Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Είχε παραλάβει κι ο @Kapws σε μπλε. Σελίδα 766 του προηγούμενου thread.

Ορθό... παρέλαβα το Φεβρουάριο το 1.0 (ΜΥ21)

Έχω κάνει -μόλις- 2,500 χλμ και δεν έχω δει ακόμη το εν λόγω φαινόμενο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Πάντως σαν γενικό σχόλιο να ξαναπώ ότι είναι κακή εποχή για αγορά αυτοκινήτου, στο 99% οι τιμές είναι στο θεό... (το καμικ πχ παραμένει 1600€ πάνω σε σχέση με το Δεκέμβριο). Εάν δεν υπάρχει άμεση ανάγκη θα περίμενα!

Δυστυχώς το αργότερο τέλος Ιουλίου θα το ήθελα γιατί δεν υπάρχει άλλο αυτοκίνητο διαθέσιμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. 

Δεν παρακολουθώ το εν λόγω νήμα (ωραίο παρεμπιπτόντως!), αλλά τώρα που με ταγκαρε ο Τσόφρας, σας είδα.

Civic 1.5 hatchback sport 8/2018 26.000 χλμ.

Έρωτας μεγάλος! Δεν το βαριέμαι, δε με βαριέται, ξυπνάω να πάω στη δουλειά και έχω όρεξη επειδή απλά θα το οδηγήσω. Με εντελώς υποκειμενικά κριτήρια φυσικά, θα πω πως είναι ένα φανταστικό αυτοκίνητο, και για τα δικά μου γούστα (που κυμαίνονται προς το σπορτιφ) είναι ένα από τα καλύτερα αυτοκίνητα που υπάρχουν! Προσωπικά, αν ήθελα να αναβαθμιστώ, θα έπρεπε να περάσω τις 40-45.000 ευρώ και να πάω προς Giulia ή 3 series. Οτιδήποτε άλλο μέχρι εκεί μου φαίνεται το ίδιο ή χειρότερο.

Για το oil dillution είχα ψάξει πολύ όταν ψώνισα. Δεν αποτελεί θέμα. Κάποιες λίγες περιπτώσεις (μερικές εκατοντάδες παγκοσμίως) έχουν αναφερθεί σε ένα αυτοκίνητο που είναι στα τοπ 3 ή 4 πιο καλοπουλημένων αυτοκινήτων από το 2017 και έκτοτε (κάπου 1 εκατομμ. civic πουλιούνται κάθε χρόνο). Και αυτές οι περιπτώσεις συγκεντρώνουν όλες μια σειρά από χαρακτηριστικά όπως κρύος καιρός (μιλάμε για πολλά μείον στη θερμοκρασία) και μικρές αποστάσεις των 2-5 χλμ. όπου δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί ο κινητήρας. Στο 4τροχοι φορουμ που συμμετέχω που είμαστε καμιά 20-30 άτομα που το έχουμε, φυσικά και δεν έχει παρουσιαστεί κάτι.

Ο κινητήρας αυτός είναι ένα θαύμα της μηχανολογίας (όποιος τον έχει οδηγήσει καταλαβαίνει, όποιος δεν, του προτείνω να το κάνει) καθώς είναι πολύ ισχυρός (όλες οι δυναμομετρήσεις τον βγάζουν στα 190-200 άλογα!), πολύ ελαστικός και μάλλον ο πιο οικονομικός κινητήρας που υπάρχει από 1200-1500 κυβικά και πάνω. Προσωπικά, μια φορά που ήθελα να το πάω στα άκρα, κινήθηκα σούπερ οικονομικά (όχι απλά αυγό στο πόδι αλλά ενεργοποιημένη χειροβοβμίδα! 😁) μέσα σε πόλη (Ηράκλειο) για αρκετά χλμ (πάνω από 50 νομίζω) με κατανάλωση στο trip computer 4.9! Τρελό; Εντάξει, το τριπ μου κλέβει σε κάθε γέμισμα (κρατάω πάντα αρχείο όλων των γεμισμάτων-καταναλώσεων) 0,2-0,5 λίτρα/100 χλμ., αλλά και πάλι η κατανάλωση για μέσα στην πόλη με πρώτη-δευτέρα είναι εξωφρενική! Φυσικά, σε επαρχιακούς δρόμους, είσαι εύκολα κάτω από 5! Και όλα αυτά για τόσα άλογα! Εγώ θα τον αγόραζα αυτόν τον κινητήρα ακόμα και αν μου έλεγαν σίγουρα ότι θα καταναλώνει λάδι ή θα έχει oil dillution! Απλά δε θα με ένοιαζε! 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras Να κάνεις test drive το civic του @sargus  μιας και δεν κατάφερες να το κάνεις όταν μπορούσες. Προφανώς εάν μπορεί / θέλει και βασικά εκείνος θα κάνει test drive το Leon σου μπας και χρησιμοποιηθεί και λίγο περισσότερο. 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

@tsofras Να κάνεις test drive το civic του @sargus  μιας και δεν κατάφερες να το κάνεις όταν μπορούσες. Προφανώς εάν μπορεί / θέλει και βασικά εκείνος θα κάνει test drive το Leon σου μπας και χρησιμοποιηθεί και λίγο περισσότερο. 😛

 

Την ημέρα που έκλεισα το Leon με πήραν για test drive για το Civic. Δεν πήγα επίτηδες για να μην ξαναπλέξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα.

