Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 minutes ago, SabotazNic said:

image.png.d89d2389bda9e4ae9bfabd51ca0176e3.png

Οπως επισης και uber και deliveroo εξωτερικο. Γενικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι Ελληνες αρπαζουμε τοσο ευκολα το κινητο μας και κανουμε Trend ενα χαζο-hashtag

Το πρόβλημα δεν είναι το freelancer καθε αυτό. Αρκετούς τους βολεύει και το επιλέγουν. Η wolt λειτουργεί εξαρχής μόνο έτσι με άτομα που συνειδητά έκαναν αίτηση. Το πρόβλημα είναι με τον εκβιασμό ή γίνεσαι freelancer ή παίρνεις πόδι. Δηλαδή και θέλω να σε κρατήσω να μου βγάζεις δουλειά αλλά δε θέλω να σου πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές.

Βγάλανε τα μάτια τους μόνοι τους πάντως. Αν απλά έληγαν οι συμβάσεις (που είναι και μέσω τρίτου) δε θα άνοιγε ρουθούνι. 

 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ELTASSOS1 είπε

 

Μια χαρα θα σε πληρωσει..ΔΕΝ .θα τεθει σαν εργατικο...απλα ατυχημα οποτε πληρωνει το κοροιδο ο νομιμος εργοδοτης...ασφαλιστρα και αναρρωση και μετα τον μηνα πληρωνουμε μεσω εφκα ολοι μας...

Ξέρεις πόλους εργοδότες που πληρώνουν ένα εκτός ωραρίου ατύχημα σαν εργατικό;;; 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Το πρόβλημα δεν είναι το freelancer καθε αυτό. Αρκετούς τους βολεύει και το επιλέγουν. Η wolt λειτουργεί εξαρχής μόνο έτσι με άτομα που συνειδητά έκαναν αίτηση. Το πρόβλημα είναι με τον εκβιασμό ή γίνεσαι freelancer ή παίρνεις πόδι. Δηλαδή και θέλω να σε κρατήσω να μου βγάζεις δουλειά αλλά δε θέλω να σου πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές.

Το πρόβλημα ξεκίνησε αρχικά όπου ένας υπάλληλος διέρρευσε μαιλ επικοινωνίας. Στην συνέχεια, από άτομα που δεν ξέρουν τι σημαίνει να δουλεύεις με συμβόλαιο ορισμένου χρόνου. Φαντάζομαι 30 Σεπτεμβρίου λήγουν πολλές συμβάσεις λόγω σεζον, ή γενικά όποιων λήγουν και υπάρχουν παράπονα για αυτούς. Δεν είναι υποχρεωμένοι να κρατήσουν όσους προλαμβάνουν και γνωρίζουν εξαρχής ότι δουλεύουν ΟΡΙΣΜΈΝΟ χρόνο. 

Αυτά 

Επισης, μάθαμε τι εννοούν ως "batch" στο αντίστοιχο αρχικό μαιλ τους? Αναφέρουν: "με βάση τα παραπάνω (περί στρατηγικής και freelancing) ΚΑΙ το batch σου..." 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Αν απλά έληγαν οι συμβάσεις (που είναι και μέσω τρίτου) δε θα άνοιγε ρουθούνι. 

AYTO

2 λεπτά πριν, primeragt είπε

Ξέρεις πόλους εργοδότες που πληρώνουν ένα εκτός ωραρίου ατύχημα σαν εργατικό;;; 

Φανταζομαι μιλαει για αναρρωτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, primeragt said:

Ξέρεις πόλους εργοδότες που πληρώνουν ένα εκτός ωραρίου ατύχημα σαν εργατικό;;; 

Εννοεί ότι θα πάρεις αναρρωτική άδεια που δικαιούται ο καθένας αν αρρωστήσει ή πάθει ένα ατύχημα στον ελεύθερο χρόνο του ( εκεί βέβαια το ΙΚΑ σε πληρώνει κυρίως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς και μιλάει για απλή αναρρωτική που απέχει πάρα πολύ από το τι γίνεται σε ένα εργατικό ατύχημα.

Το κορόιδο που πληρώνει δεν βλέπω σαυτο όμως.

Επεξ/σία από primeragt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, primeragt είπε

Ξέρεις πόλους εργοδότες που πληρώνουν ένα εκτός ωραρίου ατύχημα σαν εργατικό;;; 

Ειπαμε δεν το δηλωνουν εργατικο....σου λεει πηγα να παρω μια πιτσα στις 10 το βραδυ και με χτυπησε ενα αμαξι Παει κανονικα σαν ασθενεια, και μονιμος εργοδοτης τον πληρωνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. Δεν αποδεικνυεται οτι ηταν σε δουλεια αλλου εργοδοτη. Η ασφαλεια ειναι 24ωρη...

 Εργατικο δηλωνεται , οταν δηλωνεται, για στατιστικους λογους η αν εχει ευθυνη ο εργοδοτης για μετρα ασφαλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, primeragt είπε

Προφανώς και μιλάει για απλή αναρρωτική που απέχει πάρα πολύ από το τι γίνεται σε ένα εργατικό ατύχημα.

