Προς το περιεχόμενο

CHAOS αοριστολογιών με το «ελληνικό υπεραυτοκίνητο των 3.000 ίππων»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Linos_Tsiol είπε

Διαβάζω εδώ και ώρες τα σχόλια.... Αφήνω αυτό εδώ... και κρατάω ουδέτερη στάση. (Τα όνειρα είναι ωραία...)

https://www.newsauto.gr/news/elliniko-iperaftokinito-chaos-afti-ine-i-alithia/

Aφού παραπέμπει σε βίντεο για το πώς παρουσιάζονται στο εξωτερικό τα αυτοκίνητα, να πούμε και εμείς πώς παρουσιάζονται στο εξωτερικό τα πραγματικά υπερ-αυτοκίνητα και οι τεχνολογίες που τα απαρτίζουν...

https://www.youtube.com/watch?v=S3cFfM3r510 Freevalve Camless Engine Koenigsegg

https://www.youtube.com/watch?v=o-URmHqQcZk Aston Martin Valkyrie V12 Cosworth dyno run

Από την αρχή υπήρξα ουδέτερος, ελπίζοντας να ισχύουν όσα λέει.
Αλλά όταν από τότε κιόλας ακύρωνε άτομα όπως ο Koenigsegg... Έπρεπε να περιμένει ότι η κριτική που θα δεχτεί θα είναι αντίστοιχα αυστηρή. Λογικό δεν είναι;
Τώρα έθεσε το Chaos στη κατηγορία Devel Sixteen στα μάτια των περισσότερων.

Πλέον έχω μπερδευτεί και δεν έχω καταλάβει σε ποιο στάδιο εξέλιξης βρίσκεται το αυτοκίνητο.
Αυτό που ξέρω, είναι ότι τελικά χαρακτηριστικά όπως βάρος, διαστάσεις, επιδόσεις δικαιολογείται να δημοσιεύεις μετά την ολοκλήρωση του προτύπου και της δοκιμής του σε κάποιο χώρο. Και φυσικά αν έχεις τέτοιο πρωτότυπο γιατί να μην το δείξεις κιόλας αντί για ψηφιακές φωτογραφίες;

Κάπου έλεγε και για λίστα προ-παραγγελιών.
Αν είναι ακόμα στην ανάπτυξη, ποια προ-παραγγελία;
Τέτοιου είδους πρακτικές μόνο κολοσσοί εταιρίες μπορούν να προσφέρουν έτσι ώστε αν ακυρωθεί το project να επιστρέψουν τις προκαταβολές.
Ο Πανόπουλος πώς θα επιστρέψει τα εκατομμύρια που ζητάει αν δεν καταφέρει να παραδώσει στο τέλος;
Χωρίς ολοκληρωμένο εργοστάσιο, χωρίς λειτουργικό πρωτότυπο...

Μεγάλη απογοήτευση... Κρίμα

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, Linos_Tsiol είπε

👍

πρέπει να μου είναι κάτι; εσύ τον έχεις τπτ; έχετε προηγούμενα;

ή απλά να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα με τόση χολή

όλοι εσείς οι "έμπειροι - γνώστες μηχανικής - γνώστες 3D - γνώστες μάρκετινγκ" 

γιατί δεν πάτε να τον βοηθήσετε;

Κάποιοι τον ξέρουμε από την εποχή που "έφτιαχνε" κάτι Έβο βολταδικα που σκορπούσαν με συνοπτικές διαδικασίες και ποτέ δεν έφταιγε αυτός άσχετα αν επερνε κουβάδες λεφτά να φτιάξει και να προγραμματίσει τα αμάξια. Παπατζες έκανε τότε παπατζες τάζει και τώρα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν υπαρχει κρατικη χρηματοδοτηση για αυτο το "project" και ουσιαστικα ειναι το μονο που με ενδιαφερει,βασικα το Ελληνικο Κρατος εχει δωσει 44 μυρια χωρις να παραλαβει ουρε βιδα στην κυριολεξια https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/43591-931-44/,οποτε να εχουν καποιοι σκοπο να φανε κανα εσπα με ρεντεριγκ και λοιπες μπουρδες δεν θα μου κανει καμια εντυπωση

