Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, paylidis είπε

αυτο ειναι γεγονός και νομιζω οτι ολοι οσοι κανουν μικτή πρεπει να ξερουν τι σημαινει απαλλαγη (κ το λογο που οσο πιο χαμηλη βαλεις τοσο πιο ακριβα σου κοστιζει)...

Προσωπικα σε προηγουμενο αμαξι που το βρηκα ενα πρωι χτυπημενο εμπρος ημουν "παθών" καθως η ζημια κοστολογηθηκε χωρις ασφαλεια 400€ ενω με ασφαλεια στα 750€ και ουσιαστικα θα επρεπε να κανω "μουφα" δηλωση οτι χτυπησα μονος μου  (γιατι η εγκαταλειψη μου είχαν πει ότι δε καλυπτεται) και να περιμενω να εγκριθει κλπ για 250€ (ειχα 500 απαλλαγη). Οποτε δυνητικα θα ειχα 150€ κερδος αλλα α) ταλαιπωρια και β) αυξηση στο ασφαλιστρο

Μια από τα ίδια. Χτύπησα το αυτοκίνητο σε ένα κοντό κολονάκι που δεν φαινόταν. Με την μικτή κέρδιζα κανένα 50ρικο τελικά, και αυτό εάν. Δεν άξιζε να ασχοληθώ. Το μόνο που άξιζε ήταν το ότι έκοψα τελικά την μικτή και κέρδισα από εκεί. Σε παλιό αυτοκίνητο, δεν αξίζει με τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, unforgiven είπε

Μια από τα ίδια. Χτύπησα το αυτοκίνητο σε ένα κοντό κολονάκι που δεν φαινόταν. Με την μικτή κέρδιζα κανένα 50ρικο τελικά, και αυτό εάν. Δεν άξιζε να ασχοληθώ. Το μόνο που άξιζε ήταν το ότι έκοψα τελικά την μικτή και κέρδισα από εκεί. Σε παλιό αυτοκίνητο, δεν αξίζει με τίποτα.

καλα ναι εξαρταται και τη διαφορά παντοτε, προσωπικά εχουμε στην οικογενεια αμαξι των 6000 κ του εχουμε μικτη γιατι η διαφορα ειναι 80-90 ευρω το χρονο... εκει αξιζει... στο δικο μου ειναι τα διπλα λεφτα η μικτη απο την φουλ πλην μικτης αλλα την εχω για να κοιμαμαι λιγο πιο ησυχος γιατι ανθρωποι ειμαστε και παρολο που παει απο παρκιν σε παρκιν η κακια ωρα δεν αργει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/5/2022 στις 7:53 ΜΜ, Christos Vvs είπε