Μιλαει για αναρρωτικη αδεια,ειτε ειναι σπασμενο ποδι,ειτε κορωνοιος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ELTASSOS1 είπε

Ειπαμε δεν το δηλωνουν εργατικο....σου λεει πηγα να παρω μια πιτσα στις 10 το βραδυ και με χτυπησε ενα αμαξι Παει κανονικα σαν ασθενεια, και μονιμος εργοδοτης τον πληρωνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. Δεν αποδεικνυεται οτι ηταν σε δουλεια αλλου εργοδοτη. Η ασφαλεια ειναι 24ωρη...

 Εργατικο δηλωνεται , οταν δηλωνεται, για στατιστικους λογους η αν εχει ευθυνη ο εργοδοτης για μετρα ασφαλειας.

Ναι αλλά δεν πληρώνεται ρε φίλε για τον χρόνο που κάθεται από τον εργοδότη. Αλλά από το ΙΚΑ με μια αποζημίωση τρίχας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, primeragt είπε

Ναι αλλά δεν πληρώνεται ρε φίλε για τον χρόνο που κάθεται από τον εργοδότη. Αλλά από το ΙΚΑ με μια αποζημίωση τρίχας. 

Κανεις λαθος...εως και τον 1 μηνα τον πληρωνει ολο ο εργοδοτης και ΜΕΤΑ συνεψιζει ο ΙΚΑΣ....ακομη και τα 3ημερσ ταπληρωνει ο εργοδοτης μεχρι τις 30 μερες το ετος.. τωρα δεν ξετω αν ειναι εργασιμες η ημερολογιακες. Και η αδεια διακοπτετσι αν ειναι αδειουχος, πληρωνετσι,  και μετα οταν αναρρωσει, συνεχιζεται η αδεια κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, SabotazNic said:

Το πρόβλημα ξεκίνησε αρχικά όπου ένας υπάλληλος διέρρευσε μαιλ επικοινωνίας. Στην συνέχεια, από άτομα που δεν ξέρουν τι σημαίνει να δουλεύεις με συμβόλαιο ορισμένου χρόνου. Φαντάζομαι 30 Σεπτεμβρίου λήγουν πολλές συμβάσεις λόγω σεζον, ή γενικά όποιων λήγουν και υπάρχουν παράπονα για αυτούς. Δεν είναι υποχρεωμένοι να κρατήσουν όσους προλαμβάνουν και γνωρίζουν εξαρχής ότι δουλεύουν ΟΡΙΣΜΈΝΟ χρόνο. 

Αυτά 

Επισης, μάθαμε τι εννοούν ως "batch" στο αντίστοιχο αρχικό μαιλ τους? Αναφέρουν: "με βάση τα παραπάνω (περί στρατηγικής και freelancing) ΚΑΙ το batch σου..." 

Εγώ το είπα εξαρχής ότι είναι αυτογκόλ της εταιρείας γιατί υπήρχε πρότερη εμπειρία από τα my market. Τέτοια μνμ δε τα στέλνεις γραπτά στην εποχή των social και του cancel culture. Θα γίνει case study φοβερό.

Περι συμβάσεων έχω γράψει και πιο πριν τη άποψη μου. Δε μιλάμε για μαγαζί σεζόν που κλείνει και οι υπάλληλοι ήξεραν θα μείνουν άνεργοι εκ των προτέρων. Οι ορισμένου εδώ είναι "εικονικές" ( το κάνουν πολλές εταιρείες). Ουσιαστικά σε κρατάνε εσαεί με ορισμένου που ανανεώνονται. Αλλιώς δε θα σε ανανέωναν καθόλου.

Το batch λογικά στην αποδοτικότητα τους θα αναφέρεται (αριθμός παραγγελιών πχ) αν ίσχυει και αυτό που αναφέρθηκε ότι δηλαδή αυτοί που επιλέχτηκαν ήταν οι ακατάλληλοι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποζημιωση τριχας οπως την λες, ειναι αναλογη του μισθου...σκεψου ομως οτι δεν εχει εξοδα εισιτηρια καφεδες εμφανιση...κλπ οποτε μια χαρσ πληρωνει ο ΙΚΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' ότι ξέρω τις τρεις πρώτες τις πληρώνει ο εργοδότης, τις επόμενες τρεις 50/50 με το ΙΚΑ και από κει και μετά μόνο ΙΚΑ με ένα μικρό ποσό αναλογικά με το μισθό. Αν έχει αλλάξει κάτι και έχεις δίκιο το δέχομαι.

Επεξ/σία από primeragt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πάντως επειδή έχω εργαστεί πολλά χρόνια σε διοικητικές θέσεις στον ιδιωτικό τομέα και γνωρίζω πόσο προσεκτικά προσεγγίζουν τις εργασιακές σχέσεις οι αρμόδιοι φοβούμενοι τις νομικές συνέπειες, μου φαίνεται πολύ χοντροκομμενο για να είναι "λάθος". Όπως σωστά ειπώθηκε, μπορουσαν απλά να αφήσουν τις συμβάσεις να λήξουν, και δεν θα προέκυπτε κανένα απολύτως θέμα. Πιστεύω οτι αυτός που εκανε την επικοινωνία είχε πρόθεση να βλάψει την εταιρία. 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...