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος σχεδιαζει να φτιαξει κατι σε αυτη την χωρα πρεπει να εχει βοηθεια αμεση απο το ελληνικο κρατος για να ξεπερασει γραφειοκρατιες κτλ

Ουτε εσπα μπορει να παρει ουτε χρηματοδοτηση απο τραπεζες απο την στιγμη που ΔΕΝ εχει να δειξει κατι ,δεν "χαριζει" κανεις λεφτα πλεον

δεν εδειξε κατι γιατι ΔΕΝ εχει να δειξει κατι. αμα ειχε θα εδειχνε και θα εκλεινε στοματα

εχει αναφερει πολλακις οτι κραταει τα χαρτια του κλειστα για να προστατεψει τις πατεντες του....

 

Ειναι μια προσπαθεια να δημιουργηθει ενα hype γυρω απο το ονομα του κατι τπτ παραπανω. φανηκε και απο followers που αγορασε στο insta

Το ασχημο ειναι οτι νομιζει οτι μιλαει σε ιθαγενεις

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Linos_Tsiol είπε

Διαβάζω εδώ και ώρες τα σχόλια.... Αφήνω αυτό εδώ... και κρατάω ουδέτερη στάση. (Τα όνειρα είναι ωραία...)

https://www.newsauto.gr/news/elliniko-iperaftokinito-chaos-afti-ine-i-alithia/

Ποιος το έγραψε το άρθρο, και ποιο όφελος έχει? Γεμίσαμε λαμόγια σε αυτή την χώρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι απορω, που ως κλασσικοι ελληνες, ασχολουμαστε με κατι που ΔΕΝ υπαρχει. χαλαμε χρονο απο την ζωη μας, για κατι που ΔΕΝ υπαρχει. αλλα και που ΑΝ υπαρξει, παλι δεν μας αφορα (την πλειοψηφια...τουλαχιστον) αφου δεν προκειται να το αποκτησουμε.....!  

 

τι να πω?  ΜΠΡΑΒΟ σας και χαρα στην υπομονη σας.........!! 

 

εγω παντως μπαινω για τα σχολια................!! και μονο..........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thread με θέμα πραγματική απάτη εκατομμυρίων δολλαρίων στο εξωτερικό, 50 σχόλια. Thread με θέμα ελλειπής παρουσίαση υπέρ - αυτοκινήτου made in Greece, 250 σχόλια. Εντάξει θα μου πεις, έχει περισσότερο ενδιαφέρον γιατί είναι είδηση με ελληνική χροιά. Αλλά και πάλι, δεν έφαγε φράγκο ακόμα από κανέναν μας ο εν λόγω κύριος, δεν υπάρχει δλδ κάτι που να δικαιολογεί τόση ενασχόληση.

Εν κατακλείδι, εμάς τους Έλληνες δεν μπορεί κανείς να μας παραπλανήσει γιατί μυριζομαστε από χιλιόμετρα την απάτη, ειδικά αυτήν που προέρχεται από το εσωτερικό. Εκτός αν αφορά πολιτικούς. Εκεί αποτελεί ακόμα μέγα μυστήριο το πως καταφέρνουν και μας δουλεύουν ψιλό γαζί, χρόνια τώρα. Πως γίνεται δλδ να είμαστε "μυρωδιές" σε όλα εκτός από αυτό.

Πρέπει να εξετάσουμε καλύτερα το "τις πταίει" και ενώ είμαστε σε γενικές γραμμές έξυπνος λαός, εκεί δεν παίρνουμε χαμπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Ποιος το έγραψε το άρθρο, και ποιο όφελος έχει? Γεμίσαμε λαμόγια σε αυτή την χώρα !

Ποιος το έγραψε;

Ο δημοσιογράφος με κανάλι στο youtube που έχει την αποκλειστικότητα να παρουσιάζει τις εξελίξεις ή "εξελίξεις" στο συγκεκριμένο θέμα.

