Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Kamiq δεν είναι μικρό σε χώρους για οικογενειακό; Το scala πιο λογική επιλογή μου κάνει. Και η Octavia αν και αρκετά μακρύ σκάφος αλλά σε αυτά τα λεφτά παίρνεις λιγότερο εξοπλισμό απ ότι στο scala 

@turbat0s αφού τα τίμια skoda είναι εκτός shortlist θα πρότεινα stonic αντί για Kona. Μια μέρα το είχα νοικιάσει σε αυτόματο και μου φάνηκε μια χαρά αμαξι και πιο όμορφο (αν και καθαρά υποκειμενικό αυτό) από το Kona 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Καλή ιδέα, βρήκες αυτόματο στόνικ νοικιάρικο?

Πέρσι τέτοια εποχή στην hertz στο αεροδρόμιο. Ήταν και κυριολεκτικά ολοκαίνουριο με 100χλμ. 7-8 ώρες το είχα όποτε δεν μπορώ να πω πολλά αλλά γενικά μου άφησε καλές εντυπώσεις. Αν είναι Αθήνα ο φίλος σου ας κάνει ένα τηλέφωνο για να το νοικιάσει 1-2 μέρες να έχει ολοκληρωμένη άποψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ειναι πιο μικρό; Εμένα ίδια μου φάνηκαν..!

Βασικά δεν έχω ιδέα. Δεν τα έχω δει μαζί αλλά σαν αίσθηση μου κάνει ότι το Scala είναι ελαφρώς μεγαλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, paylidis είπε

εγω πρασινο ουτε σε νοικιαρικο δε δεχομαι στις διακοπες σκεψου!! 

Εγώ πάλι θα μπορούσα να ζω μέσα σε μερικά πράσινα.. 😁😎❤️  ΟΚ όχι στο Mokka 😁

 

british-racing-green-2018-porsche-911-gt2-rs.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eMike είπε

Εγώ πάλι θα μπορούσα να ζω μέσα σε μερικά πράσινα.. 😁😎❤️  ΟΚ όχι στο Mokka 😁

 

british-racing-green-2018-porsche-911-gt2-rs.jpg

Αποκλειστική φώτο από το εσωτερικό της Porsche...  

image.png.109b995764ebae50aa09c2523c9a4b52.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2021 στις 1:28 ΜΜ, JailbrokenDiesel είπε

το Moka ειναι πανεμορφο, θα ηταν το πρωτο που θα κοιταζα! Λογω πιο μικρου μπατζετ, αλλα και προσφορας που τρεχει, εκλεισα το
ΚΙΑ Stonic. 
Στην αρχη για το Kona πηγαινα, αλλα πολλη πλαστικουρα τελικα και αν ανεβεις εξοπλισμο, ξεπερναει πολυ τα 20Κ

Πρασινο με μαυρη διχρωμια , απλα εκπληκτικο, το ειδα στην εκθεση στο Μαρουσι, θα το επαιρνα με κλειστα ματια 😃

 

Στις 22/3/2021 στις 1:33 ΜΜ, paylidis είπε

Αρα ήρθαν όντως σε εκθεσεις ;) 

Καλα το χρώμα ειναι υποκειμενικο... παντα το λεω... εγω πρασινο ουτε σε νοικιαρικο δε δεχομαι στις διακοπες σκεψου!! 😄

Το πέτυχα το Mokka στον δρόμο , πάρα πολύ όμορφο

Υ.Γ. δεν είχα κάνει συνδρομή στο θέμα και τώρα το είδα :(

Στις 23/3/2021 στις 7:00 ΠΜ, turbat0s είπε

Porsche με μπίχλα στο κάθισμα και 3rd party πατάκι Opel?? :P

Τα λεφτά πάνε στα πανέρια όχι στα πατάκια 🤣

+1 για το S-tonic σε σχέση με το Kona

Είχαμε και συμφορουμίτη που νομίζω το είχε κλείσει δεν έχουμε κανα νέο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω και έδω ότι έγραψα στο γενικό θέμα

