Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Yiorgos_7 είπε

σιγουρα ζαχαρωνα και μπορουσα και bmw να παρω με αυτα τα λεφτα και audi αλλα δεν μαρεσει να τα παιρνω αδεια τα αμαξια,πες με κολημμενο αλλα δεν μπορω να εχω την μικρη οθονουλα ,τις μανιβελες αντι για ηλεκτρικα παραθυρα,ταμπουρα πισω ναι πολλοι βαζουν και αυτα πλεον,δηλαδη ηθελα βασικα πραγματα,ενα 4κυλινδρο σε καλα κυβικα με αλογα ροπη και χωρους το οποιο να ειναι και σχετικα ποιοτικο μεσα

Καλα για να μην ειμαστε αδικοι με τα σχεδον 27 που εδωσες ουτε μανιβελες θα επαιρνες ουτε οθονούλες μικρες ουτε αδειο αμαξι... και σαφως και επαιρνες τετρακυλινδρο σε ποιοτικότερο brand, ισως οχι τόσο φορτωμενο (που δε ξερω τι εννοεις φορτωμενο γιατι δε νομιζω οτι λειπει κατι απο μια μεσαια εκδοση γερμανικου σε σχεση με το κια, περα απο το ναβι που οι γερμανοι το χρεωνουν 2000 εξτρα). Σε καθε περιπτωση άλλος προτιμα τα 7-8 χρονια εγγυηση και άλλος προτιμα να πιασει καλυτερα χρηματα σε αυτα τα χρόνια, όλα ειναι σχετικά... Η ΚΙΑ σαφως και εχει κανει αλματα τα τελευταια χρονια ωστόσο θεωρω οτι ποιοτικα παραμένει πισω, και αυτο δε φαινεται οταν ειναι καινουργιο το αμαξι αλλα μολις τσιμπησει 7-8 χρονια και βγαζει υπερβολικες φθορες (βλεπω στο δρομο δεκαδες ceed εποχης 2010-2 που εχουν χαλασει τα χρωματα τους πχ - μακαρι να μην ισχυει για τα καινουργια)

Για εμενα μονο καλο ειναι να ανεβαινουν ποιοτικα τα υπολοιπα brands - ιδιως απο κορεα κλπ, ωστε να βαλουν νερο στο κρασι τους οι ευρωπαιοι που ειχαν και εχουν ξεφυγει οικονομικά...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Καλα για να μην ειμαστε αδικοι με τα σχεδον 27 που εδωσες ουτε μανιβελες θα επαιρνες ουτε οθονούλες μικρες ουτε αδειο αμαξι... και σαφως και επαιρνες τετρακυλινδρο σε ποιοτικότερο brand, ισως οχι τόσο φορτωμενο (που δε ξερω τι εννοεις φορτωμενο γιατι δε νομιζω οτι λειπει κατι απο μια μεσαια εκδοση γερμανικου σε σχεση με το κια, περα απο το ναβι που οι γερμανοι το χρεωνουν 2000 εξτρα). Σε καθε περιπτωση άλλος προτιμα τα 7-8 χρονια εγγυηση και άλλος προτιμα να πιασει καλυτερα χρηματα σε αυτα τα χρόνια, όλα ειναι σχετικά... Η ΚΙΑ σαφως και εχει κανει αλματα τα τελευταια χρονια ωστόσο θεωρω οτι ποιοτικα παραμένει πισω, και αυτο δε φαινεται οταν ειναι καινουργιο το αμαξι αλλα μολις τσιμπησει 7-8 χρονια και βγαζει υπερβολικες φθορες (βλεπω στο δρομο δεκαδες ceed εποχης 2010-2 που εχουν χαλασει τα χρωματα τους πχ - μακαρι να μην ισχυει για τα καινουργια)

Για εμενα μονο καλο ειναι να ανεβαινουν ποιοτικα τα υπολοιπα brands - ιδιως απο κορεα κλπ, ωστε να βαλουν νερο στο κρασι τους οι ευρωπαιοι που ειχαν και εχουν ξεφυγει οικονομικά...

πιστεψε με ολα τα γυρισα ,για γερμανικο αντιστοιχης ποιοτητας και suv δεν φτανει ουτε για ζητω,τωρα απο κει και περα ειναι και ποσο το προσεχεις το αμαξι,αυτο που λες εσυ για το χρωμα το εχω ακουσει και γω και μπορει να εχεις δικιο,αλλα για φθορες μεσα σε πλαστικα και κρεμασμενες οροφες συνηθως πας προς volkswagen μερια και audi ,στο λεω διοτι μολις πουλησα ιαπωνα 15ετιας και η οροφη του ειναι λες και μολις βγηκες απο το εργοστασιο.παντως ολα εχουν τα θεματα τους αν δε τα προσεχεις και λιγο,αυτο ειναι ενα γεγονος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτογραφία αυτή λέει είναι από σακουλιασμένο ουρανό Toyota.
ouranos-toyota-corola-2016.jpg

Οι ουρανοί σακουλιάζουν όταν ξεραίνονται και όταν τους ταλαιπωρείς (τριβές, σκούπες κλπ).
Ανεξαρτήτως μάρκας.

