Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, filarhos είπε

Γιατί το φοβάσαι το αυτόματο στο fiesta κι όχι στο mini παίζει να είναι και το ίδιο... Να μου έλεγες group vag που έχουν θέματα τουλάχιστον μέχρι την προηγούμενη γενιά...

Σύγκρινε τουλάχιστον με τα ίδια βασικά χαρακτηριστικά. 

 

Επειδή είχα διαβάσει λίγο άσχημα λόγια για το powershift της ford 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, seloner είπε

Παιδιά είμαι σε δίλημμα μεταξύ mini cooper 136hp και fiesta 

Τι λέτε;

Σε συνέχεια των προηγούμενων μηνυμάτων ,... η δικιά σου η γυναίκα τι λέει ;; 🤣:P

Ontopic το βασικότερο είναι τι λες εσυ ... κυρίως μετά απο test drive , τα έχεις κάνει td ;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, seloner είπε

Παιδιά είμαι σε δίλημμα μεταξύ mini cooper 136hp και fiesta 

To mini  βγαίνει στα 27κ αυτόματο με καλό εξοπλισμό.

Για το fiesta  ακόμα δεν υπάρχει τιμή . Σκεφτόμουν  st-line ή st-line x στους 125hp.Πιστεύω θα βγει γύρω στα 21κ

Σκεφτόμουν επίσης για ηλιοροφή στο fiesta  αλλά λέτε αξίζει; Η θα είναι full  ζεστή το καλοκαίρι;

Ακόμα για αυτόματο στο fiesta το φοβάμαι. Τι λέτε;

Απο εμενα μινι, αλλο αμαξι τελειως... 

κ νομιζω υπαρχουν κ σχετικα αμεσα ετοιμοπαραδοτα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε μείνει ο άσσος πισωκίνητος θα έλεγα 1... Αλλά τώρα... 

Πάρε μίνι...

Παυλίδη ποιός είναι ο τελευταίος πισωκίνητος με τον μικρό τρικύλινδρο που ανεβαίνει εύκολα; Ψάχνει φίλος και του το πρότεινα, αλλά δεν θυμόμουν τίποτα...

136 το μικρό είναι;;;

 

Υ.Γ. Εξέφρασε άγριες διαθέσεις σε κινητήρα και εμφάνιση (look M από το coupe)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, terry308 είπε

Σε συνέχεια των προηγούμενων μηνυμάτων ,... η δικιά σου η γυναίκα τι λέει ;; 🤣:P

Ontopic το βασικότερο είναι τι λες εσυ ... κυρίως μετά απο test drive , τα έχεις κάνει td ;;;; 

 To fiesta  το έχω κάνει δεν ξετρελάθηκα,απλά είναι πιο  all around αμάξι συγκριτικά με το mini.

Η γυναίκα λέει να πάρω ότι μου αρέσει :P

23 λεπτά πριν, paylidis είπε

Απο εμενα μινι, αλλο αμαξι τελειως... 

κ νομιζω υπαρχουν κ σχετικα αμεσα ετοιμοπαραδοτα..

 Δυστυχώς 6μηνο. Και πριν δύο μέρες έφαγε και μια αύξηση στην τιμή 500 ευρώ 

 

6 λεπτά πριν, filarhos είπε

Αν είχε μείνει ο άσσος πισωκίνητος θα έλεγα 1... Αλλά τώρα... 

Πάρε μίνι...

Παυλίδη ποιός είναι ο τελευταίος πισωκίνητος με τον μικρό τρικύλινδρο που ανεβαίνει εύκολα; Ψάχνει φίλος και του το πρότεινα, αλλά δεν θυμόμουν τίποτα...

136 το μικρό είναι;;;

 

Υ.Γ. Εξέφρασε άγριες διαθέσεις σε κινητήρα και εμφάνιση (look M από το coupe)...

Τι εννοείς το μικρό; 3θυρο cooper όχι  cooper s 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, filarhos είπε

Αν είχε μείνει ο άσσος πισωκίνητος θα έλεγα 1... Αλλά τώρα... 

Πάρε μίνι...

