Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Α έχει ψηλή θέση οδήγησης? Κρίμα και φαίνεται τουμπανιαρικο

Από ανάρτηση πως το είδες?

Για την κατηγορία του πολύ καλό. Σίγουρα πολύ καλύτερο απο το ST-Line Fiesta που κοπανάει παντού.

Γενικά δύο κουσούρια έχει. Την ψηλή θέση οδήγησης που αν είσαι πάνω απο 1.80 σε εκνευρίζει πολύ (ειδικά για μεγάλη διάρκεια) και το χρόνο παράδοσης που είναι σχεδόν 5 μήνες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 6/5/2021 στις 8:16 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Οδήγησα το T-Cross, που μου άρεσε πολύ στο δρόμο και σε θέμα άνεσης και σε θέμα απόκρισης κινητήρα και το Fiesta 125ps. Παρότι το Fiesta (που η Ford το δίνει σχεδόν άτοκα), έχει ωραία μηχανή και τραβάει απο πιο χαμηλά απο το VW, ο Ecoboost έχει πολύ τραχύ ήχο ειδικά σε κίνηση πόλης και πλέον διατίθεται μόνο σε ST-Line με 17άρες ζάντες και σπορ ανάρτηση που νιώθεις κάθε μια λακούβα της Αθήνας στη μέση σου. Επίσης ο μαύρος ουρανός είναι όμορφος όταν το βλέπεις στην έκθεση, στην πραγματικότητα όμως το κάνει αρκετά κλειστοφοβικό.

Αρνητική εκπληξη ήταν η Karenta που στις χρηματοδοτήσεις βάζει ο,τι της καπνίσει και βγάζει τρελά ποσά...

Το Life χωρίς έξτρα εξοπλισμό το έχω βρει 18,500 τελική τιμή στο βασικό γκρι (με κάμερα, χωρίς αισθητήρες). Ακόμα δεν έχω αποφασίσει όμως.

Ενδεχομένως να κάνω κι αυτό. Τώρα το Polo το εχω βρει 17,300 με τον εξοπλισμό που θέλω. Πιστεύω πως μέσα στο καλοκαίρι (που τότε ιδανικά θέλω να το παραλάβω) ίσως βρω κανα χιλιάρικο ακόμα κάτω γιατί σε 1 μήνα σταματάει το εργοστάσιο να παίρνει παραγγελίες...

συμφωνω και για τα 2 σχολια. 

οντας κατοχος Τκρος (γυναικας) πηγα να το δω και για εμενα. ε λοιπον ξενερα. το εχουν ανεβασει +2Κ απ οταν το αγορασε, Μαιος 2019 και εχουν αφαιρεσει συστηματα οπως ειπες. πολυ καλο κ τιμιο αμαξακι ομως οχι σε αυτη την τιμη 21+
Για το Φιεστα τα ιδια. πολυ καλος κινητηρας κ βολικο εσωτερικο (σαν χρηση) αλλα αρκετα μουντο/βαρετο. επισης πολυ σκοταδι ο συνδιασμος μαυρης επενδυσης + μικρα παραθυρα ειδικα για τους πισω επιβατες

Στις 7/5/2021 στις 11:11 ΠΜ, paylidis είπε

Ναι δεν ξέρω που θα σταματήσει... πέρσι Μάιο Ιούνιο έπαιξαν καλές εκπτώσεις αλλά η αγορά ήταν στα τάρταρα, φέτος ανεβαίνει ασταμάτητα η ζήτηση... (σε μεγάλο βαθμό από νοικιαρικα εν όψει της σεζόν)

η οποια αγορα θα ανεβει κι αλλο συμφωνα με τον πωλητη της ΚΙΑ που κανονιζω τις παραλαβες τωρα.. περιμενουν ενα 300αρι ανοδο να παρουν γενικως.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2021 στις 2:03 ΜΜ, JailbrokenDiesel είπε

συμφωνω και για τα 2 σχολια. 

οντας κατοχος Τκρος (γυναικας) πηγα να το δω και για εμενα. ε λοιπον ξενερα. το εχουν ανεβασει +2Κ απ οταν το αγορασε, Μαιος 2019 και εχουν αφαιρεσει συστηματα οπως ειπες. πολυ καλο κ τιμιο αμαξακι ομως οχι σε αυτη την τιμη 21+
Για το Φιεστα τα ιδια. πολυ καλος κινητηρας κ βολικο εσωτερικο (σαν χρηση) αλλα αρκετα μουντο/βαρετο. επισης πολυ σκοταδι ο συνδιασμος μαυρης επενδυσης + μικρα παραθυρα ειδικα για τους πισω επιβατες

η οποια αγορα θα ανεβει κι αλλο συμφωνα με τον πωλητη της ΚΙΑ που κανονιζω τις παραλαβες τωρα.. περιμενουν ενα 300αρι ανοδο να παρουν γενικως.. 