Μιας και πλησιάζουν οι μέρες της παράδοσης, θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας σχετικά με κάποιες απορίες που έχω:
1) Κεφάλαιο Ασφάλεια. Σκέφτομαι να προχωρήσω σε μεικτή, τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια, έχετε να προτείνεται κάποια εταιρεία και τι να προσέξω επίσης στα ψιλά γράμματα? Διάβασα κάπου πχ, ότι είναι σημαντικό να καλύπτει για κάποιο διάστημα την αγοραία αξία σε περίπτωση κλοπής, όσο το δυνατόν περισσότερο χρονικό διάστημα. Ή για παράδειγμα σε περίπτωση ατυχήματος να υπάρχει καλή κάλυψη νοσοκομειακής περίθαλψης κλπ.? Υπάρχει κάποια που να έχει αξιοπρεπείς καλύψεις για τα παραπάνω?
2) Προστασία Χρώματος. Κεραμική, PPF ή κάτι άλλο? Είμαι σε μελέτη για το συγκεκριμένο ζήτημα, νομίζω καταλήγω στο ότι η ppf κάνει την καλύτερη δουλειά, ωστόσο το μεγάλο κόστος της είναι ένα θέμα. Το καλό βέβαια είναι ότι μπορείς να την περάσεις τμηματικά αν όχι σε όλο το αυτοκίνητο. Ίσως βέβαια να είναι και τζάμπα λεφτά, μιας και αργά ή γρήγορα θα την φάει την γρατζουνιά...
3) Αντηλιακές μεμβράνες. Διαβάζω σχετικά θέματα σε forum, ωστόσο να πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί πάρα πολύ ως προς τις μάρκες και τις εκδόσεις που έχει η κάθε εταιρεία και ποια είναι η καλύτερη. Έχετε να προτείνεται κάποια εταιρεία και αν ναι ποιο μοντέλο της?
Επίσης, θεωρείται ότι έχει νόημα η προσθήκη μεμβρανών στα φανάρια ή όχι?
4) Συναγερμός. Αν τελικά προχωρήσω σε τοποθέτηση, μάλλον θα πάω σε Pandora. Το σκέφτομαι σοβαρά, καθότι και στην έρευνα για την ασφάλεια που έκανα, κάποιες εταιρείες το είχαν ως όρο για να σε καλύψουν σε κάποιες ζημιές (πχ κλοπή κλπ.) Πολλοί επίσης προτείνουν να αλλάξεις θέση και την OBD, ωστόσο με ανησυχεί μήπως θα έχω θέμα με την εγγύηση αν προχωρήσω τελικά με τα παραπάνω και το κατά πόσο μπορεί να "ξεζουμίσει" την μπαταρία του αυτοκινήτου.
5) Αναρωτιόμουν ακόμη τι θα ήταν καλό να υπάρχει μέσα στο αυτοκίνητο για μια ώρα ανάγκης, πέραν φυσικά από τα αυτονόητα (πυροσβεστήρας, νερό, φακός, πρώτες βοήθειες κλπ). Αναφέρομαι πιο πολύ σε γκατζετάκια τύπου Τρόμπες αυτοκινήτου (πχ https://www.skroutz.gr/s/26684254/Baseus-Τρόμπα-Αυτοκινήτου-Smart-120PSI-Επαναφορτιζόμενη-4000Ah-CRCQB03-01.html), ή Εκκινητές & Φορτιστές Μπαταρίας (https://www.skroutz.gr/s/23341678/Baseus-Εκκινητής-Μπαταρίας-Αυτοκινήτου-Energy-Car-Jump-Starter-8000mAh-CRJS01-01-Μαύρο.html?from=best_sellers_tag) κλπ. Έχετε κάτι να προτείνεται που πιθανόν να ξεχνάω?
6) Τέλος, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος έλεγχος που κάνετε κατά την παραλαβή? Σε τι θα μπορούσα να δώσω έμφαση δηλαδή (όσο θα μπορώ τουλάχιστον εκείνη τι στιγμή μέσα στη χαρά :P )
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις προτάσεις και την βοήθεια!!

Το λοιπόν οι δικές μου απόψεις στις ερωτήσεις σου

1) Να κάνεις μικτή, εταιρεία δεν προτείνω μπες σε μία πλατφόρμα σύγκρισης τιμών. Αλλά να προσέξεις την διαφορά στις καλύψεις και όχι μόνο την τιμή. Η κάλυψη που αναφέρεις συνήθως παρουσιάζεται ως εγγύηση αξίας , και να κοιτάξεις τι απαλλαγή δίνει κάθε εταιρία

2) Θα σου πουν οι ειδικοί , προσωπικά την φροντίδα θα την κοίταγα μετά την 4ετία

3) Δες το αντίστοιχο ποστ , μην σκοτώνεσαι με την καλύτερη μάρκα, να βρεις σοβαρό επαγγελματία για τοποθέτηση και να είναι νόμιμες για να μην έχεις θέματα με ΚΤΕΟ και αστυνομία. Εγώ έβαλα στην autofilms που ανέφεραν και στο αντίστοιχο ποστ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Ωραία καθαρή δουλειά και ούτε μία φουσκάλα

4) Όπως απάντησα πριν θεωρώ τον συναγερμό εφόσον υπάρχει κάλυψη κλοπής , απαραίτητο μετά απο μία 4ετια που θα έχει πέσει η τιμή και θα είναι δύσκολο να βρείς κάποιο αντίστοιχο σαν το δικό σου σε κατάσταση

5) Εφόσον έχει ρεζέρβα (θα έχεις? ) δεν χρειάζεται τρόμπα θεωρώ , φορτιστής - εκκινητής μπαταρίας δεν είναι κακό να έχεις. Τώρα για απαραίτητα  , δεν θα τα έλεγα απαραίτητα αλλά εγώ εκτός απο όλα αυτά που αναφέρεις έχω και γιλέκο που φωσφορίζει  , κανα 2 πανάκια μικροινών , ένα σπρέυ για κουτσουλιές - ρετσίνια και μία ομπρέλα :D

