Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Ola150 είπε

Είχε, όσοι προλάβαμε να πάρουμε(παραγγείλουμε), πήραμε. Το έκοψαν πλέον στα Puma. Μόνο σε Focus τώρα έχει diesel αλλά αυτό ξεκινάει από τα 28Κ 

Κρίμα γιατί μαρεσε αρκετά σαν αυτοκίνητο αλλά σε βενζίνα δεν γυριζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, majnun said:

Τι να σου πει κανείς για τη Ford. Ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που έμπλεξα μαζί τους, και ο φίλος

@gmts που περιμενει περισσότερο καιρό.

Πχ τα νεότερα για το Fiesta είναι τα εξής

As stated previously ford are closing the books on fiesta orders today as production slots are full through the summer.

After that they are going to simplify the lineup.

Unfortunately this means the following will no longer be available.

*3 door body

*St2 spec

*1.0 ecoboost mhev 155ps

*Panoramic roof

*Boundless blue.

Όντως στο GR site, πλέον δεν υπάρχει επιλογή για 3door.  Μόνο 5door.

Ούτε το ST2 πλέον διαθέσιμο που έχω παραγγείλει εγώ. 

Μέσα στο Μάρτιο θα ακυρώσω αν δεν πάρει αριθμό πλαισίου.

Επεξ/σία από gmts
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gmts είπε

Όντως στο GR site, πλέον δεν υπάρχει επιλογή για 3door.  Μόνο 5door.

Ούτε το ST2 πλέον διαθέσιμο που έχω παραγγείλει εγώ. 

Μέσα στο Μάρτιο θα ακυρώσω αν δεν πάρει αριθμό πλαισίου.

Δυστυχώς είμαστε στο ίδιο καζάνι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gmts είπε

Όντως στο GR site, πλέον δεν υπάρχει επιλογή για 3door.  Μόνο 5door.

Ούτε το ST2 πλέον διαθέσιμο που έχω παραγγείλει εγώ. 

Μέσα στο Μάρτιο θα ακυρώσω αν δεν πάρει αριθμό πλαισίου.

 

Μόλις τώρα, majnun είπε

Δυστυχώς είμαστε στο ίδιο καζάνι.

Το θέμα είναι μετά το ST2 που πάς ? Μόνο το i20N μου έρχεται στο μυαλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από καινούργιο μόνο το mx5 μου αρέσει αλλά αν έβρισκα πολλά τα είκοσι κάτι για fiesta, βρίσκω τεράστιο σφάλμα τα τριάντα παρά κάτι για ένα αμάξι με τόσους συμβιβασμούς. Τέλος Abarth αλλά τα κλέβουν για πλάκα.

Οπότε ή θα κάνω την υπέρτατη βλακεία, ή θα πάω σε μεταχειρισμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ακυρώσω το ST , το παρατάω το θέμα για κάνα χρόνο ή έως να στρώσει η αγορά και μετά βλέπουμε.

Αa και το όνομά μου είναι Γιώργος(44χρ.). Άσχετο μεν,απλά το αναφέρω. 😁

 

Επεξ/σία από gmts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς όλοι όσοι παραγγείλαμε καινούργιο βράζουμε στο ίδιο καζάνι.

Το χειρότερο όλων είναι ότι με όσα διαβάζω και σε ξένα sites το πρόβλημα θα παραμείνει για τουλάχιστον μία διετία. Προφανώς και το γνωρίζουν και οι αυτοκινητοβιομηχανίες με αποτέλεσμα κάποιες να έχουν κάνει συμφωνίες με εργοστάσια παραγωγής chip και ημιαγωγών ώστε να το σώσουν όπως μπορούν. Πχ η bmw τον Δεκέμβριο έκλεισε συμφωνία με την inova, η ford με την GlobalFoundries κοκ

Και μέσα στην προσπάθεια αυτή ακυρώνουν και κάποια έξτρα για να γλυτώσουν κάποιον χρόνο. Για την 118 πχ που ήθελα να βάλω qi μου είπε ο πωλητής ότι απλούστατα δεν παίζει καν ως επιλογή καθώς προτίμησε να το ακυρώσει εντελώς ώστε να χρησιμοποιήσει το τσιπ αλλού. (Τώρα αν είναι μούφα ή όχι δεν το γνωρίζω απλά΄ς μεταφέρω τι μου είπε)

Ακόμα κι έτσι όμως θεωρώ ότι το 4-5μηνο για τα επόμενα χρόνια θα το έχουμε στο νερό.

Επεξ/σία από aris_rom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris_rom είπε

Δυστυχώς όλοι όσοι παραγγείλαμε καινούργιο βράζουμε στο ίδιο καζάνι.

