Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βρείτε μια άντε δύο μάρκες που να βολευομαστε όλοι και βουρ για group buy

Για καμιά 10αρια Πόρσε θα μας κάνουν κάτι καλύτερο? μαζευόμαστε? 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50 λεπτά πριν, paylidis είπε

Θα οργανώσει ο Θωμάς μια μάζωξη να πάρουμε τα κάρα μας κ να τα πούμε. Κάποια στιγμή τα είχα γράψει στο παλιό θέμα. Το σίγουρο είναι ότι θέλει πολύ πίεση σε κάθε πωλητή ξανά κ ξανά κ επίσκεψη σε παραπάνω από μια αντιπροσωπείες για προσφορά. Όταν δείξεις στον άλλο ότι ξέρεις τι θέλεις κ το θέλεις 100% είναι διατεθειμένος να κάνει το κάτι καλύτερος (εάν δεν είναι βλάκας όπως κάτι πωλητές της Audi...)

η μόνη δύσκολη είναι η Τογιότα, πουλάνε μόνα τους όποτε δε κάνει ποτέ έκπτωση. 
 

Α κ τις καλύτερες εκπτώσεις τις χτυπάτε στα ετοιμοπαράδοτα ή σε αυτά που είναι καθοδον... σε παραγγελία δε παίζει σοβαρή έκπτωση 

Απ' όσο κατάλαβα, στα αυτοκίνητα <25,000 αυτό που κυρίως μπορείς να γλιτώσεις είναι το κέρδος του πωλητή που μπορεί να στο χαρίσει μερικώς για να σε πιάσει πελάτη.

Η Τογιοτα δε κάνει τίποτα. Τυπώνει τη διαμόρφωση και σου προσθέτει τα έξοδα των πινακίδων. Και καλά δίνουν δώρα που όμως δεν είναι πράγματα που ήθελες να βάλεις έτσι κι αλλιώς, δηλαδή εγώ θέλω έξτρα αισθητήρες παρκαρίσματος και αυτοί μου δίνουν πάτωμα πορτ-μπαγκάζ 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Για καμιά 10αρια Πόρσε θα μας κάνουν κάτι καλύτερο? μαζευόμαστε? 😄

Ναι αμέ, δώρο τα χαλακια! Και από ένα για το εξωχικο!

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Άντε με το καλό Burgos, γιατι τωρα αρχιζουν να εμφανιζονται οι ελλειψεις σε τσιπς!

Πάλι καλά δηλαδή που παρήγγειλα από τον Δεκέμβρη και δεν είχα εκπλήξεις με καθυστερήσεις πέρα από το προγραμματισμένο 6μηνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Στενό μαρκάρισμα κ πίεση. Παίζει ρολο κ η μάρκα κ ο πωλητής κ η αντιπροσωπεία βέβαια. Η καρεντα πχ δε κάνει σοβαρές εκπτώσεις σε Vw k Audi. Sta skoda τα πάει καλά. Τι ακριβώς ψάχνεις;

Θα σας μαζέψω για ιδιαίτερα!!!

Renault, citroen, jeep. Ηταν νεοφερμενα τα μοντελα και δεν ειχαν φερει στοκ, οποτε επαιζε παραγγελια. Αλλα ειπα ηταν η αρχικη επισκεψη, να δω το αμαξι.Η πιεση θα γινει μετο td και εφοσον καταληξω σε εκδοση, εξτραδακια.

 Στα επομενα ελεγα θα ξαναπερασω για προσφορα μετα το test drive, γιατι γινονται και κουραστικοι αν δεν σε ενδιαφερει τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bjj-p είπε

Renault, citroen, jeep. Ηταν νεοφερμενα τα μοντελα και δεν ειχαν φερει στοκ, οποτε επαιζε παραγγελια. Αλλα ειπα ηταν η αρχικη επισκεψη, να δω το αμαξι.Η πιεση θα γινει μετο td και εφοσον καταληξω σε εκδοση, εξτραδακια.

 Στα επομενα ελεγα θα ξαναπερασω για προσφορα μετα το test drive, γιατι γινονται και κουραστικοι αν δεν σε ενδιαφερει τελικα.

H citroen κατι κοβει μετα απο πίεση. Στη jeep δεν εχω ιδεα, η renault μου φάνηκε σφιχτή (αλλα πηγα μονο σε μία αντιπροσωπεία καθως μας ενδιέφερε το captur lpg το οποιο ωστόσο θα ειχε παραδοση απριλιο συνεπώς, αντε γεια!).