Το Fiesta γενικά του κάνουν πολύ καλή χρηματοδότηση ενώ κι ο εξοπλισμός του είναι πλήρης. Αν το έβγαζε ακόμα Titanium 125ps ίσως και να το είχα κλείσει. Όμως κι η Ford, όπως κι οι περισσότερες εταιρίες στην Ελλάδα, τα σκατώνουν στο θέμα των εκδόσεων που φέρνουν. Στη Γερμανία 1000άρι 125 το βγάζει σε δύο ακόμα εκδόσεις πριν την ST-Line, με την αντιστοιχη διαφορά στην τιμή βεβαίως. Τα ίδια κι η Volkswagen τα ίδια και η Skoda με τις εκδόσεις τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2021 στις 11:27 ΠΜ, ProponitisTouKanape είπε

Πήγα και οδήγησα και το νέο Yaris με τον βενζινοκινητήρα. Μοτέρ, κιβώτιο πένα, τιμή εξαιρετική αλλά οι Γιαπωνέζοι γιατί βιδώνουν τη θέση οδήγησης τόσο ψηλά; Έβαλα το κάθισμα τέρμα κάτω, το τιμόνι τέρμα πάνω και οριακά το τιμόνι δεν ακουμπούσε στα πόδια μου. Και δεν είμαι και τόσο ψηλός που να μη βρίσκω αμάξι να χωρέσω κανονικά. Καταστρέφουν μια κατα τα άλλα καλή προσπάθεια με ηλιθιότητες...

Εχοντας Yaris του 2020, δεν συμφωνώ με το σχόλιο σου. Είμαι 1,90, και δεν έχω θέμα με το κάθισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Εχοντας Yaris του 2020, δεν συμφωνώ με το σχόλιο σου. Είμαι 1,90, και δεν έχω θέμα με το κάθισμα. 

Δε ξέρω, κάποιους τους βολευει. Δε βολεύτηκα όμως όπως στο Polo ή το Fiesta. Γενικά μου αρέσει να κάθομαι χαμηλά σε τέτοια αυτοκίνητα, το Yaris έχει κάπως όρθια θέση οδήγησης.

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gxyp είπε

Τη νέα Fabia πως την είδατε;

Χτυπάει νομίζω άνετα Ibiza και Polo!

Να δούμε την τιμή και τότε τα λέμε , γιατί ποτέ δεν ήταν ομορφότερη από Ibiza , Polo ούτε εξωτερικά ούτε εσωτερικά ( θεωρώ) οπότε θα παίξει ρόλο η τιμή και ο εξοπλισμός για να δούμε αν όντως χτυπάει τουλάχιστον το Ibiza που είναι και φθηνότερο.

13 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Εχοντας Yaris του 2020, δεν συμφωνώ με το σχόλιο σου. Είμαι 1,90, και δεν έχω θέμα με το κάθισμα. 

Στο τελευταίο μοντέλο  αναφέρεσαι μαν? Μήπως έχει όντως διαφορά με το τελευταίο?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gxyp είπε

Τη νέα Fabia πως την είδατε;

Χτυπάει νομίζω άνετα Ibiza και Polo!

Όπως έγραψε κι ο Θωμάς, περίμενε να ανακοινωθούν τιμές/εκδόσεις... 

Και το Face-lift Ibiza είναι ομορφότερο εσωτερικά αλλά το θέμα είναι εξοπλισμοί και τιμές... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Να δούμε την τιμή και τότε τα λέμε , γιατί ποτέ δεν ήταν ομορφότερη από Ibiza , Polo ούτε εξωτερικά ούτε εσωτερικά ( θεωρώ) οπότε θα παίξει ρόλο η τιμή και ο εξοπλισμός για να δούμε αν όντως χτυπάει τουλάχιστον το Ibiza που είναι και φθηνότερο.

Στο τελευταίο μοντέλο  αναφέρεσαι μαν? Μήπως έχει όντως διαφορά με το τελευταίο?

Το Yaris που κυκλοφορούσε μέχρι πρόσφατα (ΜΥ 19 και πίσω) ήταν ακόμα πιο άβολο. Επειδή το είχα οδηγήσει καμία βδομάδα, για να βολευτώ (1.85 είμαι), έπρεπε να κάτσω τόσο μακριά που σχεδόν δεν έφτανα το ηχοσύστημα. Και ηταν και αυτόματο. Τώρα στο καινούριο το έχουν φτιάξει λίγο αλλά και πάλι Polo, Corsa, Ibiza έχουν πιο βολική θέση οδήγησης, κατ' εμέ, που μου αρέσουν οι χαμηλές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsofras είπε
10 ώρες πριν, terry308 είπε

Όπως έγραψε κι ο Θωμάς, περίμενε να ανακοινωθούν τιμές/εκδόσεις... 