Μόνο αυτός παίρνει συνεντεύξεις και κάνει παρουσιάσεις του χάους, ο δημιουργός του δεν μιλάει σε κανέναν άλλον του ειδικού τύπου από ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκα τσάκο 5 ευρά και στείλε 10 σεντόνια για το κρεβάτι και άμα βγαίνει και σε τραπεζομάντιλο τσάκο άλλα 2 ευρά και στείλε 5 για το τραπέζι σε ριγέ να είναι μη βάλεις άσπρο όπως την φωτογραφία.😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, michael92 είπε

Ακόμα και εγώ που είμαι τελείως άσχετος με τα αμάξια έχω ακούσει άπειρες φορές τη φράση "(It goes from) zero to sixty in x seconds", προφανώς σε mph, μιας και το μετρικό σύστημα δε χρησιμοποιείται στις ΗΠΑ και στο ΗΒ.

So what ? Δεν γίνεται να μπερδευτείς με εκφράσεις της μητρικής σου γλώσσας;

23 λεπτά πριν, cabdik είπε

Εγω παλι απορω, που ως κλασσικοι ελληνες, ασχολουμαστε με κατι που ΔΕΝ υπαρχει. χαλαμε χρονο απο την ζωη μας, για κατι που ΔΕΝ υπαρχει. αλλα και που ΑΝ υπαρξει, παλι δεν μας αφορα (την πλειοψηφια...τουλαχιστον) αφου δεν προκειται να το αποκτησουμε.....! 

Κάνεις λάθος. Μας αφορά. Δεν είναι πολλές οι επιχειρήσεις που προορίζονται για εξαγωγές ειδικά σε προϊόντα τέτοιου ύψους. Η επιτυχία του πανόπουλου και του κάθε πανόπουλου θα φέρει εκατομύρια στα ελληνικά δημόσια ταμεία τα οποία θα είναι απ' το εξωτερικό !
Αν ακόμη πετύχει θα τραβήξει κι άλλες παρόμοιες επενδύσεις. Κρατάω και γω βέβαια μικρό καλάθι γιατί 2 χρόνια τώρα που βλέπω διάφορα άρθρα και video δεν έχω δει τίποτα που να μοιάζει σε αμάξι 3000 ίππων που να παίρνει έστω και μπρος αλλά δεν θα φτάσω στο άλλο άκρο να ρίχνω λάσπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manolis940 είπε

So what ? Δεν γίνεται να μπερδευτείς με εκφράσεις της μητρικής σου γλώσσας;

Κάνεις λάθος. Μας αφορά. Δεν είναι πολλές οι επιχειρήσεις που προορίζονται για εξαγωγές ειδικά σε προϊόντα τέτοιου ύψους. Η επιτυχία του πανόπουλου και του κάθε πανόπουλου θα φέρει εκατομύρια στα ελληνικά δημόσια ταμεία τα οποία θα είναι απ' το εξωτερικό !
Αν ακόμη πετύχει θα τραβήξει κι άλλες παρόμοιες επενδύσεις. Κρατάω και γω βέβαια μικρό καλάθι γιατί 2 χρόνια τώρα που βλέπω διάφορα άρθρα και video δεν έχω δει τίποτα που να μοιάζει σε αμάξι 3000 ίππων που να παίρνει έστω και μπρος αλλά δεν θα φτάσω στο άλλο άκρο να ρίχνω λάσπη.

Όταν ο Πανόπουλος φέρει εκατομμύργια, ο Σώρας θα φέρει δις.

Πάντως υπάρχουν αξιοπρεπείς (μικρές) Ελληνικές επιχειρήσεις που ασχολούνται σοβαρά με το θέμα.
Όχι ζωγραφίζοντας χάϊπερζουπερ καρ σε σόσιαλ, αλλά ως subcontractors πραγματικών ευρωπαϊκών ΟΕΜ σε θέμα embedded software και υπο-απαρτίων. Συνήθως από άτομα με κανονική εμπειρία στο εξωτερικό.
Εκεί είναι η ελπίδα για Ελληνική επιχειρηματικότητα στον τομέα που δεν είναι φούμαρα.
 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...