Προς το περιεχόμενο

Βιο-συμβατό εμφύτευμα NFC επιτρέπει σε καταναλωτές να πραγματοποιούν ανέπαφες πληρωμές με το χέρι τους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, al3xc είπε

Γαμάτο. θα ηθελα με το ιδιο nfc chip να ανοιγω την πορτα του σπιτιου μου και το αυτοκινητο. Δεν θελώ να κουβαλαω τιποτα πανω μου. Αντε make it happen.

αχαχααχχαχα.. ωραια αντί να κλέβουν με αντικλείδια τωρα θα κόβουν χερια και μετα θα μπαινουν ανενόχλητη και με τον ιδιοκτήτη κουλό  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 287
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mariosCS είπε

θα το βάζεις ανοιγοκλείνοντας τα μάτια.

on topic, 1000 φορές καλύτερο ένα smartwatch με NFC. Ιδιαίτερα αχρείαστο οποιοδήποτε εμφύτευμα για πληρωμές.

1000 φορές καλύτερα κανένα watch και κανένα τσιπάκι και μια απλή πλαστική κάρτα... η ακόμη καλύτερα ούτε αυτή και να περιμένουμε στα ταμεία για συναλλαγή. Έτσι θα έχουμε και περισσότερες επαφές με τους υπαλλήλους της τράπεζας που αν μη τι άλλο είναι ευγενέστατοι.

Εγώ έκανα απλή ερώτηση αν θα παίρνει πιν και αν ξέρει κανείς να απαντήσει. Τώρα θέλεις εσύ να γελάσουμε με το ανοιγόκλειμα των ματιών? Εγώ πάντως όχι... πολύ κρύο το αστείο.

Και το οντοπικ σου εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsarouc είπε

1000 φορές καλύτερα κανένα watch και κανένα τσιπάκι και μια απλή πλαστική κάρτα... η ακόμη καλύτερα ούτε αυτή και να περιμένουμε στα ταμεία για συναλλαγή. Έτσι θα έχουμε και περισσότερες επαφές με τους υπαλλήλους της τράπεζας που αν μη τι άλλο είναι ευγενέστατοι.

Εγώ έκανα απλή ερώτηση αν θα παίρνει πιν και αν ξέρει κανείς να απαντήσει. Τώρα θέλεις εσύ να γελάσουμε με το ανοιγόκλειμα των ματιών? Εγώ πάντως όχι... πολύ κρύο το αστείο.

Και το οντοπικ σου εκτός θέματος.

Γιατί νομίζεις ότι θα διαφέρει απο αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα;Πχ πιν ανα 5 συναλλαγές;

 

 

Και κατοχυρώνω την ιδέα για γάντια με rfid 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί νομίζεις ότι θα διαφέρει απο αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα;Πχ πιν ανα 5 συναλλαγές;

 

 

Και κατοχυρώνω την ιδέα για γάντια με rfid 

Δεν νομίζω τίποτε και δεν γνωρίζω κυρίως για αυτό και ρωτάω μήπως ξέρει κανείς. 

Τα γάντια που κολλάνε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kostasperv είπε

Φιλε μια χαρα τα λες..απλά οι gadgeτάκηδες που απευθύνεσαι δεν εχουν το μυαλό να καταλαβουν πόσο βιάζεται/περιορίζεται η ατομική τους ελευθερία

Ειναι "μαθημένοι" στο "το καινούριο είναι και καλύτερο" από τις πολυεθνικές και θαμπώνονται από τα καθρεφτάκια.

ο καπιταλισμός συναντά το 1984 του Oργουελ σε ένα ταξίδι γεμάτο απληστία και αμορφωσιά

 

 

Κάποιος θα μπορούσε να το πάει ακόμα πιο πίσω βέβαια και να ρωτήσει εσένα πχ γιατί έχεις internet , pc , smartphone ή ακόμα και αμάξι...καθώς για αυτόν έπρεπε η τεχνολογία να μείνει στο γραμμόφωνο , τα σήματα mors και την άμαξα με τα μουλάρια....Οπότε για αυτόν εσύ δεν έχεις το μυαλό να καταλάβεις πόσο βιάζεται/περιορίζεται η ατομική σου ελευθερία και το πόσο μαθημένος είσαι στο ''καινούριο και καλύτερο'' που σου πλασάρουν οι κακές πολυεθνικές....

Για πές μας όμως έτσι απο απορία πότε θα έπρεπε η πρόοδος να τραβήξει χειρόφρενο ? Πότε σε βολεύει ας πούμε...