Και το λεον μου αρέσει πολύ. Και το τωρινό αλλά κ το προηγούμενο. Η τελική μου 3αδα στο ψάξιμο ήταν το focus 1.5 182 ps, το Leon 1.8 180 ps και το civic. Και τελικά με κέρδισε το civic. 

Αλλά δε νομίζω κάνεις να μετανιώσει οποιοδήποτε από τα παραπάνω αμάξια καθώς είναι και τα 3 πάρα πολύ καλά!

Τσοφρα, έχεις κάνει βρε καθόλου χλμ στο καινούργιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sargus είπε

Χαχα.

Και το λεον μου αρέσει πολύ. Και το τωρινό αλλά κ το προηγούμενο. Η τελική μου 3αδα στο ψάξιμο ήταν το focus 1.5 182 ps, το Leon 1.8 180 ps και το civic. Και τελικά με κέρδισε το civic. 

Αλλά δε νομίζω κάνεις να μετανιώσει οποιοδήποτε από τα παραπάνω αμάξια καθώς είναι και τα 3 πάρα πολύ καλά!

Τσοφρα, έχεις κάνει βρε καθόλου χλμ στο καινούργιο; 

274 :D

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsofras είπε

274 :D

180 έχω κάνει σήμερα (!) αθροιστικά με τα δυο αυτοκίνητα (συν αλλά 65 η γυναίκα) σύνολο 245 😂

τωρα που πηρα το mi 1s θα κόψω μερικά ασκοπα τη βδομάδα (ελπίζω 5-10 τύπου πετάγομαι ως την κουριερ) 😂

Για να είμαι βέβαια δίκαιος έχω 6640 στο Q3 (1/7/20 παραλαβη) και 5970 στο kamiq gtec (23/12/20 παραλαβη)....

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, paylidis είπε

180 έχω κάνει σήμερα (!) αθροιστικά με τα δυο αυτοκίνητα (συν αλλά 65 η γυναίκα) σύνολο 245 😂

τωρα που πηρα το mi 1s θα κόψω μερικά ασκοπα τη βδομάδα (ελπίζω 5-10 τύπου πετάγομαι ως την κουριερ) 😂

Για να είμαι βέβαια δίκαιος έχω 6640 στο Q3 (1/7/20 παραλαβη) και 5970 στο kamiq gtec (23/12/20 παραλαβη)....

FFS ρε μαν ( πολύχρονος κιόλας σε ξέχασα 😅 )

Ούτε σε 5 χρόνια δεν θα τα κάνω αυτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και οδήγησα και το νέο Yaris με τον βενζινοκινητήρα. Μοτέρ, κιβώτιο πένα, τιμή εξαιρετική αλλά οι Γιαπωνέζοι γιατί βιδώνουν τη θέση οδήγησης τόσο ψηλά; Έβαλα το κάθισμα τέρμα κάτω, το τιμόνι τέρμα πάνω και οριακά το τιμόνι δεν ακουμπούσε στα πόδια μου. Και δεν είμαι και τόσο ψηλός που να μη βρίσκω αμάξι να χωρέσω κανονικά. Καταστρέφουν μια κατα τα άλλα καλή προσπάθεια με ηλιθιότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πήγα και οδήγησα και το νέο Yaris με τον βενζινοκινητήρα. Μοτέρ, κιβώτιο πένα, τιμή εξαιρετική αλλά οι Γιαπωνέζοι γιατί βιδώνουν τη θέση οδήγησης τόσο ψηλά; Έβαλα το κάθισμα τέρμα κάτω, το τιμόνι τέρμα πάνω και οριακά το τιμόνι δεν ακουμπούσε στα πόδια μου. Και δεν είμαι και τόσο ψηλός που να μη βρίσκω αμάξι να χωρέσω κανονικά. Καταστρέφουν μια κατα τα άλλα καλή προσπάθεια με ηλιθιότητες...

Α έχει ψηλή θέση οδήγησης? Κρίμα και φαίνεται τουμπανιαρικο

Από ανάρτηση πως το είδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...