Προς το περιεχόμενο

Μποτιλιάρισμα


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, tliako said:

Σε αυτό έχεις λάθος δεν ισχύει. Οι φαμακευτικοί αντιπρόσωποι πχ πριν 10+ χρόνια μάζευαν αποδείξεις για έξοδα απο βενζίνες στις εταιρίες. Πλέον κάθε υπάλληλος που είναι στη γύρα (και των 1000 ευρώ) έχει αμάξι και πληρωμένες βενζίνες (και πολύ καλά κάνουν). 

οι φαρμακευτικοι αντιπροσωποι ακομα μαζευουν αποδειξεις. Και παλιοτερα ειχαν πληρωμενες βενζινες, απλα δεν υπηρχε η καρτα coral(και οποια αλλη αντιστοιχη υπαρχει για αλλα πρατηρια) για να γινεται συγκεντρωτικα η τιμολογηση ή οποιο αλλο προνομιο προκυπτει απο την χρηση αυτης. Και δεν μαζευουν μονο βενζινες, για παραδειγμα η ΒΙΑΝΕΞ στους φαρμακαδες(που βλεπουν γιατρους) τους εχουν μπλαφον 100€ την ημερα φαγητο αν μαζεψουν αποδειξεις φαγητου, και αν δεν μαζεψουν τους δίνουν 70(στα ταξιδια). Αλλες φαρμακευτικες, κυριως πολυεθνικες τους δινουν πιστωτικες τυπου Dinners.  Φαρμακαδες δεν ειναι μονο αυτοι που νομιζεις. Αλλοι πανε σε γιατρους, αλλοι πανε σε φαρμακεια, αλλοι πανε σε φαρμακαποθηκες αλλοι πανε σε κλινικες μελετες, αλλοι ειναι οι merchandisers κλπ. Αλλο αυτοκινητο εχει ο καθενας τους. Η Demo στους πωλητες τους δινει yaris hybrid, η GSK εδινε καποτε A class στους πωλητες τους, αλλα στον covid τους εβαλαν να πληρωσουν φορο πολυτελειας αν ήθελαν να το κρατησουν, και εν τελει τα αλλαξαν με 3008 η Abocca δινει Ford Fiesta. Η Frezyderm δινει στους merchandiser της Dacia Duster, Καταλαβαινεις πως όλοι αυτοι αναλογα με το τι κάνουν, εχουν και διαφορετικο τυπο αυτοκινητου. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ τους δινουν T-roc, Ουτε Volvo XC40-XC-60, ουτε δινουν X1-X2, ουτε δινουν Q2-Q3 που νομιζεις οτι βλεπεις με πινακιδες Hertz,Avis, Leaseplan κλπ στον δρομο που φανταζεσαι οτι ειναι υπαλληλοι των 1300€ που αντι για αυξηση τους εδωσαν τετοια αυτοκινητα. Κανα κουπονι Σκλαβενιτη εως 120 €, καμμια επιδοτηση καυσιμου 50€ και καμια καρτα μετακινησης, και πολυ τους ειναι.


Ολοι οι παραπανω, που ειναι και μπολικοι, ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΛΛΟΥΝ στην κινηση με κανεναν τροπο. Συνηθως υπαρχει τεραστια ευελιξια και βγαινουν στον δρομο μετα τις δεκα. Εκτος αυτου, 7-8-9 το πρωι δεν θα βρουν κανεναν να κανουν την δουλεια τους.

Αν δεν με πιστευεις δες τι προσφερουν οι μεγαλυτερες εταιρειες στους εργαζομενους των 1300€.





 

Screenshot 2023-10-04 230404.jpg

Screenshot 2023-10-04 230706.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 734
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έβαλα ποτέ θέμα μοντέλου του αυτοκινήτου , ούτε και νομίζω ότι έχει σημασία αν είναι Τ-ROC η Yaris για τη κίνηση εκτός αν μετράμε πόση μούρη πουλάει ο καθένας. Προσωπικά το μεγαλύτερο ποσοστό νοικιάρικων που βλέπω φθηνά (σχετικό πλέον) μικρά αμάξια είναι (fiesta,yaris άντε μέχρι corolla ) και επειδή κάνω στάνταρ διαδρομές σε μεγάλες οδικές αρτηρίες χρόνια πιστέυω ότι τα νοικιάρικα έχουν αυξηθεί (για άλλη μια φορά την εμπερία μας γράφουμε όλοι στο φόρουμ αλλιώς θα παραθέταμε ο καθένας τα citations του για να ποστάρουμε). Πράγματι ίσως είναι απο τα μικρότερα ποσοστά που επιδρούν στη κίνηση αλλά συνυπολογίζεται έστω και έτσι μαζί με όλα τα προαναφερθέντα. Το μποτιλιάρισμα στην Αθήνα είναι ζωντανό πρόβλημα με παγιωμένες μέν βασικές αιτίες που όμως δεν πάει να πεί ότι δεν εξελίσσονται με τα χρόνια. Το να λέμε απλα ότι το κράτος φταίει που οι δρόμοι είναι σκατά και ότι δεν γίνεται αποκέντρωση που εφημερίδα του 80 να βρείς το ίδιο θα έγραφε δεν είναι κάτι νέο.