 

Spoiler

Κάναμε την γύρα μας. Το Honda Civic φανταστικό σε ομορφιά αλλα με το που μπήκα μέσα και ρύθμισα το κάθισμα στα μέτρα μου (1.87/110kg) φάνηκαν τα ζόρια για τους πίσω - έβρισκαν τα πόδια. Απογοήτευση για τον αποθηκευτικό χώρο που λόγω της διπλής απόληξης της εξάτμισης στο κέντρο, χάνει σε βάθος και μειώνεται ο χώρος στα 420lt αντί για τα 470 του 1.0. Γενικά για μένα μου φάνηκε πολύ στριμωγμένο, με τον ουρανό πολύ κοντά στο κεφάλι μου. 

Μιας και ήμουν εκεί, είδα και το HR-V Elegance το οποίο ήταν το πλήρες σε εξοπλισμό, μεγάλος αποθηκευτικός χώρος, άνετο. Αλλά ούτε εμφανισιακά με έπεισε ούτε τίποτα - αδιάφορο, με 1.5 130 άλογα i-vtec κινητήρα

Προτείνει η γυναίκα μου να πάμε να δούμε στην Toyota. Ένα θα σας πω: πήραμε προσφορά για το Corolla Sedan 1.5 Active στα 19.500 με την προωθητική ενέργεια που τρέχει. Μας άρεσε πολύ εμφανισιακά, κινητήρας δυστυχώς με μικρότερη ροπή από το Yaris μου, αλλά όπως φαίνεται τελικά οι ανάγκες της οικογένειας σε χώρους και άνεση έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα. Το μήκος είναι 4.63μ με 471lt αποθηκευτικό χώρο. Πάντως τίμιο το Corolla, με καλό βασικό εξοπλισμό. Ξεκινάω μασαζάκι για έκδοση style που έχει bi-led φώτα, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες και ζάντες 17". Αναμονή μέχρι Αύγουστο για παράδοση γενικά. Περιμένουμε να δούμε για ένα ετοιμοπαράδοτο Active έκδοση που μας είπαν αν ειναι διαθέσιμο ακόμα και δεν έχει κλειστεί και πολύ πιθανό να προχωρήσουμε σε αγορά.

Έχω πειστεί για Corolla sedan μιας και το θεωρώ πολύ τίμιο στα λεφτά του με μόνο αρνητικό για μένα τον κινητήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, denexo είπε

Γράφω και έδω ότι έγραψα στο γενικό θέμα

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Κάναμε την γύρα μας. Το Honda Civic φανταστικό σε ομορφιά αλλα με το που μπήκα μέσα και ρύθμισα το κάθισμα στα μέτρα μου (1.87/110kg) φάνηκαν τα ζόρια για τους πίσω - έβρισκαν τα πόδια. Απογοήτευση για τον αποθηκευτικό χώρο που λόγω της διπλής απόληξης της εξάτμισης στο κέντρο, χάνει σε βάθος και μειώνεται ο χώρος στα 420lt αντί για τα 470 του 1.0. Γενικά για μένα μου φάνηκε πολύ στριμωγμένο, με τον ουρανό πολύ κοντά στο κεφάλι μου. 

Μιας και ήμουν εκεί, είδα και το HR-V Elegance το οποίο ήταν το πλήρες σε εξοπλισμό, μεγάλος αποθηκευτικός χώρος, άνετο. Αλλά ούτε εμφανισιακά με έπεισε ούτε τίποτα - αδιάφορο, με 1.5 130 άλογα i-vtec κινητήρα

