο κατάστημα μου σαν πελάτες και το συζητάμε λένε αλλος μέχρι 50 τιμολογια άλλος μέχρι 100 ούτε και οι ιδιοι βεβαια δεν είναι σιγουροι για την απάντηση τους.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, maverick290402 είπε

Καλημέρα, το χρησιμοποιώ το δωρεάν τιμολογιο ΑΑΔΕ εδώ και 2 μηνες περίπου και έχω κόψει καμιά 40αρια τιμολόγια μια χάρα μιας και κόβω μόνο μια συγκεκριμένη υπηρεσία. Το ερώτημα μου είναι αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά να μου απαντήση μέχρι ποσα τιμολογια μπορώ να κόψω τον Χρόνο?  Ο τζίρος μου είναι κάτω απο 50.000€ αλλά κόβω συνήθως καμιά 150αριά τιμολογια το χρόνο τα περισσότερα με μικροποσά 40 -50€. (Ο λογιστής μου , μου είπε όσα θέλω, άλλοι λογιστές που μπαίνουν στο κατάστημα μου σαν πελάτες και το συζητάμε λένε αλλος μέχρι 50 τιμολογια άλλος μέχρι 100 ούτε και οι ιδιοι βεβαια δεν είναι σιγουροι για την απάντηση τους.)

κοψε αλλα 10,  και θα μαθεις..................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maverick290402 είπε

Καλημέρα, το χρησιμοποιώ το δωρεάν τιμολογιο ΑΑΔΕ εδώ και 2 μηνες περίπου και έχω κόψει καμιά 40αρια τιμολόγια μια χάρα μιας και κόβω μόνο μια συγκεκριμένη υπηρεσία. Το ερώτημα μου είναι αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά να μου απαντήση μέχρι ποσα τιμολογια μπορώ να κόψω τον Χρόνο?  Ο τζίρος μου είναι κάτω απο 50.000€ αλλά κόβω συνήθως καμιά 150αριά τιμολογια το χρόνο τα περισσότερα με μικροποσά 40 -50€. (Ο λογιστής μου , μου είπε όσα θέλω, άλλοι λογιστές που μπαίνουν στο κατάστημα μου σαν πελάτες και το συζητάμε λένε αλλος μέχρι 50 τιμολογια άλλος μέχρι 100 ούτε και οι ιδιοι βεβαια δεν είναι σιγουροι για την απάντηση τους.)

Η δωρεάν εφαρμογή timologio δεν έχεικανέναν περιορισμό σε τζίρο και αριθμό τιμολογίων.

Η ειδική φόρμα καταχώρησης έχει περιορισμό (κάτω από 50k  ή 150 τιμ).

Στην ουσία η εφαρμογή timologio είναι μία εναλλακτική από την ΑΑΔΕ για όσους δεν διαθέτουν (ή δεν θέλουν να αγοράσουν) εμπορική εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, barca10 είπε

Η δωρεάν εφαρμογή timologio δεν έχεικανέναν περιορισμό σε τζίρο και αριθμό τιμολογίων.

Η ειδική φόρμα καταχώρησης έχει περιορισμό (κάτω από 50k  ή 150 τιμ).

Στην ουσία η εφαρμογή timologio είναι μία εναλλακτική από την ΑΑΔΕ για όσους δεν διαθέτουν (ή δεν θέλουν να αγοράσουν) εμπορική εφαρμογή.

Η ειδική φόρμα καταχώρησης έχει να κάνει με το συνοπτικό βιβλίο που τα στέλνει απευθείας το timologio? Δηλαδή δεν θα μπορούν να καταχωρηθούν στο συνοπτικο βιβλίο αυτόματα πάνω απο κάποια τιμολόγια που κόβω απο την εφαρμογή timologio.   Συγνώμη αν κατάλαβα λάθος αλλά έχω μπερδευτεί. Με λίγα λόγια εγώ θα είμαι οκ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, maverick290402 είπε

Η ειδική φόρμα καταχώρησης έχει να κάνει με το συνοπτικό βιβλίο που τα στέλνει απευθείας το timologio? Δηλαδή δεν θα μπορούν να καταχωρηθούν στο συνοπτικο βιβλίο αυτόματα πάνω απο κάποια τιμολόγια που κόβω απο την εφαρμογή timologio.   Συγνώμη αν κατάλαβα λάθος αλλά έχω μπερδευτεί. Με λίγα λόγια εγώ θα είμαι οκ ?

Άμα κόβεις από το timologio είσαι οκ. Η ειδική φόρμα καταχώρησης είναι για αυτούς που κόβουν χειρόγραφα (για να τα περνάν μετά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...