6) Κοιτάς γύρω - γύρω το αμάξι όσο μπορείς προσεκτικά για τίποτα χτυπήματα , τις ζάντες , πόσα χιλιόμετρα έχει το αμάξι, να πάρεις το manual , τα 2 κλειδιά , άδεια κυκλοφορίας, απόδειξη για τέλη κυκλοφορίας , ημερομηνία παραγωγής στα ελαστικά μην έχει τίποτα σάπια , να ελέγξεις τον αέρα με το που το πάρεις γιατί πολλοί τα παραφουσκώνουν

Αυτά απο εμένα , άντε με το καλό περιμένουμε :D

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsofras είπε

Το λοιπόν οι δικές μου απόψεις στις ερωτήσεις σου

1) Να κάνεις μικτή, εταιρεία δεν προτείνω μπες σε μία πλατφόρμα σύγκρισης τιμών. Αλλά να προσέξεις την διαφορά στις καλύψεις και όχι μόνο την τιμή. Η κάλυψη που αναφέρεις συνήθως παρουσιάζεται ως εγγύηση αξίας , και να κοιτάξεις τι απαλλαγή δίνει κάθε εταιρία

2) Θα σου πουν οι ειδικοί , προσωπικά την φροντίδα θα την κοίταγα μετά την 4ετία

3) Δες το αντίστοιχο ποστ , μην σκοτώνεσαι με την καλύτερη μάρκα, να βρεις σοβαρό επαγγελματία για τοποθέτηση και να είναι νόμιμες για να μην έχεις θέματα με ΚΤΕΟ και αστυνομία. Εγώ έβαλα στην autofilms που ανέφεραν και στο αντίστοιχο ποστ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Ωραία καθαρή δουλειά και ούτε μία φουσκάλα

4) Όπως απάντησα πριν θεωρώ τον συναγερμό εφόσον υπάρχει κάλυψη κλοπής , απαραίτητο μετά απο μία 4ετια που θα έχει πέσει η τιμή και θα είναι δύσκολο να βρείς κάποιο αντίστοιχο σαν το δικό σου σε κατάσταση

5) Εφόσον έχει ρεζέρβα (θα έχεις? ) δεν χρειάζεται τρόμπα θεωρώ , φορτιστής - εκκινητής μπαταρίας δεν είναι κακό να έχεις. Τώρα για απαραίτητα  , δεν θα τα έλεγα απαραίτητα αλλά εγώ εκτός απο όλα αυτά που αναφέρεις έχω και γιλέκο που φωσφορίζει  , κανα 2 πανάκια μικροινών , ένα σπρέυ για κουτσουλιές - ρετσίνια και μία ομπρέλα :D

6) Κοιτάς γύρω - γύρω το αμάξι όσο μπορείς προσεκτικά για τίποτα χτυπήματα , τις ζάντες , πόσα χιλιόμετρα έχει το αμάξι, να πάρεις το manual , τα 2 κλειδιά , άδεια κυκλοφορίας, απόδειξη για τέλη κυκλοφορίας , ημερομηνία παραγωγής στα ελαστικά μην έχει τίποτα σάπια , να ελέγξεις τον αέρα με το που το πάρεις γιατί πολλοί τα παραφουσκώνουν

Αυτά απο εμένα , άντε με το καλό περιμένουμε :D

Για το 6 κυρίως, δεν θα τα έχουν μηδενίσει από το εργοστάσιο τα χιλιόμετρα; Όπως επίσης για τα ελαστικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Για το 6 κυρίως, δεν θα τα έχουν μηδενίσει από το εργοστάσιο τα χιλιόμετρα; Όπως επίσης για τα ελαστικά; 

Τα χιλιόμετρα δεν είναι μηδέν ποτέ απ' όσο ξέρω, 10-20 χιλιόμετρα θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsofras είπε

