Προς το περιεχόμενο

Τα νέα M1 Pro και M1 Max chipset της Apple φέρνουν απίστευτες επιδόσεις στο χώρο των laptops


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, AtiX είπε

@tsaroucέχεις καταλάβει ότι μαζί με τον @infamousjohnεχετε τα πιο άκυρα σχόλια ever? Πχ τι να το κάνω το laptop αν για να δουλέψω σωστά θα πρέπει να το έχω στην πρίζα ή για μια ώρα το πολύ???

Βρες μου ένα laptop που να συνδιάζει τις επιδόσεις και την αυτονομία των MacBook με Μ1 και μετά πες την γνώμη σου για το τι θεωρείς ότι πρέπει να κάνει ένα laptop…

Εχουν μπερδέψει τα laptops με τα desktops

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, billdanos είπε

και τον i7 9700 στο desktop του σπιτιού με τα 32gb ram και την "ταπεινή" Nvidia 1060...

Δεν το λες και άσχημο για ένα λαπτοπάκι που δεν ακούς καν τον ανεμιστήρα του και σου βγάζει μια μέρα εκτός ρεύματος! ;) 

Ναι, με τη διαφορά ότι το desktop σύστημα που περιγράφεις είναι αρκετά πιο φτηνό από το Μ1 MacBook. Επίσης, μπορεί να κάνει χειρότερους  χρόνους σε video export αλλά είναι καλύτερο σε άλλους τομείς οπως π.χ. το gaming.

Κατά τα αλλά, εξαιρετική δουλειά από την Apple. Το μέλλον στα laptop είναι η ARM αρχιτεκτονική και η Apple είναι η πρώτη που δείχνει το δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsarouc είπε

Με αποφορολογηση μια χαρά με 800 ευρώ φίλε λάπτοπ παίρνεις 50 φορές ποιο γρήγορο από m1 pro max.

Γράψε αυτό από την αρχή να καταλάβω τι κατηγορία είσαι να μην διαβάζω μ@λ@… 5 σελίδες τώρα .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ακριβώς προσφέρουν λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν μπορούν να τρέξουν αξιοπρεπώς παιχνίδια προηγουμένων ετών;  Δεν είναι εφικτό να εγκαταστήσεις windows και το αντίστοιχο office και γενικότερα να έχεις επιλογές λογισμικού. Δημιουργούν μία τάση για να συνεχίσει η αλόγιστη κατανάλωση υλισμικού και των σκουπιδιών που παράγονται.. Κακό μήλο..

Επεξ/σία από spirostolios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, busellatos said:

Πουλήσατε το M1, αγοράσατε το M1max 

 

Ναι βρε σωστά, κάθε χρόνο αλλάζουμε τα laptops λες και είναι κινητά των 200 ευρώ! 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, infamousjohn είπε

Αν ωριμάσει καλά το πράμα, και υπάρχει λόγος να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνω. Προς το παρόν με ένα αβέβαιο διάγραμμα, δεν πείθομαι ότι το χρειάζομαι

Σόρυ φίλος, αλλά είναι σαν να ακούω ψέκα για τα "πειραματικά εμβόλια" που "δεν δοκιμάστηκαν αρκετά" και "δεν πείθεται" για την αποτελεσματικότητά τους. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tablet είπε

Το M1 max με τι κάρτα γραφικών συγκρίνεται της nvidia? Επίσης τι σημαίνει 32core GPU?

1) Δεν ξέρουμε , πρέπει να το τεστάρουμε με real-life apps

2) 32 από τους πυρήνες της APPLE που δεν ξέρουμε τι αντιστοιχία απόδοσης έχουν σε σχέση με AMD/NVIDIA

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stivaks72 είπε

Σόρυ φίλος, αλλά είναι σαν να ακούω ψέκα για τα "πειραματικά εμβόλια" που "δεν δοκιμάστηκαν αρκετά" και "δεν πείθεται" για την αποτελεσματικότητά τους. 

Το λες και το ίδιο πράμα ακριβώς! 

 

Πάντως για να κλείσει, κάτι "φήμες" λένε ότι ο τελευταίος amd για φορητά είναι πιο γρήγορος ΚΑΙ σε video εφαρμογές από τον M1. Μένει να δούμε αν οι νέοι Μ1 κλείνουν την ψαλίδα ή περνάνε μπροστά. 

https://nanoreview.net/en/cpu-compare/apple-m1-vs-amd-ryzen-9-5900hx

 

Αυτά χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν την discreet GPU που έχουν τα laptop με 5900hs/x. Η οποία είναι 3060 ή πιο πάνω. Επίσης όλα έχουν 32gb ram... Αν ψάχνεις όμως κάτι που να μην "καίει" τότε τα θεριά αυτά δεν κάνουν για σένα. Πήγαινε σε τάμπλετ ή Μ1. Ετοιμάσου όμως για ένα σωρό συμβιβασμούς.