Γενικα ξαναλεω, πας στη πρώτη παιρνεις προσφορά κανεις td, πας στη δευτερη κ λες μαστορα ξερω τι θελω ειναι αυτο ακριβως πες μου την τιμή σου, ομοιως 3η/4η (καπου εκει σταματάς) παιρνεις τιμή. Απο εκει κ περα επιστρέφεις στο πρώτο κ λες ειναι η καλυτερη δυνατη τιμή σου; Γιατι πηρα και άλλες προσφορές σημαντικά καλυτερες μπλαμπλα αλλα εσυ με εμπνεεις σαν πωλητης/αντιπροσωπος/ανθρωπος κλπ οποτε κανε μου οτι καλυτερο μπορεις να παρεις την πώληση... το ιδιο κανεις κ στους υπολοιπους... αφου σου πουν τιμή επιβεβαιώνεις οτι συμπεριλαμβάνονται και τα δωρα που κατα πάσα πιθανότητα σου ειχαν δώσει εξαρχής και εαν δε χρειάζεσαι κατι τσεκουρωνεις την τιμή βγαζοντας το ή στο στάδιο αυτο του λες "θα μου βάλεις κ ενα συναγερμο κλπ δώρο και το κλεισαμε"... 

Εαν δε βαριεσαι να το πας σε άλλο level κυκλοφορεις απο αντιπροσωπεία σε αντιπροσωπεία με τις προσφορές των άλλων χωρις να φαινονται οι τιμές (ή και με "διορθωμένες" τις τιμες όπως συνηθιζουν οι πωλητές με στυλο πάνω απο την εκτύπωση)...

αυτα σαν μια καλη ιδεα... να θυμασαι οτι πάντοτε θα υπαρξει αυτο που ψαχνεις καπου φθηνότερα απλα κάποια στιγμή πρεπει να σταματησεις την ερευνα αγοράς γιατι μετα θα ειναι σα να εισαι στη ροδα του χαμστερ...

Α επισης να υπενθυμισω, εαν καποιος ενδιαφερεται για VAG group ας γραψει ενα ποστ να πψ τις εντυπωσεις μου σχετικά με αντιπροσωπείες, που ήταν πιο εντάξει - που κάνουν καλύτερες τιμές κλπ... γιατι όλη αυτη η πληροφορία υπηρχε στο tsofras megathread αλλα χανεται...!

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, paylidis είπε

H citroen κατι κοβει μετα απο πίεση. Στη jeep δεν εχω ιδεα, η renault μου φάνηκε σφιχτή (αλλα πηγα μονο σε μία αντιπροσωπεία καθως μας ενδιέφερε το captur lpg το οποιο ωστόσο θα ειχε παραδοση απριλιο συνεπώς, αντε γεια!).

Γενικα ξαναλεω, πας στη πρώτη παιρνεις προσφορά κανεις td, πας στη δευτερη κ λες μαστορα ξερω τι θελω ειναι αυτο ακριβως πες μου την τιμή σου, ομοιως 3η/4η (καπου εκει σταματάς) παιρνεις τιμή. Απο εκει κ περα επιστρέφεις στο πρώτο κ λες ειναι η καλυτερη δυνατη τιμή σου; Γιατι πηρα και άλλες προσφορές σημαντικά καλυτερες μπλαμπλα αλλα εσυ με εμπνεεις σαν πωλητης/αντιπροσωπος/ανθρωπος κλπ οποτε κανε μου οτι καλυτερο μπορεις να παρεις την πώληση... το ιδιο κανεις κ στους υπολοιπους... αφου σου πουν τιμή επιβεβαιώνεις οτι συμπεριλαμβάνονται και τα δωρα που κατα πάσα πιθανότητα σου ειχαν δώσει εξαρχής και εαν δε χρειάζεσαι κατι τσεκουρωνεις την τιμή βγαζοντας το ή στο στάδιο αυτο του λες "θα μου βάλεις κ ενα συναγερμο κλπ δώρο και το κλεισαμε"... 

Εαν δε βαριεσαι να το πας σε άλλο level κυκλοφορεις απο αντιπροσωπεία σε αντιπροσωπεία με τις προσφορές των άλλων χωρις να φαινονται οι τιμές (ή και με "διορθωμένες" τις τιμες όπως συνηθιζουν οι πωλητές με στυλο πάνω απο την εκτύπωση)...

αυτα σαν μια καλη ιδεα... να θυμασαι οτι πάντοτε θα υπαρξει αυτο που ψαχνεις καπου φθηνότερα απλα κάποια στιγμή πρεπει να σταματησεις την ερευνα αγοράς γιατι μετα θα ειναι σα να εισαι στη ροδα του χαμστερ...

παν-μεγιστος @paylidis!!!  πρεπει να  γινει pinned αυτο το ποστ.