Προτείνει η γυναίκα μου να πάμε να δούμε στην Toyota. Ένα θα σας πω: πήραμε προσφορά για το Corolla Sedan 1.5 Active στα 19.500 με την προωθητική ενέργεια που τρέχει. Μας άρεσε πολύ εμφανισιακά, κινητήρας δυστυχώς με μικρότερη ροπή από το Yaris μου, αλλά όπως φαίνεται τελικά οι ανάγκες της οικογένειας σε χώρους και άνεση έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα. Το μήκος είναι 4.63μ με 471lt αποθηκευτικό χώρο. Πάντως τίμιο το Corolla, με καλό βασικό εξοπλισμό. Ξεκινάω μασαζάκι για έκδοση style που έχει bi-led φώτα, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες και ζάντες 17". Αναμονή μέχρι Αύγουστο για παράδοση γενικά. Περιμένουμε να δούμε για ένα ετοιμοπαράδοτο Active έκδοση που μας είπαν αν ειναι διαθέσιμο ακόμα και δεν έχει κλειστεί και πολύ πιθανό να προχωρήσουμε σε αγορά.

Έχω πειστεί για Corolla sedan μιας και το θεωρώ πολύ τίμιο στα λεφτά του με μόνο αρνητικό για μένα τον κινητήρα

Θα στο κάναμε και μεταφορά το θέμα 😂

Γράψε μία budget και ελάχιστους χώρους , από ότι κατάλαβα δεν θα πεις όχι και σε SUV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, denexo είπε

Γράφω και έδω ότι έγραψα στο γενικό θέμα

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Κάναμε την γύρα μας. Το Honda Civic φανταστικό σε ομορφιά αλλα με το που μπήκα μέσα και ρύθμισα το κάθισμα στα μέτρα μου (1.87/110kg) φάνηκαν τα ζόρια για τους πίσω - έβρισκαν τα πόδια. Απογοήτευση για τον αποθηκευτικό χώρο που λόγω της διπλής απόληξης της εξάτμισης στο κέντρο, χάνει σε βάθος και μειώνεται ο χώρος στα 420lt αντί για τα 470 του 1.0. Γενικά για μένα μου φάνηκε πολύ στριμωγμένο, με τον ουρανό πολύ κοντά στο κεφάλι μου. 

Μιας και ήμουν εκεί, είδα και το HR-V Elegance το οποίο ήταν το πλήρες σε εξοπλισμό, μεγάλος αποθηκευτικός χώρος, άνετο. Αλλά ούτε εμφανισιακά με έπεισε ούτε τίποτα - αδιάφορο, με 1.5 130 άλογα i-vtec κινητήρα

Προτείνει η γυναίκα μου να πάμε να δούμε στην Toyota. Ένα θα σας πω: πήραμε προσφορά για το Corolla Sedan 1.5 Active στα 19.500 με την προωθητική ενέργεια που τρέχει. Μας άρεσε πολύ εμφανισιακά, κινητήρας δυστυχώς με μικρότερη ροπή από το Yaris μου, αλλά όπως φαίνεται τελικά οι ανάγκες της οικογένειας σε χώρους και άνεση έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα. Το μήκος είναι 4.63μ με 471lt αποθηκευτικό χώρο. Πάντως τίμιο το Corolla, με καλό βασικό εξοπλισμό. Ξεκινάω μασαζάκι για έκδοση style που έχει bi-led φώτα, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες και ζάντες 17". Αναμονή μέχρι Αύγουστο για παράδοση γενικά. Περιμένουμε να δούμε για ένα ετοιμοπαράδοτο Active έκδοση που μας είπαν αν ειναι διαθέσιμο ακόμα και δεν έχει κλειστεί και πολύ πιθανό να προχωρήσουμε σε αγορά.

