Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, fragma είπε

Εγω πάντως επειδή έχω εργαστεί πολλά χρόνια σε διοικητικές θέσεις στον ιδιωτικό τομέα και γνωρίζω πόσο προσεκτικά προσεγγίζουν τις εργασιακές σχέσεις οι αρμόδιοι φοβούμενοι τις νομικές συνέπειες, μου φαίνεται πολύ χοντροκομμενο για να είναι "λάθος". Όπως σωστά ειπώθηκε, μπορουσαν απλά να αφήσουν τις συμβάσεις να λήξουν, και δεν θα προέκυπτε κανένα απολύτως θέμα. Πιστεύω οτι αυτός που εκανε την επικοινωνία είχε πρόθεση να βλάψει την εταιρία. 

Και γιατι το συνεχισαν σημερα;
Μολις πριν λιγο ανακοινωσαν ανακληση.

Απλα θελαν να το παιξουν οτι νοιαζονται με το να τους κρατησουν,και τους γυρισε μπουμερανγκ.

 

Αυτο παντως παιζει πολυ καιρο,εγω ειχα κανει λανθασμενα αιτηση σαν ανεξαρτητος πριν 40 μερες,πριν απο 20 μερες προχωρησε η αιτηση μου,αλλα οταν καταλαβα οτι ειχα κανει λαθος στην αιτηση και τους το ειπα,μου ειπαν οτι δεν δεχονται αλλους μισθωτους,μονο freelancer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, li@m είπε

Καλά θα βγάλουν κανένα κουπονακι σήμερα αύριο για δώρο καφέ και τσουπ όλοι θα παραγγείλουν και ούτε γάτα ούτε ζημιά.. 

Τι εννοεις "ο λαος δεν ξεχνα" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν το απεγκατεστησα κι ούτε πρόκειται. 

Χρησιμοποιώ κυρίως το wolt γιατί πρώτο έβαλε συνεργασίες με καταστήματα που δεν είχαν delivery & έπειτα ακολούθησε το efood. 

Και τα 2 βολεύουν πολύ. Δεν θέλω για τον Χ,ψ λόγο να μιλάω στο τηλ (παραγγέλνω πχ από τη δουλεια μου χωρίς να ενοχλήσω κανεναν) , μπορώ να βλέπω τους καταλόγους όλων των μαγαζιών, βλέπω τιμές, μπορώ να πληρώσω με κάρτα, βλέπω που ακριβώς βρίσκεται η παραγγελία μου κλπ. 

Προφανώς κάθε φορά θα δώσω tip στον διανομέα αλλά κι εγώ δούλευα για καιρό στον δρόμο. Δεν είναι μόνο οι ντελιβεραδες. Κουριερ, πωλητές, ιατρικοί επισκέπτες κλπ δουλεύουν εκτός γραφείων. Άτομα με πτυχία που γυρίζουν πόρτα πόρτα για λιγότερα χρήματα απ αυτά που οι ίδιοι οι ντελιβεραδες παραδέχονται ότι βγάζουν. 

Κι εγω δούλευα πωλήτρια σε πολυεθνική και έφτανα από Αθήνα Γιάννενα και Λευκάδα και Κερκυρα. 2 βδομαδες/μήνα επαρχία χωρίς να πληρώνομαι παραπάνω για τα εκτός έδρας με μισθό που δεν έφτανε τα 1000€. 

Με το delivery μέσω wolt υπάρχουν μαγαζιά που μπόρεσαν να επιβιώσουν μες την καραντίνα γιατί έτσι είχαν διανομή. Αυτοί δεν είναι εργαζομενοι; 

Όσοι δουλεύουν στο efood εκτός του delivery δεν ειναι εργαζόμενοι; όσοι δουλεύουν διανομείς και δεν πήραν αυτό το μήνυμα δεν είναι εργαζομενοι; 

Απλά λίγες σκέψεις 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Προφανώς κάθε φορά θα δώσω tip στον διανομέα αλλά κι εγώ δούλευα για καιρό στον δρόμο. Δεν είναι μόνο οι ντελιβεραδες. Κουριερ, πωλητές, ιατρικοί επισκέπτες κλπ δουλεύουν εκτός γραφείων. Άτομα με πτυχία που γυρίζουν πόρτα πόρτα για λιγότερα χρήματα απ αυτά που οι ίδιοι οι ντελιβεραδες παραδέχονται ότι βγάζουν. 