4 hours ago, Joshua21 said:

Αυτοί που είναι στη γύρα για δουλειές της εταιρείας πάντα είχαν αμάξι από την εταιρεία με πληρωμένες βενζίνες, και αυτό το αμάξι ποτέ δεν ήταν παροχή προς τον εργαζόμένο. Καμία σχέση με αυτό που ειπώθηκε πριν, δλδ ότι τώρα τελευταία αντί να κάνουν αύξηση στον εργαζόμενο του χιλιάρικου του παρέχουν αυτοκίνητο.

Πάντως δεν χρειάζεται να έχεις μισθό 2Κ για να κυκλοφορείς με εταιρικό , εταιρίκα δεν είναι τα μερσεντές και τα lexus μόνο, είναι και τα toyota και τα dacia. Επίσης το "αυτό το αμάξι δεν είναι παροχή πρός τον εργαζόμενο" πώς ακριβως το εννοείς γιατί αν η δουλειά μου παρέχει αμάξι και βενζίνες τα οποία χρησιμοποιώ και εκτός του ωραρίου εργασίας μου , μια χαρά παροχή είναι.

 

Επεξ/σία από tliako
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, tliako said:

Δεν έβαλα ποτέ θέμα μοντέλου του αυτοκινήτου , ούτε και νομίζω ότι έχει σημασία αν είναι Τ-ROC η Yaris για τη κίνηση εκτός αν μετράμε πόση μούρη πουλάει ο καθένας. Προσωπικά το μεγαλύτερο ποσοστό νοικιάρικων που βλέπω φθηνά (σχετικό πλέον) μικρά αμάξια είναι (fiesta,yaris άντε μέχρι corolla ) και επειδή κάνω στάνταρ διαδρομές σε μεγάλες οδικές αρτηρίες χρόνια πιστέυω ότι τα νοικιάρικα έχουν αυξηθεί (για άλλη μια φορά την εμπερία μας γράφουμε όλοι στο φόρουμ αλλιώς θα παραθέταμε ο καθένας τα citations του για να ποστάρουμε). Πράγματι ίσως είναι απο τα μικρότερα ποσοστά που επιδρούν στη κίνηση αλλά συνυπολογίζεται έστω και έτσι μαζί με όλα τα προαναφερθέντα. Το μποτιλιάρισμα στην Αθήνα είναι ζωντανό πρόβλημα με παγιωμένες μέν βασικές αιτίες που όμως δεν πάει να πεί ότι δεν εξελίσσονται με τα χρόνια. Το να λέμε απλα ότι το κράτος φταίει που οι δρόμοι είναι σκατά και ότι δεν γίνεται αποκέντρωση που εφημερίδα του 80 να βρείς το ίδιο θα έγραφε δεν είναι κάτι νέο.

Πάντως δεν χρειάζεται να έχεις μισθό 2Κ για να κυκλοφορείς με εταιρικό , εταιρίκα δεν είναι τα μερσεντές και τα lexus μόνο, είναι και τα toyota και τα dacia. Επίσης το "αυτό το αμάξι δεν είναι παροχή πρός τον εργαζόμενο" πώς ακριβως το εννοείς γιατί αν η δουλειά μου παρέχει αμάξι και βενζίνες τα οποία χρησιμοποιώ και εκτός του ωραρίου εργασίας μου , μια χαρά παροχή είναι.

 

μιλαμε για εργαζομενους που βγαινουν στο πεδιο, για αυτους το αυτοκινητο δεν ειναι παροχη. ειναι εργαλειο δουλειας. Δεν μπορουν να δουλεψουν χωρις αυτο. ο account manager, o sales manager, ο χιψι manager των 1300€ ΔΕΝ ΕΧΕΙ εταιρικο αυτοκινητο. Πως να το κανουμε δηλαδη.

