Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.drive.gr/news/kosmos-agora/oi-germanikes-aytokinitobiomihanies-ayxanoyn-tis-times-kathos-i-zitisi-yperbainei

Αφορμή και ευκαιρία για νέες αυξήσεις οσονούπω... Άντε και polo προσφορά στα 30 χιλιάρικα μόνο για λίγο... Τρέχτε...

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, zio10 είπε

Αν το vitara είναι μικρότερο από το scross γιατί είναι ακριβότερο; Έχω μπερδευτεί με τη suzuki!

Το vitara είναι πιο φτηνό, γύρω στα 2-3k πιο φτηνό σε αντίστοιχη έκδοση. Μόνο αν σε μπερδεύει το πλήρως υβριδικό ("strong hybrid") που το έβγαλε τώρα και το έχει μόνο στο vitara και είναι κάπως ακριβό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tzampatzis είπε

Το vitara είναι πιο φτηνό, γύρω στα 2-3k πιο φτηνό σε αντίστοιχη έκδοση. Μόνο αν σε μπερδεύει το πλήρως υβριδικό ("strong hybrid") που το έβγαλε τώρα και το έχει μόνο στο vitara και είναι κάπως ακριβό. 

Τι να πω κάτι λάθος θα είδα. Στην έκθεση έχω την εντύπωση ότι τα είχαν δίπλα δίπλα και το vitara ήταν ακριβότερο. Ίσως είναι θέμα έκδοσης όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zio10 είπε

Τι να πω κάτι λάθος θα είδα. Στην έκθεση έχω την εντύπωση ότι τα είχαν δίπλα δίπλα και το vitara ήταν ακριβότερο. Ίσως είναι θέμα έκδοσης όπως λες.

Βλέπω στον τιμοκατάλογο https://auto.suzuki.gr/photo/master/pricelist/Suzuki Pricelist.pdf  Vitara 4WD και full hybrid (διάταξη Toyota) στα 26 χιλιάρικα περίπου....Δεν υπάρχει άλλο B-SUV υβριδικό και τετρακίνητο (με μετάδοση της κίνησης πίσω όχι ηλεκτρικά μοτέρ) νομίζω. Πολύ ενδιαφέρουσα έκδοση αύτη.

 

Υ.Γ: Υπάρχει και το Yaris Cross αλλα με ηλεκτρική τετρακίνηση σε χαμηλές ταχύτητες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, smyrali είπε

Βλέπω στον τιμοκατάλογο https://auto.suzuki.gr/photo/master/pricelist/Suzuki Pricelist.pdf  Vitara 4WD και full hybrid (διάταξη Toyota) στα 26 χιλιάρικα περίπου....Δεν υπάρχει άλλο B-SUV υβριδικό και τετρακίνητο (με μετάδοση της κίνησης πίσω όχι ηλεκτρικά μοτέρ) νομίζω. Πολύ ενδιαφέρουσα έκδοση αύτη.

 

Υ.Γ: Υπάρχει και το Yaris Cross αλλα με ηλεκτρική τετρακίνηση σε χαμηλές ταχύτητες...

πάντως ρίχνοντας μια μάτια στα χαρακτηριστικά του, το μηχανικό κομμάτι πρέπει να είναι αυτούσιο του Υaris/ Yaris cross. 

επίσης έχω την αίσθηση ότι η ποιότητα στην καμπίνα είναι ακόμη χαμηλότερη από τα προαναφερθέντα. εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με αυτό που είχα δει εγώ πριν κάνα τρίμηνο που είχα περάσει μια βόλτα από μια έκθεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, zanskou είπε

πάντως ρίχνοντας μια μάτια στα χαρακτηριστικά του, το μηχανικό κομμάτι πρέπει να είναι αυτούσιο του Υaris/ Yaris cross. 

