Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Ola150 είπε

Πήρα επιτέλους ημερομηνία παραγωγής 9/5! Ξέρει κανείς πως μπορώ να πάρω (και με τι κόστος) συγκεκριμένο αριθμό πινακίδας; 

150€ για να τελειώνει σε 00, 250€ για ζευγάρι (πχ 4242) και φτάνουν μέχρι 1500€ για 4 ίδιους. Αυτά στην Αττική. Θεσσαλονίκη η τετράδα μπορεί να πάει και 2000€. Περσινός τιμοκατάλογος αυτός όταν έβγαλα τις δικές μου. Μπορείς βέβαια να ζητήσεις να βγουν οι πινακίδες σε μια διεύθυνση μεταφορών στην επαρχία που οι τιμές είναι πολύ πιο χαμηλές, ειδικά σε περιοχές που βγάζουν λιγότερες πινακίδες ετησίως. Στην τιμή να προσθέσεις και 20-50€ για τον διεκπεραιωτή γιατί μόνος σου δεν θα μπορέσεις να το κάνεις.

Επεξ/σία από Burgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και το πιάσαμε το θέμα, σε λίγο καιρό παραλαμβάνω και γω με την σειρά μου! Έκλεισα το αυτοκίνητο από διαφορετικό νομό από αυτόν που μένω! Ξέρετε αν επηρεάζει με την ασφάλεια ως προς την τιμή στα ασφάλιστρα και τις τυχόν καλύψεις? Το ανέφερα στον πωλητή αν μπορεί να μου βγάλει πινακίδα της πόλης μου, αλλά μου ανέφερε ότι αυτή τη διαδικασία πρέπει να την κάνω εγώ αφότου έρθει το αυτοκίνητο και ότι απλά πρέπει να πληρώσω ένα μικρό παράβολο για να αλλάξω πινακίδες... 

Επεξ/σία από Christos Vvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Μιας και το πιάσαμε το θέμα, σε λίγο καιρό παραλαμβάνω και γω με την σειρά μου! Έκλεισα το αυτοκίνητο από διαφορετικό νομό από αυτόν που μένω! Ξέρετε αν επηρεάζει με την ασφάλεια ως προς την τιμή στα ασφάλιστρα και τις τυχόν καλύψεις? Το ανέφερα στον πωλητή αν μπορεί να μου βγάλει πινακίδα της πόλης μου, αλλά μου ανέφερε ότι αυτή τη διαδικασία πρέπει να την κάνω εγώ αφότου έρθει το αυτοκίνητο και ότι απλά πρέπει να πληρώσω ένα μικρό παράβολο για να αλλάξω πινακίδες... 

Κανένα θέμα η πινακίδα με την ασφάλεια . Απλά όταν κάνεις την ασφάλεια να ορίσεις τον πραγματικό τόπο διαμονής (περιοχή κίνησης του οχήματος δλδ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα θέμα και καμία σχέση πινακίδες με ασφάλεια , η ασφάλεια πάει βάσει τόπου διαμονής .

Εάν το μικρό παράβολο που σου ανέφερε ο πωλητής είναι αυτό που έδωσα εγώ πριν μια εβδομάδα αντιστοιχεί σε 75€ (παράβολο στην τράπεζα Πειραιώς) προς το τμήμα συγκοινωνιών της περιοχής που θα βγουν οι πινακίδες .

