Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, MikeJ είπε

Τα άτομα που έλαβαν το εκβιαστικό μήνυμα όμως αυτή ήταν η βασική δουλειά τους, δε το έκαναν σαν εξτραδάκι. 

Συνεχίζω να λέω ότι δεν έλαβε κάνεις το μήνυμα που δεν ήταν να τελειώσει η σύμβαση του έτσι και αλλιώς 30 Σεπτεμβρίου. Και πάλι, μπορεί σε κάποιους να ανανέωσαν οι οποίοι είχαν υψηλό batch και σε μέρη με κινητικότητα και χρησιμότητα. Δεν είναι εκβιασμός όταν ξέρεις ότι τελειώνεις έτσι και αλλιώς 30 Σεπτεμβρίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Ρε ποιοι στρατιωτικοί και αστυνομικοί κινδυνεύουν, μας κοροιδεύεις? 

Καμία μαγκιά και αν είδες πουθενά να αναφέρω τι βγάζω να μου το πεις ή να γκρινιάζω να μου το πεις.

Και το freelancing εγώ το ανέφερα ως καλό όχι ως κακό.

Νομίζω... νομιζω, το να σου πετάνε πέτρες και εμπρηστικές βόμβες (με σκοπό να σε πετύχουν πάντα) είναι λίγο πιο επικίνδυνο από το να οδηγάς μηχανάκι στου Ζωγράφου. Επίσης το να οδηγάς μηχανάκι μεταφέροντας πίτσες και το να οδηγάς μηχανάκι καταδιώκοντας αυτοκίνητο με κακοποιούς πάλι δεν συγκρίνεται...

Για τους στρατιωτικούς μην τα πω, μπορεί να είναι λίγοι αλλά δεν θέλει πολύ μυαλό για να τους βρεις...

Ανέφερες απλά ότι μπορεί αμοίβονται υψηλότερα και σου είπα απλά no problem, κάποιοι όμως γκρινιάζουν και τρελαίνονται όταν τους λές ότι δεν υπάρχει λόγος να δίνεις tips. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.

Για εμένα το freelancing ειδικά σε οικονομία Ελλάδος απλά θα κάνει την κατάσταση πιο γαλέρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AcolyteOfPain είπε

Υπάρχει μια Α επικινδυνότητα στο επάγγελμα που σε μεγάλο βαθμό παίζει από την συμπεριφορά σου. Αν ξέρεις να οδηγάς μηχανάκι και δεν οδηγάς σαν πίθηκος, πέφτει αρκετα...

Είναι προφανές ότι είσαι προκατειλημένος, ελπίζω να μην είσαι και σε κανα grp στο fb που ανεβάζουν παραγγελίες ενώ βρέχει 🤣

Επίσης είναι προφανές ότι δεν έχεις ανέβει σε μηχανή/μηχανάκι ούτε σαν συνεπιβάτης. Δεν είναι κακό αυτό, απλά μιλάς για πράγματα για τα οποία δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.

Κανένα λειτούργημα δεν κάνουν. Καμία ιδιαίτερα δύσκολη δουλειά δεν κάνουν. Κάνουν όμως μια απ τις πιο επικίνδυνες δουλειές που μπορείς να κάνεις στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Επίσης είναι προφανές ότι δεν έχεις ανέβει σε μηχανή/μηχανάκι ούτε σαν συνεπιβάτης. Δεν είναι κακό αυτό, απλά μιλάς για πράγματα για τα οποία δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.

 

Μην ασχολεισαι ρε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AcolyteOfPain είπε

Νομίζω... νομιζω, το να σου πετάνε πέτρες και εμπρηστικές βόμβες (με σκοπό να σε πετύχουν πάντα) είναι λίγο πιο επικίνδυνο από το να οδηγάς μηχανάκι στου Ζωγράφου. Επίσης το να οδηγάς μηχανάκι μεταφέροντας πίτσες και το να οδηγάς μηχανάκι καταδιώκοντας αυτοκίνητο με κακοποιούς πάλι δεν συγκρίνεται...

Για τους στρατιωτικούς μην τα πω, μπορεί να είναι λίγοι αλλά δεν θέλει πολύ μυαλό για να τους βρεις...

Ανέφερες απλά ότι μπορεί αμοίβονται υψηλότερα και σου είπα απλά no problem, κάποιοι όμως γκρινιάζουν και τρελαίνονται όταν τους λές ότι δεν υπάρχει λόγος να δίνεις tips. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.