Και το Face-lift Ibiza είναι ομορφότερο εσωτερικά αλλά το θέμα είναι εξοπλισμοί και τιμές... 

θα παίξει ρόλο η τιμή και ο εξοπλισμός για να δούμε αν όντως χτυπάει τουλάχιστον το Ibiza που είναι και φθηνότερο.

Στο τελευταίο μοντέλο  αναφέρεσαι μαν? Μήπως έχει όντως διαφορά με το τελευταίο?

Έχω αποφασίσει να περιμένω να δω το Ibiza το f/l προτού κάνω κίνηση εκτός και αν προκύψει τίποτα εξαιρετικό σε ανάλογα χρήματα, οπότε μάλλον θα περιμένω να δω και τα 3 πριν καταλήξω.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, επειδη απο σεπτεμβρη ενδεχεται να προκυψει μετακινηση περιπου 100 km/ημερα για τα επομενα χρονια, βλεπω σαν μονη λυση ενα κινητηρα tgi. 

Εχουμε πληροφοριες για τα νεα μοντελα της σεατ/vw?

Να πω την αληθεια προσανατολιζομαι περισσοτερο στο Λεον. 
 

@tsofras προφανως και εχω διαβασει τις εμπειριες σου, και ειναι και ο λογος που σκεφτομαι το συγκεκριμενο αμαξι σοβαρα. Στα εξοπλιστικά τωρα, full led μπορουν να μπουν και σε προγενεστερες εκδοσεις απο την fr; Τι σε τραβηξε στην συγκεκριμενη εκδοση περαν της εμφανισης;

Υ.Γ.1 Προφανως και σκεφτομαι για dsg. 
 

Υ.Γ.2 Αν και μενω στην Κεντρικη Ελλαδα, μαλλον θα παρω και μια προσφορα απο τον πωλητη σου! 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xgol είπε

Παιδες, επειδη απο σεπτεμβρη ενδεχεται να προκυψει μετακινηση περιπου 100 km/ημερα για τα επομενα χρονια, βλεπω σαν μονη λυση ενα κινητηρα tgi. 

Εχουμε πληροφοριες για τα νεα μοντελα της σεατ/vw?

Να πω την αληθεια προσανατολιζομαι περισσοτερο στο Λεον. 
 

@tsofras προφανως και εχω διαβασει τις εμπειριες σου, και ειναι και ο λογος που σκεφτομαι το συγκεκριμενο αμαξι σοβαρα. Στα εξοπλιστικά τωρα, full led μπορουν να μπουν και σε προγενεστερες εκδοσεις απο την fr; Τι σε τραβηξε στην συγκεκριμενη εκδοση περαν της εμφανισης;

Υ.Γ.1 Προφανως και σκεφτομαι για dsg. 
 

Υ.Γ.2 Αν και μενω στην Κεντρικη Ελλαδα, μαλλον θα παρω και μια προσφορα απο τον πωλητη σου! 
 

 

Παντού μπαίνουν τα LED κατόπιν παραγγελίας .

Αν είσαι τυχερός μπορεί να φέρουν και καμία έκδοση TGI που να έχει και τα LED :D

Εκτός απο τις διαφορές που έχει το bodykit του FR , Άλλα καθίσματα , τιμόνι  , επένδυση λεβιέ ταχυτήτων έχει και τις παρακάτω διαφορές με την Style :

Εξωτερικοί καθρέπτες ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι / ρυθμιζόμενοι, θερμαινόμενοι, με λειτουργία χαμηλώματος  καθρέφτη συνοδηγού --> Δεν είναι αναδιπλούμενοι στην Style CNG
Σύστημα εκκίνησης χωρίς κλειδί Keyless Go  --> Δεν το έχει στη Style
SEAT Digital Cockpit (std στα CNG style) --> Θα το έχεις στην Style CNG
Χειροκίνητα ρυθμιζόμενη οσφυϊκή υποστήριξη στα μπροστινά καθίσματα --> Μόνο του οδηγού στην Style CNG
Αναδιπλούμενη πλάτη πίσω καθισμάτων 1/3 - 2/3 και πίσω υποβραχιόνιο  --> Χωρίς πίσω υποβραχιόνιο νομίζω στη Style
Σκούρα παράθυρα από την Β κολόνα και πίσω --> Δεν το έχει στη Style
Προβολείς ομίχλης LED εμπρός με λειτουργία cornering --> Δεν το έχει στη Style

Αυτές είναι οι διαφορές Style -- FR . Αν βάλεις και το FR Plus τότε έχεις τα Full LED και την πανοραμική ηλιοροφή

Ότι χρειαστείς μου λές :)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Παντού μπαίνουν τα LED κατόπιν παραγγελίας .