Και μια χαρά σπάνε-αποχρωματίζονται-ξεφλουδίζουν πλαστικά και σε γιαπωνέζικα.

Είπαμε, όχι στο ένα άκρο αλλά ούτε και στο άλλο μην πηγαίνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nemom είπε

Η φωτογραφία αυτή λέει είναι από σακουλιασμένο ουρανό Toyota.
ouranos-toyota-corola-2016.jpg

Οι ουρανοί σακουλιάζουν όταν ξεραίνονται και όταν τους ταλαιπωρείς (τριβές, σκούπες κλπ).
Ανεξαρτήτως μάρκας.

Και μια χαρά σπάνε-αποχρωματίζονται-ξεφλουδίζουν πλαστικά και σε γιαπωνέζικα.

Είπαμε, όχι στο ένα άκρο αλλά ούτε και στο άλλο μην πηγαίνουμε.

κοιτα σε γερμανικο ξερω απειρες περιπτωσεις,αμα σου στειλω το σουζουκακι μου που πουλαω αυριο , τον ουρανο θα παθεις πλακα,τι να πω εκτος αν τα προσεχω τοσο πολυ και γιαυτο να συμβαινει αυτο ,οπως και να χει εκει καταληγουμε οταν τα προσεχεις σε προσεχουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Yiorgos_7 είπε

κοιτα σε γερμανικο ξερω απειρες περιπτωσεις,αμα σου στειλω το σουζουκακι μου που πουλαω αυριο , τον ουρανο θα παθεις πλακα,τι να πω εκτος αν τα προσεχω τοσο πολυ και γιαυτο να συμβαινει αυτο ,οπως και να χει εκει καταληγουμε οταν τα προσεχεις σε προσεχουν!!!

θεωρώ ότι δεν κάνεις τίποτε διαφορετικό από αυτό που κάνει ο paylidis

κι οι δυο φανατίζεστε και υπερβάλλετε
και αυτό προσπαθώ να πω και στους δυο σας που σας τα έγραψα και για τα γερμανικά και για τα γιαπωνέζικα

γνώμη μου πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, nemom είπε

θεωρώ ότι δεν κάνεις τίποτε διαφορετικό από αυτό που κάνει ο paylidis

κι οι δυο φανατίζεστε και υπερβάλλετε
και αυτό προσπαθώ να πω και στους δυο σας που σας τα έγραψα και για τα γερμανικά και για τα γιαπωνέζικα

γνώμη μου πάντα

ελα ρε συ... εγω φανατιζομαι; ισα ισα... απλως ειναι γνωστη και ξεκαθαρη μια προτιμηση μου στα γερμανικά, ουτε τρελαινομαι να τα υποστηριζω ουτε τιποτα, λαδιερες ήτανε ας ελπισουμε οτι δεν ειναι πλέον... Καπου στη μεση ειναι η πραγματικότητα παντως και στη μια και στην αλλη περιπτωση, ειναι πως θελει ο καθενας να διαθεσει τα λεφτα του και τι πιστευει οτι αξιζει ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μωρέ αυτό θέλω να πω καλοπροαίρετα και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης,
κάπου στη μέση όντως είναι η κατάσταση

αν και δε μου αρέσουν οι γενικεύσεις «τα γερμανικά» «τα γιαπωνέζικα» «τα κορεάτικα» κλπ
- γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική -
χάριν της κουβέντας όμως θα πω 

τα γερμανικά αν και έχουν υπερεκτιμηθεί, εξακολουθούν να προσφέρουν υψηλότερο βαθμό ικανοποίησης μετακίνησης από τα ασιατικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2022 στις 10:44 ΜΜ, Yiorgos_7 είπε

αλλο αυτο , εκει παω πασο,εγω το αμαξι το παιρνω να το κρατησω οχι να το δωσω σε 3 χρονια,αλλιως θα επαιρνα με leasing η θα το αγοραζα με δοση τυπου "μπαλονι" .κοιτα τα καταλαβαινω τα κολημματα και εγω στην ελλαδα ζω,ειναι οπως το κολημμα με τα apple κινητα ,εγω εχω το πρωτο apple και το ειχα παρει απο λονδινο το 2008 πριν καν ερθει ελλαδα,ε απο τοτε ολο android παιρνω,διοτι δεν μαρεσει να με βαζουν να αγοραζω το καθετι ,θεματα με bluetooth και παει λεγοντας,δηλαδη τι εννοω,ο ελληνας θελει να κανει την μουρη του,στα λεφτα που εδωσα λοιπον μπορουσα να παρω και a class και την bmw σειρα 1 αλλα αδειες και πεθαμενες ,ε προτιμησα αλογα και φουλ εξοπλισμο,σε αμαξι που ξαναλεω μεσα ειναι φουλ ποιοτικο.τωρα οτι η κια παλια δεν ηταν εμπρικη μαζι σας,αλλα μελλοντικα οπως το παει δεν βλεπω να μην αλλαζει αυτο!!

