Προς το περιεχόμενο

Βιο-συμβατό εμφύτευμα NFC επιτρέπει σε καταναλωτές να πραγματοποιούν ανέπαφες πληρωμές με το χέρι τους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 287
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάποιοι από ότι φαίνεται δεν είναι έτοιμοι να αποσυνδεθούν από το σύστημα (τεχνολογία, χρήμα και όχι μόνο) και είναι τόσο απελπιστικά εθισμένοι και εξαρτημένοι από αυτό που θα πολεμήσουν για να το προστατέψουν. Ατάκα απο το The matrix 

 

And i rest my case. Τα πολλά λόγια είναι φτώχια.

παν μέτρον άριστον... ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mariosCS είπε

Προφανώς νόμιζα έκανες πλάκα γιατί τι ακριβώς θα "παίρνει" pin. Αν θα ζητάει pin το POS μόνο ο issuer το ξέρει.

Όχι δεν έκανα πλάκα. Μου ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Και αν δεν ζητάει πιν και είναι τόσο εύκολο και δεν λειτουργεί με ασύρματα pos παρά μόνο με pin με τα συγκεκριμένα και αν ήταν εντελώς δωρεάν και ερχόταν Ελλάδα η συγκεκριμένη τεχνολογία θα το έκανα με κλειστά μάτια. Καλά το δωρεάν είναι ουτοπικό τώρα που είναι αρχή αλλά οκ... Όπως είπαν και άλλοι ποιο πάνω και με δαχτυλίδι κάνεις την δουλειά σου και με κινητό και με ρολόι κλπ κλπ... δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για εμφύτευμα. Αλλά αν ήταν δωρεάν θα το έκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dreamkey είπε

Αργά ή γρήγορα για εκεί πήγαινε η δουλειά. Και σε καμιά 50αριά χρόνια θα πληρώνεις με τη σκέψη.

Επίσης η δουλειά πάει προς τον Αυτοματισμό και την A.I. ετοιμαστείτε να χάσετε τις δουλειές σας.

τράπεζες, διόδια, οδηγοί αυτοκινήτων και ταξί.;)

λιγότερα έξοδα, περισσότερα έσοδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους!

Ώρα να το βάλουμε όλοι και να γλυτωσουμε από θανατηφόρα μικρόβια και ιούς που έχουν πάνω τους μετρητά/κάρτες μπας και ξεμπερδεψουμε με την πανδημία που μας περιορίσει τόσο πολύ τη ζωή μας.

Δε θέλω να φαντάζομαι πως διάφοροι περίεργοι τεχνοφοβικοι θα αρνηθουν να το βάλουν.

Πρέπει να πάρουμε τη ζωή μας πίσω!

 

Χαρούμενο και δημιουργικό 2044 να έχουμε παιδιά!

  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, neo80 είπε

οδηγοί αυτοκινήτων και ταξί.

..meh,ειδικά γι αυτούς μικρο το κακό,στην Ελλάδα τουλάχιστον..

Πέρα απο τους αστεϊσμούς , πρέπει για μια ακόμη φορά να πούμε ότι για όσα επαγγέλματα χάνονται λογω της "κακιάς" τεχνολογίας , αλλα τόσα δημιουργούνται σε αυτόν το τομεα..

Δικαιο?Αν χάνεις τη δουλειά σου οχι,αν εισαι νέα πρόσληψη ναι.....όπως το δει κανεις...(άλλωστε ολα σταδιακά γίνονται-δε θα γίνουν σε ενα βραδυ)

 

Έτσι ειναι η πρόοδος παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anax111 είπε

Σχεδόν τίποτα από αυτά που γράφει η Αποκάλυψη δεν ήταν δυνατόν να συμβούν την εποχή που γράφτηκε. Όπως έγραψα κάποια από αυτά απαιτούν τεχνολογία που δεν υπήρχε τότε. Π.χ. γράφει ότι τα πτώματα των προφητών θα τεθούν προς επίδειξη επί τρεις ημέρες και θα τα δουν όλοι οι άνθρωποι του κόσμου. Όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν ήταν δυνατόν να γίνει μέχρι που εφευρέθηκε η τηλεόραση. 

Οι προφητείες είναι όπως η πλαστελίνη φίλε μου. Τις πλάθεις στα σχήματα που θέλεις.

Εσύ έπλασες τη συγκεκριμένη προφητεία σε σχήμα τηλεόρασης.

Εγώ προτιμώ να την πλάσω σε σχήμα ελεφαντάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AtiX είπε

Αν νομίζεις ότι επειδή διάβασες το 1984 έγινες και κλασικός ή κατάλαβες τι ακριβώς έγραψε, γελάστηκες…

ΥΓ: ρε παιδιά επειδή τελείωσα πριν πολλές δεκαετίες το σχολείο, τα “κείμενα” διδάσκονται ακόμα???

Μάθε λίγο καλύτερα τα ελληνικά σε παρακαλώ. Δεν έγραψα ποτέ οτι εγώ είμαι κλασικός. Μάλλον αυτό πήγαινε στον Oργουελ ξεκάθαρα και σε πολλούς άλλους συγγραφείς εξαιρετικών βιβλίων.