 

Απο οσους ανεφερες παντως,μονο οι κουριερ εχουν σχεση με το διανομεα,και επιβεβαιωνω οτι δεν εχω δει λιγοτερα tips απο αυτα του κουριερ.Οι αλλοι που ανεφερες  δε ρισκαρουν τη ζωη τους,απλα δουλευουν εκτος γραφειου. 

Μη συγκρινεις αυτο που εκανες ως πωλητρια,με αυτο που κανει ο διανομεας ενα 8ωρο στο δρομο,που δεν ξερει αν θα γυρισει σπιτι του το βραδυ,και που σε καθε γωνια υπαρχει αλλος κινδυνος. 

Μη συγκρινεις αυτους που πανε πορτα πορτα και βγαζουν λιγοτερα.
Και αν θες να μιλησουμε αντικειμενικα για το ποσα ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΝ του διανομεα ( και οχι ντελιβερα ) μπορουμε να το κανουμε σε αλλη συζητηση.Το ποσα λεγονται οτι βγαζουμε δεν εχουν καμια σχεση με το ποσα πραγματικα βγαζουμε.
Ολοι νομιζουν οτι παιρνουμε αλλα τοσα σε τιπς,που απεχει πολυ απο την αληθεια,και ολοι ξεχνουν το ποσα ριχνουμε στα μηχανακια μας.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Land-decked είπε

Γιατι πολυ απλά κάθονται!!!! Δεν τους έχει δει που κάνουν πιάτσα και απλά περιμένουν έξω από κάποιο μαγαζί? Δεν είναι πολύ πιο αποτελεσματικο για την εταιρεία να τους έχει συνέχεια στην πρίζα, αν πηγαίνεις παραγγελία θα πληρώνεσε αλλιώς 0

Δεν ισχύει αυτό. Όταν σου στέλνουν παραγγελία φεύγεις. Όπως και επίσης σε κάποια καταστήματα μπλοκάρει η παραγωγή παραγγελιών λόγο φόρτου οπότε οι διανομείς πρέπει να περιμένουν να βγει η παραγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, katanalwtis είπε

Δεν ισχύει αυτό. Όταν σου στέλνουν παραγγελία φεύγεις. Όπως και επίσης σε κάποια καταστήματα μπλοκάρει η παραγωγή παραγγελιών λόγο φόρτου οπότε οι διανομείς πρέπει να περιμένουν να βγει η παραγγελία

Γενικα το συστημα ειναι πολυ μετριο.Η καθυστερηση ειναι μεγαλη για το διανομεα.
Εκει που εγω θα επαιρνα 3 και 4 παραγγελιες στο το μαγαζι που εργαζομουν,ο efood παιρνει 1-2 ( απο το ιδιο μαγαζι )  και μετα το συστημα δινει στον επομενο. Μπορει να μην ταιριαζουν μεταξυ τους οι  παραγγελιες,ή να σου βγαζει να πας πρωτα μια μακρινη και μετα να βλεπεις οτι η δευτερη ηταν σε σημειο που περασες ( δε βλεπεις που παει η δευτερη αν δεν παραδωσεις την πρωτη ) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηθικό δίδαγμα. Από την κουβέντα μάθαμε ότι το efood παίρνει προμήθεια 25%. Κατά συνέπεια εγώ  που παραλαμβάνω από το μαγαζί πληρώνω 25% περισσότερο από αυτό που θα έπρεπε χωρίς να απολαμβάνω την υπηρεσία. Το λογικό θα ήταν να έχω την ευχέρεια επιλογής. Να υπάρχει η τιμή βάσης (παραλαβή κατάστημα) και τιμή με delivery να ξέρουμε τι πληρώνουμε. Επίσης να μην κακομαθαίνουν όλοι να θέλουν ένα καφέ delivery και όλοι αυτοί που τον παραλαμβάνουν από τους όποιους Γρηγόρηδες, Coffee lab και σία , επί τόπου στο κατάστημα, να χρεώνονται το ίδιο. Επιτέλους θα ξέραμε αν αξίζει ή όχι το delivery και ότι δεν είναι αυτονόητο ούτε καν οικονομικό. Τώρα να καταλάβουμε ότι με συνευθύνη όλων έχει δημιουργηθεί μια τεράστια στρέβλωση.