Τόσα δώσαμε για ταξινόμηση -άδεια-πινακίδες μεταχειρισμένου που έφερα από Γερμανία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πλησιάζουν οι μέρες της παράδοσης, θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας σχετικά με κάποιες απορίες που έχω:
1) Κεφάλαιο Ασφάλεια. Σκέφτομαι να προχωρήσω σε μεικτή, τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια, έχετε να προτείνεται κάποια εταιρεία και τι να προσέξω επίσης στα ψιλά γράμματα? Διάβασα κάπου πχ, ότι είναι σημαντικό να καλύπτει για κάποιο διάστημα την αγοραία αξία σε περίπτωση κλοπής, όσο το δυνατόν περισσότερο χρονικό διάστημα. Ή για παράδειγμα σε περίπτωση ατυχήματος να υπάρχει καλή κάλυψη νοσοκομειακής περίθαλψης κλπ.? Υπάρχει κάποια που να έχει αξιοπρεπείς καλύψεις για τα παραπάνω?
2) Προστασία Χρώματος. Κεραμική, PPF ή κάτι άλλο? Είμαι σε μελέτη για το συγκεκριμένο ζήτημα, νομίζω καταλήγω στο ότι η ppf κάνει την καλύτερη δουλειά, ωστόσο το μεγάλο κόστος της είναι ένα θέμα. Το καλό βέβαια είναι ότι μπορείς να την περάσεις τμηματικά αν όχι σε όλο το αυτοκίνητο. Ίσως βέβαια να είναι και τζάμπα λεφτά, μιας και αργά ή γρήγορα θα την φάει την γρατζουνιά...
3) Αντηλιακές μεμβράνες. Διαβάζω σχετικά θέματα σε forum, ωστόσο να πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί πάρα πολύ ως προς τις μάρκες και τις εκδόσεις που έχει η κάθε εταιρεία και ποια είναι η καλύτερη. Έχετε να προτείνεται κάποια εταιρεία και αν ναι ποιο μοντέλο της?
Επίσης, θεωρείται ότι έχει νόημα η προσθήκη μεμβρανών στα φανάρια ή όχι?
4) Συναγερμός. Αν τελικά προχωρήσω σε τοποθέτηση, μάλλον θα πάω σε Pandora. Το σκέφτομαι σοβαρά, καθότι και στην έρευνα για την ασφάλεια που έκανα, κάποιες εταιρείες το είχαν ως όρο για να σε καλύψουν σε κάποιες ζημιές (πχ κλοπή κλπ.) Πολλοί επίσης προτείνουν να αλλάξεις θέση και την OBD, ωστόσο με ανησυχεί μήπως θα έχω θέμα με την εγγύηση αν προχωρήσω τελικά με τα παραπάνω και το κατά πόσο μπορεί να "ξεζουμίσει" την μπαταρία του αυτοκινήτου.
5) Αναρωτιόμουν ακόμη τι θα ήταν καλό να υπάρχει μέσα στο αυτοκίνητο για μια ώρα ανάγκης, πέραν φυσικά από τα αυτονόητα (πυροσβεστήρας, νερό, φακός, πρώτες βοήθειες κλπ). Αναφέρομαι πιο πολύ σε γκατζετάκια τύπου Τρόμπες αυτοκινήτου (πχ https://www.skroutz.gr/s/26684254/Baseus-Τρόμπα-Αυτοκινήτου-Smart-120PSI-Επαναφορτιζόμενη-4000Ah-CRCQB03-01.html), ή Εκκινητές & Φορτιστές Μπαταρίας (https://www.skroutz.gr/s/23341678/Baseus-Εκκινητής-Μπαταρίας-Αυτοκινήτου-Energy-Car-Jump-Starter-8000mAh-CRJS01-01-Μαύρο.html?from=best_sellers_tag) κλπ. Έχετε κάτι να προτείνεται που πιθανόν να ξεχνάω?
6) Τέλος, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος έλεγχος που κάνετε κατά την παραλαβή? Σε τι θα μπορούσα να δώσω έμφαση δηλαδή (όσο θα μπορώ τουλάχιστον εκείνη τι στιγμή μέσα στη χαρά :P )