Πάντως μιλώντας με πολλούς ανθρώπους, συνειδητοποιείς πως δεν έχουν διαβάσει σχεδόν τίποτα. Εντάξει, δεν ήμασταν ποτέ ένας λαός βιβλιολάγνων που δεν άφηναν το βιβλίο από το χέρι αλλά οι παλαιότερες γενιές όλο και κάτι είχαν διαβάσει. Έστω, τους κλασικούς συγγραφείς. Σε κάθε περίπτωση πάντως, δεν κορόιδευαν αυτούς που αγαπούσαν το διάβασμα.



 

243537770_4529151610464769_6248139224680552635_n.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostasperv είπε

Μάθε λίγο καλύτερα τα ελληνικά σε παρακαλώ. Δεν έγραψα ποτέ οτι εγώ είμαι κλασικός. Μάλλον αυτό πήγαινε στον Oργουελ ξεκάθαρα και σε πολλούς άλλους συγγραφείς εξαιρετικών βιβλίων.

Πάντως μιλώντας με πολλούς ανθρώπους, συνειδητοποιείς πως δεν έχουν διαβάσει σχεδόν τίποτα. Εντάξει, δεν ήμασταν ποτέ ένας λαός βιβλιολάγνων που δεν άφηναν το βιβλίο από το χέρι αλλά οι παλαιότερες γενιές όλο και κάτι είχαν διαβάσει. Έστω, τους κλασικούς συγγραφείς. Σε κάθε περίπτωση πάντως, δεν κορόιδευαν αυτούς που αγαπούσαν το διάβασμα.



 

243537770_4529151610464769_6248139224680552635_n.jpg

Το ότι δεν αντιλαμβάνεσαι τι έγραψα είναι ξεκάθαρο από την αρχή…

συνέχισε να προκαλείς τον γέλωτα νομίζοντας ότι “έθιξα” τον οποιοδήποτε συγγραφέα… 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον θεωρει οτι αυτη η κατασταση ειναι νορμαλ δεν ξερω τι να σκεφτω και τι να πω..... Μαλλον μεγαλωνω και μερικες καταστασεις μου φαινονται εξωπραγματικες εως γελοιες. Μια χαρα ειναι η τεχνολογια, τα καραγκιοζιλικια ειναι τα ασχημα (ζητω συγγνωμη απ τον Καραγκιοζη).

1 ώρα πριν, 8elwADSL είπε

Επιτέλους!

Ώρα να το βάλουμε όλοι και να γλυτωσουμε από θανατηφόρα μικρόβια και ιούς που έχουν πάνω τους μετρητά/κάρτες μπας και ξεμπερδεψουμε με την πανδημία που μας περιορίσει τόσο πολύ τη ζωή μας.

Δε θέλω να φαντάζομαι πως διάφοροι περίεργοι τεχνοφοβικοι θα αρνηθουν να το βάλουν.

Πρέπει να πάρουμε τη ζωή μας πίσω!

 

Χαρούμενο και δημιουργικό 2044 να έχουμε παιδιά!

Με ολο τον σεβασμο δεν πρεπει να την παλευεις καθολου........

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπάτε αλλήλους!

Υπάρχουν πράγματα που έχουν λεχθεί από παλιά όπως πχ του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού που έλεγε ότι θα δείτε αμάξι στον κάμπο χωρίς άλογα να τρέχει σαν τον λαγό.

Είναι πράγματι εντυπωσιακό σαν περιγραφή σε σχέση με το αυτοκίνητο...

Η τεχνολογία είναι φοβερό εργαλείο, το κακό είναι ότι η ασφάλεια με την ελευθερία είναι αντίθετες. Οπότε στο όνομα της ασφάλειας με την βοήθεια της τεχνολογίας μειώνονται οι ελευθερίες.

Πχ εγώ θα ήθελα να έχω όλο τον μισθό σε μετρητά, έστω ότι μπορεί να έχω αυτή την λόξα , για ποιο λόγο να μην μπορώ να το κάνω; Γιατί δεν είναι αρεστό αυτό αφού έχω εργαστεί νόμιμα και έχω φορολογηθεί επίσης; 

 πχ ο Παϊσιος είχε πει ότι θα προχωρήσουν στο χάραγμα όταν όλα θα έχουν ενοποιηθεί σε μια μορφή πχ κάρτα. Δηλαδή ταυτότητα, δίπλωμα, διαβατήριο, τραπεζική κάρτα, όλα σε ένα. Εντυπωσιακό είναι και του Κοσμά του Αιτωλού που λέει ότι αυτός που θα έχει τον χάραγμα θα εντοπίζεται όπου και να είναι, άρα δεν θα είναι ένα απλό NFC θα είναι κάτι που θα ανιχνεύεται από απόσταση. 

Ελπίζω να αντιδράσουμε και να μην φτάσουμε μέχρι εκεί.... και δεν μιλάω για την βοήθεια της τεχνολογίας αλλά για τον απόλυτο έλεγχο της ανθρωπότητας. Ίσως ένας παγκ πόλεμος να ταράξει την κατσαρόλα και χαλάσει η σούπα.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...