Προς το περιεχόμενο

Ειναι τα ΜΜΕ τοσο αξιοπιστα ωστε να εφευρισκουν νεους ορους και κατηγοροποιησεις?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μια ματιά στα ποσοστά που αφορούν την ενδοοικογενειακή βία θα σε πείσει ή τσάμπα το λέω???

Σε τι ποσοστό καταγγέλλεται η ενδοοικογενειακή βία από τις γυναίκες (μικρό) και σε τι ποσοστό από τους άνδρες (ανύπαρκτο);

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, golden33 είπε

Αυτό δεν αποτελεί διάκριση σε βάρος του θύματος της ανθρωποκτονίας? 

Μα φυσικα, αυτος ειναι ο σκοπος. Οι γυναικες σημερα εχουν περισσοτερα δικαιώματα, λιγοτερες υποχρεωσεις, μεγαλυτερη ασφαλεια, αλλα θελουν και αυστηρότερες τιμωριες για αυτήν την 1 στις 1000 δολοφονιες που ειναι θυματα αυτες σε σχεση με τα 999 που ειναι άντρες. 

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 minutes ago, xgol said:

Τη βλεπει κτημα του θεωρεις μονο λογω του σεξ; Αρα θα το λυσει η σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση και δε θα τη βλεπει πλεον ετσι;

Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση δεν αφορά μόνο στην πράξη, αφορά και στις σχέσεις μεταξύ των φύλων.

Οπότε ναι, αν εκπαιδευτεί να μην του/της φέρεται σαν ιδιοκτησία, τότε θα λυθεί το πρόβλημα.

8 minutes ago, AtiX said:

Μια ματιά στα ποσοστά που αφορούν την ενδοοικογενειακή βία θα σε πείσει ή τσάμπα το λέω???

Η ενδοοικογενειακή βία περιλαμβάνει και τις φόνους παιδιών ή μόνο ότι σε βολεύει για να βγάλεις το συμπέρασμα που θέλεις;

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, golden33 είπε

Με τον όρο δεν έχω κανένα πρόβλημα αν και αμφισβητώ τις προθέσεις γύρω από την ξαφνική επανεμφάνισή του.

Αλλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό πίσω από την εισαγωγή του στο ποινικό δίκαιο αλήθεια. Δηλαδή αν σε μια ανθρωποκτονία από πρόθεση  ο δράστης φάει λιγότερα χρόνια από μία γυναικοκτονία από πρόθεση θα σταματήσουν οι γυναικοκτονίες? 

Αυτό δεν αποτελεί διάκριση σε βάρος του θύματος της ανθρωποκτονίας? Δηλαδή ποια θα είναι τα νομικά επιχειρήματα για να υπάρχει μεγαλύτερη ποινή σε δολοφονία γυναίκας από άντρα (με τα χαρακτηριστικά της γυναικοκτονίας) από ότι σε δολοφονία άντρα από άντρα? Δεν αξίζει το ίδιο η ζωή τους?

Και αν γίνει αυτό δεν θα πρέπει να ισχύει το ίδιο σε δολοφονία άντρα από τη γυναίκα του για παράδειγμα ή επειδή γίνονται λίγες τέτοιες το χρόνο δεν θα πρέπει να ενσωματωθεί στο ποινικό δίκαιο?

Εκμεταλλευεται τη θεση ισχύος. Ήδη ισχύουν βαρύτερες ποινές σε εγκλήματα που οσχύει αυτο, πχ Ιατρος-ασθενης, καθηγητης-μαθητης κ.α.

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση δεν αφορά μόνο στην πράξη, αφορά και στις σχέσεις μεταξύ των φύλων.

Οπότε ναι, αν εκπαιδευτεί να μην του/της φέρεται σαν ιδιοκτησία, τότε θα λυθεί το πρόβλημα.

Σε μια κοινωνία που έχει εγκαθιδρυμένη την ανισότητα σε τόσες πτυχές της;

Μακάρι, αλλά διαφωνώ τελείως με την άποψή σου. 
 

Γιατι καλή η εκπαίδευση στο σχολείο, αλλά και μια κοινωνία εκπαιδεύει ενεργά τα μέλη της, ωστε να ενταχθούν σε αυτήν. 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pictorino είπε

Σε τι ποσοστό καταγγέλλεται η ενδοοικογενειακή βία από τις γυναίκες (μικρό) και σε τι ποσοστό από τους άνδρες (ανύπαρκτο);

Το ποσοστό των μη καταγγελλομένων υποθέσεων είναι συντριπτικό υπέρ των γυναικών για τις περιπτώσεις σωματικής βίας και στα ίδια ποσοστά όσο αφορά τις περιπτώσεις λεκτικής βίας από εκεί και πέρα οι βασική λόγοι είναι η ντροπή για τους άνδρες και η ανέχεια για τις γυναίκες…

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα φυσικα, αυτος ειναι ο σκοπος. Οι γυναικες σημερα εχουν περισσοτερα δικαιώματα, λιγοτερες υποχρεωσεις, μεγαλυτερη ασφαλεια, αλλα θελουν και αυστηρότερες τιμωριες για αυτήν την 1 στις 1000 δολοφονιες που ειναι θυματα αυτες σε σχεση με τα 999 που ειναι άντρες. 