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις προτάσεις και την βοήθεια!!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Μιας και πλησιάζουν οι μέρες της παράδοσης, θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας σχετικά με κάποιες απορίες που έχω:
1) Κεφάλαιο Ασφάλεια. Σκέφτομαι να προχωρήσω σε μεικτή, τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια, έχετε να προτείνεται κάποια εταιρεία και τι να προσέξω επίσης στα ψιλά γράμματα? Διάβασα κάπου πχ, ότι είναι σημαντικό να καλύπτει για κάποιο διάστημα την αγοραία αξία σε περίπτωση κλοπής, όσο το δυνατόν περισσότερο χρονικό διάστημα. Ή για παράδειγμα σε περίπτωση ατυχήματος να υπάρχει καλή κάλυψη νοσοκομειακής περίθαλψης κλπ.? Υπάρχει κάποια που να έχει αξιοπρεπείς καλύψεις για τα παραπάνω?
2) Προστασία Χρώματος. Κεραμική, PPF ή κάτι άλλο? Είμαι σε μελέτη για το συγκεκριμένο ζήτημα, νομίζω καταλήγω στο ότι η ppf κάνει την καλύτερη δουλειά, ωστόσο το μεγάλο κόστος της είναι ένα θέμα. Το καλό βέβαια είναι ότι μπορείς να την περάσεις τμηματικά αν όχι σε όλο το αυτοκίνητο. Ίσως βέβαια να είναι και τζάμπα λεφτά, μιας και αργά ή γρήγορα θα την φάει την γρατζουνιά...
3) Αντηλιακές μεμβράνες. Διαβάζω σχετικά θέματα σε forum, ωστόσο να πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί πάρα πολύ ως προς τις μάρκες και τις εκδόσεις που έχει η κάθε εταιρεία και ποια είναι η καλύτερη. Έχετε να προτείνεται κάποια εταιρεία και αν ναι ποιο μοντέλο της?
Επίσης, θεωρείται ότι έχει νόημα η προσθήκη μεμβρανών στα φανάρια ή όχι?
4) Συναγερμός. Αν τελικά προχωρήσω σε τοποθέτηση, μάλλον θα πάω σε Pandora. Το σκέφτομαι σοβαρά, καθότι και στην έρευνα για την ασφάλεια που έκανα, κάποιες εταιρείες το είχαν ως όρο για να σε καλύψουν σε κάποιες ζημιές (πχ κλοπή κλπ.) Πολλοί επίσης προτείνουν να αλλάξεις θέση και την OBD, ωστόσο με ανησυχεί μήπως θα έχω θέμα με την εγγύηση αν προχωρήσω τελικά με τα παραπάνω και το κατά πόσο μπορεί να "ξεζουμίσει" την μπαταρία του αυτοκινήτου.
5) Αναρωτιόμουν ακόμη τι θα ήταν καλό να υπάρχει μέσα στο αυτοκίνητο για μια ώρα ανάγκης, πέραν φυσικά από τα αυτονόητα (πυροσβεστήρας, νερό, φακός, πρώτες βοήθειες κλπ). Αναφέρομαι πιο πολύ σε γκατζετάκια τύπου Τρόμπες αυτοκινήτου (πχ https://www.skroutz.gr/s/26684254/Baseus-Τρόμπα-Αυτοκινήτου-Smart-120PSI-Επαναφορτιζόμενη-4000Ah-CRCQB03-01.html), ή Εκκινητές & Φορτιστές Μπαταρίας (https://www.skroutz.gr/s/23341678/Baseus-Εκκινητής-Μπαταρίας-Αυτοκινήτου-Energy-Car-Jump-Starter-8000mAh-CRJS01-01-Μαύρο.html?from=best_sellers_tag) κλπ. Έχετε κάτι να προτείνεται που πιθανόν να ξεχνάω?
6) Τέλος, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος έλεγχος που κάνετε κατά την παραλαβή? Σε τι θα μπορούσα να δώσω έμφαση δηλαδή (όσο θα μπορώ τουλάχιστον εκείνη τι στιγμή μέσα στη χαρά :P )
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις προτάσεις και την βοήθεια!!

