Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, aris_rom είπε

Νεότερα από την BMW όσον αφορά την παραγγελία που είχα κάνει μέσα Δεκεμβρίου για την 118. Τότε πιθανή ημερομηνία παραλαβής ήταν στο 5μηνο. Από ότι έμαθα από τον πωλητή, λόγω προβλημάτων σε διάφορα ηλεκτρολογικά/καλώδια κλπ που τα προμηθεύονταν από Ουκρανία έως πρότινος, καινούργια ημερομηνία είναι ο Ιούνιος με Ιούλιο. Στα σίγουρα μου είπε ότι θα ξέρει αρχές Μαίου. Και ότι επίσης θα υπάρξει και μία αύξηση στην τιμή. Το πόση θα είναι αυτή η αύξηση επίσης θα το μάθω αρχές Μαίου. 

Αν θέλεις μπορείς να ακυρώσεις μετά την αλλαγή της τιμής και του χρόνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, seloner είπε

Αν θέλεις μπορείς να ακυρώσεις μετά την αλλαγή της τιμής και του χρόνου;

Αν δεν έχεις κάνει ειδική παραγγελία και δεν έχει μπει παραγωγή μπορείς να ακυρώσεις όποτε θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αν δεν έχεις κάνει ειδική παραγγελία και δεν έχει μπει παραγωγή μπορείς να ακυρώσεις όποτε θέλεις

Τι εννοείς ειδική παραγγελία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αν δεν έχεις κάνει ειδική παραγγελία και δεν έχει μπει παραγωγή μπορείς να ακυρώσεις όποτε θέλεις

Και ειδική παραγγελία να είναι αν αλλάξει η τιμή δεν μπορείς να ακυρώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aris_rom είπε

Νεότερα από την BMW όσον αφορά την παραγγελία που είχα κάνει μέσα Δεκεμβρίου για την 118. Τότε πιθανή ημερομηνία παραλαβής ήταν στο 5μηνο. Από ότι έμαθα από τον πωλητή, λόγω προβλημάτων σε διάφορα ηλεκτρολογικά/καλώδια κλπ που τα προμηθεύονταν από Ουκρανία έως πρότινος, καινούργια ημερομηνία είναι ο Ιούνιος με Ιούλιο. Στα σίγουρα μου είπε ότι θα ξέρει αρχές Μαίου. Και ότι επίσης θα υπάρξει και μία αύξηση στην τιμή. Το πόση θα είναι αυτή η αύξηση επίσης θα το μάθω αρχές Μαίου. 

Εγώ μίλησα προχθές, δεν υπάρχει καθηστερηση. Βέβαια έρχεται από USA και φαντάζομαι δεν εξαρτώνται από Ukraine (BMW X3 30e). Αύξηση στην τιμή περίεργο με φαίνεται μετά την παραγγελία και μένα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, seloner είπε

Τι εννοείς ειδική παραγγελία;

Αν έχεις βάλει έστω και ένα extra

43 λεπτά πριν, zio10 είπε

Και ειδική παραγγελία να είναι αν αλλάξει η τιμή δεν μπορείς να ακυρώσεις;

Ανάλογα τι έχεις υπογράψει, μπορεί να αναφέρουν αυτοί ανοχή σε αλλαγή τιμής αλλά όχι για εσένα

Στη Seat ας πούμε αν πας με ειδική παραγγελία , έχει όρο που λέει ότι λεφτά επιστρέφονται μόνο αν το κρατήσουν αυτοί το αμάξι και το πουλήσουν σε άλλον πελάτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που δεν παραθέτω τα αντίστοιχα μνμ αλλά είμαι από τηλέφωνο και ξέρετε, μπέρδεμα. 

Συνοπτικά η φάση είναι η εξής. 

Έτρεχε η συγκεκριμένη προσφορά, η οποία ακόμα τρέχει. Όταν ήμουν εκεί μέσα Δεκεμβρίου για να την υποβάλλω, ρώτησα για εγγύηση τιμής. Σκεφτόμουν ότι αφού είναι προσφορά προφανώς και θα ισχύει. Η απάντηση ήταν αρνητική. Ο πωλητής μου είπε την δικιά του/της εταιρίας "ωμή αλήθεια" η οποία ήταν η εξής, αυτολεξή. "Μου παίρνεις μία 118 που πάει στα 32κ αντί για για 42κ και ζητάω 1.5κ μπροστά το οποίο σε περίπτωση ακύρωσης θα το πάρεις πίσω. Δεν εγγυόμαστε την τιμή καθώς θα είναι άλλοι 1000 ενδιαφερόμενοι. Εάν ήταν πχ μία Μ4 θα ζήταγα 50% μπροστά και θα εγγυούμουν την τιμή¨. 

Μεταξύ μας το καταλαβαίνω αν και προφανώς θα ήθελα να μην ισχύει. Τα ίδια μου είπε και η Audi για το A3 και η Mercedes για την A180 με χρόνους παράδοσης κατά 4 μήνες παραπάνω. 

Οι 3 αυτές τουλάχιστον Γερμανικές εταιρίες δεν εγγυώνται την τιμή. Ήταν ξεκάθαροι επί τούτου εξαρχής. 