Το λοιπόν οι δικές μου απόψεις στις ερωτήσεις σου

1) Να κάνεις μικτή, εταιρεία δεν προτείνω μπες σε μία πλατφόρμα σύγκρισης τιμών. Αλλά να προσέξεις την διαφορά στις καλύψεις και όχι μόνο την τιμή. Η κάλυψη που αναφέρεις συνήθως παρουσιάζεται ως εγγύηση αξίας , και να κοιτάξεις τι απαλλαγή δίνει κάθε εταιρία

2) Θα σου πουν οι ειδικοί , προσωπικά την φροντίδα θα την κοίταγα μετά την 4ετία

3) Δες το αντίστοιχο ποστ , μην σκοτώνεσαι με την καλύτερη μάρκα, να βρεις σοβαρό επαγγελματία για τοποθέτηση και να είναι νόμιμες για να μην έχεις θέματα με ΚΤΕΟ και αστυνομία. Εγώ έβαλα στην autofilms που ανέφεραν και στο αντίστοιχο ποστ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Ωραία καθαρή δουλειά και ούτε μία φουσκάλα

4) Όπως απάντησα πριν θεωρώ τον συναγερμό εφόσον υπάρχει κάλυψη κλοπής , απαραίτητο μετά απο μία 4ετια που θα έχει πέσει η τιμή και θα είναι δύσκολο να βρείς κάποιο αντίστοιχο σαν το δικό σου σε κατάσταση

5) Εφόσον έχει ρεζέρβα (θα έχεις? ) δεν χρειάζεται τρόμπα θεωρώ , φορτιστής - εκκινητής μπαταρίας δεν είναι κακό να έχεις. Τώρα για απαραίτητα  , δεν θα τα έλεγα απαραίτητα αλλά εγώ εκτός απο όλα αυτά που αναφέρεις έχω και γιλέκο που φωσφορίζει  , κανα 2 πανάκια μικροινών , ένα σπρέυ για κουτσουλιές - ρετσίνια και μία ομπρέλα :D

6) Κοιτάς γύρω - γύρω το αμάξι όσο μπορείς προσεκτικά για τίποτα χτυπήματα , τις ζάντες , πόσα χιλιόμετρα έχει το αμάξι, να πάρεις το manual , τα 2 κλειδιά , άδεια κυκλοφορίας, απόδειξη για τέλη κυκλοφορίας , ημερομηνία παραγωγής στα ελαστικά μην έχει τίποτα σάπια , να ελέγξεις τον αέρα με το που το πάρεις γιατί πολλοί τα παραφουσκώνουν

Αυτά απο εμένα , άντε με το καλό περιμένουμε :D

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Θωμά! 

Το αυτοκίνητο θα έρθει με κιτ, ωστόσο σκέφτομαι σοβαρά να ψαχτώ για ρεσερβα! 

Για το σπρέυ για κουτσουλιές - ρετσινι που ανέφερες, έχεις κάποιο να μου προτείνεις να κοιτάξω? 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις συμβουλές!! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ola150 είπε

Για το 6 κυρίως, δεν θα τα έχουν μηδενίσει από το εργοστάσιο τα χιλιόμετρα; Όπως επίσης για τα ελαστικά; 

Το μηδενίζουν στο εργοστάσιο και μετά έχει κάποια λόγω των μεταφορών μέχρι την αντιπροσωπεία, πλύσιμο κτλ

Ανάλογα ποσά θεωρεί φυσιολογικά ο καθένας, όπως είπε και ο zio μαξ 10 έχω δεί εγώ. Αν μπει και δει 50-100 είναι πολλά

11 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Θωμά! 

Το αυτοκίνητο θα έρθει με κιτ, ωστόσο σκέφτομαι σοβαρά να ψαχτώ για ρεσερβα! 

Για το σπρέυ για κουτσουλιές - ρετσινι που ανέφερες, έχεις κάποιο να μου προτείνεις να κοιτάξω? 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις συμβουλές!! 

Θα το κοιτάξω και θα σου πω μαν, κάπου το είχα γράψει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, seloner είπε

εαν σε καλυπτει ο εξοπλισμος του και τα αλογα του για εμενα αξιζει... προσωπικα θεωρω τα 109 οριακά αλλα αυτο ειναι κατι τελειως υποκειμενικό και εξαρταται απο τις αναγκες του καθενος..

