Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Land-decked είπε

Αυτο είναι το μεροκάματο, 60 ζεστά και μετρητά. Σιγά μη σου δώσει και δώρο Χριστουγέννων επειδή μαζεύεις ελλιες. Τον Πακιστανό θα πάρει αν δε θέλεις εσυ... Απλά φέτος στην Κρήτη που πήγα έμαθα ότι υπάρχει έλλειψη από Πακιστανούς, οι Αλβανοί είναι νοικοκύριδες στην Κρήτη τέτοιες δουλειές δε κάνουν, και ο Έλληνας κλασικά στην καφετέρια

Γιατί δεν πας να τις μαζέψεις εσύ τότε; 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, michael92 είπε

Γιατί δεν πας να τις μαζέψεις εσύ τότε; 

Εγώ δεν έχω την ανάγκη να το κάνω.

Ας το κάνουν όσοι Έλληνες έχουν ανάγκη.

Αν και μάλλον θα προτιμήσουν να είναι πάνω στο μηχανάκι και να δουλεύουν freelance ντελιβερι. Εδώ δεν πάει ο γιος του αγρότη να μαζέψει ελλιες,θα πάει ένα παιδί της πόλης που ούτε έχει δει χωράφι ποτέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Land-decked είπε

Εγώ δεν έχω την ανάγκη να το κάνω.

Ας το κάνουν όσοι Έλληνες έχουν ανάγκη.

Αν και μάλλον θα προτιμήσουν να είναι πάνω στο μηχανάκι και να δουλεύουν freelance ντελιβερι. Εδώ δεν πάει ο γιος του αγρότη να μαζέψει ελλιες,θα πάει ένα παιδί της πόλης που ούτε έχει δει χωράφι ποτέ?

Ναι γιατί ο αγρότης ήθελε να κάνει το γιο του γιατρό και δικηγόρο. Για αυτό φέρνουμε μέχρι σκόρδα από την Κίνα 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Land-decked είπε

Εγώ δεν έχω την ανάγκη να το κάνω.

Ας το κάνουν όσοι Έλληνες έχουν ανάγκη.

Μετάφραση: Εγώ δεν είμαι μα****ς, οι άλλοι. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Land-decked είπε

Εγώ δεν έχω την ανάγκη να το κάνω.

Ας το κάνουν όσοι Έλληνες έχουν ανάγκη.

Αν και μάλλον θα προτιμήσουν να είναι πάνω στο μηχανάκι και να δουλεύουν freelance ντελιβερι. Εδώ δεν πάει ο γιος του αγρότη να μαζέψει ελλιες,θα πάει ένα παιδί της πόλης που ούτε έχει δει χωράφι ποτέ?

Ποιος σου είπε ότι δίνουν τόσο μεροκάματο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

δηλαδη εγω που δεν εχω εφοοδ πληρωνω 25% καπέλο εφοσον απλα παιρνω τηλέφωνο? τι φαση?

Καταλαβαινεις ποιο ειναι το περιθωριο κερδους στην εστιαση ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, michael92 είπε

Μετάφραση: Εγώ δεν είμαι μα****ς, οι άλλοι. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ναι φυσικά.

Είναι ηλήθιο να απαιτείς πχ από κάποιον που έχει μια δουλειά (ας πούμε έναν γιατρό) και είναι ΟΚ να πρέπει να τη παρατήσει και να πάει να μαζευει ελιές πριν έχει το δικαίωμα να μιλά για το αν πάνε ή όχι κάποιοι χομπιστες άνεργοι να μαζευουν ελιές

Δεν είπε να παρατήσει κανείς τη δουλειά του να πάει να μαζέψει ελιές. είπε να πάει να μαζέψει ελιές αυτός που ΔΕΝ ΕΧΕΙ δουλειά.

 

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Το πρόβλημα ξεκίνησε αρχικά όπου ένας υπάλληλος διέρρευσε μαιλ επικοινωνίας. Στην συνέχεια, από άτομα που δεν ξέρουν τι σημαίνει να δουλεύεις με συμβόλαιο ορισμένου χρόνου. Φαντάζομαι 30 Σεπτεμβρίου λήγουν πολλές συμβάσεις λόγω σεζον, ή γενικά όποιων λήγουν και υπάρχουν παράπονα για αυτούς. Δεν είναι υποχρεωμένοι να κρατήσουν όσους προλαμβάνουν και γνωρίζουν εξαρχής ότι δουλεύουν ΟΡΙΣΜΈΝΟ χρόνο. 

Αυτά 

Επισης, μάθαμε τι εννοούν ως "batch" στο αντίστοιχο αρχικό μαιλ τους? Αναφέρουν: "με βάση τα παραπάνω (περί στρατηγικής και freelancing) ΚΑΙ το batch σου..." 