Έχει τόσο πλάκα που ο κάθε τεχνοφοβικός χρησιμοποιεί στο έπακρο την τεχνολογία για να πείσει άλλους να μην τη χρησημοποιούν.Κάτι σαν τους θρήσκους που σκοτώνουν στο όνομα της αγάπης...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Δεν νομίζω τίποτε και δεν γνωρίζω κυρίως για αυτό και ρωτάω μήπως ξέρει κανείς. 

Τα γάντια που κολλάνε? 

Δεν χρησιμοποιεί διαφορετική τεχνολογία ή πρωτόκολλο επικοινωνίας απο αυτό που εχει η κάρτα σου ή το κινητό σου NFC.Οπότε την ίδια συμπεριφορά θα έχει.

 

Τα γάντια που κολλάνε;Και αν κυκλοφορούν αναμεσά μας απατεώνες με πος που θα τα ακουμπάνε στα χέρια μας και θα μας κλέβουν τα λεφτά μας;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sharke είπε

αχαχααχχαχα.. ωραια αντί να κλέβουν με αντικλείδια τωρα θα κόβουν χερια και μετα θα μπαινουν ανενόχλητη και με τον ιδιοκτήτη κουλό  

θα το βαλω στο κ@λομερι.. οποτε problem solved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 83 ο πατέρας μου έπαθε έμφραγμα,βουλωσαν οι αρτηρίες και με την ιατρική του τότε σε 6 μήνες πέθανε.

Εχω πάθει τρία εμφράγματα,αλλά με την τεχνολογία του σήμερα είμαι εδώ και γράφω.

Διαλέξτε.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

35 ή 40 χρόνια πριν;Σε ποια βιβλία τα έγραψαν;Ποιοι γέροντες;

Το έγραψε ο Αγιος Ιωάννης ο Θεολόγος πριν 2.000 χρόνια στην αποκάλυψη: 

" καὶ ποιεῖ πάντας, τοὺς μικροὺς καὶ τοὺς μεγάλους, καὶ τοὺς πλουσίους καὶ τοὺς πτωχούς, καὶ τοὺς ἐλευθέρους καὶ τοὺς δούλους, ἵνα δώσωσιν αὐτοῖς χάραγμα ἐπὶ τῆς χειρὸς αὐτῶν τῆς δεξιᾶς ἢ ἐπὶ τῶν μετώπων αὐτῶν,
Αποκ. 13,17     καὶ ἵνα μή τις δύνηται ἀγοράσαι ἢ πωλῆσαι εἰ μὴ ὁ ἔχων τὸ χάραγμα, τὸ ὄνομα τοῦ θηρίου ἢ τὸν ἀριθμὸν τοῦ ὀνόματος αὐτοῦ."

Και ξέρεις τι άλλο έγραψε για την εποχή που περιγράφει; Ότι το ένα τρίτο των ζώων θα πεθάνει και θα εξαφανιστεί, το ένα τρίτο των δένδρων κι των φυτών θα καταστραφεί και θα εξαφανιστεί , το νερό θα πικραθεί και θα δηλητηριαστεί και οι άνθρωποι δεν θα μπορούν να το πιούνε. Αυτά φίλε γράφτηκαν πριν 2 χιλιάδες χρόνια. Κανένα άλλο κείμενο σε ολόκληρο των κόσμο δεν περιγράφει κάτι παρόμοιο. Ακόμα και η Εκκλησία δυσκολεύτηκε πολύ να περιλάβει την αποκάλυψη στα αυθεντικά βιβλία της Αγίας Γραφής τον 4ο αιώνα λόγο των περιγραφών για την καταστροφή του κόσμου που περιέγραφε οι οποίες θεωρούσαν πως δεν ήταν δυνατόν να συμβούν αλλά να που τελικά συμβαίνουν ακριβώς όπως γράφτηκαν. Και γράφει και πολλά άλλα για την εποχή αυτή που συμβαίνουν μόνο στις μέρες μας. και δεν έχουν ξανασυμβεί ποτέ πριν. 

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν χρησιμοποιεί διαφορετική τεχνολογία ή πρωτόκολλο επικοινωνίας απο αυτό που εχει η κάρτα σου ή το κινητό σου NFC.Οπότε την ίδια συμπεριφορά θα έχει.

 

Τα γάντια που κολλάνε;Και αν κυκλοφορούν αναμεσά μας απατεώνες με πος που θα τα ακουμπάνε στα χέρια μας και θα μας κλέβουν τα λεφτά μας;  

Οπότε θεωρητικά μου απαντάς. Δεν έχει καμία σημασία το πρωτόκολο επικοινωνίας η δική μου θεωρία και ίσως επειδή βρίσκεται κάτω από το δέρμα μας να μην χρειάζεται καν να βάλει κανείς πιν. 