ΥΓ νομιζω πως δεν εχεις ιδεα για το πως ακριβως δουλευει το συστημα με τα εταιρικα αυτοκινητα. Δεν ειναι κακο να μην ξερεις, απλα μην εκφερεις γνωμη απο 2-3 γνωστους που ενδεχομενως εχεις. 
Κανε μια βολτα σε ενα parking οπως του mall ή ενος μεγαλου σουπερμαρκετ ή ακομα και του αεροδρομιου. Ετσι θα καταλαβεις τι αυτοκινητα κινουνται στην ελλαδα. Παρε μια σειρα με 30 αυτοκινητα και δες ποσα ειναι leasing. 

Επεξ/σία από tzotzo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως προαναφέρθηκε τα τελευταία χρόνια τα αυτοκίνητα αυξήθηκαν τόσο σε πλήθος όσο και σε όγκο.

Η τάση των SUV γέμισε τους δρόμους με υπερδιογκωμένα 1000αρια τα οποία αντικατέστησαν τα μικροκαμωμένα αμάξια πόλης που κυκλοφορούσαν κατά κόρον μέσα στην κρίση.

Τα «δωρεάν» εταιρικά αμάξια έγιναν της μόδας πέραν από πωλητές και μεγαλοδιευθυντές.

Πολύ θέλει να μπλοκάρουν οι δρόμοι;

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, agnostos13 said:

Όπως προαναφέρθηκε τα τελευταία χρόνια τα αυτοκίνητα αυξήθηκαν τόσο σε πλήθος όσο και σε όγκο.

Η τάση των SUV γέμισε τους δρόμους με υπερδιογκωμένα 1000αρια τα οποία αντικατέστησαν τα μικροκαμωμένα αμάξια πόλης που κυκλοφορούσαν κατά κόρον μέσα στην κρίση.

Τα «δωρεάν» εταιρικά αμάξια έγιναν της μόδας πέραν από πωλητές και μεγαλοδιευθυντές.

Πολύ θέλει να μπλοκάρουν οι δρόμοι;

ποιοι ειναι αυτοι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tzotzo είπε

μιλαμε για εργαζομενους που βγαινουν στο πεδιο, για αυτους το αυτοκινητο δεν ειναι παροχη. ειναι εργαλειο δουλειας. Δεν μπορουν να δουλεψουν χωρις αυτο. ο account manager, o sales manager, ο χιψι manager των 1300€ ΔΕΝ ΕΧΕΙ εταιρικο αυτοκινητο. Πως να το κανουμε δηλαδη.

ΥΓ νομιζω πως δεν εχεις ιδεα για το πως ακριβως δουλευει το συστημα με τα εταιρικα αυτοκινητα. Δεν ειναι κακο να μην ξερεις, απλα μην εκφερεις γνωμη απο 2-3 γνωστους που ενδεχομενως εχεις. 
Κανε μια βολτα σε ενα parking οπως του mall ή ενος μεγαλου σουπερμαρκετ ή ακομα και του αεροδρομιου. Ετσι θα καταλαβεις τι αυτοκινητα κινουνται στην ελλαδα. Παρε μια σειρα με 30 αυτοκινητα και δες ποσα ειναι leasing. 

"Το ξέρω έναν γνωστό που ισχύει αυτό, το έχω έναν γείτονα που έχει ακίνητο το αμάξι 360 ημέρες τον χρόνο, το βλέπω αυτοκόλλητα στον δρόμο δεν στέκουν." 

 

Ταυτόχρονα όμως "πήγαινε και σε ένα σουπερμάρκετ να δεις τι παίζει". 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Rebelos2018 said:

"Το ξέρω έναν γνωστό που ισχύει αυτό, το έχω έναν γείτονα που έχει ακίνητο το αμάξι 360 ημέρες τον χρόνο, το βλέπω αυτοκόλλητα στον δρόμο δεν στέκουν." 

 

Ταυτόχρονα όμως "πήγαινε και σε ένα σουπερμάρκετ να δεις τι παίζει". 

 

 

ε τωρα με δουλευεις συγκρινεται ο ενας γειτονας με εναν χωρο που εχει 1000 αυτοκινητα;

Παρεθεσα εναν ολοκληρο κλαδο, τι αντικειμενο εχουν, και με τι αυτοκινητα κυκλοφορουν μεσες ακρες.
Ακομα περιμενω να μου πει καποιος σε ποια εταιρεια δινουν εταιρικο στον εργαζομενο και τι θεση εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Rebelos2018 said:

Εσυ μίλησες για έναν γείτονα. Κανείς άλλος. 