Randomcat βγες τώρα από το account του Herald…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, golden33 είπε

Αλλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό πίσω από την εισαγωγή του στο ποινικό δίκαιο αλήθεια. Δηλαδή αν σε μια ανθρωποκτονία από πρόθεση  ο δράστης φάει λιγότερα χρόνια από μία γυναικοκτονία από πρόθεση θα σταματήσουν οι γυναικοκτονίες? 

Αυτό δεν αποτελεί διάκριση σε βάρος του θύματος της ανθρωποκτονίας? Δηλαδή ποια θα είναι τα νομικά επιχειρήματα για να υπάρχει μεγαλύτερη ποινή σε δολοφονία γυναίκας από άντρα (με τα χαρακτηριστικά της γυναικοκτονίας) από ότι σε δολοφονία άντρα από άντρα? Δεν αξίζει το ίδιο η ζωή τους?

H ζωή του αξίζει το ίδιο, η πράξη έγινε όμως ευκολότερα και για αυτό θα τιμωρείται αυστηρότερα. Αντίστοιχο πλαίσιο υπάρχει και για τις παιδοκτονίες, αντίστοιχα θα δημιουργηθεί και για τις γυναικοκτονίες. Η δολοφονία ενός παιδιού πρέπει να κρίνεται το ίδιο με ενός ενήλικα;
Επίσης - και νομίζω αυτό τρομάζει τους περισσότερους πατριάρχες εκεί έξω - είναι ότι θα αλλάξει και το πλαίσιο για την ενδοοικογενειακή βία που πολλές φορές είναι σημάδι για επερχόμενη δολοφονία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση δεν αφορά μόνο στην πράξη, αφορά και στις σχέσεις μεταξύ των φύλων.

Οπότε ναι, αν εκπαιδευτεί να μην του/της φέρεται σαν ιδιοκτησία, τότε θα λυθεί το πρόβλημα.

Η ενδοοικογενειακή βία περιλαμβάνει και τις φόνους παιδιών ή μόνο ότι σε βολεύει για να βγάλεις το συμπέρασμα που θέλεις;

Το έχω εξηγήσει αναλυτικά σε προηγούμενο ποστ μου το οποίο και δεν διάβασες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, AtiX said:

Το έχω εξηγήσει αναλυτικά σε προηγούμενο ποστ μου το οποίο και δεν διάβασες…

Εσύ χρησιμοποίησες τον όρο «ενδοοικογενειακή βία», αν δεν ξέρεις τι σημαίνει μπορείς να το ψάξεις και να μην τον χρησιμοποιήσεις ξανά εφόσον εννοείς κάτι άλλο.

5 minutes ago, newlynx said:

Η δολοφονία ενός παιδιού πρέπει να κρίνεται το ίδιο με ενός ενήλικα;

Είθισται οι περισσότερες παιδοκτονίες/βρεφοκτονίες να γίνονται από τις μητέρες και να τους αναγνωρίζονται -πολύ ορθώς κατά την γνώμη μου- ελαφρυντικά για αυτό (π.χ. επιλόχειος κατάθλιψη).

Οπότε για πες, πρέπει να κρίνονται το ίδιο και κατά περίπτωση οι ανθρωποκτονίες ενηλίκων ή όχι;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξερω η μάστιγα ειναι η βια απο άντρες προς άντρες. Μια γυναίκα οδηγος ας πουμε που ασκει λεκτικη βια θα ακουσει "τραβα πλυνε κανα πιατο". Ενας αντρας οδηγός που ασκει λεκτικη βια στο δρομο θα βρεθει στο νοσοκομειο. 

Ενα τεραστιο ποσοστο των αντρών πιο ευκολα θα ασκησει βια σε εναν αλλον αντρα και ποτε η σχεδόν ποτε σε μια γυναικα. Γιατι στην "πατριαρχικη οικογενεια" που μεγαλωσαμε ετσι μας μαθανε. Τις γυναικες δεν τις ακουμπαμε. Τωρα επειδη βρέθηκαν 11 πειραγμένοι που σκοτωσαν γυναικα σε σχεση με 11 χιλιάδες πειραγμενους που σκοτωνουν άντρες θα ξεχασουμε αυτά που ξερουμε γιατί ετσι

  • Like 5
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εσύ χρησιμοποίησες τον όρο «ενδοοικογενειακή βία», αν δεν ξέρεις τι σημαίνει μπορείς να το ψάξεις και να μην τον χρησιμοποιήσεις ξανά εφόσον εννοείς κάτι άλλο.

