Προς το περιεχόμενο

Συσκευή του IKEA μετατρέπει οποιαδήποτε επιφάνεια γραφείου σε ασύρματο φορτιστή


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Sjömärke είναι αρκετά ισχυρό για να φορτίζει συσκευές κάτω από την επιφάνεια του γραφείου.

Το IKEA είναι γνωστό για τα προσιτά και όμορφα σχεδιασμένα έπιπλά του. Μάλιστα, η σουηδική εταιρεία πρόσφατα, προσαρμόστηκε και στις απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής, ενσωματώνοντας ασύρματους φορτιστές σε λαμπτήρες και κομοδίνα. Προσφέρει επίσης και ασύρματα pads τα οποία είναι αρκετά προσιτά. «Δυστυχώς» αυτά πρέπει να τοποθετηθούν πάνω σε ένα γραφείο ή τραπέζι, πράγμα που σημαίνει ότι καταλαμβάνουν χώρο. Η εταιρεία όμως φαίνεται πως βρήκε λύση και σε αυτό το «πρόβλημα» σχεδιάζοντας έναν ασύρματο φορτιστή που μπορεί να τοποθετηθεί κάτω από το γραφείο, καθιστώντας ουσιαστικά τη συσκευή αόρατη στο μάτι, απελευθερώνοντας ταυτόχρονα πολύτιμο χώρο.

Το Sjömärke πρόκειται για μία συσκευή περίπου 18x8 εκατοστών και λειτουργεί με έπιπλα που ήδη διαθέτει ο χρήστης. Στερεώνεται με βίδες ή με ταινίες διπλής όψης κάτω από το γραφείο, το τραπέζι ή το ράφι, είναι σχεδιασμένο να λειτουργεί τόσο σε πλαστικές όσο και ξύλινες επιφάνειες (από 0,78 έως 2,2 εκατοστά πάχους) ενώ διαθέτει και αισθητήρα θερμοκρασίας για την αποφυγή υπερθέρμανσης.

Το νέο charging pad του IKEA υποστηρίζει φόρτιση Qi 1.2.4, που σημαίνει ότι μπορεί να προσφέρει ασύρματη φόρτιση 5W, η οποία αν και δεν είναι η ταχύτερη που υπάρχει, πιθανώς είναι αρκετή για να ενεργοποιήσει το τηλέφωνο ή τα ακουστικά του χρήστη καθώς εργάζεται. Η συσκευασία περιλαμβάνει επίσης και ένα αυτοκόλλητο σε σχήμα «Χ» ούτως ώστε να υπενθυμίζει στον χρήστη το σημείο του γραφείου το οποίο φορτίζει τις συσκευές.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα The Verge, το Sjömärke θα γίνει διαθέσιμο κάποια στιγμή τον Οκτώβριο.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραιο και για γυαλινο γραφειο ωπου μπορεις να βλεπεις το περιγραμα της συσκευής.
Δεν ξερω το κόστος αλλα θα μου αρεσε να έχω 3-4 τετοια στο γραφειο και να φορτίζει το κινητο  σε διαφορες θεσεις ή να φορτιζω και περιφερειακα (θηκη pods) και το κινητο με αργη φόρτιση.

Απο "ακτινοβολια" πως τα πανε αυτα;
Δουλεύουν συνεχεια ή μόλις πας συσκευή κοντα;
Ρωταω γιατι δεν εχω ιδεα πως δουλεύουν οι ασυρματοι φορτιστές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Ωραιο και για γυαλινο γραφειο ωπου μπορεις να βλεπεις το περιγραμα της συσκευής.
Δεν ξερω το κόστος αλλα θα μου αρεσε να έχω 3-4 τετοια στο γραφειο και να φορτίζει το κινητο  σε διαφορες θεσεις ή να φορτιζω και περιφερειακα (θηκη pods) και το κινητο με αργη φόρτιση.

Απο "ακτινοβολια" πως τα πανε αυτα;
Δουλεύουν συνεχεια ή μόλις πας συσκευή κοντα;
Ρωταω γιατι δεν εχω ιδεα πως δουλεύουν οι ασυρματοι φορτιστές.

Δεν υπάρχει "ακτινοβολία". Και λειτουργούν μόλις βάλεις πάνω το κινητό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μηπως βιδώνει και κατω απο καρέκλες ? για ανεπιθύμητους επισκέπτες  , καθίστε παρακαλώ 

- Μα γιατι το κινητό μου δείχνει οτι φορτίζει ?🤣

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Δεν υπάρχει "ακτινοβολία". Και λειτουργούν μόλις βάλεις πάνω το κινητό

ακτινοβολία (εκτός εισαγωγικών) στα 100+kHz φυσικά και υπάρχει, δεν λειτουργεί μαγικά. Αλλά η στάθμη της είναι χαμηλή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, nvel είπε

ακτινοβολία (εκτός εισαγωγικών) στα 100+kHz φυσικά και υπάρχει, δεν λειτουργεί μαγικά. Αλλά η στάθμη της είναι χαμηλή.

Όταν ο κόσμος σε forum τεχνολογίας κτλ μιλάει για ακτινοβολία, συνήθως μιλάει για "ακτινοβολία" φοβούμενος την λέξη και μη γνωρίζοντας ή γνωρίζοντας λάθος ότι ακτινοβολίες σε τέτοιες συχνότητες όπως σε κινητά, wi-fi κτλ είναι μη ιοντίζουσες, δηλαδή ασφαλείς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Όταν ο κόσμος σε forum τεχνολογίας κτλ μιλάει για ακτινοβολία, συνήθως μιλάει για "ακτινοβολία" φοβούμενος την λέξη και μη γνωρίζοντας ή γνωρίζοντας λάθος ότι ακτινοβολίες σε τέτοιες συχνότητες όπως σε κινητά, wi-fi κτλ είναι μη ιοντίζουσες, δηλαδή ασφαλείς.

Για ασύρματη φορτηση και σε τέτοια ισχυ δεν είμαι σίγουρος οτι η συγκεκριμένη είναι ακίνδυνη. Βασικά κανένας δεν είναι. Ακομα το ψάχνουν, και τα όρια που βάζουν σήμερα αυριο τα αλλάζουν. Στην αυλή μου έριχνα ενα ζιζάνιοκτονο, roundup, το ποιο γνωστό που υπάρχει, ολοι αυτό παίρνουμε. Επι 20 χρόνια είχε ολες τις "εγγύησεις". Πλήρουσε ολα τα "ορια" και ηταν ακίνδυνο. Μετα 30 χρονια που χρησιμοποιηται αποσύρθηκε τελικά από τις μηνύσεις λογο λευχαιμίας που πάθανε 10δες 1000αδες σε ολο τον κόσμος.. Η ιστορία με άπειρα αναλογα παράδειγματα. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...