Για εμένα το freelancing ειδικά σε οικονομία Ελλάδος απλά θα κάνει την κατάσταση πιο γαλέρα...

Το προηγούμενο μου post απαντά στο θέμα επικινδυνότητας, σου είπα φαίνεται ότι δεν έχεις καμία επαφή.

Δεν είπα πουθενά εγώ πάντως ότι είναι υποχρεωτικό να δίνει κανείς tips. Αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο το "και άλλοι τραβανε κουπι δεν ειδα να το κανουνε θέμα", "και στην αφρικη πεινάνε ας πεινασει και ο γιωργος στο μοσχατο" κτλ... ειναι ο ευκολος τροπος να μειωνεις την σημασια μιας κινησης ή ενας τροπος να παρακινησεις σε περισσοτερες ενέργειες? γιατι αν δεν ειναι ξεκαθαρο οτι στοχευετε στο δευτερο, τοτε υποθετουμε οτι ειναι το πρώτο.

 

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Είναι προφανές ότι είσαι προκατειλημένος, ελπίζω να μην είσαι και σε κανα grp στο fb που ανεβάζουν παραγγελίες ενώ βρέχει 🤣

Επίσης είναι προφανές ότι δεν έχεις ανέβει σε μηχανή/μηχανάκι ούτε σαν συνεπιβάτης. Δεν είναι κακό αυτό, απλά μιλάς για πράγματα για τα οποία δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.

Κανένα λειτούργημα δεν κάνουν. Καμία ιδιαίτερα δύσκολη δουλειά δεν κάνουν. Κάνουν όμως μια απ τις πιο επικίνδυνες δουλειές που μπορείς να κάνεις στην Ελλάδα.

Περιστασιακά έχω ανέβει, ειλικρινά δεν είναι το αγαπημένο μου μέσο.

Έχω όμως δικούς μου ανθρώπους που το χρησιμοποιούν αποκλειστικά, κάποιοι και για δουλειά, και μερικοί για πολλές δεκαετίες... Αν το ανέβεις σε μηχανή σήμαινε να παίζεις την ζωή σου κορώνα γράμματα, θα τις είχαν απαγορέψει...

Αν ανεβάσεις τον πήχη σε επίπεδο τα 50 πιο επικίνδυνα επαγγέλματα, ναι είστε μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AcolyteOfPain είπε

Οπότε οι αστυνομικοί και κάποιες κατηγορίες στρατιωτικών που κυριολεκτικά παίζουν την ζωή τους κορώνα γράμματα θα έπρεπε να είναι στα 5 ψήφια το μήνα. Υπάρχει μια Α επικινδυνότητα στο επάγγελμα που σε μεγάλο βαθμό παίζει από την συμπεριφορά σου. Αν ξέρεις να οδηγάς μηχανάκι και δεν οδηγάς σαν πίθηκος, πέφτει αρκετα...

Κολοκύθια. Γίνεται ο κακός χαμός να μειωθεί το ελάχιστο ύψος με δικαστικές αποφάσεις της πλάκας για να μπουν περισσότερες γυναίκες στα σώματα ασφαλείας. Αντίθετα γυναίκα ντελιβερά την βλέπεις με το κυάλι. Στις εκατοντάδες παραγγελίες που έχω κάνει στην ζωή μου, μια φορά μου την έφερε μια ποδηλάτισσα. Μία μόνο φορά. Και δεν είναι επάγγελμα που απαιτεί σωματική διάπλαση και δύναμη, πράγμα το οποίο δείχνει το πόσο επικίνδυνο και δύσκολο είναι για να μην επιλέγει σχεδόν καμία γυναίκα να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AcolyteOfPain είπε

Περιστασιακά έχω ανέβει, ειλικρινά δεν είναι το αγαπημένο μου μέσο.

Έχω όμως δικούς μου ανθρώπους που το χρησιμοποιούν αποκλειστικά, κάποιοι και για δουλειά, και μερικοί για πολλές δεκαετίες... Αν το ανέβεις σε μηχανή σήμαινε να παίζεις την ζωή σου κορώνα γράμματα, θα τις είχαν απαγορέψει...

Αν ανεβάσεις τον πήχη σε επίπεδο τα 50 πιο επικίνδυνα επαγγέλματα, ναι είστε μέσα.