ΥΓ Άλλο ένα τεράστιο θέμα που πρέπει να επιλυθεί είναι με τα μηχανάκια των ντελιβεράδων. Πρώτον: είναι άδικο γι αυτούς να βάζουν προσωπικό τους κεφάλαιο στη δουλειά τρίτου συνήθως με αντάλλαγμα μόνο το καύσιμο και να επιβαρύνονται συντηρήσεις κλπ. Δεύτερον: επειδή το μεροκάματο δεν είναι και σπουδαίο παραμελούν το μηχανάκι και αποτέλεσμα απίστευτο καυσαέριο από τα περισσότερα "τελειωμένα" παπάκια. Τρίτον: σύντομα από τα πολλά χιλιόμετρα τα μηχανάκια βγαίνουν off και ο εργαζόμενος άντε να βρει κεφάλαιο να αγοράσει καινούργιο (?) Να υποχρεωθούν λοιπόν τα "αφεντικά" με νόμο να έχουν δικό τους στόλο -μόνο η Dominos το έκανε- με συντηρημένα μηχανάκια, να περνάνε ελέγχους συχνούς και να αναπνεύσουμε και οι υπόλοιποι. 

Επεξ/σία από kalmik
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kalmik είπε

Από την κουβέντα μάθαμε ότι το efood παίρνει προμήθεια 25%. Κατά συνέπεια εγώ  που παραλαμβάνω από το μαγαζί πληρώνω 25% περισσότερο από αυτό που θα έπρεπε χωρίς να απολαμβάνω την υπηρεσία.

Απο το μαγαζι παιρνει το ποσοστο,οχι "καπελο".
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Απο το μαγαζι παιρνει το ποσοστο,οχι "καπελο".
 

Μάλλον δεν έγινε κατανοητό αυτό που είπα. Ότι το κατάστημα ανεβάζει 25% την τιμή γενικώς λόγω του efood, ανεξάρτητα αν εγώ δε χρειάζομαι την υπηρεσία και παραλαμβάνω το σουβλάκι μου χέρι χέρι επί τόπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kalmik είπε

Μάλλον δεν έγινε κατανοητό αυτό που είπα. Ότι το κατάστημα ανεβάζει 25% την τιμή γενικώς λόγω του efood, ανεξάρτητα αν εγώ δε χρειάζομαι την υπηρεσία και παραλαμβάνω το σουβλάκι μου χέρι χέρι επί τόπου.

25% ειναι μεγαλη αυξηση,δεν ανεβηκαν τοσο οι τιμες.

Αλλα ναι,εγιναν αυξησεις,και οντως πληρωνεις εσυ την προσαυξημενη τιμη.

Δε μπορω ομως να μιλησω γενικοτερα,γιατι πχ στο μαγαζι που δουλευα δεν ειχαν κανει αυξηση τιμων εδω και μερικα χρονια,οποτε μπορει να γινοταν ετσι και αλλιως η αυξηση αργοτερα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

25% ειναι μεγαλη αυξηση,δεν ανεβηκαν τοσο οι τιμες.

Αλλα ναι,εγιναν αυξησεις,και οντως πληρωνεις εσυ την προσαυξημενη τιμη.

Δε μπορω ομως να μιλησω γενικοτερα,γιατι πχ στο μαγαζι που δουλευα δεν ειχαν κανει αυξηση τιμων εδω και μερικα χρονια,οποτε μπορει να γινοταν ετσι και αλλιως η αυξηση αργοτερα.

 

 

γενικα παντως τα τελευταια 2 χρόνια τα σουβλάκια έχουν ανέβει στο θεο. δεν νομιζω να φταιει κατι άλλο. ειναι χαζο να πληρωνει προμηθεια 25% το μαγαζι στο efood και εγω που δεν το εχω καν να πληρωνω το σουβλακι ιδια τιμη με τον γειτονα που το χρησιμοποιησε. είτε εγω τρωω φέσι είτε αυτος εχει εκπτωση. καποιος πληρωνει λαθος εδω.

επισης λιγο πριν φυγει η προηγουμενη κυβερνηση (1-2 μήνες) πέρασε νομο που εχει συγκεκριμένες υποχρεωσεις για τους εργοδοτες των ντελιβεραδων. να σας πω ποσα απο αυτα εφαρμοζονται σημερα? δεν ξερω μηπως το κατηργησαν κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...