Δεν ειπε κανεις οτι ειναι υποχρεωμενη σαν εταιρεια να τους κρατησει.

Απλα ο καταναλωτης εχει δικαιωμα να επιλεξει απο που θα παραγγελνει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το 25% το ανέφερα εγώ πρώτος, να πω ότι αφορά τη περίπτωση του delivered by efood. Εκεί δηλαδή που το κατάστημα δεν έχει δικό του delivery (ή δε καλύπτει μια μακρινή περιοχή με το δικό του) και τη παραγγελία στη φέρνει κάποιος ντυμένος με σήματα eFood. Δεν είναι εντελώς παράλογο το ποσοστό αν σκεφτεί κάποιος τι κερδίζει και τι αποφεύγει το κατάστημα. Κάποια καταστήματα που δεν έχουν καν ντελίβερι δικό τους είναι μία έξτρα πηγή εισοδήματος που αλλιώς απλά δε θα είχαν (και ας κρατάνε μόνο το 75%)

Όταν παραγγέλνουμε απλά στα καταστήματα μέσω efood και μας το φέρνει ο ντελιβεράς του καταστήματος, η προμήθεια είναι αρκετά πιο κάτω (γύρω στο 11%-12% νομίζω). Εκεί πράγματι πληρώνεις αέρα κοπανιστό στο efood για να κάνει το μεσάζοντα (προφανώς προσφέρει ευκολίες κλπ).

Η προμήθεια δεν είναι καπέλο. Τα καταστήματα ίδιες τιμές έχουν είτε παραγγείλεις μέσω efood είτε όχι. Καπέλο μπαίνει μόνο από το ίδιο το efood σε μακρινές παραγγελίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω αγοράσει ποτέ από e-food ή από κάποια άλλη πλατφόρμα,

όχι από "άποψη" απλά δε μου αρέσει το delivery ή γενικά είμαι αρκετά "γουρούνι"  που δεν έχω ανάγκη να πιω τον "τέλειο"  καφέ ή το "καλό"  φαγητό. Αν θέλω καφέ κανω μόνος μου ένα σκατο-φραφέ σε 30'' ή αν έχω μια λιγούρα βγάζω κάτι από το ψυγείο και σε 2' στα μικροκύμματα κλπ

that said

ΑΝ είναι ποτέ να παραγγείλω delivery με αυτό το περιστατικό και την ανάκληση της απόφασης τους (έστω και προσωτινά) κατάλαβα ότι δε θα πρέπει ΠΟΤΕ να παραγγείλω από e-foοd γιατί από την απόφασή τους να συνεχίσουν να έχουν μη αποδοτικούς οδηγούς σημαίνει ότι βάζουν σε 2η μοίρα την εξυπηρέτηση των πελατών τους. Το να βγαίνει μια εταιρεία και να λέει "θα κρατήσουμε υπαλλήλους που πιστευουμε είναι δεν ανταποκρίνονται στο επίπεδο που θέλουμε" είναι μια ομολογια ότι από εδώ και πέρα θα παρέχουν κακές υπηρεσίες και γι αυτό θα είναι τρελλό να αγοράσει κάποιος από αυτούς.  

Ποιος θα αγόραζε ένα προιόν ή υπηρεσία από μια εταιρεία που διαφημίζει επίσημα πλεόν ότι η υπηρεσία/προόν που θα πληρώσεις μπορεί να είναι κατά ποσοστό 115/2700 εκτός της αποδεκτής για αυτή ποιότητας;

Επεξ/σία από DrLo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, flexpick είπε

Δεν ειπε κανεις οτι ειναι υποχρεωμενη σαν εταιρεια να τους κρατησει.

Απλα ο καταναλωτης εχει δικαιωμα να επιλεξει απο που θα παραγγελνει.

 

 

Διαλέγει ποια ξενοδοχεία πάει ανάλογα αν δουλεύουν με εποχικούς; Εστιατόρια; Παρόχους ρεύματος; Τηλεφωνίας και ίντερνετ; Εφαρμογές που παίρνουν devs με το 6μηνο; Εξετάζονται σε κινητές μονάδες του εοδυ που είναι όλοι με ορισμένου χρόνου; Πηγαίνουν το παιδί τους σε σχολείο με αναπληρωτές ή ιδιωτικό με δασκάλους/καθηγητές με ορισμένου; 

Γιατί μουγκα για όλους τους παραπάνω και ιντερνετική μάχη για τους διανομείς του e-food; 

Γιατί έχει trendy hashtag θα μου πεις... I know.

Αλλά για τα παιδιά της COSMOTE (και της κάθε COSMOTE)  που τους βρίζουν όλη μέρα οι πελάτες και τους έχουν με 3μηνα των 500€ ένα hashtag δεν είδα. Ούτε για τα παιδιά στις κινητές μονάδες του εοδυ που δεν πήραν ανάσα Ιούλιο Αύγουστο. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα, αλλα θα ηθελα να παρουσιασω και μια διαφορετικη οπτικη.