Το χειρότερο όλων είναι ότι με όσα διαβάζω και σε ξένα sites το πρόβλημα θα παραμείνει για τουλάχιστον μία διετία. Προφανώς και το γνωρίζουν και οι αυτοκινητοβιομηχανίες με αποτέλεσμα κάποιες να έχουν κάνει συμφωνίες με εργοστάσια παραγωγής chip και ημιαγωγών ώστε να το σώσουν όπως μπορούν. Πχ η bmw τον Δεκέμβριο έκλεισε συμφωνία με την inova, η ford με την GlobalFoundries κοκ

Και μέσα στην προσπάθεια αυτή ακυρώνουν και κάποια έξτρα για να γλυτώσουν κάποιον χρόνο. Για την 118 πχ που ήθελα να βάλω qi μου είπε ο πωλητής ότι απλούστατα δεν παίζει καν ως επιλογή καθώς προτίμησε να το ακυρώσει εντελώς ώστε να χρησιμοποιήσει το τσιπ αλλού. (Τώρα αν είναι μούφα ή όχι δεν το γνωρίζω απλά΄ς μεταφέρω τι μου είπε)

Ακόμα κι έτσι όμως θεωρώ ότι το 4-5μηνο για τα επόμενα χρόνια θα το έχουμε στο νερό.

Το θέμα είναι μετά την διετία, οι τιμές θα επιστρέψουν στα πρότερα επίπεδα ή θα παραμείνουν στα ύψη; Γιατί όλοι πιστεύουν πως οι τιμές ήρθαν για να μείνουν. Παρήγγειλα το Puma με 24Κ (23 + 1 τώρα το winter pack) και μου φαίνονται πολλά (κι ας είναι diesel), το Puma τώρα βενζίνη ξεκινάει στα 23Κ, δηλαδή έλεος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ola150 είπε

Το θέμα είναι μετά την διετία, οι τιμές θα επιστρέψουν στα πρότερα επίπεδα ή θα παραμείνουν στα ύψη; Γιατί όλοι πιστεύουν πως οι τιμές ήρθαν για να μείνουν. Παρήγγειλα το Puma με 24Κ (23 + 1 τώρα το winter pack) και μου φαίνονται πολλά (κι ας είναι diesel), το Puma τώρα βενζίνη ξεκινάει στα 23Κ, δηλαδή έλεος.

Αμφιβάλλω φίλε. Από την στιγμή που ανέβηκαν θεωρώ ότι απλώς με την πάροδο λίγου κιόλας χρόνου θα εντυπωθεί στο μυαλό των καταναλωτών ότι απλώς αυτά τα επίπεδα είναι τα νέα στάνταρ. Όπως έγινε και με τα κινητά πχ. Iphone 3g στα 600 και τώρα 1300 κοκ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα προσφορά για Clio lpg 20.000 χιλιάρικα. Δηλαδή κάπου ελεος. Οκ είναι η σχεδόν έξτρα έκδοση αλλά έχουμε χαζεψει.

Και μετά ακόμα και αν προσπεράσεις τις πανάκριβες τιμές αγοράς, όλα ανεβαίνουν και μετά την αγορά.

Abarth turismo 25.000 (από 22), απλό 22 από 19 και γενικά ένα κλάμα.

Για να βάζουμε βενζίνη με 2€

@gmts Γιώργο, λες να κάνουν κάποια αντιπροσφορα για st3?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια στραβή είδηση για αυτοκίνητα, καθώς η Ford μου στέλνει email για το Fiesta αλλά όχι το αμάξι που έχω παραγγείλει 🤣

Αποκτήστε το με επιτόκιο 2,99%* και 8 χρόνια εγγύηση Ford.

Οπότε από το 0.99 στο 1.99 στα 2.99

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, majnun είπε

Άλλη μια στραβή είδηση για αυτοκίνητα, καθώς η Ford μου στέλνει email για το Fiesta αλλά όχι το αμάξι που έχω παραγγείλει 🤣

Αποκτήστε το με επιτόκιο 2,99%* και 8 χρόνια εγγύηση Ford.

Οπότε από το 0.99 στο 1.99 στα 2.99

 

μέχρι το 8-10% που έχουν η άλλοι καλά είναι. Λογικά σε 6 μήνες εκεί θα βρίσκεται και το επιτόκιο της Ford.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνα χρόνο έκραζα την κια για τις τιμές του xceed και ποιος θα δώσει 25κ  για κια

 

Πλέον με ένα γρήγορο search που έκανα και τις τιμές που βλέπω πρέπει να είναι από τις πιο τίμιες προτάσεις σε Diesel (και diesel και mild hybrid) που ειναι ο ιδανικός συνδυασμός για μενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, imr είπε

Πριν κάνα χρόνο έκραζα την κια για τις τιμές του xceed και ποιος θα δώσει 25κ  για κια

 

Πλέον με ένα γρήγορο search που έκανα και τις τιμές που βλέπω πρέπει να είναι από τις πιο τίμιες προτάσεις σε Diesel (και diesel και mild hybrid) που ειναι ο ιδανικός συνδυασμός για μενα

Για εμενα παραμενει το "γιατι να δωσει καποιος 25Κ για ΚΙΑ" παντως :P 

Οχι οτι δεν εχει ανεβει ΠΟΛΛΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ποιοτικά* αλλα παραμενει ενα ΚΙΑ...

 

*τα εγραψα τον Ιουνιο που ειχα για αρκετες μερες ενα E-niro νοικιαρικο και δηλωσα ενθουσιασμένος, αλλα δε θα εδινα τα ζεστά μου λεφτα για κανενα κια...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...