Πω ρε μαν πολλές ερωτήσεις ( και καλά κάνεις)

Έχουμε απαντήσει αρκετά από αυτά όλο αυτό το διάστημα

Κάνε υπομονή και μέχρι Δευτέρα θα σου απαντήσουμε στα περισσότερα γιατί από κινητό δεν γίνεται 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Πω ρε μαν πολλές ερωτήσεις ( και καλά κάνεις)

Έχουμε απαντήσει αρκετά από αυτά όλο αυτό το διάστημα

Κάνε υπομονή και μέχρι Δευτέρα θα σου απαντήσουμε στα περισσότερα γιατί από κινητό δεν γίνεται 😂

Έχετε δίκιο, αλλά τα έγραψα όλα μαζί μη τα ξεχάσω!! 😅 Προσπαθώ να διαβάσω όσα μπορώ και μέσα από το forum, αλλά έχω πέσει σε πολύ ζόρικη περίοδο με την δουλειά και δεν τα προλαβαίνω όλα... Δεν υπάρχει βιασύνη πάντως, είναι απορίες που έχω από καιρό στα πλαίσια του κουβέντα να γίνεται και απλά επειδή θα παραλάβω τελικά νωρίτερα είπα να τις θέσω... Ευχαριστώ πολύ και πάλι!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Μιας και πλησιάζουν οι μέρες της παράδοσης, θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας σχετικά με κάποιες απορίες που έχω:
1) Κεφάλαιο Ασφάλεια. Σκέφτομαι να προχωρήσω σε μεικτή, τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια, έχετε να προτείνεται κάποια εταιρεία και τι να προσέξω επίσης στα ψιλά γράμματα? Διάβασα κάπου πχ, ότι είναι σημαντικό να καλύπτει για κάποιο διάστημα την αγοραία αξία σε περίπτωση κλοπής, όσο το δυνατόν περισσότερο χρονικό διάστημα. Ή για παράδειγμα σε περίπτωση ατυχήματος να υπάρχει καλή κάλυψη νοσοκομειακής περίθαλψης κλπ.? Υπάρχει κάποια που να έχει αξιοπρεπείς καλύψεις για τα παραπάνω?
2) Προστασία Χρώματος. Κεραμική, PPF ή κάτι άλλο? Είμαι σε μελέτη για το συγκεκριμένο ζήτημα, νομίζω καταλήγω στο ότι η ppf κάνει την καλύτερη δουλειά, ωστόσο το μεγάλο κόστος της είναι ένα θέμα. Το καλό βέβαια είναι ότι μπορείς να την περάσεις τμηματικά αν όχι σε όλο το αυτοκίνητο. Ίσως βέβαια να είναι και τζάμπα λεφτά, μιας και αργά ή γρήγορα θα την φάει την γρατζουνιά...
3) Αντηλιακές μεμβράνες. Διαβάζω σχετικά θέματα σε forum, ωστόσο να πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί πάρα πολύ ως προς τις μάρκες και τις εκδόσεις που έχει η κάθε εταιρεία και ποια είναι η καλύτερη. Έχετε να προτείνεται κάποια εταιρεία και αν ναι ποιο μοντέλο της?
Επίσης, θεωρείται ότι έχει νόημα η προσθήκη μεμβρανών στα φανάρια ή όχι?
4) Συναγερμός. Αν τελικά προχωρήσω σε τοποθέτηση, μάλλον θα πάω σε Pandora. Το σκέφτομαι σοβαρά, καθότι και στην έρευνα για την ασφάλεια που έκανα, κάποιες εταιρείες το είχαν ως όρο για να σε καλύψουν σε κάποιες ζημιές (πχ κλοπή κλπ.) Πολλοί επίσης προτείνουν να αλλάξεις θέση και την OBD, ωστόσο με ανησυχεί μήπως θα έχω θέμα με την εγγύηση αν προχωρήσω τελικά με τα παραπάνω και το κατά πόσο μπορεί να "ξεζουμίσει" την μπαταρία του αυτοκινήτου.
5) Αναρωτιόμουν ακόμη τι θα ήταν καλό να υπάρχει μέσα στο αυτοκίνητο για μια ώρα ανάγκης, πέραν φυσικά από τα αυτονόητα (πυροσβεστήρας, νερό, φακός, πρώτες βοήθειες κλπ). Αναφέρομαι πιο πολύ σε γκατζετάκια τύπου Τρόμπες αυτοκινήτου (πχ https://www.skroutz.gr/s/26684254/Baseus-Τρόμπα-Αυτοκινήτου-Smart-120PSI-Επαναφορτιζόμενη-4000Ah-CRCQB03-01.html), ή Εκκινητές & Φορτιστές Μπαταρίας (https://www.skroutz.gr/s/23341678/Baseus-Εκκινητής-Μπαταρίας-Αυτοκινήτου-Energy-Car-Jump-Starter-8000mAh-CRJS01-01-Μαύρο.html?from=best_sellers_tag) κλπ. Έχετε κάτι να προτείνεται που πιθανόν να ξεχνάω?
6) Τέλος, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος έλεγχος που κάνετε κατά την παραλαβή? Σε τι θα μπορούσα να δώσω έμφαση δηλαδή (όσο θα μπορώ τουλάχιστον εκείνη τι στιγμή μέσα στη χαρά :P )
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις προτάσεις και την βοήθεια!!