Έχω πειστεί για Corolla sedan μιας και το θεωρώ πολύ τίμιο στα λεφτά του με μόνο αρνητικό για μένα τον κινητήρα

Skoda Octavia Grand coupe 1.5 150ps 😉

Ίδιος κινητήρας με του Θωμά το Leon, οικογενειακό αμάξι... νέο.. 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Γράψε μία budget και ελάχιστους χώρους , από ότι κατάλαβα δεν θα πεις όχι και σε SUV

Ενώ δεν θα είχαμε θέμα για το Civic 1.5 (άρα κοντά στα 28.000) στην πορεία μας φάνηκαν πολλά τα λεφτά. Μεγάλο ρόλο θα παίξει όπως είπα πόσο θα κοστολογήσουν το αυτοκίνητο για ανταλλαγή. Θα ήθελα να μην μπλέκω στην παρούσα φάση με ραντεβού με άγνωστο κόσμο για να δουν το αυτοκίνητο. Επίσης δεν θα είχα θέμα με SUV

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Skoda Octavia Grand coupe 1.5 150ps 😉

Ίδιος κινητήρας με του Θωμά το Leon, οικογενειακό αμάξι... νέο.. 

Είναι από τα αυτοκίνητα που είχα στο νου μου. Βέβαια υπάρχει μία άρνηση και μία γκρίνια για VAG από την γυναίκα λόγω παλιών παθών με ένα Polo που μόνο πάρτυ δεν έστησε όταν το πούλησε :P Γενικά στο μυαλό μου είχα Honda Civic,  Ford Focus, Ford Kuga, Skoda Octavia. Βέβαια μας προέκυψε και το Corolla sedan. Το οποίο έχει καλή τιμή, καλό εξοπλισμό στην έκδοση Active που είδα. Το κακό είναι ότι η προωθητική ενέργεια με τα -900€ λήγει τέλος Μαρτίου και είναι υπολογίσιμο ποσό μιας και το αυτοκίνητο μας άρεσε, αλλά για εμένα θα ήθελα να δω και άλλα αυτοκίνητα και ακόμα καλύτερα να έκανα και td μερικά. Αν ο κινητήρας του Corolla δεν ήταν αυτός που ήταν σίγουρα δεν θα είχα τέτοιους ενδοιασμούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, denexo είπε

Ενώ δεν θα είχαμε θέμα για το Civic 1.5 (άρα κοντά στα 28.000) στην πορεία μας φάνηκαν πολλά τα λεφτά. Μεγάλο ρόλο θα παίξει όπως είπα πόσο θα κοστολογήσουν το αυτοκίνητο για ανταλλαγή. Θα ήθελα να μην μπλέκω στην παρούσα φάση με ραντεβού με άγνωστο κόσμο για να δουν το αυτοκίνητο. Επίσης δεν θα είχα θέμα με SUV

Είναι από τα αυτοκίνητα που είχα στο νου μου. Βέβαια υπάρχει μία άρνηση και μία γκρίνια για VAG από την γυναίκα λόγω παλιών παθών με ένα Polo που μόνο πάρτυ δεν έστησε όταν το πούλησε :P Γενικά στο μυαλό μου είχα Honda Civic,  Ford Focus, Ford Kuga, Skoda Octavia. Βέβαια μας προέκυψε και το Corolla sedan. Το οποίο έχει καλή τιμή, καλό εξοπλισμό στην έκδοση Active που είδα. Το κακό είναι ότι η προωθητική ενέργεια με τα -900€ λήγει τέλος Μαρτίου και είναι υπολογίσιμο ποσό μιας και το αυτοκίνητο μας άρεσε, αλλά για εμένα θα ήθελα να δω και άλλα αυτοκίνητα και ακόμα καλύτερα να έκανα και td μερικά. Αν ο κινητήρας του Corolla δεν ήταν αυτός που ήταν σίγουρα δεν θα είχα τέτοιους ενδοιασμούς.

Κοιτάς και πετρέλαιο ή μόνο βενζίνη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, denexo είπε

Ενώ δεν θα είχαμε θέμα για το Civic 1.5 (άρα κοντά στα 28.000)

Για να σε μπερδέψω λίγο περισσότερο Citroen C4 / C4 C-Cross , NEW Huyndai Tucson , Kia Xceed

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...