επίσης έχω την αίσθηση ότι η ποιότητα στην καμπίνα είναι ακόμη χαμηλότερη από τα προαναφερθέντα. εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με αυτό που είχα δει εγώ πριν κάνα τρίμηνο που είχα περάσει μια βόλτα από μια έκθεση 

Η υβριδική διάταξη είναι αυτούσια με αυτη του Yaris/ Yaris Cross 2WD αλλά η Suzuki έχει το δικό της σύστημα τετρακίνησης ALLGRIP. H Suzuki δανείζεται την υβριδική διάταξη από την Toyota για να ρίξει τον μέσο όρο CO2 στα αυτοκίνητα της. Επίσης "δανείζεται" ολόκληρο υβριδικό Corolla  που το πουλάει με τα σήμα της ως SWACE. 

Μάλλον η ποιότητα είναι υποδέστερη απο τo αντίστοιχο Yaris Cross.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, smyrali είπε

Η υβριδική διάταξη είναι αυτούσια με αυτη του Yaris/ Yaris Cross 2WD αλλά η Suzuki έχει το δικό της σύστημα τετρακίνησης ALLGRIP. H Suzuki δανείζεται την υβριδική διάταξη από την Toyota για να ρίξει τον μέσο όρο CO2 στα αυτοκίνητα της. Επίσης "δανείζεται" ολόκληρο υβριδικό Corolla  που το πουλάει με τα σήμα της ως SWACE. 

Μάλλον η ποιότητα είναι υποδέστερη απο τo αντίστοιχο Yaris Cross.

Όπως και το plug-in rav4, που το λέει across 🙂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2022 στις 11:43 ΠΜ, smyrali είπε

Η υβριδική διάταξη είναι αυτούσια με αυτη του Yaris/ Yaris Cross 2WD αλλά η Suzuki έχει το δικό της σύστημα τετρακίνησης ALLGRIP. H Suzuki δανείζεται την υβριδική διάταξη από την Toyota για να ρίξει τον μέσο όρο CO2 στα αυτοκίνητα της. Επίσης "δανείζεται" ολόκληρο υβριδικό Corolla  που το πουλάει με τα σήμα της ως SWACE. 

Μάλλον η ποιότητα είναι υποδέστερη απο τo αντίστοιχο Yaris Cross.

Με βάση αυτά που έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι δεν είναι ίδιο(όπως το Across και το Swace), είναι σύστημα της Suzuki που δεν χρησιμοποιεί CVT αλλά 6άρι αυτόματο κιβώτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tzampatzis είπε

Με βάση αυτά που έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι δεν είναι ίδιο(όπως το Across και το Swace), είναι σύστημα της Suzuki που δεν χρησιμοποιεί CVT αλλά 6άρι αυτόματο κιβώτιο.

Το κιβώτιο δεν έχει να κάνει με την υβριδική τεχνολογία / διάταξη 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Είμαι στο ψάξιμο για αγορά καινούργιου αυτοκινήτου και μιας και αναφέρετε τα νέα της σουζούκι πιο πάνω, έχω ερωτευτεί το s cross. Οδήγησα την μεσαία έκδοση (GL+) και την βρήκα πολύ τίμια γι αυτά που προσφέρει. Δυστυχώς όμως με την χρηματοδότηση που έχω επιλέξει βγαίνει 30K+ που είναι απαγορευτικό στην παρούσα.

Επειδή μιλάμε για 2 άτομα (ενδεχομένως μελλοντικά να έρθει 3ο μέλος αν είμαστε καλά) και με απαιτήσεις χώρου φυσιολογικές οπότε είπα να ρίξω λίγο τα στάνταρ και να πάω σε αμάξι με ταβάνι τα 18-18.5K.

Η αλήθεια είναι ότι κοιτάζω έντονα το i20 (1.0Τ 100PS Premium) που βγαίνει λίγο κάτω από 18K με bitone χρώμα και ομολογώ ότι προσφέρει πολλά χαρακτηριστικά ασφαλείας καθώς και πολλές ανέσεις συγκριτικά με τον ανταγωνισμό.

Σε αυτό το budget και με προτεραιότητα τα συστήματα ασφαλείας, υπάρχει κάποια πρόταση από τον ανταγωνισμό; Επίσης το i20 διαβάζω πως είναι αρκετά αξιόπιστο μηχανικά.

Επεξ/σία από Questioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

18-18,5 και καλα χαρακτηριστικα ασφαλειας παιζουν σε καποια B-SUV χιλιαρια του VW GROUP, θα σε ενδιέφερε;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...