Σεβαστό και κατανοητό, πολλών δεν είναι το αγαπημένο μέσο σιγά, απλά αυτά που λες δεν ισχύουν αυτό είναι το θέμα.

Κινδυνεύεις περισσότερο απ τα περισσότερα επαγγέλματα κυρίως γιατί δεν κινδυνεύεις μόνο από δικό σου λάθος, αλλά από εκατοντάδων άλλων που κόβουν stop, μιλάνε στα κινητά τους κλπ.

Τώρα αυτά περι στρατιωτικών σοβαρά πιστεύω τα λες για πλάκα και δεν απαντώ καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, michael92 είπε

Κολοκύθια. Γίνεται ο κακός χαμός να μειωθεί το ελάχιστο ύψος με δικαστικές αποφάσεις της πλάκας για να μπουν περισσότερες γυναίκες στα σώματα ασφαλείας. Αντίθετα γυναίκα ντελιβερά την βλέπεις με το κυάλι. Στις εκατοντάδες παραγγελίες που έχω κάνει στην ζωή μου, μια φορά μου την έφερε μια ποδηλάτισσα. Μία μόνο φορά. Και δεν είναι επάγγελμα που απαιτεί σωματική διάπλαση και δύναμη, πράγμα το οποίο δείχνει το πόσο επικίνδυνο και δύσκολο είναι για να μην επιλέγει σχεδόν καμία γυναίκα να το κάνει.

Δεν νομίζω ότι η επικινδυνοτητα σε κάτι σχετίζεται με το αν θα επιλέξουν γυναίκες να ακολουθήσουν αυτό το επάγγελμα εργασιακά. 

Στην σχολή που σπούδαζα η αναλογία ανδρών γυναικών ήταν 1 γυναικα στα 8 αγόρια και ακόμα μικρότερη, δεν υπήρχε τίποτα το επικίνδυνο. Οι λόγοι που οφείλονται αυτές οι διαφορές είναι σύνθετοι και δεν αποσαφηνιζονται με μια λέξη η πρόταση. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SakafliaC είπε

 

Τώρα αυτά περι στρατιωτικών σοβαρά πιστεύω τα λες για πλάκα και δεν απαντώ καν.

Σου είπα για κάποιους στρατιωτικούς, ξεκάθαρα...

Αν νομίζεις πως παίζεις σαν ντελιβεράς έστω και στο ίδιο επίπεδο, με πιλότους ΠΑ, στελέχη σε ΕΤΑ και Ζ' ΜΑΚ και κάποιους άλλους παράφρονες... Ελπίζω έσυ να το λές για πλάκα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγαλυτερο κίνδυνο εχει ο ντελιβερασ ειδικά αν οδηγάει σαν ουγκανος σαφεστατα.Ακομα και τα ποσοστα θανατων να συκγρινες περισσότεροι ειναι οι θανατοι ντελιβεραδων

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AcolyteOfPain είπε

Σου είπα για κάποιους στρατιωτικούς, ξεκάθαρα...

Αν νομίζεις πως παίζεις σαν ντελιβεράς έστω και στο ίδιο επίπεδο, με πιλότους ΠΑ, στελέχη σε ΕΤΑ και Ζ' ΜΑΚ και κάποιους άλλους παράφρονες... Ελπίζω έσυ να το λές για πλάκα.

Φτάσαμε να συγκρίνουμε με πιλότους ΠΑ και Ζ ΜΑΚ 🤣 για να βρες κάτι να συγκρίνεις.

Είναι απ τα πιο επικίνδυνα επαγγέλματα τώρα θέλετε να το δεχτείτε έχει καλώς. Και μόνο που το συγκρίνεις με επαγγέλματα που σχετίζονται με πόλεμο θα πρεπει να καταλάβεις για τι μιλάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καταλαβει ο φιλος οτι μιλαμε για 4 ευρω την ωρα,τα οποια δεν πανε ολα τσεπη,αλλα και στο μηχανακι;

Για ποιο λογο γινεται συγκριση με πιλοτους που παιρνουν ενα σκασμο χρηματα;
Γενικα για ποιο λογο πρεπει να γινει συγκριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ένα vs χωρίς κανένα λόγο, το είπα και παραπάνω.

Συνεχίστε τις τρολιες γιατί ν αφήσω tips σε αυτόν και όχι σε αυτόν και είναι πιο επικίνδυνο να σαι στη Λεγεώνα των Ξένων απ το να σαι delivery. 

Καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από SakafliaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...