Και εγώ έχω αυτές τις απορίες. 

Αξίζει να βάλεις μικτή και ασφάλεια κλοπής + συναγερμό; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, seloner είπε

Και εγώ έχω αυτές τις απορίες. 

Αξίζει να βάλεις μικτή και ασφάλεια κλοπής + συναγερμό; 

Στα γρήγορα θα απαντήσω

1) Προσωπικά αν πιστεύει κάποιος ότι είναι προσεκτικός οδηγός ( εγώ το πιστεύω στα 20 χρόνια μία φορά την έπαθα λόγω παρκαρισμενου φορτηγού και μη ορατότητας) και δεν παρκάρει συχνά έξω το αμάξι τότε μάλλον δεν αξίζει η μικτή. Εγώ τώρα δεν έχω, πριν που πήγαινα δουλειά και παρκαρα σε στενά είχα γιατί το είχα βρει πάνω από 5 φορές τρακαρισμένο

2) Εφόσον υπάρχει κάλυψη κλοπής , καλός συναγερμός πιστεύω πάλι ότι αξίζει μετά την 4ετια που θεωρητικά πέφτει η τιμή του αυτοκινήτου και είναι δύσκολο να βρεις κάτι σαν το δικό σου σε συντήρηση αν στο κλέψουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης άλλαξαν τα πακέτα για το mini  cooper που έχω ρίξει παραγγελία . Θα προτείνατε κάτι άλλο μέχρι αυτά τα λεφτά σε αυτόματο που είναι είναι νεανικό στο design; 

Σκέφτομαι και κάτι σε τύπου b-suv αλλά μόνο το ford puma μου άρεσε το οποίο ξεφεύγει στην τιμή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seloner είπε

Επίσης άλλαξαν τα πακέτα για το mini  cooper που έχω ρίξει παραγγελία . Θα προτείνατε κάτι άλλο μέχρι αυτά τα λεφτά σε αυτόματο που είναι είναι νεανικό στο design; 

Σκέφτομαι και κάτι σε τύπου b-suv αλλά μόνο το ford puma μου άρεσε το οποίο ξεφεύγει στην τιμή .

Για πόση διαφορά δλδ μιλάμε; Απ'οτι κατάλαβα είχες παραγγείλει αλλά το ακυρώνεις. Τόση μεγάλη αύξηση έφαγε; Εκτός αν κατάλαβα λάθος οπότε με διορθώνεις. 😊

Για τι κεφάλαιο μιλάμε ώστε να ρίξουμε καμία πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aris_rom είπε

Για πόση διαφορά δλδ μιλάμε; Απ'οτι κατάλαβα είχες παραγγείλει αλλά το ακυρώνεις. Τόση μεγάλη αύξηση έφαγε; Εκτός αν κατάλαβα λάθος οπότε με διορθώνεις. 😊

Για τι κεφάλαιο μιλάμε ώστε να ρίξουμε καμία πρόταση;

Πανω κατω ιδια λεφτα ειναι απλα με διαφορετικο εξοπλισμο απο οτι ηθελα,δεν εχει καποια πραγματα που ηθελα και εχει καποια που δεν θελω. Μεχρι 27κ κοιτάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, seloner είπε

Και εγώ έχω αυτές τις απορίες. 