 

Ξανα διαβασε το ποστ μου… μην με αναγκάσεις να σου ξανά αποδείξω, όπως με το άμεσα αποτελέσματα που θα προσφέρει η σεξουαλική αγωγή στα σχολεία, το πόσο επιπόλαια διαβάζεις τα ποστ των άλλων…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Randomcat βγες τώρα από το account του Herald…

Δεν τον ξέρω τον κυριο αλλα η πραγματικοτητα είναι. Επιμελεια παιδιων? Γυναίκες. Στρατιωτική υποχρέωση? Μονο οι αντρες. Αυτα δεν ειναι ανισοτητες? Γιατι δεν παλευουν οι φεμινιστριες γιαυτα τα ζητήματα που βγαζουν ματι? 

Εγω σαν φεμινιστης προσπαθω να κανω υποχρεωτικη την θητεια και για τις γυναικες αλλα ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Είθισται οι περισσότερες παιδοκτονίες/βρεφοκτονίες να γίνονται από τις μητέρες και να τους αναγνωρίζονται -πολύ ορθά- ελαφρυντικά για αυτό (π.χ. επιλόχειος κατάθλιψη).

Οπότε για πες, πρέπει να κρίνονται το ίδιο και κατά περίπτωση ή όχι;

Δυστυχώς σε αυτό διαφωνούμε, αλλά θα είναι δύσκολο να βρούμε στατιστικά δικών για να στοιχειοθετήσουμε την άποψή μας. Η δική μου γνώση μιλά για αυστηρότερες ποινές (επιλόχειο κατάθλιψη έχει το 15% χωρίς να γίνεται το 15% δολοφόνοι).
Μα όλες οι υποθέσεις κρίνονται κατά περίπτωση, πάντα όμως υπάρχει μια ελάχιστη βάση που σε ελάχιστες περιπτώσεις διαφοροποιείται. Στην περίπτωση της γυναικοκτονίας (που θα πρέπει να αποδειχθεί) η ελάχιστη βάση θα αυξηθεί σε επίπεδο ποινών. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν τον ξέρω τον κυριο αλλα η πραγματικοτητα είναι. Επιμελεια παιδιων? Γυναίκες. Στρατιωτική υποχρέωση? Μονο οι αντρες. Αυτα δεν ειναι ανισοτητες? Γιατι δεν παλευουν οι φεμινιστριες γιαυτα τα ζητήματα που βγαζουν ματι? 

Εγω σαν φεμινιστης προσπαθω να κανω υποχρεωτικη την θητεια και για τις γυναικες αλλα ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη

Δεν ξέρω αλλά σε πάρα πολλές χώρες οι γυναίκες ζητάνε το δικαίωμα να πάνε και αυτές στον στρατό… για να καταλάβεις, αν θυμάμαι πριν τρία ή τέσσερα χρόνια κάποιοι βγάζανε χολή εδώ μέσα σε παρόμοιο θέμα, τώρα και για αυτό το θέμα θα κάνουν κωλοτούμπα και θα το δουν όπως τους συμφέρει…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγω οτι μόνο με την μόρφωση μπορει να εξαλειφθεί όποιο παρατράγουδο στην κοινωνία….αλλα δυστυχως στα σχολεία άλλου είδους μόρφωσης παίρνουν τα παιδια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 minutes ago, newlynx said:

Μα όλες οι υποθέσεις κρίνονται κατά περίπτωση, πάντα όμως υπάρχει μια ελάχιστη βάση που σε ελάχιστες περιπτώσεις διαφοροποιείται. Στην περίπτωση της γυναικοκτονίας (που θα πρέπει να αποδειχθεί) η ελάχιστη βάση θα αυξηθεί σε επίπεδο ποινών. 

Μα εάν μπει το έγκλημα της «γυναικοκτονίας» στον ΠΚ, τότε όποιος σκοτώνει την γυναίκα του θα του απαγγέλεται αυτή η κατηγορία, έτσι δουλεύει το πράγμα, δεν θα αλλάξει το κατηγορητήριο στην πορεία αν τελικά δεν ήταν γυναικοκτόνος, αλλά «απλός» ανθρωποκτόνος. 

Επομένως, όλοι οι «γυναικοκτόνοι» μπαίνουν στον ίδιο κουβά: και ο Μπάμπης που το προμελέτησε, και ο Φολέγανδρος που δεν έπαιρνε τα χάπια του, και ο Γεωργιανός που πρώτα την σάπισε στο ξύλο και μετά την μαχαίρωσε μέχρι θανάτου. Πράγμα τουλάχιστον φαιδρό, μιας και δεν θα κρίνονται κατά περίπτωση.

11 minutes ago, newlynx said:

Δυστυχώς σε αυτό διαφωνούμε, αλλά θα είναι δύσκολο να βρούμε στατιστικά δικών για να στοιχειοθετήσουμε την άποψή μας. Η δική μου γνώση μιλά για αυστηρότερες ποινές (επιλόχειο κατάθλιψη έχει το 15% χωρίς να γίνεται το 15% δολοφόνοι).

Καλά, δεν είπα ότι όλες όσες έχουν κατάθλιψη τρώνε τα παιδιά τους.

Αλλά σε κάθε περίπτωση όσα περιστατικά έχουμε ακούσει τα τελευταία χρόνια αφορούν μητέρες και όχι πατέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...