Παυλίδη ποιός είναι ο τελευταίος πισωκίνητος με τον μικρό τρικύλινδρο που ανεβαίνει εύκολα; Ψάχνει φίλος και του το πρότεινα, αλλά δεν θυμόμουν τίποτα...

136 το μικρό είναι;;;

 

Υ.Γ. Εξέφρασε άγριες διαθέσεις σε κινητήρα και εμφάνιση (look M από το coupe)...

o ασσος πισωκινητος μαμαει...

ο τελευταιος ειναι ο F20 & F20 LCI

ο τρικυλινδρος (LCI) δεν ανεβαινει πολυ και για τα δικα μου γουστα ειναι θορυβώδης (παρόλο που εχει εξαιρετική μονωση η καμπινα ακουγεται)

Η καλυτερη αγορα ειναι ενα F20 με 4κυλινδρο, φιλτρο προγραμμα ιντερκουλερ 200+ αλογα 

 

τα μοτερ αυτα ειτε 114/116/118 ειναι ΙΔΙΑ απλα ειναι "κομμενα" στα 102/136 (σε σχεση με τα 170 του 118) και με μικρότερα ιντερκουλερ... οποτε βρισκεις ενα καλο κ το κανεις αεροπλανο...

11 λεπτά πριν, seloner είπε

 Δυστυχώς 6μηνο. Και πριν δύο μέρες έφαγε και μια αύξηση στην τιμή 500 ευρώ 

 

κριμα, μεχρι πριν λιγο καιρό ειχε καποια διαθεσιμα cooper

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, seloner είπε

 To fiesta  το έχω κάνει δεν ξετρελάθηκα,απλά είναι πιο  all around αμάξι συγκριτικά με το mini.

Η γυναίκα λέει να πάρω ότι μου αρέσει :P

 Δυστυχώς 6μηνο. Και πριν δύο μέρες έφαγε και μια αύξηση στην τιμή 500 ευρώ 

 

Τι εννοείς το μικρό; 3θυρο cooper όχι  cooper s 

Συγνώμη σε έμπλεξα. Για τον άσσο έλεγα με τον μικρό κινητήρα που με ένα πρόγραμμα δυναμώνει πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, seloner είπε

Παιδιά είμαι σε δίλημμα μεταξύ mini cooper 136hp και fiesta 

To mini  βγαίνει στα 27κ αυτόματο με καλό εξοπλισμό.

Για το fiesta  ακόμα δεν υπάρχει τιμή . Σκεφτόμουν  st-line ή st-line x στους 125hp.Πιστεύω θα βγει γύρω στα 21κ

Σκεφτόμουν επίσης για ηλιοροφή στο fiesta  αλλά λέτε αξίζει; Η θα είναι full  ζεστή το καλοκαίρι;

Ακόμα για αυτόματο στο fiesta το φοβάμαι. Τι λέτε;

27κ τι του εβαλες ; και αν του εβαλες βγαλτα δεν χρειαζοντε

Εγω τησ το πηρα( 3πορτο να γουσταρουμε κιολας )  με εξτρα 16 ζαντες , τεμπελη , φιμε απο μεσα στην μινι , συν ριγες στο καπο 24700 στο χερι . 1000 για gps βγαλτο άχρηστο ειναι   συν 1100 για 17 ζαντες. Πσιξε στο πολυ 25κ κσι εισαι καλα εκει. 

 μινι η φιεστα . Δεν υπαρχει συγκριση. Μονο στο οικονομικο. Το μινι το συγκρινεις με το α1 μονο.

 

 

Επεξ/σία από tsofras
τριπλό post για αυτό το έκανα edit :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mp123 είπε

27κ τι του εβαλες ; και αν του εβαλες βγαλτα δεν χρειαζοντε

Εγω τησ το πηρα( 3πορτο να γουσταρουμε κιολας )  με εξτρα 16 ζαντες , τεμπελη , φιμε απο μεσα στην μινι , συν ριγες στο καπο 24700 στο χερι . 1000 για gps βγαλτο άχρηστο ειναι   συν 1100 για 17 ζαντες. Πσιξε στο πολυ 25κ κσι εισαι καλα εκει. 