Στην περίπτωση λοιπόν που κυκλοφορούν γύρω μας απατεώνες με pos ίσως τελικά η συγκεκριμένη τεχνολογία να απαιτεί πιν για οποιαδήποτε συναλλαγή. Για αυτό αναρωτιέμαι αν τελικά χρειάζεται πιν η όχι. Που λογικά θα χρειάζεται η υπάρχει και μια θεωρία για συγκεκριμένες συναλλαγές να μην επιτρέπει ασύρματα pos οπότε να μην χρειάζεται καν ούτε το πιν.

;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ότι σε τεχνολογικό φόρουμ με μια είδηση για τεχνολογική καινοτομία εφαρμοζόμενη εθελοντικά εμφανίζονται οι θρησκόληπτοι (και είναι και τόσοι πολλοί εδώ παραδόξως) και λένε για επιβολή, σατανάδες, τάπερ που.... τα έλεγαν αλλά δεν τα έλεγαν κλπ ανοησίες είναι άξιο παρατήρησης.

Ας σοβαρευτούμε και ας αφήσουμε το κυνήγι μαγισσών, ο μεσαίωνας στον υπόλοιπο κόσμο τελείωσε εδώ κ χρόνια. 

Ναι στην καινοτομία των NFC με κάθε τρόπο γιατί λύνει προβλήματα σε πολλές περιπτώσεις, στη μετά-band/smartwatch εποχή. 

ΥΓ. Αλήθεια οι..."μεγάλοι" προφήτες δεν προέβλεψαν τίποτα για την Εκκλησία ΑΕ, τα παγκάρια, τις καταχρήσεις χρημάτων του απλού πιστού και τους ψυχολογικούς και σωματικούς βιασμούς ανηλίκων κ ενηλίκων σε μοναστήρια; Ήταν εκτός εμβέλειας ή ήταν το σχέδιο του μεγάλου για ταπείνωση;

Επεξ/σία από rodosf1
  • Like 1
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, anax111 είπε

Το έγραψε ο Αγιος Ιωάννης ο Θεολόγος πριν 2.000 χρόνια στην αποκάλυψη: 

" καὶ ποιεῖ πάντας, τοὺς μικροὺς καὶ τοὺς μεγάλους, καὶ τοὺς πλουσίους καὶ τοὺς πτωχούς, καὶ τοὺς ἐλευθέρους καὶ τοὺς δούλους, ἵνα δώσωσιν αὐτοῖς χάραγμα ἐπὶ τῆς χειρὸς αὐτῶν τῆς δεξιᾶς ἢ ἐπὶ τῶν μετώπων αὐτῶν,
Αποκ. 13,17     καὶ ἵνα μή τις δύνηται ἀγοράσαι ἢ πωλῆσαι εἰ μὴ ὁ ἔχων τὸ χάραγμα, τὸ ὄνομα τοῦ θηρίου ἢ τὸν ἀριθμὸν τοῦ ὀνόματος αὐτοῦ."

Και ξέρεις τι άλλο έγραψε για την εποχή που περιγράφει; Ότι το ένα τρίτο των ζώων θα πεθάνει και θα εξαφανιστεί, το ένα τρίτο των δένδρων κι των φυτών θα καταστραφεί και θα εξαφανιστεί , το νερό θα πικραθεί και θα δηλητηριαστεί και οι άνθρωποι δεν θα μπορούν να το πιούνε. Αυτά φίλε γράφτηκαν πριν 2 χιλιάδες χρόνια. Κανένα άλλο κείμενο σε ολόκληρο των κόσμο δεν περιγράφει κάτι παρόμοιο. Ακόμα και η Εκκλησία δυσκολεύτηκε πολύ να περιλάβει την αποκάλυψη στα αυθεντικά βιβλία της Αγίας Γραφής τον 4ο αιώνα λόγο των περιγραφών για την καταστροφή του κόσμου που περιέγραφε οι οποίες θεωρούσαν πως δεν ήταν δυνατόν να συμβούν αλλά να που τελικά συμβαίνουν ακριβώς όπως γράφτηκαν. Και γράφει και πολλά άλλα για την εποχή αυτή που συμβαίνουν μόνο στις μέρες μας. και δεν έχουν ξανασυμβεί ποτέ πριν. 

Σορρυ το μόνο που διαβάζω είναι κάτι vague γενικολογίες της πορδής..Θέλω να μου δείξεις ακριβώς που γράφει για NFC chip ενσωματομένο σε άνθρωπο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...