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, paylidis είπε

εαν σε καλυπτει ο εξοπλισμος του και τα αλογα του για εμενα αξιζει... προσωπικα θεωρω τα 109 οριακά αλλα αυτο ειναι κατι τελειως υποκειμενικό και εξαρταται απο τις αναγκες του καθενος..

Με κανένα πρόγραμμα δεν βγάζει κάτι παραπάνω;

 

Με αφορμή το παραπάνω:

Είχα νοικιάρικο ένα corsa με τον μικρό κινητήρα με τα 75 για 5 μέρες... Είναι το πιο αδύναμο αυτοκίνητο που έχω οδηγήσει ποτέ (πρακτικά και όχι ονομαστικά)... Για εντός πόλης είναι μια χαρά, για εθνική οδό όμως τρομάζει να περάσεις τα 100 και συχνά θέλει κατέβασμα για να ανέβει ανηφορικούς δρόμους... Το μόνο θετικό, αφού δεν μπορείς να πας γρήγορ,α μένεις στα ~90χλμ/ώρα ~3000στρ/λεπτό και είχαμε 4,5λ/100χλμ για 1100χλμ (με χειμερινά).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, filarhos είπε

Με κανένα πρόγραμμα δεν βγάζει κάτι παραπάνω;

 

Με αφορμή το παραπάνω:

Είχα νοικιάρικο ένα corsa με τον μικρό κινητήρα με τα 75 για 5 μέρες... Είναι το πιο αδύναμο αυτοκίνητο που έχω οδηγήσει ποτέ (πρακτικά και όχι ονομαστικά)... Για εντός πόλης είναι μια χαρά, για εθνική οδό όμως τρομάζει να περάσεις τα 100 και συχνά θέλει κατέβασμα για να ανέβει ανηφορικούς δρόμους... Το μόνο θετικό, αφού δεν μπορείς να πας γρήγορ,α μένεις στα ~90χλμ/ώρα ~3000στρ/λεπτό και είχαμε 4,5λ/100χλμ για 1100χλμ (με χειμερινά).

 

 

σιγουρα θα βγαλει παραπανω με προγραμμα (τουλαχιστον οσα δινει το ομοιο του μηχανικα 118), αλλα εντος εγγυησης δε το σκαλιζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, paylidis είπε

σιγουρα θα βγαλει παραπανω με προγραμμα (τουλαχιστον οσα δινει το ομοιο του μηχανικα 118), αλλα εντος εγγυησης δε το σκαλιζεις...

Φαντάστηκα μέσα από την αντιπροσωπία...

Θυμάμαι το group vag κάποτε έβαζε προγράμματα σε όλα (εποχές '05-'12) χωρίς να έχουν θέμα με την εγγύηση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, filarhos είπε

Φαντάστηκα μέσα από την αντιπροσωπία...

Θυμάμαι το group vag κάποτε έβαζε προγράμματα σε όλα (εποχές '05-'12) χωρίς να έχουν θέμα με την εγγύηση... 

μπα οι αντιπροσωπειες δε το κανουν...

μονο για την πεζω αν θυμαμαι καλα ειχα ακουσει προσφατα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

μπα οι αντιπροσωπειες δε το κανουν...

μονο για την πεζω αν θυμαμαι καλα ειχα ακουσει προσφατα...

Και για αντιπροσωπείες ford έχω ακούσει ότι το κάνουν (για το Puma πχ) αλλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να κάνεις τέτοια πειράματα αν είναι να χάσεις την εγγύηση ή/και να ζορίσεις τον κινητήρα ή/και να γίνει τίποτα χειρότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Και για αντιπροσωπείες ford έχω ακούσει ότι το κάνουν (για το Puma πχ) αλλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να κάνεις τέτοια πειράματα αν είναι να χάσεις την εγγύηση ή/και να ζορίσεις τον κινητήρα ή/και να γίνει τίποτα χειρότερο.

Σωστο, και η ford ! Κοιταξε εφοσον δε σου περασει το προγραμμα αλμπανης θεωρητικα δεν εχεις προβλημα...

Σιγουρα παντως χανεται η εγγυηση αν πας εκτος αντιπροσωπειας (θεωρητικα κ εντος αλλα γιαννης πινει γιαννης κερναει, οτι θελουν κανπουν κοινως)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...