 μινι η φιεστα . Δεν υπαρχει συγκριση. Μονο στο οικονομικο. Το μινι το συγκρινεις με το α1 μονο.

 

 

Τεμπέλη,κλιματισμό,ζάντες,αποθηκευτικούς χώρους , κρυφο φωτισμό στα πόδια και στο πλάι,λάκα στο ταμπλό μαζί με κρυφο φωτισμό ,αισθητηρες πισω , navi + apple carplay.

To navi το θελω μονο για το  apple carplay που δεν μπαινει μόνο του. Λες να το βγάλω;

Πως σου φαινονται οι αλλαγές στο αυτόματο; Εχεις τα driving modes ; Και αν ναι εχει διαφορα σπορτ με νορμαλ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, seloner είπε

Τεμπέλη,κλιματισμό,ζάντες,αποθηκευτικούς χώρους , κρυφο φωτισμό στα πόδια και στο πλάι,λάκα στο ταμπλό μαζί με κρυφο φωτισμό ,αισθητηρες πισω , navi + apple carplay.

To navi το θελω μονο για το  apple carplay που δεν μπαινει μόνο του. Λες να το βγάλω;

Πως σου φαινονται οι αλλαγές στο αυτόματο; Εχεις τα driving modes ; Και αν ναι εχει διαφορα σπορτ με νορμαλ;

Βγαλε ναβι 1κ . Τωρα ζαντα πια εβαλες ;

Λακα το ταμπλο εχει οτι χρωμα παρεις το αυτοκινητο κοφτο το εξτρα, κρυφοι φωτισμοι κοψτα. Μεινε αυστηρα κατω απο 25 .

Τωρα στα modes ok σου αλλαξει ταχύτητες στισ πιο ψηλες στροφες. Αλλα με το που βυθησεις το ποδι στο γκαζο αποτομα το καταλαβαίνει και αλλάζει πιο ψηλα. Το μινι ολη η φαση ειναι καπου στα 80 χλμ/ωρα που εκει αρχιζει κσι νευριαζει κσι κλωτσαει μπροστα.Κσι το σημαντικο. Παταει. Το νοιωθεις . Ειδικα στα αποτομα στριψιμο πχ να αλλαξεισ λωριδα η να προσπερασεισ με το γκαζι κατω ειναι απολαυση. Πλαναρει το αμαξακι που λεει καποιος εδω. Ειναι παιχνιδι το μινι.

Υ.γ και εγω iphone εχω και η γυνσικα. Μονο για κλησεις τα συνδεουμε στο αμαξι. .Για μουσικη μεσα εχω ενα σαμσουγκ που εχω για δευτερο και problem solved.

1 ώρα πριν, paylidis είπε

o ασσος πισωκινητος μαμαει...

ο τελευταιος ειναι ο F20 & F20 LCI

ο τρικυλινδρος (LCI) δεν ανεβαινει πολυ και για τα δικα μου γουστα ειναι θορυβώδης (παρόλο που εχει εξαιρετική μονωση η καμπινα ακουγεται)

Η καλυτερη αγορα ειναι ενα F20 με 4κυλινδρο, φιλτρο προγραμμα ιντερκουλερ 200+ αλογα 

 

τα μοτερ αυτα ειτε 114/116/118 ειναι ΙΔΙΑ απλα ειναι "κομμενα" στα 102/136 (σε σχεση με τα 170 του 118) και με μικρότερα ιντερκουλερ... οποτε βρισκεις ενα καλο κ το κανεις αεροπλανο...

 

Εσυ που ξερεις απο bmw το μοτερ που φοραει στο mini 136 hp το φοραει κσι ο ασσος και x1 ,x2 . Εδω εχουμε τον θωμαιδη που ερχοντε απο ολη την αθηνα για φτιαξιμο. Πριν παω καλο ειναι να ξερω αν γινετε κατι. Φυσικα οχι μετατροπες. Μονο με προγραμμα κσι αν αντεχει ο κινητηρας.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mp123 είπε

Βγαλε ναβι 1κ . Τωρα ζαντα πια εβαλες ;

Λακα το ταμπλο εχει οτι χρωμα παρεις το αυτοκινητο κοφτο το εξτρα, κρυφοι φωτισμοι κοψτα. Μεινε αυστηρα κατω απο 25 .