καλο θα ηταν να μην παιζουμε την κολοκυθια.
Σε ποια εταιρεια δινουν εταιρικο αυτοκινητο σε εργαζομενο των 1300 ευρω. τι αυτοκινητο δινουν, τι νουμερο σε καυσιμα δινουν και τι θεση εχει στην εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rebelos2018 είπε

Εσυ μίλησες για έναν γείτονα. Κανείς άλλος. 

Και συνεχίζεις να κάνεις το ίδιο λάθος. Μιλάς για μάνατζερ των 1300. Ενώ σου έχουν μιλήσει αρκετοί για εργαζόμενους, όχι μάνατζερ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, tliako said:

Πάντως δεν χρειάζεται να έχεις μισθό 2Κ για να κυκλοφορείς με εταιρικό , εταιρίκα δεν είναι τα μερσεντές και τα lexus μόνο, είναι και τα toyota και τα dacia. Επίσης το "αυτό το αμάξι δεν είναι παροχή πρός τον εργαζόμενο" πώς ακριβως το εννοείς γιατί αν η δουλειά μου παρέχει αμάξι και βενζίνες τα οποία χρησιμοποιώ και εκτός του ωραρίου εργασίας μου , μια χαρά παροχή είναι.

Και γιατί μου τα λες αυτά, είπα εγώ ότι μόνο όσοι έχουν μισθό 2k οδηγούν εταιρικό και μάλιστα ακριβό? Εταιρικά είναι και τα tool cars όπως τα fiorino που τα οδηγούν εργαζόμενοι των 700€, και στις περισσότερες περιπτώσεις η εταιρεία τους αφήνει να πηγαίνουν με αυτά σπίτι και να τα χρησιμοποιούν λιγάκι ως ΙΧ γιατί αλλιώς θα έπρεπε να είχε εξασφαλίσει για αυτά χώρο φύλαξης, πιο φτηνά της έρχεται έτσι.

Επίσης παροχή ως προς τον εργαζόμενο είναι μόνο στην περίπτωση που θα το χρησιμοποιεί αποκλειστικά και μόνο για προσωπικές του ανάγκες, σε αυτή τη περίπτωση η εφορία το θεωρεί ως παροχή σε είδος και φορολογεί κανονικά τον εργαζόμενο για αυτό. Και φυσικά ούτε λόγος για τζάμπα βενζίνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Rebelos2018 said:

Και συνεχίζεις να κάνεις το ίδιο λάθος. Μιλάς για μάνατζερ των 1300. Ενώ σου έχουν μιλήσει αρκετοί για εργαζόμενους, όχι μάνατζερ. 

Σε ποια εταιρεια δινουν εταιρικο αυτοκινητο σε εργαζομενο των 1300 ευρω. τι αυτοκινητο δινουν, τι νουμερο σε καυσιμα δινουν και τι θεση εχει στην εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tzotzo είπε

Σε ποια εταιρεια δινουν εταιρικο αυτοκινητο σε εργαζομενο των 1300 ευρω. τι αυτοκινητο δινουν, τι νουμερο σε καυσιμα δινουν και τι θεση εχει στην εταιρεια.

Σου έχω ήδη απαντήσει αλλά έχεις κολλήσει. Η απάντηση η ακόλουθη σου κάνει; 

Εργαζόμενος που αμοίβεται με 1300 ευρώ σήμερα και δικαιούται αύξηση, θα λάβει αντιπρόταση για εταιρικό αυτοκίνητο. Χωρίς να έχει θέση μάνατζερ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Rebelos2018 said:

Σου έχω ήδη απαντήσει αλλά έχεις κολλήσει. Η απάντηση η ακόλουθη σου κάνει; 

Εργαζόμενος που αμοίβεται με 1300 ευρώ σήμερα και δικαιούται αύξηση, θα λάβει αντιπρόταση για εταιρικό αυτοκίνητο. Χωρίς να έχει θέση μάνατζερ. 

σε ποια εταιρεια ρε ανθρωπε; σε ποιον κλαδο; στον φουφουτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου έλεγα άνθρωπε, αλλά δεν θα ήθελα να συνεργαστώ με κάποιον που υποστηρίζει για τους εργαζόμενους, για τους υπαλλήλους "και πολύ τους είναι". Δεν θα τους κάνει καλό στο θυμικό. 

Επεξ/σία από Rebelos2018
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...