Προς το περιεχόμενο

The Wheel of Time (Prime, 19 Νοέμβρη)


Speculoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 hours ago, avacan23 said:

παιζει το 6ο να ναι το χειρότερο επεισόδιο της σειράς.. 2 εμειναν αντε να δούμε.

τον ματ τον αλλαξανε για καλύτερο η χείροτερο ηθοποιό  τελικά?

Διαφωνώ... Πολύ δυνατό με φουλ συναίσθημα και σκληρό επεισόδιο, φαίνεται εξάλλου και από τη βαθμολογία στα γνωστά sites...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2023 στις 8:04 ΜΜ, avacan23 είπε

αποκαλύπτικό το 5 επεισόδιο. λείπει η δράση του πρώτου κύκλου ομως.

Η πλάκα ειναι ότι στα βιβλία ο συγγραφέας Robert Jordan πέθανε πριν τελειωσει το τελευταίο βιβλίο

το οποίο γράφτηκε από άλλο συγγραφέα. ενδιαφέρον τέλος δε λέω με ανατροπή αλλα ελπιζω η σειρά να έχει διαφορετικό τέλος για να έχει και ενδιαφέρον.

Όχι απλά από όποιον κι όποιον άλλο συγγραφέα, ο Brandon Sanderson έχει γράψει τα τελευταία τρία βιβλία, τα οποία ο Jordan οραματιζόταν ως ένα, αλλά ο Sanderson θεώρησε ότι ήταν πολλή η πληροφορία για ένα βιβλίο.

Τώρα όσον αφορά τη σειρά, επειδή έχω διαβάσει τα βιβλία και ο πρώτος κύκλος ήταν με διαφορά η χειρότερη μεταφορά βιβλίου που έχω δει, δε θα ασχοληθώ καν με το δεύτερο κύκλο. Για μένα η σειρά δεν υπάρχει.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάθεται πολύ καλά η δεύτερη σεζόν αν και είχα επιλέξει να αφήσω την σειρά να τρέξει, οπότε είδα τα 6 επεισόδια μαζεμένα. Πάντα βοηθάει αυτό. Γενικά τα τελευταία επεισόδια είναι αρκετά καλά, με την Madeleine Madden ως Egwene, μάλλον να κλέβει την παράσταση από την στιγμή που μπήκε μέσα στο κελί. Ο μόνος που δεν μου κάθεται καλά οπτικά, είναι ο Ishamael. Δεν ξέρω αν αυτή είναι η περιγραφή του στα βιβλία, αλλά το στυλ του, σαν υπάλληλος σε κάποιο σύγχρονο γραφείο τελετών, ξεχωρίζει αρνητικά δίπλα στους άλλους με τις πιο παραδοσιακές ενδυμασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, john_dr said:

Μου κάθεται πολύ καλά η δεύτερη σεζόν αν και είχα επιλέξει να αφήσω την σειρά να τρέξει, οπότε είδα τα 6 επεισόδια μαζεμένα. Πάντα βοηθάει αυτό. Γενικά τα τελευταία επεισόδια είναι αρκετά καλά, με την Madeleine Madden ως Egwene, μάλλον να κλέβει την παράσταση από την στιγμή που μπήκε μέσα στο κελί. Ο μόνος που δεν μου κάθεται καλά οπτικά, είναι ο Ishamael. Δεν ξέρω αν αυτή είναι η περιγραφή του στα βιβλία, αλλά το στυλ του, σαν υπάλληλος σε κάποιο σύγχρονο γραφείο τελετών, ξεχωρίζει αρνητικά δίπλα στους άλλους με τις πιο παραδοσιακές ενδυμασίες.

Χωρίς να έχω δει τη 2η σαιζόν ακόμα, φαντάζομαι πως το ντύσιμο του είναι το ίδιο μοντέρνο με αυτό που είχε στην 1η σαιζόν. Αυτό, βάσει των βιβλίων, έχει μια λογική...😉

Με τον Rand όμως τι γίνεται, δεν ακούω τίποτα. Ακόμα 3ος ρόλος; 😂

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, john_dr είπε

Ο μόνος που δεν μου κάθεται καλά οπτικά, είναι ο Ishamael. Δεν ξέρω αν αυτή είναι η περιγραφή του στα βιβλία, αλλά το στυλ του, σαν υπάλληλος σε κάποιο σύγχρονο γραφείο τελετών, ξεχωρίζει αρνητικά δίπλα στους άλλους με τις πιο παραδοσιακές ενδυμασίες.

Όντως! Κι εμένα με χαλούσε κάτι και δεν είχα σκεφτεί τι είναι ακριβώς. Πολύ underwhelming εμφάνιση. Ελπίζω κάποια στιγμή να αλλάξει.