Αν είσαι τυχερός μπορεί να φέρουν και καμία έκδοση TGI που να έχει και τα LED :D

Εκτός απο τις διαφορές που έχει το bodykit του FR , Άλλα καθίσματα , τιμόνι  , επένδυση λεβιέ ταχυτήτων έχει και τις παρακάτω διαφορές με την Style :

Εξωτερικοί καθρέπτες ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι / ρυθμιζόμενοι, θερμαινόμενοι, με λειτουργία χαμηλώματος  καθρέφτη συνοδηγού --> Δεν είναι αναδιπλούμενοι στην Style CNG
Σύστημα εκκίνησης χωρίς κλειδί Keyless Go  --> Δεν το έχει στη Style
SEAT Digital Cockpit (std στα CNG style) --> Θα το έχεις στην Style CNG
Χειροκίνητα ρυθμιζόμενη οσφυϊκή υποστήριξη στα μπροστινά καθίσματα --> Μόνο του οδηγού στην Style CNG
Αναδιπλούμενη πλάτη πίσω καθισμάτων 1/3 - 2/3 και πίσω υποβραχιόνιο  --> Χωρίς πίσω υποβραχιόνιο νομίζω στη Style
Σκούρα παράθυρα από την Β κολόνα και πίσω --> Δεν το έχει στη Style
Προβολείς ομίχλης LED εμπρός με λειτουργία cornering --> Δεν το έχει στη Style

Αυτές είναι οι διαφορές Style -- FR . Αν βάλεις και το FR Plus τότε έχεις τα Full LED και την πανοραμική ηλιοροφή

Ότι χρειαστείς μου λές :)

 

Σ ευχαριστω πολυ για την εμπεριστατωμενη απαντηση! Σιγουρα θα επανελθω μολις οριστικοποιηθεί η αναγκη για την καθηνερινη μετακινηση. 
 

Για τον κινητηρα καποια αποψη; Αξιζει γενικα το cng? Εχω πρατηριο στα 100m και απ οτι βλεπω ανοιγουν διαρκως καινουρια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xgol είπε

Σ ευχαριστω πολυ για την εμπεριστατωμενη απαντηση! Σιγουρα θα επανελθω μολις οριστικοποιηθεί η αναγκη για την καθηνερινη μετακινηση. 
 

Για τον κινητηρα καποια αποψη; Αξιζει γενικα το cng? Εχω πρατηριο στα 100m και απ οτι βλεπω ανοιγουν διαρκως καινουρια. 

Για κινητήρα θα σου πεί ο @terry308

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tsofras είπε

Για κινητήρα θα σου πεί ο @terry308

 

34 λεπτά πριν, xgol είπε

Για τον κινητηρα καποια αποψη; Αξιζει γενικα το cng? Εχω πρατηριο στα 100m και απ οτι βλεπω ανοιγουν διαρκως καινουρια. 

Εγώ έχω το φτωχό συγγενή , μικρό αδερφό των 999κ. εκ.  92000χλμ,3 έτη παρά λίγες μέρες όλα καλά!  Στο ibiza είναι τιμιοτατος, δε βάζουμε φωτιά στην άσφαλτο, άλλα ο σκοπός του tgi είναι η οικονομία.... εκτός και κι αν κάποιος μπορεί να πάρει Α4 +Α5.... 

Ο 1.5 μέχρι στιγμής θεωρείται διαμάντι, ίσως και οικονομικότερος του 1.0.... πάντα σύμφωνα με το δεξί πόδι του οδηγού, το leon που αναφέρεις προς το παρόν τρέχει με style edition & dsg κιβώτιο, όπως και τα golf/octavia, αναμένονται με τα χειροκίνητα κιβώτια και fr/xcellence εκδόσεις... 

Ευτυχώς στα πρατήρια δεν παίζει μόνη της η ΔΕΠΑ/Fisikon , υπάρχουν και οι promethan (Σινδο και Λάρισα) και η italmetano (Τρίκαλα) 

http://cngeurope.com/

https://www.ngva.eu/stations-map/

Facebook groups CNG GROUP GREECE δημόσια ομάδα / cng group Greece κλειστή ομάδα 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...