Εγω ειμαι υπαλληλος σε πολυεθνικη. Δεν εχω οικονομικο προβλημα (φτου μη το ματιασω).

Παραλληλα, εχω και επαγγελματικο ΑΦΜ για κατι εξωτερικες δουλειες, το οποιο δεν μου κοστιζει τιποτα, καθως δεν πληρωνω ασφαλειες (εχω ΙΚΑ απο τον εργοδοτη μου).

Εμενα λοιπον, αν μου καπνισει να κανω καποιο εξτρα μεροκαματο, με συμφερει ξεκαθαρα το μπλοκακι, αυτο δηλαδη που προτεινε η efood σε καποιους υπαλληλους ή αυτο που κανει η Wolt ευθυς εξαρχης.

Επεξ/σία από Hetfield
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ναι φυσικά.

Είναι ηλήθιο να απαιτείς πχ από κάποιον που έχει μια δουλειά (ας πούμε έναν γιατρό) και είναι ΟΚ να πρέπει να τη παρατήσει και να πάει να μαζευει ελιές πριν έχει το δικαίωμα να μιλά για το αν πάνε ή όχι κάποιοι χομπιστες άνεργοι να μαζευουν ελιές

Δεν είπε να παρατήσει κανείς τη δουλειά του να πάει να μαζέψει ελιές. είπε να πάει να μαζέψει ελιές αυτός που ΔΕΝ ΕΧΕΙ δουλειά.

Για να μην πάνε μήπως υπάρχει κάποιος λόγος, λέω μήπως; Μήπως το μεροκάματο δεν είναι 60€ αλλά 30€ ή είναι 60€ για ξεπάτωμα 12+ ωρών; Μήπως τα χωράφια είναι στην μέση του πουθενά και δεν καλύπτουν αυθημερόν μετακίνηση; Το να γκρινιάζουμε εκ του ασφαλούς γιατί δεν πάνε οι άλλοι να κάνουν τον μα**** είναι πολύ εύκολο. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, michael92 είπε

Για να μην πάνε μήπως υπάρχει κάποιος λόγος, λέω μήπως; Μήπως το μεροκάματο δεν είναι 60€ αλλά 30€ ή είναι 60€ για ξεπάτωμα 12+ ωρών; Μήπως τα χωράφια είναι στην μέση του πουθενά και δεν καλύπτουν αυθημερόν μετακίνηση; Το να γκρινιάζουμε εκ του ασφαλούς γιατί δεν πάνε οι άλλοι να κάνουν τον μα**** είναι πολύ εύκολο. 

Αυτό δεν έχει να κάνει με το "γιατί δε πας εσύ"

έχει να κάνει με το "γιατί δε πάει ο άλλος"

αν εγώ βγάζω 1000 τη μέρα (που λέει ο λόγος), όχι 60 και 600 να ήταν το μεροκάμματο για ελιές, πάλι δε θα πήγαινα. Αυτό πρακτικά σου είπε ο άλλος. Και 60 να ήταν , και με Α/C να ήταν και να σε ποτίζαν σαμπανιες εγώ δεν εχω αναγκη να πάω, μπορεί να έχει καράβια και είναι ένας πολύ legit λόγος γιατί δε πάει ακόμα και με 600. 

το "γιατί δε πας εσύ" είναι μια εντελώς άκυρη και χαζή ερώτηση.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αυτό δεν έχει να κάνει με το "γιατί δε πας εσύ"

έχει να κάνει με το "γιατί δε πάει ο άλλος"

αν εγώ βγάζω 1000 τη μέρα (που λέει ο λόγος), όχι 60 και 600 να ήταν το μεροκάμματο για ελιές, πάλι δε θα πήγαινα. Αυτό πρακτικά σου είπε ο άλλος. Και 60 να ήταν , και με Α/C να ήταν και να σε ποτίζαν σαμπανιες εγώ δεν εχω αναγκη να πάω (μπορεί να έχει καράβια).

το "γιατί δε πας εσύ" είναι μια εντελώς άκυρη και χαζή ερώτηση.

Κάνεις λάθος, το «γιατί δεν πάει ο άλλος» είναι αυτό που είναι άκυρο και χαζό γιατί ακριβώς απαντάται πολύ εύκολα. Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης έχει δύο μεταβλητές και όχι μία, κάτι που πολλοί το ξεχνούν ή κάνουν πως το ξεχνούν. Στην τελική για ποιο λόγο να γκρινιάζεις γιατί δεν πάει ο άλλος στα χωράφια; Εκτός αν είναι γνωστός σου που σου ζητάει δανεικά ή άγνωστος που κάνει τον ζητιάνο. Τότε ναι μπορείς να του την πεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...