Φτιαξε online μαθηματα, Περα απο το χαβαλε ειναι και ανθρωποι που δεν το χουν με τα παζαρια, αλλα και αλλοι που το τερματιζουν σε επιπεδο πρηξιματος (δεν ξερω αν τελικα καταφερνουν το σκοπο τους)

Λεει και εδω καποια tips για την αγορα καινουριου αυτοκινητου.Περα απο το χρηματοδοτικο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bjj-p είπε

παν-μεγιστος @paylidis!!!  πρεπει να  γινει pinned αυτο το ποστ.

Φτιαξε online μαθηματα, Περα απο το χαβαλε ειναι και ανθρωποι που δεν το χουν με τα παζαρια, αλλα και αλλοι που το τερματιζουν σε επιπεδο πρηξιματος (δεν ξερω αν τελικα καταφερνουν το σκοπο τους)

Λεει και εδω καποια tips για την αγορα καινουριου αυτοκινητου.Περα απο το χρηματοδοτικο.

Εγώ δεν το έχω με τα παζάρια πουθενά. Μόνο για δώρα μίλαγα. Ότι τιμή μου πείς αυτή είναι :D

Ο πεθερός μου απο την άλλη είναι σε σημείο που όταν είμαστε μαζί νιώθω άσχημα , αλλά εκεί βλέπεις ότι τελικά όλοι έχουν περιθώριο να μειώσουν απο την αρχική τιμή ότι και αν είναι αυτό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bjj-p είπε

παν-μεγιστος @paylidis!!!  πρεπει να  γινει pinned αυτο το ποστ.

Φτιαξε online μαθηματα, Περα απο το χαβαλε ειναι και ανθρωποι που δεν το χουν με τα παζαρια, αλλα και αλλοι που το τερματιζουν σε επιπεδο πρηξιματος (δεν ξερω αν τελικα καταφερνουν το σκοπο τους)

Λεει και εδω καποια tips για την αγορα καινουριου αυτοκινητου.Περα απο το χρηματοδοτικο.

Μωρε, αν κάτσω με ενα καφε κ τα πω και τα γραψει κάποιος θα ειναι κεφάλαιο για βιβλιο... Εκ των πραγματων μια διαπραγματευση ειναι τέχνη (δε μιλάω για εξευτελιστικά παζαρια, μιλαω για ένα καλό deal) και δεν την έχουν ούτε και την αντέχουν όλοι οι ανθρωποι... Όταν πηγαμε στην πρώτη αντιπροσωπεία skoda οταν φτασαμε στη τιμή εδιωξα εξω τη γυναικα μου γιατι δεν αντέχει τα "παζαρια"-ντρέπεται...  Αλλα άλλο πραγμα κανω παζαρι τύπου "τοσα εχω και πολλα σου ειναι" και άλλο μια καλη διαπραγματευση που θα δείς και τον πωλητη να ενδιαφερεται να κανει ότι καλύτερο για να σε κρατήσει και να το γουστάρει κιολας (εφόσον δεν ειναι μπουφος σαν κατι ψευτοκυριλλε πωλητες της Audi)...

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

όλοι έχουν περιθώριο να μειώσουν απο την αρχική τιμή ότι και αν είναι αυτό.

σαφεστατα...

κ παλι κερδος εχουν!! Τα δωρα δε με ενοιαζαν ποτε, ισως οκ μονο ενας συναγερμός... κατα κανονα σου λενε ανυπαρκτες φουσκωμένες τιμές (τύπου 150 μου κοστιζει ο συναγερμος, που τον παιρνουν μαξ 50€ χονδρική)

 

Κακα τα ψέματα αυτο το πραγμα ειτε το εχεις ειτε δε το εχεις, εμενα ειναι στο DNA μου και το εφαρμόζω για μεγάλες αγορές (π.χ. αμαξια, επιπλα κοκ)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, demian86 είπε

image.png.b7eb86e14e22e48d83fd9542935489f2.png

Υπαρχει ο τιμοκαταλογος και για τις εκδοσεις βενζινης;

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ακριβό είναι πάντως

Δεν θα το ελεγα ακριβο, στην κατηγορια του ξεκινανε απο 30Κ+ τα mhev

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Υπαρχει ο τιμοκαταλογος και για τις εκδοσεις βενζινης;

Δεν θα το ελεγα ακριβο, στην κατηγορια του ξεκινανε απο 30Κ+ τα mhev

Έχεις δίκιο σε αυτό δεν παρατήρησα ότι σε SUVs δεν έχουμε ακόμη πολλά mhev για να συγκρίνουμε τιμές , σωστός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...