 

Περιμένω, όπως όλοι και τα πραγματικά σκορ να δω πως θα τα πάνε οι νέοι Μ1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 hours ago, Herald said:

Eξαρτάται με τι σουίτα τρέχεις, σε premiere pro πχ. αποκλείεται αυτό που λές, κάπου 3-4 φορές πιο γρήγορος είναι ο 9700 που έχεις σπίτι σου. Με την ανάλογη κατανάλωση βέβαια

Όλα τα apps που χρησιμοποιώ είναι optimized για τον Μ1.  Final Cut Pro & Davinci Resolve για video, Handbrake για μετατροπές, Photoshop & Lightroom για τις φωτό.

Όλα αυτά (εκτός από το Final Cut προφανώς), υπάρχουν και στο windows 11 desktop μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, billdanos είπε

Εγώ φταίω που "τα διαβάζεις λάθος"? 😛 

Πως θα συγκρίνεις ένα "παιχνιδάκι" που δεν έχει γραφτεί για Mac με τις επιδόσεις που έχει στα windows? Σου είπε ποτέ η Apple πως τα pro είναι "gaming laptops" τη στιγμή που δεν υπάρχουν τα αντίστοιχα windows games για το λειτουργικό της?

Να στο χαλάσω λιγουλάκι;

Είμαι κάτοχος air m1 (με 16gb ram) και παίζω ΚΑΙ παιχνίδια!

Το πήρα πρόσφατα για καθαρά επαγγελματική χρήση - έχω air από το 11 και δεν θα έπαιρνα κάτι άλλο...πλην pro 😛 - αλλά είπα να δοκιμάσω λίγο πως είναι το gaming εκτός κονσολών και τα αποτελέσματα είναι άκρως ικανοποιητικά. Τόσο που για να έχω ελεύθερα τα gb στο σασί για τις δουλειές μου θα πάρω έναν τέτοιο οσονούπω για να τον φορτώσω με τα παιχνίδια που πλέον θα παίζω εκεί!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, chill said:

Να στο χαλάσω λιγουλάκι;

Είμαι κάτοχος air m1 (με 16gb ram) και παίζω ΚΑΙ παιχνίδια!

Το πήρα πρόσφατα για καθαρά επαγγελματική χρήση - έχω air από το 11 και δεν θα έπαιρνα κάτι άλλο...πλην pro 😛 - αλλά είπα να δοκιμάσω λίγο πως είναι το gaming εκτός κονσολών και τα αποτελέσματα είναι άκρως ικανοποιητικά. Τόσο που για να έχω ελεύθερα τα gb στο σασί για τις δουλειές μου θα πάρω έναν τέτοιο οσονούπω για να τον φορτώσω με τα παιχνίδια που πλέον θα παίζω εκεί!

 

Μα δεν μου λες κάτι νέο αφού κι εγώ δουλεύω σε αντίστοιχο μηχάνημα (M1 pro, 16gb). Απλά ήθελα να εξηγήσω στον προηγούμενο πως πολύ απλά η πλατφόρμα της Apple δεν έχει τους τίτλους παιχνιδιών που υπάρχουν στα windows ώστε να μπορέσει κάποιος άμεσα να τα συγκρίνει. Από την άλλη θα μου πεις πως υπάρχουν και τα benchmarks που μπορούν να μας δώσουν μια εκτίμηση για τις ικανότητες του μηχανήματος! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Antonis_V είπε

Για δείξε Laptop με μη mobile cpu…;

Το πρόβλημα σου είναι η CPU? Αν είναι η CPU υπάρχουν Dell Που φοράνε desktop επεξεργαστές... Φυσικά άλλες τιμές. Αλλά το σύνολο θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει. Δεν θα σου δώσω του 5χίλιαρου dell με 10900k επεξεργαστή (ναι υπάρχει και τέτοιο) αλλά θα σου δώσω με mobile επεξεργαστή και rtx 3080. o επεξεργαστής από ότι διάβασα εκτός της κατανάλωσης σε ταχύτητες είναι περίπου τα ίδια με το m1 pro max να του ρίχνει λίγο... ο απλός m1 χάνει αρκετά ...τα γραφικά είναι μια άλλη ιστορία με την 3080... η μη μου πεις ότι η gpu του m1 ρίχνει σε 3080 ε? ελπίζω να σε καλύψει..

https://www.skroutz.gr/s/30635196/MSI-GP66-Leopard-11UH-i7-11800H-16GB-1TB-GeForce-RTX-3080-FHD-W10-Home-Core-Black.html

Αλλά και πάλι βρε παιδιά. Δεν κατηγορώ την κορυφαία επίτευξη επιδόσεων κατανάλωσης που έχει πετύχει η apple με τον M1. Καμία σχέση.. και μακάρι να έπερνε native windows 11 αυτό το πραματάκι θα ήταν διαμάντι.. εγώ απλά είπα και σχολίασα ότι το άρθρο αφήνει να εννοηθεί ότι είναι τα γρηγορότερα laptop αυτά με τον m1. Και δεν ειναι. Είναι τα γρηγορότερα στην κατηγορία mobile. Και ΜΟΝΟ σε εφαρμογές που τον εκμεταλλεύονται αυτόν τον επεξεργαστή. Απλά πράγματα.

8 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Γράψε αυτό από την αρχή να καταλάβω τι κατηγορία είσαι να μην διαβάζω μ@λ@… 5 σελίδες τώρα .

Αναρωτιέμαι τι κατάλαβες. Αλλά οκ εσύ ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...