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://screenrant.com/wheel-of-time-season-3-renewal-cast-everything-we-know/

σεζον 3 on the go.

https://www.insider.com/what-the-wheel-of-time-actors-look-like-real-life-2021-11

spacer.png

spacer.png

Μια εικόνα χίλιες λέξεις. Το καστινγκ το εκανε η ιδια γυναικα που διαλεξε ηθοποιους για το bringerton οπότε

αναμενομενο.

https://www.imdb.com/name/nm1506153/?ref_=nm_mv_close

Δείτε εδώ πως ειναι οι χαρακτήρες στα βιβλία και πώς στη σειρά.

https://dragonmount.com/tv/s1/cast/

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι στα τελευταια 3-4 επεισόδια έχει ανεβει παρα πολύ. Ως φίλος του φαντασι αλλά χωρίς να εχω διαβάσει τα βιβλία έχω μερικές παρατηρήσεις. 

- Δεν ειναι ξεκάθαρο τι γίνεται, δεν δίνει σε κάθε σεζόν μια σαφή εικόνα της ιστορίας.

- Ειναι πάρα πολύ δυσκολο να παρακολουθήσεις τα ονόματα και τις τοποθεσίες, εκει θα έπρεπε να κάνουν λίγη δουλίτσα για να καταλάβεις που βρίσκονται οι ήρωες, ποια ειναι τα μέρη που αναφέρονται κλπ. Ενα τρίλεπτο κάθε φορά σαν εισαγωγή του επεισοδίου.. Ξερω οτι μιλάμε για το μεγαλύτερο σε μέγεθος κόσμο του φαντασι αλλά δεν γίνεται η ελάχιστη προσπάθεια να καταλάβεις γεωγραφία και ποιες ειναι οι πόλεις που βρισκονται όπως και το καθεστώς τους. Υποθέτω δεν ειναι όλα φως - σκοτάδι υπάρχουν και οι ενδιάμεσοι με μια δική τους ατζέντα.

- Ο Ραντ και ο Ματ θελουν επειγόντως ρικαστ. 

- Κάποιες δυνάμεις φαινονται πολύ OP δεν ξερω πως παρουσιάζονται στα βιβλία.. Θεωρητικά παντως οι "σκοτεινοι" θα μπορουσαν να κάνουν κάποιους εχθρους κομμάτια απλά στον ύπνο τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ-πολύ καλύτερος ο 2ος κύκλος συνολικά, αλλά με το ζόρι πιάνει ένα 7-7.5 και το τελευταίο ένα 8ράκι για το "καλό".

Έχει τεράστια κενά η "ιστορία", χαώδη κενά το lore (υποθέτω τα βιβλία έχουν ατελείωτο υλικό) που από σημείο σε σημείο σε αφήνουν να αναρωτιέσαι τί/πού/πως/γιατί.

Οι "μάχες" παραμένουν για γέλια και για κλάματα μαζί, τόσο σε μέγεθος/έκταση όσο και σε σκηνογραφία/χορογραφία κλπ.

Μετά το RoP οι μέτριες επιλογές στους ηθοποιούς εδώ δείχνουν οσκαρικές, λίγο ενοχλούν.

Δυστυχώς είναι ξεκάθαρα πετσοκομμένο από την αρχή μέχρι το τέλος, οπότε η οποιαδήποτε ελπίδα για κάτι πραγματικά καλό και αξιομνημόνευτο έχει ήδη χαιρετήσει.

Αν φάμε, δε, κανένα 2χρονο για την επόμενη σεζόν (όπως είναι η "μόδα" πια), κααααλαααα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο Γ Α Μ Α Τ Α έκλεισε η σεζόν!!! Όταν τελείωσε η πρώτη σκεφτόμουν ότι ήταν υποψήφιο να φάει cancellation. Αλλά μετά από αυτή τη σεζόν νομίζω ότι η σειρά έχει στο τσεπάκι της όσες σεζόν χρειάζεται μέχρι να ολοκληρωθεί.

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε κι εμένα το τελευταίο επεισόδιο αρκετά, όμως δεν κατάλαβα πως

Spoiler

ο Rand σκότωσε τόσο εύκολα φαινομενικά τον Ishamael. Είχε εξαντληθεί από την μάχη με την Egwene τόσο; Ένα επεισόδιο πριν είδαμε την Suian (Amyrlin Seat) να τον κάνει shield τόσο εύκολα μόνη της και υποτίθεται είναι πιο αδύναμη σε σχέση με τους chosen, σωστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Μου άρεσε κι εμένα το τελευταίο επεισόδιο αρκετά, όμως δεν κατάλαβα πως

  Απόκρυψη περιεχομένων

ο Rand σκότωσε τόσο εύκολα φαινομενικά τον Ishamael. Είχε εξαντληθεί από την μάχη με την Egwene τόσο; Ένα επεισόδιο πριν είδαμε την Suian (Amyrlin Seat) να τον κάνει shield τόσο εύκολα μόνη της και υποτίθεται είναι πιο αδύναμη σε σχέση με τους chosen, σωστά;

 

Spoiler

Με την δύναμη της σκέψης 😝

Γενικά το power balance είναι λίγο ότι να ναι σε ορισμένα σημεία..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...