Τα ξέρω Γιώργο, μην τα λες σε μένα και εγώ Kia έχω και ευτυχώς το πήρα πριν ανέβουν οι τιμές.

 

Spoiler

Είμαι και στην ομάδα που έχεις στο φβ ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2022 στις 10:53 ΠΜ, nemom είπε

Για να λέμε όμως την πλήρη αλήθεια
αν περιμένεις να τα σκάσεις για Golf
προκειμένου να πάρεις πλαστικά που δε θα είναι βαμμένα,
μάλλον κάτι λάθος έχεις καταλάβει.
o9B5m7EAixHgmlY2Cs6KXKe1NaezFUO-dZ4xRqM0

Κι ανεξαρτήτως τί έχουμε καταλάβει
δεν είναι κατασκευασμένο το Golf ως premium.

Άσε που το βαμμένο πλαστικό είναι το στάνταρ της mainstream (και όχι μόνο) αυτοκινητοβιομηχανίας.
Από ψευτοανοξείδωτο μέχρι ψευτοκαουτσούκ στυλ
το φτιασίδωμα των φτηνοπλαστικών για να μη φαίνονται
είναι το στάνταρ.
Θα το δεις μέχρι και σε κάποια premium και καλά.
Peeling_door_grab_480x480.jpg

Είπα εγώ οτι το Golf είναι premium; Είπα οτι θα ηταν η δική μου επιλογή σε αυτά τα λεφτά για πολλούς λόγους κι όχι για να μη πάρω βαμμένα πλαστικά (που αν συγκρινουμε την ποιοτητα του Golf με το Kona που προανέφερα ειναι η μέρα με τη νύχτα). Μου έβαλες φωτογραφία για τη λεπτη λωρίδα στο στεφάνι του κιβωτίου, συγχαρητήρια, εγώ όμως είπα για όλη τη κεντρική κονσολα, για τα πλαστικά στις πόρτες κλπ. Και όπως είδες ακόμα και ο φίλος που πήρε το ΚΙΑ συμφωνεί για το Hyundai οτι ηταν έτσι πλαστικούρα μέσα. Το αυτοκίνητο της φωτογραφίας με την ποιότητα προηγούμενων δεκαετίων κάνει 35,000€, είναι η ηλεκτρική έκδοση του Κονα. Ε νομίζω για 35 κάτι καλύτερο περιμένεις

Hyundai Kona Electric Interior Layout & Technology | Top Gear

Ρε μη φανατίζεστε. Δεν είναι ομάδες ούτε κόμματα οι εταιρίες. Έτσι και κάποιος γράψει τις λέξεις γερμανικό, VW ή Golf σας γυρίζουν τα μάτια ανάποδα. 

Κι εγώ αγόρασα καινούριο αυτοκίνητο αλλά βλέπω και τα στραβά που έχει, μην είστε μουτζαχεντίν

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ρε μη φανατίζεστε. Δεν είναι ομάδες ούτε κόμματα οι εταιρίες. Έτσι και κάποιος γράψει τις λέξεις γερμανικό, VW ή Golf σας γυρίζουν τα μάτια ανάποδα. 

Κι εγώ αγόρασα καινούριο αυτοκίνητο αλλά βλέπω και τα στραβά που έχει, μην είστε μουτζαχεντίν

Αυτό το έγραψα εγώ για τους άλλους χαχαχα

εδώ τα βλέπω αντικειμενικά και μια χαρά έχει και σκ..τά ποιότητα σε γερμανικά
εκ πείρας.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nemom είπε

Αυτό το έγραψα εγώ για τους άλλους χαχαχα

εδώ τα βλέπω αντικειμενικά και μια χαρά έχει και σκ..τά ποιότητα σε γερμανικά
εκ πείρας.-

Κι εγώ εκ πείρας. Είχα και Golf (το VI), εχουμε στην οικογένεια και premium γερμανικό, τώρα έχω Toyota κι έχει τύχει να οδηγήσω αρκετά διαφορετικά αυτοκίνητα, κι όχι μόνο για Test Drive. 

Peace 😎 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Κι εγώ εκ πείρας. Είχα και Golf (το VI), εχουμε στην οικογένεια και premium γερμανικό, τώρα έχω Toyota κι έχει τύχει να οδηγήσω αρκετά διαφορετικά αυτοκίνητα, κι όχι μόνο για Test Drive. 

Peace 😎 

άρα αυτό που μου απάντησες δεν ισχύει για μένα για να μου το απαντήσεις
«Έτσι και κάποιος γράψει τις λέξεις γερμανικό, VW ή Golf σας γυρίζουν τα μάτια ανάποδα ...μουτζαχεντίν»

άλλωστε το είπα ότι προσφέρουν υψηλότερη αίσθηση ικανοποίησης μετακίνσης
αλλά δεν είναι και το δισκοπότηρο της ποιότητας

ειρήνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Τι peace? Δεν κατάλαβα. Αυτό ήταν? Πάνω που πήγε να ζεσταθεί το νήμα. 😎

έχουμε το μυαλό μας στα κάρβουνα. Απο αύριο πάλι. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...