Απλώς περιμένω να έρθει ο Μάιος για να δω για πόση αύξηση τιμής μιλάμε. Από εκεί θα εξαρτηθούν όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι προσφορά, δεκτό και θεμιτό . Έχουν υπολογίσει ένα ελάχιστο κέρδος, δεν μπορούν να το χάσουν και να πουλάνε το αμάξι χωρίς κέρδος για αυτους, θα φαλιρισουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Η Peugeot πχ εγγυάται την τιμή στις προσφορές της, αλλά είναι η μόνη από όσο γνωρίζω. Οι γερμανικές, οι 3 αυτές τλχ όχι. Και δεν μπορώ να τις κατηγορήσω καθώς είναι ακριβώς όπως το λες. Απλώς από το πόση θα είναι η αύξηση στην τιμή θα εξαρτηθεί ακινήτων το αν θα προχωρήσω για την παραλαβή ή όχι. Δυστυχώς οι εποχές είναι περίεργες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ όταν έκλεισα πριν λίγο καιρό το i20 ο πωλητής ζήτησε ένα "συμβολικό" ποσό προκαταβολής (μάλιστα η παραγγελία έγινε πριν καν δει τα χρήματα στην τράπεζα - μου ήρθε και mail από την μαμά hyundai που με καλωσορίζει), και μου εγγυήθηκε ότι η τιμή είναι αυτή που έκλεισα (ήταν και σε προσφορά). Μάλιστα το αυτοκίνητο έχει πάρει ήδη 300-400 ευρώ πάνω. 

Επεξ/σία από Questioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι ότι αρχικά καμία εταιρεία δεν έδινε εγγύηση τιμής.

Με το που έπαιξε διαφήμιση από Peugeot τότε άρχισαν όλοι να δίνουν εγγύηση τιμής, που είναι και το αυτονόητο.

Προφανώς ο φίλος έκανε παραγγελία στην αρχή της κρίσης ή η BMW εξακολουθεί να εξαπατά τους υποψήφιους αγοραστές.

Γιατί περί εξαπάτησης πρόκειται όταν "τρέχεις" δήθεν μια προσφορά, προσελκύσεις υποψήφιους αγοραστές,  αλλά μετά τους παραδίδεις με καπέλο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως όταν μιλάμε για χρόνους παράδοσης 7-12+ μήνες, δεν μπορείς να απαιτείς από τον αγοραστή να προσαρμοστεί στις τιμές που θα υπάρχουν τότε. Επίσης, ακόμα και αν ο αγοραστής ακυρώσει και του επιστραφεί η προκαταβολή, νομίζω πως δεν θα είναι και πολύ δύσκολο να πουλήσουν ένα ετοιμοπαράδοτο αυτοκίνητο ειδικά δε όταν μιλάμε για τέτοιους χρόνους παράδοσης.

Μιλώντας πάντα για αυτοκίνητα της τάξης των 20-35k.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρά τωρα περιμένετε 7 8 μήνες για αμάξι. Σορρυ αλλά Εγω με τίποτα. Ότι αμάξι έχω πάρει ήταν ετοιμοπαράδοτο . Περιμενα μόνο το μίνι 2.5 μηνες γιατί άλλαζε μοντέλο το face lift. Αν δεν ήταν αυτός ο λόγος θα έβρισκα κάτι ετοιμοπαράδοτο . Κάτι θα έβρισκα μικρό πάνω από 120 άλογα που ηθελα. 
Δεν θα παρακαλάω κιόλας για αμάξι. Έχεις κύριε οκ το παίρνω , δεν έχεις πάμε στο plan b , c ,d.   Ετσι μου έκαναν και με την μηχανή .παράδοση μετά από 3 4 μήνες. Πήγα στο άλλο μαγαζί plan b και το πηρα σε δυο μέρες.

Υγ Ξέχασα ότι αν είναι να πάρεις την αμαξαρα το γιαρις κρος αξιζει να περιμένεις και ένα χρόνο. Ρε σείς θα έχει βγει το φεις λιφτ ετσι που τα αλλάζει η τουοτα. Θα έχεις καινούριο αμάξι αλλά θα έχει βγει το επόμενο. 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mp123 είπε

Σοβαρά τωρα περιμένετε 7 8 μήνες για αμάξι. Σορρυ αλλά Εγω με τίποτα. Ότι αμάξι έχω πάρει ήταν ετοιμοπαράδοτο . Περιμενα μόνο το μίνι 2.5 μηνες γιατί άλλαζε μοντέλο το face lift. Αν δεν ήταν αυτός ο λόγος θα έβρισκα κάτι ετοιμοπαράδοτο . Κάτι θα έβρισκα μικρό πάνω από 120 άλογα που ηθελα. 
Δεν θα παρακαλάω κιόλας για αμάξι. Έχεις κύριε οκ το παίρνω , δεν έχεις πάμε στο plan b , c ,d.   Ετσι μου έκαναν και με την μηχανή .παράδοση μετά από 3 4 μήνες. Πήγα στο άλλο μαγαζί plan b και το πηρα σε δυο μέρες.

Υγ Ξέχασα ότι αν είναι να πάρεις την αμαξαρα το γιαρις κρος αξιζει να περιμένεις και ένα χρόνο. Ρε σείς θα έχει βγει το φεις λιφτ ετσι που τα αλλάζει η τουοτα. Θα έχεις καινούριο αμάξι αλλά θα έχει βγει το επόμενο. 

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες αλλά πλέον βρίσκεις με κυάλι ετοιμοπαράδοτο καινούργιο και τα μεταχειρισμένα έχουν πάει στον θεό. Προσωπικά προτιμώ να περιμένω τόσους μήνες για κάποιο καινούργιο παρά να κάνω την χάρη στον οποιοδήποτε που εκμεταλλεύεται την κατάσταση και την ανάγκη για να βγάλει λεφτά.

Εννοείται βέβαια πως αν είχα την άμεση ανάγκη, θα ήμουν αναγκασμένος να δώσω ένα σωρό λεφτά για κάποιο μτχ που υπό άλλες συνθήκες δεν θα το αγόραζε κανείς στην φουσκωμένη τιμή που τα δίνουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...