Αξίζει να βάλεις μικτή και ασφάλεια κλοπής + συναγερμό; 

Καλησπέρα.

Σε καινούριο αυτοκίνητο δεν αξίζει απλά, επιβάλλεται παιδιά!!!

Επίσης, αν αντέχει η τσέπη σας καλό είναι η ασφάλεια να έχει εγγύηση τιμής αγοράς για τα πρώτα 2-3 χρόνια. 

Ξέρω είναι διπλάσια η ασφάλεια με την εγγύηση τιμής, αλλά τα βράδια προσωπικά κοιμόμουν σαν πουλάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με μικτή: Προσέξτε την απαλλαγή που έχει. Γενικά μην νομίζετε πως όποια μικροζημιά κάνετε θα σας την φτιάχνουν δωρεάν. Γρατζουνιές σε πόρτες, χτυπήματα κτλ ουσιαστικά δεν καλύπτονται, γιατί το ποσό της απαλλαγής υπερκαλύπτει το κόστος επισκευής.
Γενικά συμφέρει για πιο ακριβές ζημιές. Τα "προσέχω" κτλ είναι αφελή επιχειρήματα. Όλοι μπορούν να ραγίσουν το φανάρι τους σε μια στιγμή απροσεξίας ή να το βρουν έτσι. Και όταν ανακαλύψουν πως τα LED που έβαλαν κοστίζουν 2000 στο κάθε φανάρι, θα είναι πολύ αργά.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Σχετικά με μικτή: Προσέξτε την απαλλαγή που έχει. Γενικά μην νομίζετε πως όποια μικροζημιά κάνετε θα σας την φτιάχνουν δωρεάν. Γρατζουνιές σε πόρτες, χτυπήματα κτλ ουσιαστικά δεν καλύπτονται, γιατί το ποσό της απαλλαγής υπερκαλύπτει το κόστος επισκευής.
Γενικά συμφέρει για πιο ακριβές ζημιές. Τα "προσέχω" κτλ είναι αφελή επιχειρήματα. Όλοι μπορούν να ραγίσουν το φανάρι τους σε μια στιγμή απροσεξίας ή να το βρουν έτσι. Και όταν ανακαλύψουν πως τα LED που έβαλαν κοστίζουν 2000 στο κάθε φανάρι, θα είναι πολύ αργά.

αυτο ειναι γεγονός και νομιζω οτι ολοι οσοι κανουν μικτή πρεπει να ξερουν τι σημαινει απαλλαγη (κ το λογο που οσο πιο χαμηλη βαλεις τοσο πιο ακριβα σου κοστιζει)...

Προσωπικα σε προηγουμενο αμαξι που το βρηκα ενα πρωι χτυπημενο εμπρος ημουν "παθών" καθως η ζημια κοστολογηθηκε χωρις ασφαλεια 400€ ενω με ασφαλεια στα 750€ και ουσιαστικα θα επρεπε να κανω "μουφα" δηλωση οτι χτυπησα μονος μου  (γιατι η εγκαταλειψη μου είχαν πει ότι δε καλυπτεται) και να περιμενω να εγκριθει κλπ για 250€ (ειχα 500 απαλλαγη). Οποτε δυνητικα θα ειχα 150€ κερδος αλλα α) ταλαιπωρια και β) αυξηση στο ασφαλιστρο

αλλα οπως λες, οταν ενα φαναρι λεντ σε πριμιουμ μαρκα κανει 1000-1500 ευρω, αξιζει η μικτη... για μικρογρατσουνιες σαφως και οχι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...