Τωρα στα modes ok σου αλλαξει ταχύτητες στισ πιο ψηλες στροφες. Αλλα με το που βυθησεις το ποδι στο γκαζο αποτομα το καταλαβαίνει και αλλάζει πιο ψηλα. Το μινι ολη η φαση ειναι καπου στα 80 χλμ/ωρα που εκει αρχιζει κσι νευριαζει κσι κλωτσαει μπροστα.Κσι το σημαντικο. Παταει. Το νοιωθεις . Ειδικα στα αποτομα στριψιμο πχ να αλλαξεισ λωριδα η να προσπερασεισ με το γκαζι κατω ειναι απολαυση. Πλαναρει το αμαξακι που λεει καποιος εδω. Ειναι παιχνιδι το μινι.

Υ.γ και εγω iphone εχω και η γυνσικα. Μονο για κλησεις τα συνδεουμε στο αμαξι. .Για μουσικη μεσα εχω ενα σαμσουγκ που εχω για δευτερο και problem solved.

Εσυ που ξερεις απο bmw το μοτερ που φοραει στο mini 136 hp το φοραει κσι ο ασσος και x1 ,x2 . Εδω εχουμε τον θωμαιδη που ερχοντε απο ολη την αθηνα για φτιαξιμο. Πριν παω καλο ειναι να ξερω αν γινετε κατι. Φυσικα οχι μετατροπες. Μονο με προγραμμα κσι αν αντεχει ο κινητηρας.

Ναι σορρυ ξεχασα να στο πω ειναι λακα μαυρο που συνδυάζεται με κρυφο φωτισμο στο ταμπλο . Ναι μπορει να το κοψω το navi αλλά τον φωτισμό στα ποδια θα τον αφήσω νομιζω :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mp123 είπε

Εσυ που ξερεις απο bmw το μοτερ που φοραει στο mini 136 hp το φοραει κσι ο ασσος και x1 ,x2 . Εδω εχουμε τον θωμαιδη που ερχοντε απο ολη την αθηνα για φτιαξιμο. Πριν παω καλο ειναι να ξερω αν γινετε κατι. Φυσικα οχι μετατροπες. Μονο με προγραμμα κσι αν αντεχει ο κινητηρας.

Φυσικά και γίνεται αλλά θα το έκανα μετά την εγγύηση. Ο κινητήρας αντέχει. Το αυτόματο κιβώτιο όχι όποτε θα πρέπει να στο ανεβάσει συντηρητικά και όχι στα κόκκινα. Τα 170 άλογα τα έχει άνετα (ίσως κ 180 βγαίνει οριακα με ένα φίλτρο ελευθερας κ μονιμα με καλή βενζίνη μόνο 98+). 
 

υγ εγώ λέω το πλαναρει Ε; 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα  test drive σήμερα στο mini , μου φανηκε λιγο βαρυ το τιμονι . Δεν κατεβαινει κατω απο τα 27κ ,και χωρις navi φωτισμους κλπ βγαινει 26.400 που δεν εχει νοημα να μην πας στο επομενο πακετο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε μήνα χειροτερεύουν τιμές και διαθεσιμότητες. Φίλος που πήγε να παραγγήλει VW , του χειροτερέψαν τιμή/διαθεσιμότητα που του είχαν κάνει προσφορά πριν 2 μήνες. Ηταν το 2021 κακό λόγω πανδημίας είδαμε σημεαντικές αυξήσεις  , φέτος χειροτέρεψε και άλλο η αγορά αυτοκινήτου και το μυρίστηκαν όσοι πουλάνε μεταχειρισμένα και ζητάνε διπλά λεφτά σε σχέση με 2 χρόνια πριν.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο η αγορά καινούργιου, περιμένω 1 μήνα σχεδόν , 2 βάσεις  καπό κόστους 9-10€ έκαστη, υπάρχουν μόνο εξωτερικό και αργούν... 

Φίλος με 500αρακι περιμένει προφυλακτήρα , που δεν έχει διαθέσιμο ούτε το εργοστασιο παραγωγής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...